Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook se sám vypíná, záhadně mi mizí na PC místo...

Dobrý den, mám prosím dva dotazy. Mám dost starý notebook, před dvěma lety se jako teď začal vypínat, pak kleknul úplně.
Naštěstí mi ho v opravě zprovoznili a vyčistili a pak jel dlouho, aniž by se zahříval. Jenže už se zase přehřívá, jede tak 20 minut,
pak se vypne. Je mi jasné, že potřebuje vyčistit, ale servis (alespoň ten, kde jsem byla posledně) teď nefunguje a navíc si účtují
300 Kč za desinfekci...Zkusím se podívat po jiném, v Praze by to neměl být problém, i když s tím zmiňovaným mám dobré zkušenosti.
Je nějaká možnost to třeba otevřít a opatrně alespoň trochu nějak prach odstranit? Nebo si nějak přechodně pomoci?
Jsem zavřená sama s dítětem a ty chvilky, kdy mu pustím pohádku mě drží psychicky pohromadě. Jestli se zničí úplně, nezvládnu to...
Další dotaz je, pořád mi to hlásí, že je málo místa na disku. Tak něco vymažu, posledně třeba film, co měl 2GB. Nic jsem nestahovala,
neukládala a zase mi to hlásí. Tak se podívám a je tam místo 44 kb...Ato se stalo opakovaně...Kam to volné místo mizí?
Navíc tu kapacitu 99 GB podle mě naplněnou mít nemůžu, jestli tam mám 10 filmů, je to moc a pak už jen pár fotek..
Moc děkuji
Katka

Na odborné vyčištění by asi byla lepší ta opravna, když s tím nemáte žádné zkušenosti. Jako nouzovka se dá aspoň zvenku vytahat smetí, prach nebo zvířecí chlupy z chladicích mřížek z boku a zespoda špiřatou pinzetou, případně lehce a opatrně vysát vysavačem nastaveným na malý výkon (pozor na vysátí kláves!)
Uvolnění místa na disku už tu bylo popisováno x krát, stačí použít nástroje Windows - vyčištění disku, a to nejen vyčištění základní, ale i vyčištění systémových souborů (aktualizace atd.), kterážto možnost se vám tam objeví na záložce vyčištění. K tomu se dostanete např. zobrazit disk C v průzkumníku, pravá myš, Vlastnosti, levá myš, tabulka obecné - vyčištění disku atd. Dá se tak občas uvolnit nekolik desítek GB.

Je nějaká možnost to třeba otevřít a opatrně alespoň trochu nějak prach odstranit?

Možná ano, jenže když jsi nenapsala, jaký máš notebook, nelze konkrétně poradit.

Kam to volné místo mizí?

To musí vědět administrátor nebo uživatel toho notebooku. Nikdo z nás ti místo na dálku nebereme. "Pár fotek" může zabírat 100 MB ale taky 100 GB, to je relativní. Por začátek spusť program Vyčištění disku, všechno zaškrtej (i systémové soubory = předchozí verze Windows) a napiš, kolik místa se uvolnilo.

K dotazu číslo 1) Pokud si troufáš, můžeš to rozdělat a profoukat stlačeným vzduchem žebra chladiče.
Jako nouzovka by mohlo zafungovat profouknout to z boku, na chladících otvorech. Ale nebude to dokonalé, protože ten prach se ti dostane dovnitř, ale chladič vyčistíš a mělo by to na nějakou chvíli pomoct. Hlavně vytáhni před čištěním baterii, pokud je to možné.

K bodu číslo 2) Windows mají v sobě nástroj "vyčištění disku" Stačí to napsat do nabídky start a spustit. Můžou to způsobovat aktualizace. Koš máš vysypaný? Tím nemyslím doma, ale ten v PC :-)

je to letitý krám s ošizenou ramkou a pomalejším diskem asi 250gb. taky tam nejsou pološílené win10 - takže by mělo být rozumné místo i pro uživatelské soubory.
naopak nedává žádný smysl, že by zcela zbytečně běžící automatické aktualizce mohly pár let po ukončení podpory stahovat byť jen kilobajt dat.

chce to zkontrolovat na malware:
mám dojem, že adwcleaner už pod zastaralou vistou neběží. stejně tak ms removal tool.
ale existují free nástroje u výrobce antivirů: https://www.kaspersky.cz/free-products
"Kaspersky Virus Removal Tool" - běží i pod starými xp / vista. při spuštění se dá v nastavení zatrhnout i kontrola systémového disku, pak se s tím bude drbat asi 30 minut.
a "Kaspersky Rescue Disk" - bootovací disk pro zvlášť odolné viry, ten snad nebude potřeba

dále bych se podíval na disku na skryté / systémové soubory na disku, jestli tam neleží adresář windows.old od staré upgradované verze windows.
projít adresáře uživatelů, co skladují na ploše, v downloads a v appdata, to taky můžou být těžké gigabajty dávno stažených nesmyslů, vypalovaná cd nebo staré instalačky.

když se ten krám seká, znovu upozorňuju na fotku žeber chladiče u ventilátoru - byl tam notebuk vyčištěn?

kvůli stáří to má hodně slabý procesor, na úrovni atomu, což je děs. běží v tom nějaký antivir? zbavil bych se ho, stejně jsou k ničemu.

----
registrovaní mohou poslat soukromou zprávu. podívám se, jestli tu nemám nějaký větší notebukový disk, ať s tím není furt boj, že bych ho poslal.