Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem mikrotik router problem s wifi

dobrý den,
prosim pekne o pomoc s nastavenim wifi routra - doteraz islo všetko v pohode, ale chcel som rozsirit wifi pomocou starsieho tp linku, ktory som podla navodu na youtube nastavil ako AP pricom som niekde asi spravil chybu, lebo sa mi asi pobili IP adresy. tp link som vypol zo siete aj z elektriky. Mikrotik LAN siet funguje v pohode (ako predtým), ale na wifi sa nepripojim. pise mi nepodarilo sa ziskat IP. router mam mikrotik a vo wifi nastaveniach mam mod ap bridge, predpokladam ze tento mod zmenilo ked som skusal tp link pripojit ako AP. Aky mod mam zvolit aby to zase islo ?
Ďakujem pekne za pomoc.

mikrotik: samotný router je režim "home ap"
wifi: "ap bridge" je správně.
vyresetuj ho, možná že se podivně nastavil kvůli tplinku.

tplink samozřejmě zná mód ap: kabel přivedeš do lan místo do wan. musí mít nejdřív správně nastavenou lan adresu vůči mikrotiku a zakázané dhcp.

konečne sa mi to podarilo spojazdniť. Ďakujem.
K tomu tp linku, ktorý to celé spôsobil..
píšete že vie mód AP... dal som kábel do LAN.. zrejme som spravil chybu ked som zakázanie dhcp nechal až nakoniec..
prosím viete poradiť ako presne by som mal postupovať v prípade že chcem tento mikrotik rozšíriť s týmto starým tp linkom TL-WR841N?
skúsil by som to ešte raz.. snáď bez ďalšej ujmy..
ďakujem veľmi pekne,

4kdCSw9Nen8 predtym som postupoval podla tohoto. Je prosim niekde nejaky lepsi funkcny idealne sk navod ?
Ďakujem!

//
A da sa spravit tak ze len cez kabel mi pojde to rozsirenie wifi? Myslim tym ked nenapojim lan kabel do lan portu tak internet nepojde, nebude rozsirovat wifi cez wifi iba cez kabel..

//

Tak som to uz zvladol.
Ak som spravne pochopil "Enable WDS Bridging" toto je to ze wifi rozsiri aj bez kabla..
A isiel som podla tohto navodu: 417

videonávodek celkem na prd.
celou dobu mluvíš o ap (to je převodník lan->wifi), ale ve skutečnosti nastavují repeater = přijímač a přeposílač wifi dál.
repeater / wds je nevhodný, kvůli rušení dlouhodobě nespolehlivý režim, který navíc zpomaluje rychlost wifi na polovinu.
a protože je kolem toho nějaká údržba, nemá cenu návod doslovně opisovat a nastavovat ip repeateru do jiné sítě (192.168.2.x), než ve které leží mikrotik.
na tuto funkci se víc hodí pevné krabičky do zásuvky, s nastavovacím/odebíracím lan portem (wa850re). úplně nejlepší je se této funkci vyhnout.

ve druhém odkazu na tplink jsi úpravami dojebal odkaz: https://www.tp-link.com/cz/support/faq/417/
popisují případ drátového propojení routeru se vzdáleným ap, bez wan portu. spolehlivější, neztrácíš rychlost, jen si musíš přitáhnout k ap ten kabel.
opět tam mají ten nápad použít pro tplink netradiční rozsah 192.168.2.x, ale aspoň vysvětlují, že je to podle main routeru:

if the DHCP of your main router is 192.168.2.100- ...

čili zase nastavit lan ip podle předřazeného routeru (u tebe mikrotik), mimo dhcp rozsah a radši ne úplně zkraje, protože lidi na omezení dhcp zapomínají, ať pak nedojde ke konfliktu.
ap (tplink) má vlastní dhcp vypnuté, celou síť řídí první router.

podmínkou podobných změn je pochopit, že na nastavovacím pc nemusíš mít otrocky dhcp adresu, ale umět si ji staticky změnit do stejné sítě s nastavovaným zařízením (ip + maska). pak je ti jedno, jestli má nebo ne zapnutý dhcp a dostaneš se na něj.

Ano to som opomenul napisat ze to wds som nezapinal, teda riesim AP kablove prepojenie do lan portu v tp linku. Poprosim pekne objasnit to priradenie ip.. v mikrotiku mam 192 168 0 1 a dhcp rozsah je 192 168 0 10 - 192 168 0 250, ja som na tp link dal 192 168 0 5 - je to ok?

Ohladne repeatru pises ze je lepsie sa tomu vyhnut ale nemam moc na vyber. Z posledneho AP toho tp linku potrebujem este dalej rozsirit wifi ale tam uz to kablom nepojde, je medzi tym iny pozemok. Mam teda kupit tu "krabicku"?
Ďakujem pekne.

