Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak přenést Windows z HDD na SSD?

Dobrý den, mám nový PC a i nový SSD. Ale mám staré HDD na kterém mám Windows 10. A chci si přenést Windows na ten SSD a na HDD si nechat data(hry, nechce se mi je stahovat znovu)
Jde to nějak ? Abych měl všechna data a Windows 10 na SSD?
Změna předmětu, původně: SSD (karel)

NOOO, dobře když vymažu všchny data na tom HDD a dam si boot na flash disk a dam windows 10 na ssd? bude to takhle fungovat..nebo vubec nejde prenest windows z meho pc kde mam windows na pc kde mam nové komponenty krome toho noveho disku?

V prípade transferu systému, iba systémových oddielov na nový HW, je tu

EaseUS Backup Todo Server:
https://www.easeus.com/support/todo-backup/system-transfer.html

Musí byť platený, aby si stiahol ISO pre WinPE s bootom na pevnom disku alebo na fleške/cd-r.

Dokáže v pohode preniesť systémy na iný HW, automaticky si nájde a podstrčí správne ovladače novej ZD, celého HW. Spraví klon systémových oddielov, ostatné miesto ponechá voľné, neobsadené. (Je možné nejakým PartitionRecovery obnoviť pokazené zavádzače logických oddielov za systémom ak zostali na voľnom mieste nového ssd disku).

Nič lepšie na trhu pre pohodlie prenos systému zo zálohy nekúpiš.

Komplet nainštalovaný OS má v sebe presne na chlp stiahnuté ovladače pre pôvodné ID HW, ktoré sú zapísané v Registroch jedinečnými identifikátormi CLSID, v knihovniach dll, sys, ini, inf apod. z čoho vyplýva, že nie live, teda za behu v gr. prostredí spusteného systému ani v Núdzovom režime sa nedá vykonať zmena nových zápisov ovladačov pri zmene HW.

Robí sa to transferom a to tak, že sa v I. rade spraví komplet záloha oboch oddielov hdd niekam bokom na voľný externý nosič (do zložky), vyrobí sa na fleške boot manažér s vlastným zavádzačom EaseUSpod Windows, nabútuje sa táto fleška, vloží sa nosič na ktorm je záloha PBD, a spustí sa Transfer vo vlastnom gr.prostredí EeaseUS pod RAM. Dáta na pevných diskoch spia než sa spustí samotný prenos. Je to vlastne klon, ale výhradne iba systému, logických oddielov, s bonusom podsunutia ovladačov. PC musí byť káblom prepojené na modem a na net.

EaseUS Todo backupper má desiatky patch na nete ktorými sa dá aktivovať, len je nutné ovládať Firewall, aby sa usekli, uťali "žíly u pytlíku", pripojenia do hniezda serverov počas inštalácie backuppera. Musíš trochu polistovať na nete.

kupodivu s klonováním Windows 10 mezi různými HW mám celkem pozitivní zkušenosti, z cca 10 případů 9 bez problémů proběhlo - pokud tedy byly splněny úvodní předpoklady MBR=>MBR X UEFI => UEFI, to je asi nejvíc klíčový problém, co je potřeba vyřešit. Ovladače si W10 řeší poměrně promptně sám, v případě startu na novém HW automaticky nahrazuje staré/neplatné drivery generickými a po úspěšném startu si je doaktualizuje.
Nicméně je to postup spíš pro střelce, kteří mají kvalitní zálohu a nebojí se experimentovat :-) V korporátním prostředí by mě v životě nenapadlo takový harakiri páchat :-)

Ke většině SSD je ke stažení Data Migration Software, třeba Samsung, Intel disky to maj, ale myslím že to mají všechny. Stáhneš nainstaluješ a postupuješ podle návodu, celý přenos to udělá prakticky samo.

Easeus disc copy ( https://www.slunecnice.cz/sw/easeus-disk-copy/ ) se mi osvědčil. Umí ale jen do 2TB (jsou i novější verze, ale ty asi nejsou free), což u SSD ještě nějakou dobu nevadí, ale disk může být větší. Nevím jestli umí zmenšovat, zvětšování mu snad problém nedělalo. Za pokus to stojí.
Přičemž jsem kdysi z paranoi přejmenoval stažený soubor na zip, ten rozbalil a soubor s příponou iso jsem vypálil a použil.

P.S.: Možná zbytečná poznámka, ale data před jakoukoliv manipulací samozřejmě zazálohujte.