Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záloha súborov

Zdravím, idem si inštalovať nanovo windows, a potreboval by som si určité veci zálohovať, čo by bolo najideálnejšie kúpiť na zálohu? Nevyznám sa v tom, po inštalácii to skopírujem nas5 do PC ale chcem to nechat aj zálohované. Čo sa nato používa? Nejaké prenosné HDD? Ďakujem.

Zase sa ozvala chránená dielňa?

Pýtaš sa na SW backupper, ale aj na externý HW určený na zálohy?

Pýtaš sa na zálohy systému?

Na zálohy dát prírastkovou alebo rozdielovou metódou manuálne alebo automaticky?

Okrem NAS má byť záloha aj na externé prenosné ložisko hdd v podobe "portmonky"?

Zo SW platený backupper pre zálohy pod WinPE/Linux:

1./Macrium Reflect7 Workstation/Server,
2./EaseUS Todo Backup Workstation/Server (dokáže klon systému pri zmene HW)
3./ABPro.exe - Aiomei backupper Pro.

Live záloha OS: FarStone RestoreIT 10
https://www.farstone.com/restoreit/

Z hdd nejaké prenosné, odpojiteľné ložisko 1TiB na USB2/3 port

jestli ještě nemáš ssd v pc, je ideální čas ho koupit a nový systém instalovat na něj.
starý disk rovnou odstavíš bokem, nesmí být při instalaci v pc, ať pak neřešíš neunkčnost bootloaderu, lidi si občas způsobí problém.
když se něco nepovede, dá se vrátit starý disk a pc funguje.

ten odstavený disk ještě není záloha, protože jsou to stále soubory na jediném místě. teprv až nový systém funguje, připojíš starý disk a překopíruješ svoje soubory.

já dodnes rozděluju disk v pc: na systém s programy, pak zvlášť oddíl pro svoje data. je to kvůli přehlednosti, ale hlavně kvůli zálohám.
1) kompletní systém zálohuju do image souboru: dočasně na druhý oddíl, časem to kopnu na nasku. image je komprimovaný soubor ve speciálním formátu toho zálohovacího programu.
2) data zálohuju kopírováním svých souborů na záložní disk bez jakékoliv úpravy/komprese. lze automatizovat dávkovým souborem.
tento postup není moc ideální, pokud by se člověk nakazil ransomwarem. může se stát, že vir zašifruje i zálohy, co jsou právě připojené.

z tvého starého disku by tak rovnou mohl vzniknout záložní disk, jenže je rozdělený na stádo menších a větších oddílů, ms to tak dělá při instalaci a pro zálohy to není vhodné.
nějaký free partition wizard může ty pidioddíly na začátku disku zrušit. jsou malé, nemá cenu je přidávat k původnímu starému systému. stejně tak zrušit malé oddíly na konci disku.

na zálohování systému je vhodný sw, který dokáže vyrobit i bootovací záchranné médium pro případ katastrofy.
- třeba easeus todo backup má i free verzi, která to umí.
- záchranné boot cd nabízí i aomei, ten ale nemá free verzi zálohování do windows. zálohy systému zdarma je možné spouštět (a obnovovat) jen z toho boot cd/flashky.

Hej práveže SSD disk kupujem a na ten budem inštalovať windows+ aj iné aplikácie, samozrejme chcem mať v PC aj tento HDD ešte, ktorý naformátujem.Takže odporúčate pred inštaláciou tento HDD povodný odpojiť a nechať pripojený len SSD a HDD pripojť až keď bude windows nainštalovaný?

A ešte sa chcem spýtať nový SSD disk pôjde do PC zapojiť bezproblémov?Či konektory sú všetky rovnaké?Lebo starý HDD mám pripojený cez SATA no pri SSD píše už SATA III.Konektor by mal byť rovnaký?

stolák nemívá úchyty na 2.5" disk. ssd stačí kamkoliv chytit za 1 šroubek.
je zbytečné kvůli tomu shánět suchý zip.
samozřejmě existují distanční úhelníky nebo základny pro montáž 2.5" ssd do 3.5"/5" šachty.

ten wd je na desku se sata2 akorát. full rychlost se nevyužije, ale jde taky o přístupovou dobu a počet iops proti hdd.

