Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dá se někde v ČR koupit mobil proti šmírování Blackphone?

Našel jsem na webu informace o mobilním telefonu Blackphone od známého bojovníka proti šmírování Phila Zimmermanna. Chtěl bych ho koupit, ale ovládám jen češtinu. Všechny články, ze kterých nyní čerpán, jsou staré někdy z roku 2015, kdy to měla být novinka. Takže žádné jiné novější informace zatím nemám a nemůžu je najít. V češtině přes Duckduckgo. Jestli to funguje a stále se to prodává a jestli se to koupit v ČR. Prostě od někoho kdo mluví česky?

loading...

Mobil proti šmírování? A jak to funguje? Já sem zbavuju na novym telefonu googlu a balastu tím že stáhnu čistou ROM kde jde stahnout pouze nejzakladnejsi balicek od googlu pico (takhle se to jmenuje), ktery ma jen google play a mozna kalkulacku cojavim, a zastavim ostatní šmíráky v nastavení, ale o mobilu proti šmirovani to jsem teda neslyšel.

Uz jsem to slovo Blackphone slysel, nicmene presne uz se nepamatuju. Rekl bych, ze tam fungovalo nejake sifrovani hovoru, ktere sly pres data, nevim.

Kazdopadne teda, jakmile das do telefonu jakykoli balicek Google sluzeb, tak smirovan byt muzes, i to Google Play na to staci. Automaticky ti to stejne nahodi Google services, ktere jsou za to smirovani zodpovedne, bez toho to proste provozovat nelze.

Ty OpenGapps s ruznymi typy balicku rozhodne nejsou ochrana proti smirovani, ale do nekterych telefonu se proste veskere sluzby Googlu nevlezou, takze je zajem tam nainstalovat jen to nejnutnejsi, coz bude v prve rade Google Play, proto ten pico balicek obsahuje jen to a par dalsich nutnych aplikaci.

Ja tam chci mit i postu a mam na telefonu dost mista, tak instaluju balicek nano.

Jinak teda, aby tazatel nebyl zmaten, tohle co tady pises o ciste ROM a doinstalaci sluzeb Google plati jen pro nektere telefony v zasade s procesorem Snapdragon. Snad se neco povedlo vytvorit i pro nektere procesory Mediatek, ale je toho mene. Pro Samsunguv Exynos vim, ze se na necem take pracovalo, ale nejsem si jist, ze to bylo uspesne, takze mozna ze zadne ciste ROM pro ne neexistuji. A pro Kirin od Huaweie urcite zadne ciste ROM neexistuji, Huawei si hlida, aby si lidi smirovani neodstranili.

---

Tazateli bych teda doporucil, pokud zasadne smirovani odmita, se podivat po nejakem telefonu s dobrou podporou LineageOS a nasledne neinstalovat sluzby Googlu vubec. Stejne tak u bezneho telefonovani pres GSM smirovani hovoru hrozi, protoze se hovory sice sifruji, ale neni to zadne silne end-to-end sifrovani. Muze zkusit pouzivat nejakou sifrovanou aplikaci na volani pres mobilni data, presne neporadim, az tak se o to nezajimam, ale slysel jsem, ze neco existuje. Kazdopadne stejnou aplikaci musi pouzivat jak tazatel, tak jeho protistrana, ktere bude volat!

To mi je jasny, ale spousta blbostí tam jde vypnout. Stejne by me zajimal smysl tohoto dotazu, paranoia prodej drog nebo neznalost ohledně šmírování googlu? Jako me to je jedno, ale jestli se bavime o paranoie tak to jde vyřešit lepším uvědomněním než přetuněnejma Androidama a řvani do zdi proč to zase nejde...

https://www.mobilmania.cz/clanky/intactphone-r2-posunte-bezpecnost-komunikace-do-jine-dimenze/sc-3-a-1343663/default.aspx

Tady je odkaz na mobil IntactPhone R2. Přesně takhle si představuji mobil proti šmírování. Ovšem jak na konci píše, v cenovce je prostě jedna cifra navíc. Nestojí 6,900,-Kč, ale 69.000,-Kč bez DPH. Což je na mě moc. Jinak bych po něm hned skočil. Proto hledám levnější alternativu a narazil jsem přitom na ten Blackphone.

