Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prosím o radu - záloha dokumentů na flashku

Dobrý den, jelikož můj notebook je zdá se v posledním tažení (vypíná se po 20 minutách a doslova hoří...zespodu se na to ani nedá sáhnout), chci zachránit fotky, dokumenty aj. Externí disk nemám, koupila jsem flashku 16 GB, údajně to má být stejně bezpečné uložení. Popř. koupím ještě jednu a zdvojím to. Jenže: kopíruju to a mám ve stažených souborech hodně zazipovaných zásilek ze zásilkovny, kde jsou i videa. Mají docela velkou kapacitu, cca 10 jich má 2 GB a stáhla jsem jich přes 25. Chtěla jsem zjistit, jak je možné, že se mi to tam všechno vejde, když v "obrázcích" mám taky kromě fotek videa a celkem je to taky větší.
Navíc mi nesedělo to, že když jsem všechno na flashce označila, mělo to údajně jen 5 GB, i když je tam těch 25 zásilek a všechny fotky i s videi. Tak jsem v těch "obrázcích" (kde ty fotky a videa mám) vše označila a ukazuje to celkovou velikost 280 MB, což je blbost!, protože jen jedna složka s fotkami a videi má třeba 100 MB a těch složek je tam třeba cca 20.
Mám strach, abych to tam přendala všechno a správně...
Další věc je, že nemůžu otevřít ty zazipované zásilky, protože jsem si stáhla program Winzip, kde to bylo určitou dobu zdarma a když to chci otevřít, píše mi tom že bych si musela koupit registraci.
Jak mám tohle otevřít a když si to v této podobě dám na flashku, půjde to na jiném PC otevřít?
Moc děkuji a přeji hezký den
Katka

Změna předmětu, původně: Prosím o radu, bude to pro vás jistě triviální záležitost, narozdíl ode mně.. (host)
Změna kategorie, původně: Software (host)

Externí disk nemám, koupila jsem flashku 16 GB, údajně to má být stejně bezpečné uložení.

To určitě není, disk je bezpečnější.

jak je možné, že se mi to tam všechno vejde

To je jednoduché, nevejde.

půjde to na jiném PC otevřít?

Půjde.

Kup si externí disk.

A prosím jak to, že když si označím všechny složky s fotkami a videi, ukazuje mi to, že je celková velikost jen 280 MB, když jen jedna složka (a jejich tam určitě cca 20) má třeba 100 MB nebo o něco málo míň...

Pro přesun na flash disk nebo jiný to můžete klidně v zazipovaném formátu. Pro otevření stačí 7-ZIP jak už bylo řečeno. Ale co píšete o velikostech souborů, nedává smysl. Na flešku se vám skutečně víc nevejde než těch necelých 16GB. Jestli to ukazuje velikosti nějakých náhledů nebo čeho, to nevíme. Ale nezoufejte, to že ,,hoří,,NTB ještě neznamená, že se zničí všechny soubory na disku. Disk jde z NTB vyjmout a soubory přesunout na jiný disk. Tím ovšem nechci říct, abyste nic nezálohovala !

...údajně to má být stejně bezpečné uložení

To jsi četla nebo slyšela kde? Není to pravda.

Další věc je, že nemůžu otevřít ty zazipované zásilky

Windows 7 a vyšší umí otvírat ZIP archivy automaticky. Z jiného tvého dotazu vím, že máš WIndows Vista, takže použij třeba program 7ZIP.

Na zálohy použij externí 2,5" disk. Nejlépe koupit zvlášť box a zvlášť harddisk. Pracuje se s ním jako s flashkou (nezapomenout vždy bezpečně odpojit), má mnohem vyšší kapacitu a je spolehlivější.

např. tento box
https://www.czc.cz/axagon-ee25-xa6-cerna/235348/produkt
a do toho disk
https://www.czc.cz/seagate-barracuda-2-5-1tb/200379/produkt

A slovo na závěr - zálohovat jsi měla už dávno a pravidelně, ne až když se ti začne hroutit notebook. :i:

Děkuji. A jaký je rozdíl mezi boxem a diskem? Proč musí být oba?
A pokud to dám na tu flashku, dá se to pak dodatečně dát na ten externí disk? Teď na to obávám se nebudu mít ani finance,
ani možnost to koupit, nikam se nedostanu...
Ten 7ZIP vyzkouším.
A prosím proč je po označení všech fotek v PC uvedená velikost 280MB? Jediné vysvětlení je, že by to nevzalo v potaz ty videa ve složce, ale počítalo to jen ten úvodní obrázek videa?
Mám to rozkliknout a nakopírovat na flashku po jednom zvlášť???

Box a disk sa nepytaj, kup to spolu uz zmontovane, bude to tak jednoduchsie.
Vysvetlenie preco tam nema velke veci moze byt, ze mas flasku sformatovanu na FAT32 a ten ma obmedzenie ak si dobre spominam 4GB na subor, takze ak je nieco vacsie ako 4GB on to tam proste neulozi.
Externe zariadenie je lepsie sformatovat potom na NTFS prave kvoli takymto velkym suborom.

A jaký je rozdíl mezi boxem a diskem? Proč musí být oba?

Box slouží jako obal na disk a zároveň obsahuje převodník, aby bylo možné disk s rozhraním SATA připojit externě přes USB.

A pokud to dám na tu flashku, dá se to pak dodatečně dát na ten externí disk?

