Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 4K 60 Hz "Překračuje šířku pásma" Intel HD Graphics

Dobrý den,nechápu důvod proč mi nejde nastavit 4K@60Hz na grafice. Systém=Windows 10,Počítač s grafikou Intel HD Graphics 630.Měl by to umět.Připojen přes HDMI(jiný vstup televize nemá a podle datasheetu 60Hz umí).V počítači je HDMI výstup realizován "LSPCon-em" z displayportu.Píše se,že vyložene 4K@60 umí přes všechny 3 porty (USB-C,mini Displayport a HDMI 2.0).

Můj problém je,že
-zaprvé nenaběhne v 60Hz.
-v nastavení grafické karty v aplikaci Ovládací panel Intel HD Graphics 60Hz není.
-nelze přidat vlastní režim 4K-60 s defaultní časováním GTF (---> to podle mě ukazuje,že problém) - po odklepnutí se ukáže Zadaný režim překračuje šířku pásma- tzn ani se nevloží ani neproblikne obraz
-režim 4K-60 s CVTjde přidat,ale obraz se nezmění, volba zvolení neudělá nic

Kde je problém?HDMI 2.0 by mělo umět 4K i s tím bídným časováním přece že.

Kabelů jsem zkoušel víc. všechny High speed, 1.5m a 3m.
Asi jsem kápnul na problém v kabelu, mám High speed všechny.A dočetl jsem se na wikipedii,že bych měl mít Prémium,aby uměl 18Gb/s (a 4K-60) a že HDMI High speed umí 4K-30.

Občas se stala změna, že po zvolení(vložení) 4K-60 do control panelu a výběru zčernal obraz.

https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI#Cables

Ale furt je divně,že ovládací panel neumožní ani přidat režim 4K-60 s GTF časováním.
Otázka pro experty, mělo by umět HDMI 2.0 4K-60 s GTF, nebo jen CVT.?
Z wikipedia:
4K-6012.54 Gbit/s. Ale HDMI 2.0 umí 14.4 Gbps. Pokud by se použilo GTF, vešlo by se to stále do limitu
poznámka pod tabulkou: je že datový tok je vypočten na základě CVT-R2. Pro GTF by to bylo kolik?

Prečítal si si svoj popis problému?
A čo na tých odkazoch, čo dostávaš, nechápeš?

-zaprvé nenaběhne v 60Hz.
-v nastavení grafické karty v aplikaci Ovládací panel Intel HD Graphics 60Hz není.
-nelze přidat vlastní režim 4K-60 s defaultní časováním GTF (---> to podle mě ukazuje,že problém) - po odklepnutí se ukáže Zadaný režim překračuje šířku pásma- tzn ani se nevloží ani neproblikne obraz
-režim 4K-60 s CVTjde přidat,ale obraz se nezmění, volba zvolení neudělá nic

Jednoducho - v nastaveniach to nenastavíš, svoje vlastné nastavenie nedáš, lebo to tá grafike NEVIE!
V špecifikáciách síce je uvedené, že to môže, ale nie je podpora HW pre HDMI2.0 a DP2.0!
https://notebook.cz/clanky/technologie/2017/intel-hd-graphics-630

Ale asi jako čech lépe rozumím česky a nevidím tam mezi řádky, že 4K60 by mělo být impossible.

A komp má přímo napsané v popisu od intelu,že i na všech rozhraní má umět 4K 60Hz,a že umí HDMI 2.0a a extra ještě vím,že HDMI 2.0 není nativní a je řešení tím převodníkem z Displayportu.

Jinak nechápu proč nás v článku lakujou "Velká pozornost byla věnována... ale stalo se velký hovno". To je nějaký přepis z tiskové zprávy?

zde čerpám:
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000023945/graphics.html

Firmware převodníku HDMI 2.0 jsem dělal,ale zkontroluji raději,zda tedy mám verzi s podporou 60Hz.

U nekterych televizi musis povolit hdmi 2.0 pro dany HDMI port, jinak ti 60Hz nepujde.
Jestli ma televize vice hdmi portu, ne vsechny musi byt 2.0 ale jen 1.4.
Ovladac pro tu Intel 630 jsi instaloval ?
To mas notebook, PC nebo na cem to vlastne nastavujes ?

nelze přidat vlastní režim 4K-60 s defaultní časováním GTF

Proc potrebujes vymyslet nejaké vlastni rezimy ?
Podivej se zda-li jde nastavit v :
[90426-monitor-hz-png]

Protože defaultně po připojení jede na 30Hz,v nabídce 60Hz není a když chci přidat vlastní režim, tak při zadání nového režimu 3840,2160,60(+GTF co že výchozí volba) mi to ještě před uložením a tedy i jakoukoli akcí napíše chybu o překročení přenosového pásma.

Ano mám ovladači intel hd graphics. S tím HDMI 2.0 nastavením se podívám

Stale jsi neodpovedel na zakladni otazky.

To HDMI kam ten kabel strkas je nejaky prevodnik/adapter z DP → HDMI ?
V nastaveni monitoru, vidis volbu "screen refresh rate" : 60HZ (nastaveni monitoru je systemovy, neni v Intel Graphics).
A o jakou televizi vubec jde (model).

Na všech jde 4K, ale jen 30 se mi podařilo.

To je klasické chovani 1.4.
Pisu ti to naposled, na TV musis pouzit port HDMI 2.0 a na nem musi byt povolen rezim HDMI 2.0 (to se nastavuje v nastaveni TV né PC), jinak muze byt ve vychozim nastaveni na AUTO nebo OFF = jede jen na norme 1.4 = max 4K@30Hz.

Jestli pouzivas jen nejaky adapter [DP → HDMI 1.4] tak ti taky pojede jen na 4K@30Hz MAX.
Na 60Hz z DP → HDMI potrebujes aktivni prevodnik sd DisplayPort 1.2 → HDMI 2.0 :
https://www.gme.cz/redukce-premiumcord-prevodnik-signalu-z-displayport-na-hdmi

PS: IMHO je tvuj problém ten prevodnik co pouzivas : DisplayPort → HDMI 1.4

Samozřejmě že je to HDMI port počítače apsal jsem i o HDMI kabelu.Jestli tě zmátl převodník tak jsem tím myslel,že "infromace pro geeky" v datastheetu počítače říká, že HDMI 2.0 výstup -podporující 3840x2160 při 60 snímcích za sekundu je realizován přes konvertor z displayportu,vše v tom počítači,žádné gadgety,ale čip je na desce.
Dialog Displej vlastnosti -léta nepoužívám takže mě to ani nenapadlo zkusit tam.
V tv jsem neotvíral menu,ještě proluxuji návod,co se tam píše o rituálu přechodu na HDMI 2.0.

Televize je nějaké TCL.