Takže jestli to chápu dobře, tak si chceš pořídit zabezpečený telefon (který musí mít pochopitelně i druhá strana), aby tě Amíci nešmírovali ale necháš se takhle šmírovat někde v čínské továrně dětmi? Chápu to dobře? Jestli chceš dobré zabezpečení, piš si zprávy na papír a doručuj to skrz holuba s retroreflexními panely na sobě, jako na absurdní myšlenku absurdní odpověď :-D Konkrétně by bylo i fajn vědět, co ti jako "šmírování" vadí. Jak už tu někdo psal, custom ROM je docela fajn řešení.

Jinak celý ten koncept se šmírováním mi přijde už trochu uhozený. Ano, Čína pořád ty informace zneužívá ale nevěřit Googlu je už trochu paranoia. Vesměs Google nemá jak zneužívat informace, protože by představenstvo letělo tak rychle, že by si nestihli vzít ani měsíční odměny a také na to nemá zákazníky. To, že Google sleduje, co prohlížím a kde a na základě toho mi doporučuje reklamu nebo z toho dělá statistiky pro vylepšení služeb... jako proč ne. Pochybuji, že jednoho dne mi přijde někdo zaklepat na dveře stylem "před 27 lety jste si dělal srandu z černochů, jdeme Vás zatknout". Mobilní zařízení, sítě, profily, počítače... to už je vše v řádu miliardách a ty jsi jen jedna malá šmouha mezi tím vším. A pokud nevlastníš firmu s miliardovým obratem za rok, vážně tě nemá nikdo důvod cíleně šmírovat, tyhle obavy sem zavedly předchozí generace, protože často s těmi zařízeními neumí a je jednodušší vymyslet nějakého strašáka, než pracovat s fakty, víme?

S tím zásadně nesouhlasím.

Několik příkladů, které mám z internetu.
Uživatel hledá informace o bolesti na hrudi. → Vyhledávač prodá jeho historii hledání zdravotní pojišťovně. → Zdravotní pojišťovna se bude domnívat, že mu hrozí srdeční choroba, a zvýší mu pojistné sazby.
Uživatel sdílí svoji polohu. → Bydlí v dražší čtvrti. → Firma X mu za zboží začne účtovat více, protože si myslí, že uživatel si za ně může dovolit a chce zaplatit více.

Stížnost v rámci GDPR (ochrana osobních údajů) míří na Google a IAB za detailní inzertní kategorizaci uživatelů. Středem je hlavně RTB a různé formy programatické reklamy, které informace o uživatelích šíří do systémů třetích stran. Jde o informace o tom, zda někdo byl kategorizován jako impotentní, užívající drogy, přenášející sexuální nemoci, nemocný rakovinou či trpící psychickými problémy. Celé to zní jako dost zmatená věc, ale když si to pořádně začnete promýšlet, tak zjistíte, že to opravdu je dost velký problém.

Google a jeho Screenwise Meter obcházel App Store stejným způsobem jako Facebook Research. A stejně tak sbíral data od dětí a mládeže (od dětí, pokud byly součástí rodinné skupiny). Za obcházení podmínek se Google omluvil.
Apple vyhodil Google z firemního programu stejně, jako to udělal Facebooku. V obou případech za mobilní aplikace sloužící ke sběru osobních údajů (včetně údajů o dětech), které by ve veřejném App Store nemohly existovat.

Apple vypnul skupinový FaceTime, byla v něm zásadní bezpečnostní chyba. Stačilo někomu zavolat, a pokud druhá strana na hovor nereagovala, slyšeli (a klidně i viděli) jste vše, co se v okolí mobilu odehrává.