IP mas ok, TP-Link vyhod bude ti robit na sieti neplechu....nahradit 941 RB.
Tento meiac som menil u zakaznikovi 2x rozne TP-Linky po rokoch, ktore mrzli niekolkokrat za den.
Bol som aj u uctovnika svojho, ktory ma asi 7 rocny TP-Link a ten obsluhuje wifi klientov ako sa mu zachce. Naposledy nejakeho nove obsluhoval vzdy tak 3-5min po restarte a potom uz blokoval packety. Tych starych obsluzil v pohode. Opakoval som viackrat, vzdy ten isty scenar.
Wifi na druhy dom by som riesil vonkajsim ap a klientom na druhej strane...na druhej strane sirit signal cez dalsie ap, pripoje kablom ku klientovi.
Dalsia moznost su samonosne ethernetoveho kable.

Ok, vďaka. Casom tplink vymenim, potrebujem aspon taketo dočasné riesenie, zatial vsetko ide.

Kedze to dalej ide cez cudzi pozemok, kabel neprichadza do uvahy. To vonkajsie ap a klient by pri tej najlacnejsej verzii vyslo cca kolko? Viete doporucit konkretne zariadenia?

MikroTik RouterBOARD RBLHG-2nD, LHG 2, ROS L3
alebo
ak chces strielat ese silnejsie tak nejaky bullet od UBNT (pripadne MT) a do toho napasovat nejaky vacsi tanier...takto mam spravene az 13km spoje.
Ak chces velmi usetrit tak si zozen nieco z bazaru, take 2.4GHz mozno niekto aj vyhadzuje, ja som prednedavnom hadzal do kosa funkcne dosky od Mikrotiku spolu s kartami (5GHz), kedze dnes uz pouzivam na sieti len integrovane riesenia.

Podarilo sa mi zohnat starsiu velku antenu 24db a k nej bol router nejaky planet.. poradite prosim so zapojenim?
Z mojho mikrotiku vyjdem z lan portu a do lan portu planetu vstupim..? napojim ext. Antenu a planet router nastavim ako? Zariadenia mozu mat 10-15r..
Bude nutne na druhu stranu pouzit rovnaku antenu? Nepostaci normalny tplink do rezimu ap? Jedna sa cca o 50m s prekazkou skridlovej strechy a konarom zo stromu..
Ďakujem moc krat za pomoc.

možná tu wifi vidí, ale záleží co vlastně umí, jestli si s ní poradí.
zabezpečení: podle údajů co jsem kdesi našel, že umí jen wep, režim jen pomalý 11g - to by bylo k ničemu. ale můžeš mít novější firmware. ovšem původní slabý brouk bude mít o to větší práci zpracovat složitější šifrování.
v jakém je režimu - jak to popisuješ tak repeater asi ano. to není nejlepší režim ale já odsud nevidím jaké tam jsou možnosti.
rozumnější by byl client, ten kvůli wep nebude fungovat, jestli umí wpa(2) je to lepší. z těch odpovědí netuším, na jakém místě to máš zařazené a co to má dělat.
jestli ti to i když pomalu repeateruje a něco takového chceš, tak to snad funguje, nebo ne? teď úplně nevím, co vlastně ještě řešíš.

Nie, nerepeatruje to nic lebo neviem pripojit moju siet (mikrotik - ta co ma byt posielana dalej) do tohoto routra. Zmenil som IP na rovnaku ako ma siet mikrotik 192.168.0.2 a rezim vysielaca na nat router - lan: eth0+eth1 wan: wlan. Teraz som prepojit lan kabel z mikrotika do wan portu..? Uz mi naslo mikrotik siet pri zadani AP ale nemam tu tlacitko pridat. Len obnovit. Nerozumiem preco... treba este nejako zmenit nastavenie zabezpecenia? Je tu moznost sifrovania dal som wpa2 zmiesany mod potom parametre raduis overovanie pomocou 802.1x - mam to povolit?
Potom je tu tcp/ip port bolo tam vypisane 1812 dalej ip adresa napisal som tam 192.168.0.1 co ma mikrotik router a heslo som dal heslo na wifi mikrotiku... dalej je tu este zapnut predoverovanie a potom parametre wpa a nejaky zdielany kluc...
Prosim poradte ako to nastavit...
Ďakujem pekne

//este je v nastaveni pri mode AP aj moznost zapnut klonovanie mac adresy... to zostava vypnute..?