Ano, je to možné, pokud se ti to na flashku vejde. Ale na flashce nemáš data v bezpečí, není to spolehlivé úložiště.

ani možnost to koupit, nikam se nedostanu...

Výmluva. Dal jsem ti odkaz na e-shop - stačí několik kliknutí a pozítří máš disk doma.

Asi složky nějak špatně označuješ, když nesouhlasí velikost. Těžko říct.

vypíná se po 20 minutách a doslova hoří...zespodu se na to ani nedá sáhnout

čili žádné čištění se nekonalo, psal jsem o tom v minulém dotazu.

bezpečnější je ten krám rozebrat (nic příjemného u tohoto modelu), vytáhnout disk ven, zkopírovat z něj data v jiném pc / u někoho známého.
tady hrozí, že ten krám během prohledávání disku a kopírování souborů umře celý.

a když už bude rozebraný, konečně vyčistit.

edit: disk ... https://www.mironet.cz/seagate-barracuda-500gb-interni-25quot-sata-iii-128mb-cache-5400rpm-2y+dp309853/
box = obal s usb konektorem ... https://www.mironet.cz/itec-mysafe-advance-alubasic-25quot-usb-30+dp255985/

Byl čištěný před dvěma lety...Zkopírovat to nemám kde...
Prohledávání disku nebo kopírování na flashku může zničit počítač??

Já teď opravdu nemám příliš možností, jediné co mám je ta flashka. Je prosím možné, aby to na ní bezpečně vydrželo
cca 2 měsíce s tím, že kdyby se v nejhorším počítač úplně zničil, šlo by to pak dát z té flashky na externí disk a po zakoupení nového PC do nej dát a vše tak zachovat? Můžu popř. dojít do elektra pro další flashku, ale jinam se nedostanu, jsem sama s dítětem, nechci s ním jezdit MHD a nechat ho samotného můžu na těch 20 minut, když mu pustím PC a rychle do blízkého obchodu zaběhnu...

Daj si zásielkou poslať nejaký lacný externý hdd (portmonka) v plaste a nešpekuluj s fleškou: https://lnk.sk/uM39

Budeš mať tento hdd USB2/3 do rezervy ak si kúpiš nový noťas. Externé ložisko s 500GiB ti bohate stačí na zálohy systému Windows nejakým komprimovaným backupperom, osobné zálohy svojich dát a foto. Máš to vlastne také malé, prenosné NAS úložisko.

Dnes kuriéri lietajú po republike, ako s teplým koláčom, máš hdd doma do dvoch dní. Hlavne ložisko s magnetickými plotniami je super bezpečné úložisko ak sa odpája ikonou, SW, nevyrve sa zo šaltra za behu zapisovania dát, netrieska sa ním o zem ešte za behu plotní - prežije ťa. Garantujem. Mám nejakú tiež portmonku v plaste na USB2 zn.: Adata na prenos dát a účtnovnáctv takmer 11rokov, už mi vypadla z vrecka gatí 3x na betón lebo som grambľavý, roztrasený, ale furt ide ako víno, ako z partesu, až mi je to divnô, čo všetko takýto externý hdd obalený v plaste vydrží. Ešte sa mi ju nepodarilo prejsť kolesami vozidla pri nastupovaní, ale možno aj to raz príde, mal som na málo, uvidím, či plast s hdd tento tlak vydrží.

Prostuduj v manuálu,jak se z toho stroje vyndavá pevný disk.Pokud notebook je na odpis a půjde do sběrného dvora,můžeš ten disk vyndat,koupit si externí box pro USB a používat ho jako externí disk.Lepší a bezpečnější než flashka.Nebo ho jen vyndat,připojit k jinému PC,překopírovat všechna data a vrátit zpět.Před likvidací notebooku ho zkus vyčistit,třeba tolik topit nebude.

http://www.servispckupka.cz/jak_vycistit_notebook.php

http://www.servispckupka.cz/jak_vyndat_disk_z_notebooku.php
http://www.servispckupka.cz/jak_rozebrat_notebook.php
http://www.servispckupka.cz/jak_vykopirovat_data_z_nefunkcniho_notebooku_vyjmuti_pevneho_disku.php
http://www.servispckupka.cz/jak_pridat_vymenit_disk_v_notebooku.php

Snaha byla poradit. Když už teda nic nezkusíte, tak si to zazálohujte na nějaké cloudové úložiště, Google disk, Dropbox nebo něco takového. Na to vám stačí internetové připojení. Nemusíte nic čistit, rozebírat, připojovat krabičky. Pak už se děj vůle Páně.

A ešte dve upozornenia:
Snáď poznáš rozdiel medzi súborom a jeho zástupcom, t.j. odkazom!
To ešte za čias 1,44 MB diskiet boli expertky, ktoré si nahrali na disketu "film" a divili sa, že im to na druhom PC nejde.
Takže si prever, či ideš zálohovať skutočné súbory a nie ich zástupcov, prípadne kombináciu súborov a zástupcov... Pokiaľ budeš happy, že máš odložené fotky a bude to napr len odkaz na ich zložku, tak stratou dát v pc ti už odkaz nepomôže...
Prever si zmysel komprimovania filmov a obrázkov jpg (t.j. fotografie)... Ich formáty sú už komprimované, takže ich ďalšou komprimáciou do rar, zip a pod získaš minimum priestoru naviac, ak vôbec...

P.S.
Na budúce skús do názvu dotazu vložiť krátky popis problému