Řada „Beauty Camera“ aplikací na Androidu šířila porno, přiváděla na phishingové weby a (pochopitelně) kradla uživatelům fotky a vůbec si nemyslete, že by to bylo něco malého, šlo o miliony stažení. Přidejte nemožnost odstranění z telefonu.

Tak zkus ten Sailfish, koukam, ze se to da koupit uz predinstalovane na Xperii:

https://shop.jolla.com

https://mobilenet.cz/clanky/prvni-dojmy-ze-sailfish-os-v-xperii-x-32361

---

Jinak pravdu nemate ani jeden. Prehanis to s tema konspiracnima teoriema. Ze by ti nejaka firma uctovala za zbozi vic kvuli bydleni v lepsi ctvrti se fakt nestane. Ikdyz v prenesenem slova smyslu to tak funguje odjakziva vsude i bez Googlu, ceny za zbozi jsou proste jine v CR, jine v Nemecku a jine v Malajsii. Je to tak normalni a funguje to i bez Googlu.

Fakt ale je, ze Google porusoval zakony v USA a prodaval data nezletilych na Youtube, kvuli cemuz tam udelali proti Googlu dokonce specialni zakon. V EU nakonec GDPR je take castecne reakci na Google. Osobne se mi stal takovy problem, ze mi Google nejakym omylem zakazal na mem ucte financni sluzby. Nemuzu si od te doby koupit nic na Google Play a nemuzu pouzivat Google Pay, coz me docela irituje. Ja s Googlem v podstate nic mit nechci, ale protoze ma monopol na nektere sluzby, tak ja si nemohu neco nekde nejak koupit co nepatri Googlu jen proto, ze Google je monopolni prostrednik mezi zakaznikem a cilovym produktem. Snazil jsem se s nima domluvit, kontaktoval jsem Google, ale nedocilil jsem niceho, nedostal jsem se pres zakladni podporu a ti maji zjevne ukol snazit se problemy smest ze stolu, protoze reseni by stalo vic penez nez proste jednotlivce odpalkovat.

Google teda nemam rad a snazim se pouzivani jeho sluzeb minimalizovat, nicmene je to hlavne diky Androidu tezke. Takze v tom nejak tak plavu a snazim se, aby me smirovali co nejmene. Nema smysl to ale prehanet, protoze pokud budes pouzivat moderni komunikace, tak te vzdycky nekdo smirovat bude, jistotu mas opravdu jen tehdy, pokud se vratis k dopisu, papiru a tuzce, jak uz ti tu bylo receno.

Anglicky neumím. Kdyby to bylo v ČR, bylo by to lepší. Už jsem si nšco přečetl. https://www.cnews.cz/rozhovor-martin-kolman-sailfish-os-alternativni-mobilni-platforma/
A líbí se mi to.
Třeba mi hodně vadí, že když máš ve svém vlastním soukromém mobilu své soukromé fotky, Google si je okamžitě stáhne pro sebe a na nic se tě neptá. Nemáš žádné dovolání. Jedině to nepoužívat.
Líbí se mi, mít alternativu. I za cenu nějaké menšího komfortu. Vyměnit Sailfish za Android od Googlu, vyměnit Linux za Windows od Microsoftu, který dělá už to samé co Google.

Třeba mi hodně vadí, že když máš ve svém vlastním soukromém mobilu své soukromé fotky, Google si je okamžitě stáhne pro sebe a na nic se tě neptá. Nemáš žádné dovolání. Jedině to nepoužívat.

Google si zadne moje fotky nestahuje. Ale mam SGS5 a na nem LineageOS s OpenGapps (nano), takze tam asi prislusnou sluzbu nemam.

Jak rikam, pokud te stve oficialni Android, tak mas dve moznosti, bud ho zahodit uplne a prejit na Sailfish nebo si poridit telefon, ktery ma podporu od LineageOS. U me vede druha monzost, protoze vyuzivam aplikace, ktere jinde nez na Androidu pripadne iPhonu nejsou a Apple nechci.