Takže ten wd tam pasovať nebude či? V takýchto veciach som celkom laik, či ho mám teda objednať? A bude vadiť ak ho zapojím do SATA portu 5, lebo 1-2-3 mám obsadenú a k 4 sa nemôžem dostať skrz grafiku to tam je natesno, či vadí že bude obsadený port 1,2,3,5.A 4 ostane voľná?

Ideálně ho zapoj na port 0 a ostatní disky/DVD "posuň". SATA SSD tam pasovat bude. Na data kup nový HDD do PC a stávající nech jako externí na zálohy (nebo obráceně, na zálohy nový 2,5" HDD USB3, nepotřebuje napájení).
Na stávajícím HDD po přenosu dat na nový HDD a vrácení do PC odstraň všechny oddíly a vytvoř 1 oddíl a zkopíruj data ze zálohy.

Pokud máš už zálohu, další HDD netřeba. Ostatní platí i tak ... SSD na port 0, na stávajícím HDD odstranit všechny oddíly a založit 1 oddíl a na něj vrátit data. Jinak, na SSD bych data nedával, jenom různé pracovní soubory či složky, portable aplikace, stažené soubory a podobné věci.

není. zatímco systém se převelice hodí zálohovat a obnovovat jako jeden bootu schopný image v kuse, nějaké potroublé desítky gigabajtů dokumentů (filmů z uložto) v tom nemají co dělat.
proto preferuju oddělení systému s aplikacemi od uživatelského hnoje.

vím že zkušený všemi backupery mazaný profesionál to ví.
ale tazatel zjevně tápe na naprostých stupiditách, viz typy konektorů, a když slyší různé názory, měl by vědět "proč"

edit: kdyby ten dement chráněná dílna řekl hned na začátku, že jeho sata nemá číslovávání od 0 ale až od 1, vyseru se na to na takového trotla vůbec reagovat.

Ak by som si chcel uchytiť ten SSD tak ako mám starý HDD, tak som pozeral že mi starý HDD drží na bokoch na takých plastových zápatkach, nieje v bokoch naskrutkovaný, vie niekto kde to objednať, ako sa to volá?

Pokud bude SSD systémový, je dobré ho zapojit na SATAport s nejnižším číslem (jak je vůbec nastavené pořadí boot zjistíš v BIOS). Plastové západky ti asi nebudou nic platné, původní disk byl asi 3,5 palc. a SSD je menší. Stačí, jak už tu někdo psal, uchytit ho z jedné strany šroubkem nebo dvěma, pokud budou pasovat 2 prolisované otvory v plechu bedny

Práveže ja tam nemám vôbec otvory na diery,preto by som kúpil rámik na 3,5 a k tomu rovno tie príchytky.Tak už som sa k tomu dopátral len je potreba tam zadať názov bedne, dá sa to niekde zistiť, keďže PC som už kúpil zložený.Takže zapojiť na Sataport 1 teda, keď tam mám zapojenú myslím že CD mechaniku tak ju možem prehodiť na iný port, SSD má prioritu?

Ano, SSD na 1 (nejnižší). To SSD fakt stačí na 1 šroubku ... vhodnou díru určitě najdeš (například běžně nejsou využité všechny díry pro MB, stačí z vhodné vyšroubovat distanční sloupek (pokud tam je) a díru trochu "protáhnout", aby tam volně prošel šroubek pro SSD). V kleci pro HDD opravdu nejsou díry pro šroubky? Pokud je to SSD větší, než 128-256 GB, tak ho klidně rozděl. Ale počítej s tím, že data na SSD musí být striktně průběžně zálohovaná (resp. záleží, jak si jich ceníš).