Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problém s nestabilním vypínáním PC při hrání velmi náročných her (RX 5700 XT)

Dobrý den, řeším takový problém s počítačem, pravděpodobně se jedná o chybu, která je od mé grafické karty RX 5700 XT,
abych to popsal, při hraní hry, která je nějak víc extra víc náročná na grafiku a vykreslování po nějaký nestabilní době mi vypne PC s tím, že mám black screen a PC má jenom zapnuté chlazení, ale nedává to smysl, protože chlazení drží grafiku na maximální teplotě 80 stupňů a procesor se drží okolo 70 stupňů při dlouhodobé velké zátěži.
Zkoušel jsem výměnu CPU nepomohlo to. Reklamoval jsem grafickou kartu a dostal jsem novou, též se problém objevil znovu a už mi dochází kreativita, prý je to problém s ovladači od AMD, ale nevím no.
PC jsem netaktoval, protože sám o sobě všechno zvládá na výbornou, mám na něm Oculus Rift S a všechno běží v pořádku... Problém nastane pouze v případě her jako je Dying Light, ale třeba po 2 hodinách hraní či hodině je to nestabilní problém, dál jsem to zaznamenal sem tam v AC Odyssey, třeba po 3 hodinách hraní.
Hry jako jsou APEX Legends a méně náročnější hry, tak fungují skvěle bez problému.
Původně jsem měl GTX 1080Ti 2 roky a protože nemám 4K, ale jen FullHD monitor, kde mám redukci z HDMI na VGA, tak ten potenciál to nemělo, tak jsem chtěl zkusit RX 5700 XT, ale potřeboval bych poradit, na co se zaměřit.
Podle všeho PSU mám vysoce kvalitní a za ty 2 roky co ho mám to vůbec nedělal s tou GTX 1080Ti, až po výměně za RX 5700 XT se to začalo stávat.
AMD RYZEN 7 2700
MSI B350 GAMING PRO
ASUS RX 5700 XT TUF GAMING
20 GB RAM CRUCIAL BALLISTIX 2666 MHz (16GB + 4 GB)
FPS Hydro G 750W Gold
HDD 3000 GB + SSD 128 GB
Windows 10 PRO

bohužel nikdo v okolí nemá na půjčení zdroj takového výkonu.

S přehledem stačí 500W (+80 Gold) .
CPU má v zátěži spotřebu okolo 100W a GPU okolo 230 = 330W + 25% = 412, kde by problém případně neměl i 450W zdroj. 500W máš dostatečně výkonu i s rezervou. Stačí půjčit kvalitní 500W, vyloženě půjčovat 750W nepotřebuješ.

Jen k té RAM, nechceš raději Dual Chanel s 2x8 Gb (což ti zdvojnásobí bandwitch / šířku pásma) jak mít Single Chanel na směsi 3x RAM kde 4Gb navíc nemají stejně žádný význam ?
Zkus jen ten DualChanel (Ryzen má rád DCH) a uvidíš, teploty komponentů po těch 3 hodinách kdy se ty problémy začnou prezentovat jsou jaké ? Hlavně teplota CPU & GPU .

PS: Verzi BIOS máš jakou ? Posledni řeší "- Improved PCI-E device compatibility" / " Improve memory compatibility". Možná by nebylo naskodu tedy aktualizovat i mikrokod tvé základní desky.

To byla moje menší chyba, když jsem to stavěl, původně jsem měl od kingstonu 2x8 gb, ale problém byl s tím, že základní deska mi brala jenom jeden kousek, vím že to bylo s podporou té desky, tak jsem si koupil 1 kousek co měl 16 gb, ale PC měl problémy s optimalizací, tak mě napadlo, co zkusit ještě přidat nějakou menší paměť, musím uznat, že to pomohlo, od té doby je všechno stabilní, ale v plánu to mám :-)
Teploty na GPU se pohybují maximálně do 80 stupňů a CPU tam je to kolem 70 stupňů.
Ten původní kousek co jsem reklamoval, měl problém s tím, že když se zapnul PC, tak teplota bylo instantně okolo 60 stupňů v klidovém režimu a tam ten problém byl jasný...
Co jsem si četl, tak mnoho lidí má podobné problémy s touto řadou od AMD, hodně jsou to black screen sem tam restarty, můj problém je takový zvláštní a nechce se mi popravdě do něho nějak moc investovat...
Hodně pomohly aktualizace PC, co se týče OS, BIOSU a hlavně AMD ovladače, musím uznat, že se prodloužila ta stabilita, ale furt nad tím přemýšlím, zda to není něco z HW, ale nedává to smysl, protože problém mám jen od té doby co mám tu to grafiku...