Třeba mi hodně vadí, že když máš ve svém vlastním soukromém mobilu své soukromé fotky, Google si je okamžitě stáhne pro sebe a na nic se tě neptá.

Opat kecas nezmysli...Google si ziadne tvoje fotky netaha. Zalohovanie obsahu si nastavuje samotny uzivatel a je len na tebe, ci si na svoje ulozisko nechas ukladat.

Několik příkladů, které mám z internetu.
Uživatel hledá informace o bolesti na hrudi. → Vyhledávač prodá jeho historii hledání zdravotní pojišťovně. → Zdravotní pojišťovna se bude domnívat, že mu hrozí srdeční choroba, a zvýší mu pojistné sazby.
Uživatel sdílí svoji polohu. → Bydlí v dražší čtvrti. → Firma X mu za zboží začne účtovat více, protože si myslí, že uživatel si za ně může dovolit a chce zaplatit více.

Ty si takto zdravy? Fakt veris, ze v USA, kde vies vysudit miliony za susenie macky v mikrovlnke by taketo nieco preslo?
Stacil by jeden jediny pripad a Google by skoncil...a to navzdy, pretoze hromadne zaloby by ho znicili a uz by mu nikto nikdy neveril ani nos medzi ocami.
Google nic taketo samozrejme nerobi, zozbierane udaje sa sice marketingovo vyuzivaju, ale inak ako tvrdis ty.
Najklasickejsi pripad je cielene reklama.
Skus si dat na telefone vyhladat pracku a chod potom na pc na nasu poradnu a zrazu uvidis, ze Adsense ti tu u nas zacne ponukat pracky.
Ak ti vadi toto nepouzivaj prihlasenie Googlu v prehliadaci na pc alebo surfuj anonymne...to ti dnes umoznuje akykolvek prehliadac.

Samozrejme, ze ma, treba len citat s porozumenim a trosku pouzivat aj logiku.
Google mi asi tazko bude na pc ponukat pracku, ked som ju vyhladaval na mobile, pretoze nema odkial vediet, ze ja som ten isty uzivatel.
AKonahle sa na pc prihlasim do svojho G konta Google vie ponuku Adsense synchronizovat.

Mam, ze v niecom nehovoris pravdu.
Keby si sa zamyslel nad tym, co tvrdis tak aj sam pochopis, ze je to technologicky nezmysel, pretoze tvoj pc a mobil nemaju medzi sebou spojenie a Google naozaj nema odkial vediet, ze si ten isty uzivatel.
Teoreticky by to mohol riesit podla rovnakej verejnej ip adresy, ale to mi pride pritiahnute za vlasy a navyse...nikde ine ako u teba sa to nedeje.
Doma pracujem na desktope aj na nb, pripadne telefone a vsade mam rozdielne reklamy....cim to asi bude co myslis?

Moje tvrdenie je podlozene tym, ze na rozdiel od teba sa IT zivim a viem ako veci funguju.
A ked vravim, ze to takto nefunguje opieram sa o svoje znalosti a nie domnienky ako mas ty.
Ano Google/Android ta sleduje na kazdom kroku a toto sledovanie vyuziva napriklad pri svojej navigacii, ktora je jedna z najlepsich, vyuziva ju pri systeme hodnoteni a recenzii miest, sam som bol vcera svojim telefonom osloveny, aby som napisal hodnotenie lyziarskeho strediska, kde som bol, alebo restauraci, kde som veceral....ano Google nas ako uzivatelov vyuziva, ale toto vsetko sa da vypnut/odmietnut ak nechces.
Ja si to nevypinam, pretoze moja poloha/rychlost auta pomaha ostatnym vodicom a moje recenzie,...cuduj sa svete pomahaju ludom, pretoze maju celkom slusnu sledovanost (cez par stoviek zhliadnuti na kazdej) a dokonca aj nejake "lajky".
Takze preco nie?
Ale ked ti tvrdim, ze to co sa stalo tebe je nezmysel tak za tym si stojim.
Ak sa pytas na vysvetlenie mam relativne jednoduche...na pc si bol aspon raz prihlaseny a nemazal si si cookinky, takze Google ta uz mal podchyteneho a sparovaneho. Len si na to zabudol.