když můžeš propojit mikrotik kabelem s wrt-314, proč ho chceš ještě navíc propojovat přes wifi???
potřebuješ v tom případě udělat z wrt-314 jen obyčejné ap, bez natu. pokud to tam nejde normálně naklikat, pak se úplně vykašleš na wan stranu a využiješ jen lan část:

                   mikrotik                straightcore s 2.wifi, bez dhcp
internet ---> [wan          lany ]      x-[wan                       lany ]
              [       192.168.0.1]  --->  [lan 192.168.0.2    192.168.0.xx]  --->  další pc

2.wifi vůbec nemusí být stejná s mikrotikem, zvlášť pokud lidi nepřechází mezi oběma routery, klidně si je rozliš číslem. jestli straightcore umí jednodušší zabezpečení wpa s tkip, bylo by to vhodnější pro jeho slabého brouka.
časem pak pořídit něco normálního. na mikrotik už jsi možná zvyklý, z domácích hraček je levný archer c6.

zabezpečení se používá wpa, wifi 11n předpokládá novější wpa2, verze s psk, protože radius server doma nemáš.

neznám menu straightcore.
když to nejde naklikat, stačí tam nechat základní režim ap nebo router.
a pak se na celé menu vykašlat a zapojit to hardwarově jako ap, viz ten ascii-art.
nebo ten polonefunkční krám vyhodit, což mi přijde jako úplně nejlepší nápad, a vysomrovat od někoho normálnější router s wifi 11n.

mít doma dva stejné mikrotiky je chvályhodný nápad, ale když se spolu nebudou nijak vybavovat, protože ten druhý je jen obyčejné ap, tak na tom nezáleží.

No zapjil som straightcore z mikrotiku lan do lan portu1 a Dal som siet na: Použití Bridge a
Režim vysílače Přístupový bod, kde som nastavil
Typ provozu: 2.4 Ghz (B+G)
Operační mód: pristupovy bos
Název sítě SSID: Xyxyxy
Operační kanál: auto
Norma pro WiFi: etsi (cz)
Ale pise mi
Připojeno 0 stanic - pricom mam za to ze by to malo hned ist bez dalsich nastaveni...

z mikrotiku lan do lan portu1 a Dal som siet na: Použití Bridge

nic takového jsem nepsal. proč bridge, který se nejspíš týká wan portu?

Operační mód: pristupovy bos

cože? jestli myslíš ap a myslí to tak i výrobce, pak ano.

Operační kanál: auto

kanál volíš podle nejmenšího zarušení. jestli nebydlíš v paneláku, je to jedno.

už jsi začal obvolávat známé, kdo má normální router doma navíc?

Bridge na tomto routri sa netyka wan portu.
Ano, myslim ap a mysli to tak urcite aj vyrobca.
Byvamsice na dedine ale tych kanalov je tu dost, mam iny..

Ano znamy mi dal starsi tp link s odnimatelnou antenkou, nastavil som ho ako AP (podla navodu co som vyssie v prispevku dojebal link), napojil som velku 22dbi antenu a funguje to.
Teraz len dopojit klient mod a dalsie AP tak ako pisal fleg "Nastavenie takto:
Mikrotik----kabel----planet(AP mod)------wifi--------nejaka wifi (klient mod)----kabel----nejake AP."
A otazka k tomu: posledne AP bude vlastne ta ista siet aku mi tvori "prvy" mikrotik?
Ďakujem pekne za pomoc.

//

Poprosim este o pomoc s nastavenim toho klient modu - tiez to je starsi tplink, dal som quick install a vybral som staticku ip adresu, ale ked to vsetko vyplnim vyskoci mi chyba 5008..
Ako to mam v mojom pripade vyplnit? Mikrotik hlavny router mam ip 192.168.0.1, dalsi tp link je AP s ip .0.2 a dalsi tp link v tom mode klient mod som chcel dat .0.3 a potom zas posledny AP, ten uz aj mam, ten ma .0.5
Alebo ten klient nema mat staticku ip?
Moc krat ďakujem za pomoc

//
Alebo je mozne ze by tp link tl-wr340g ani nemal funkciu klient mod?
//aha, nasiel som ze je to tak, tento model to nepodporuje..

všechny ty krámy mají mít statickou ip - jak jinak je chceš rozumně spravovat?
mikrotik řídí celou síť, přiděluje dhcp adresy, je to brána.
wifi síť mikrotiku nejspíš bude s jiným názvem a přihlášením jako wifi z posledního ap, což je v pořádku.

jen mě děsí, žes ani nepřepsal ten vzor od flega a myslím že ani já, ani nikdo jiný tady už nemá chuť odhadovat, který z těch krámů je straightcore a který zas 15 let starý tplink.
straightcore umí mód client, asi to budeš muset přeskupit.