To byla moje menší chyba, když jsem to stavěl, původně jsem měl od kingstonu 2x8 gb, ale problém byl s tím, že základní deska mi brala jenom jeden kousek

Tak pokud možno proveď ten Update BIOS. Agesa : (novější verzi BIOS nabízí "Improve memory compatibility", což by mohlo problém s RAM řešit) a znova zkus jen ty dvě RAM:
https://www.msi.com/Motherboard/support/B350M-GAMING-PRO
(nezapomeň na správné osazení té RAM, osad ji do DIMM A2 & B2).

Co jsem si četl, tak mnoho lidí má podobné problémy s touto řadou od AMD, hodně jsou to black screen sem tam restarty

To je možné, jaké ovladače pro AMD máš nainstalované ? GPU + Chipset :
Driver chipset B350 : https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b350
Viz : "Znamé potize (zdroj AMD) ":

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-1-2
OPRAVENE PROBEMY
- Některé tituly založené na UE4, jako je KovaaK 2.0: Meta ™, Tetris Effect ™ a Snooker 19 ™ nemusí selhat při spuštění se softwarem Adrenalin 2020 edition.
- U některých konfigurací grafického produktu řady Radeon RX 5700 může dojít k občasným restartům, pokud je systém ponechán nečinný na ploše.
ZNAME POTIZE
- Grafické produkty řady Radeon RX 5700 mohou během hry občas dojít ke ztrátě zobrazení nebo video signálu.
- Grafické produkty řady Radeon RX 5700 se mohou v některých hrách setkávat s koktáním při 1080p a nízkém nastavení hry.
- Přepnutí HDR může způsobit nestabilitu systému během hraní, pokud je povolena Radeon ReLive.
- Někteří uživatelé grafiky řady Radeon RX 5700 mohou občas zažít černou obrazovku při hraní her nebo na ploše. Potenciálním dočasným řešením je zakázání hardwarové akcelerace v aplikacích běžících na pozadí, jako jsou webové prohlížeče nebo Discord.
- Některé herní aplikace Vulkan® se mohou při provádění přepínání úloh s povoleným Sharon Image Sharpening zhroutit.
- Upozornění Klávesová zkratka Radeon Software Overlay se může někdy zobrazit během přehrávání videa ve webových prohlížečích nebo při spouštění některých aplikací pro přehrávání videa.
- Instalace z továrního nastavení může zachovat dříve nakonfigurované herní profily společnosti Radeon Software. To může způsobit nesoulad mezi globálním grafickým nastavením a nastavením profilu.
- Software Radeon se může otevírat s nekonzistentní velikostí nebo nemusí při otevření zachovat svou dříve nastavenou velikost.
- Některé herní aplikace Vulkan® se mohou při provádění přepínání úloh s povoleným Sharon Image Sharpening zhroutit.
- Celočíselná změna měřítka může způsobit, že se některý videoobsah bude blikat, když je rozlišení displeje nastaveno na méně než nativní rozlišení.
- Omezený počet her, jako jsou Nioh ™, Dead nebo Alive 6 ™, Dragon Quest Builders 2 ™ a Atelier Ryza ™, může selhat nebo selhat při spuštění.

Hmmm, něco mi nedalo a stáhl jsem si základní benchmark Heaven a co se stalo při maximálním nastavení se to rozběhne jede to na 60 FPS stabilně a po 10 sekundách to vypne PC s tím, že se zase jen točí větráky, před testem jsem měl teplotu 39 stupňů max na všech dílech a protože při hraní hry trvá asi pár minut než dosáhne teploty 80 stupňů grafika a CPU svých 70 stupňů, tak to tím asi nebude, obávám se, že zdroj nezvládá rychlí zvednutí výkonu, sice se mi to zdá nemožné, protože jsem vybíral strašně moc pečlivě zdroj, jako mám ho už víc jak 2 roky, ale nejde mi to do hlavy ?
Co myslíš je to zdrojem nebo něčím jiným ?
A děkuji ti za pomáhání :-)

Zkoušel jsem jenom jednu paměť tentokrát problém nastal skoro po minutě.
Na dotek je studená, když se to stane.
Nakonec se to tváří jako přehřívání, protože grafika překvapivě má vysokou teplotu po vypnutí na dotek, ale divný je to, že během té doby nezareagují ani větráky, nezvýší se skoro vůbec točky.
Upravil jsem tedy profil chlazení a jsem zvědav v klidu grafika má 33 stupňů stabilních, dle senzorů.
Jinak, když se to stalo, tak DBUG dioda na desce to svádí na procesor, ale to je hloupost, protože chladič je studený a když jsem ho měnil za starší, tak se to stalo taky a pastu tam mám.
Člověk aby se z toho zbláznil...
Ještě dodám další postřeh a to je, že s grafikou GT 1030 se to vůbec nestane, ale nemohu využít takový výkon na zdroji zase...