No vidis vysvetleno. Youtube ucet je spojenej s Googlem, takze tim to je jasne.

Jinak kdyz uz jsi nakousl adblock, tak spatna vec neni si nektery seznam adblock list stahnout pripadne jich stahnout vic a integrovat do jednoho a nasledne z toho vytvorit hosts soubor. Po restartu PC tak mas dane reklamni adresy blokovane pro cele PC a mnohe weby, ktere otravuji proti adblocku te nechaji zit a ikdyz ho na tech webech budes mit vypnuty, tak se reklamy zobrazovat na PC nebudou.

Fakt veris, ze v USA, kde vies vysudit miliony za susenie macky v mikrovlnke

Jo, tím jsem také dříve někdy argumentoval, dnes si ale myslím, že jde o urban legend :)

--
Jinak stačí v mobilu (který má sloužit primárně k telefonování, ne?) nepoužívat data, což je pro spoustu lidí nepředstavitelné. A když se mě ptá klient na něco opravdu citlivého (daně), zeptám se ho, zda tohle nechce raději řešit offline, u mě doma. Protože telefon může mít někdo z nás odposlouchávaný.

Kamaráde... Po přečtení tohohle odpadu nevím, jestli se mám smát nebo brečet. Že ty budeš jeden z těch, který věří na chemtrails z letadel a každý den si ráno louhuje čaj v hrníčku s vlaječkou SPD?

Paranoia a sci-fi je jedna věc, realita je pak ta druhá. Ano, proti Googlu například je vedeno spoustu soudních řízení, 90% z nich ohledne "informací", jak zde ty popisuješ, je jen o tom, že Google udělal obchod za netržních podmínek a prodal informace moc draze, takže si na něho došláply antimonopolní úřady.

Ty další hovadiny už jsou čiré zoufalství najít za každou cenu něco, čím by sis obhájil, že tě Velký bratr sleduje. Zklamu tě, chyby v aplikacích zůstávají pořád chyby v aplikacích, což pozná i trochu zkušenější člověk z kódu. Chápu ale, že ty zkušenosti a vlastní rozum očividně nemáš, tak se radši spoléháš na "jedna bába povídala". V takovém případě ti ale ani šifrovaný mobil nepomůže. Nechci ti kazit radost ale při pořízení šifrovaného mobilu si musíš u operátora zajistit dohodu o takovém telefonu a operátor má bez ohledu na tvoje blafy povinnost uchovávat 2 roky záznamy tvých hovorů. Takže promiň, že ti kazím radost, "šmírován" budeš i tak :-)

Místo vymýšlení blbostí si zaplať alespoň nějakou podřadnou VŠ, kde tě naučí pracovat s technikou nebo si zaplať kurzy. Tahle neznalost a paranoia je v dnešním světě možná až nebezpečná tobě i tvému okolí.

za hubicku - 16 980 Kč
https://www.celkom.cz/mobilni-telefony/blackberry-key2-128gb-cerna-dual-sim-qwerty-p-3416.html

NEPŘEKONATELNÉ ZABEZPEČENÍ
Inženýři v BlackBerry se důsledně zaměřili na samotné základy systému Android a podařilo se jim upravit systém tak, aby splňoval veškeré požadavky dnešních zákazníků v oblasti zabezpečení, pracovního nasazení, produktivity, ale také trávení volného času. BlackBerry klade obrovský důraz na bezpečnost a soukromí svých uživatelů.

za tri hubicky - 46 718 Kč https://www.prazskypatriot.cz/tip-sifrovany-telefon-zajisti-vasi-bezpecnost/ a https://www.spyshop24.cz/sifrovany-telefon-gsm-enigma-e2-244.html