Zatížit PC za účelem otestování zdroje můžeš i bez žravé GPU, třeba pomoci OCCT :
OCCT na stáhnutí zde :https://www.ocbase.com/

V menu máš možnost provedení testu Power Suply, který vytíží kompnenty PC (CPU, RAM) a sleduje napájecí větve na "3.3V, 5V a 12V".
Jestli ti ten test projde aniž by ti spadl, tak prosím tě přilož výsledný test.
Ten test ti da výsledek i v grafu, kde jdou vidět možné výkyvy na straně zdroje.
(uložené výsledky testů najdeš ve složce dokumenty pod složkou OCCT a datum kdy byly provedeny)
[89101-psuply-poradna-png]

IMHO jsi špatně nasadil hladič pro tvuj procesor.

Pri těchto teplotách se podtaktuje = ztráta výkonu.
Pri testu kde byl zatizen na 100% doslo ke kritickym teplotam CPU se PC restartovalo.
Podle těchto údajů a co ji uvedl, bych podezíral špatně nasazený CPU Cooler.

Našel jsi výsledek to Power Suply testu?

Děkuji za radu, podívám se na něho, proč pak chladič nesedí, tak jak má, ale vím, že jsem měl problém ho nasadit, protože ty šroubovací chladiče jsou pro mě nešikovné. Sice se tváří, že tam je nasazený, ale asi stačí malá hloupost a
problém je na světě...

Je zapojený na CPU FAN 1 :-)
Teď se, ale dívám, že se rychle chladí, jak jsem vypnul test, tak do 2 minut to spadlo z těch 71 stupňů na 44, ale to může být jen tím, že na to fouká ten větrák...
Když tak se omlouvám, mnoho znám, ale až takový znalec nejsem.

Mohl by jsi spustit znovu ten test PowerSuply, ale na starší verzi OCCT 4.5 ?
Stáhnout verzi OCCT 4.5 TADY
Ta nová verze ukládá výsledek jen v nějakém PNG a zcela nepodstatné informace, verze 4.5* to ma provedeno jinak a výsledky jsou podrobnější, tak kdyby jsi mohl test provést znovu ve verzi 4.5 by mne opravdu potěšilo.
[89103-ps-png]
Test nastav na AUTO a dobu 2 minuty :
[89104-auto2m-png]
Pak už jen klini na zelené políčko ON pro spuštění testu.
Po ukonceni, se vysledky ulozi do PC → dokumenty → OCCT, kde najdes vysledek Power Suply v grafech:
Tak priloz ty, co zobrazuji ("voltage") : 3.3V, 5V a 12V
[89106-slozka-png]

Výborně. Na to jak píšeš že s tím neumíš se držíš velmi dobře děláš a odpovídáš přesně na to, na co se té člověk ptá (to tu dělá snad jeden tazatel z 10 :-))

Kdybych se měl držet jen na základě toho výsledku, tak žádné výkyvy na zdroji nejsou, až na ten jeden pokles na 12V, klasické výsledky špatné stability jsou skoro až klikyhaky a podstatné propady v napájení které se u tebe neprojevují.

Co je ovšem znepokujicí, jsou ty teploty.
Obnovení nastavení BIOS by jsi zvládnout mohl. Jen v BIOS zadej výchozí nastavení "Load default (nejlépe bez té třetí RAM). U toho CPU maš možná trochu výší VCORE, uvidíme jaké bude po obnovení BIOS a vynuceni nové HW detekce.
Napájení jeho profily (napájecí) řeší poslední verze microkodu Agesa (tak jako PCI), tak po Update BIOS by jsme mohl trochu lépe optimizovat to CPU, kde mu poprípade trochu snížíme VCORE čímž by jsme mohli vyhrát dobrých 5-8C°
BIOS na stahnuti : https://www.msi.com/Motherboard/support/B350M-GAMING-PRO. Nejlépe 1.0.0.4 Patch B, nebo minimálně 7A39v2L.
(hlavní teď před pokračováním, bude ta aktualizace Agesa. Jen ji nahrej na USB klíč ve formátu Fat32, v lez do BIOS a zadej Aktualizace. )

[Update BIOS]
Jedna z možností, jak provést Update BIOS na desce MSI :

Tentokrát teplota byla 109,5 stupňů na paměti na GPU. Bios je nejnovější a je tam pouze ta jedna paměť.
A děkuji ti. :-)
Zkusím to zatížit v Benchmarku a uvidí se, při nejhorším koupím lepší chladič na CPU a GPU bych zašel zase reklamovat s tím, že mají konstrukční chybu a zkusil to domluvit na normální výměnu za RTX 2070 Super s doplatkem, snad to půjde seriozně domluvit...

U té grafické karty, jestli se při 50C° nebo 60C° nezačnou točit ventilátory (FAN), tak v každém případě FAN nefungují tak jak mají. Při 100C° (kritické teploty) musí být na 100% rpm - na plné otáčky .
Ze zvědavosti jsem nahlédl na Google a vypadá to , že více uživatelů setkalo u RX 5700 (Gygabyte, XFX) s obdobným problémem, často zní "větráky se netočí, myslel jsem že v IDLE je to normalni, ale v zátěži stojí taky", a pak následuje "vysoké teploty gpu FAN nefunguje".

Další možnost je, že tvé nastavení přebírá default hodnoty pro RMP_FAN speed GPU, kde v případě že se netočí, jsi mohl nastavit ty sám třeba nedopatřením při vytváření nejakého profilu. Zkus ho nechat na Auto.
(Před možným návratem, bych alespoň jak se říká "když nepřijde hora k mohamedovy, musí Mohamed za horou " přinesl tu RX 5700 k nějakému kamarádovi z kusil ji v jiném PC. Jestli ji budou FAN stát, tak návrat).

PS : Uvedenou RTX 2070 jsem nějakou dobu používal i na ve svém PC s monitorem 4K, byl jsem celkové spokojen. (ale zvol nějaký kvalitní model s dobře provedeným chlazením :p)

Větráky se točí v tom problém není, spíš jen profil byl nastavený, tak že reagoval na hlavní čip na grafice, ale nereaguje na teplotu pamětí, tak jsem to upravil, tak ať fučí jako turbína že pomalu při 50 stupních jede na 70%, ale prostě ta paměť se zahřívá, tak rychle, jako by na ní nebyl ten chladič dosazený, jinak u třetího testu CPU měl teplotu o 2 stupně menší.
Nejlepší řešení je vodní blok na grafiku, ale ta cena... :-D

U zdravé grafické karty, jsem viděl takové teploty jen při OC.
Nemáš spuštěný Overclocking na té grafice?
Určitě je lepší, když má VRAM pasivní chladič zvlášť, ale takle vysoké teploty nemůže mít i bez chladiče.
Nemáš v PC nainstalovaný GPU-Z? Pro zobrazeni jen jestli není OC, hodnoty pod sebou, musí být identické (né vyšší jak Default Memory / Clock) :
[89115-gpu-z-png]

Ty kráso máš pravdu :-D
GPU Clock mám z defaultu 1650 MHz na 1399 MHz a Memory a to je asi ten problém.... nevím jak je to možné oproti defaultu, který je 1750 MHz mám 3500 MHz... ale nevím, odkud se to vzalo...
jestli to nedělá GPU TweakII

No překvapivě se to zhoršilo na to že to má default, teplota byla po čtvrtém testu 115 stupňů, větráky běží delší dobu na 100 % než se uklidní a pro samé překvapení se zvedla i u CPU teplota :-(

UPDATE 1:
Překvapivě resetování AMD softwaru do továrního nastavení obnovilo takty a zároveň chlazení se přizpůsobuje konečně.

UPDATE 2:
Bohužel teplota paměti stále 115 stupňů, chlazení, ale reaguje na změnu teploty a zmizeli kompletně špičky z 12V větve.

UPDATE 3
No bude muset jít zase na reklamaci, problém s přehříváním paměti neustal, jen se prodloužil interval životnosti.

Mockrát děkuji za pomoc. :-)

Zkusil bych to z jiného konce. Našel jsi jak to udělat aby se chyba projevila - benchmark heaven.
Takže bych všechno přetaktované nastavil na default, odinstalovat všechny tweakovaci programy a tiunnery a zkusil pustili ten heaven. Pokud jsi tam něčím rozdrbal výchozí napětí zkus ho dát zpět.
Vyndal bych i tu 4gb ram.
Zkusil bych memtest.
Nahrát nový BIOS.
Odebrat starý ovladač a nahrát znovu ovladač na grafiku.