Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ventilator alebo ochladzovac vzduchu?

Zdravim, precital som si tieto temy a su tam celkom zaujimave tipy a nazory.

https://pc.poradna.net/questions/81004-mobilni-klimatizace
https://pc.poradna.net/questions/2923840-ot-mobilni-klimatizace-do-11-tisic

V byte kde byvam, budem byvat len tento rok, prip. buduci, takze klasicka klimatizacia neprichadza do uvahy a mobilna je hlucna, po prestahovani by som riesil iba klasicku, takze sa mi to ani neoplati, takze mi neodporucajte klimatizaciu, viem ako funguju, vyhody, nevyhody, taktiez neodporucajte vonkajsie zaluzie, prezil som uz polovicu leta, takze hladam uz iba nieco jednoduche.

Potrebujem ochladit len maly priestor kde sedim, pri pc stole, nie celu miestnost.

Viac-menej by som chcel ventilator alebo mini-ochladzovac vzduchu, taku klasicku "kocku" za 20-30€/500Kc.

Moje otazky:
- Moze mini-ochladzovac vzduchu sposobit plesne v byte? Tie vacsie pri dlhodobom pouzivani udajne mozu.
- Ako dlho dokaze mini-ochladzovac fungovat? Vraj po zvyseni vlhkosti sa vypina.
- Ako dlho vydrzia filtre/naplne na vodu?
- Je lepsi mini-ochladzovac alebo klasicky ventilator? Prip. v com je jeden lepsi?
- Ma nejaky zmysel USB ventilator, prip. ako doplnkovy, ktory by mohol fukat aj na tvar - bez nasledkov?

Nasiel som este externe folie na okna, udajne znizia teplotu az o 9 az 18°C, ale to sa mi zda prehnane, ma ich niekto a vie potvrdit znizenie teploty - o kolko stupnov? Kedze v miestnosti je chladnicka a herny pc, niekedy ide aj naplno, tak maju take folie zmysel? - Ako dlho vydrzia, aka je udrzba, prip. nevyhody a pod.?

Mate este tipy na ine riesenia - ale nieco lacnejsie, kedze mozno uz buduce leto budem byvat v inom byte, nechcem tu investovat zbytocne vela.

Kazdopadne, urcite chcem aj ten ventilator alebo mini-ochladzovac, ine moznosti budem prip. riesit potom.

Dakujem.

1. Ochlazovače vzduchu fungují na principu odpařování vody, což zvyšuje vlhkost a tím i možnost výskytu plísní.
2. Jak u kterého ochlazovače.
3. Není to ani lepší, ani horší. Obojí dělá něco jiného.
4. Mini ventilátor bude spíš takové placebo.
5. Folie na okna rozhodně o tolik teplotu nesníží. O něco ano, ale zázraky nečekej.

Můj názor je, že letos už se to nevyplatí řešit.

Dakujem za odpovede.

Mam na mysli mini-ochladzovace vo forme kocky, s vykonom 5W za +-30€, myslim ze velke rozdiely tam nebudu. Moze taky ochladzovac sposobit plesne v byte, ked sa bude pravidelne vetrat a ochladzovat sa bude len maly priestor?

Hm.. preco mi to dava odpoved za inu reakciu? Reagoval som na odpoved od Wikan.

Tu kocku svietiacu roznymi farbami z nejake telecvokingu z TV ma aj moj otec a pochvaluje si.
Pravdupovediac podla mna je to blbost, ale tlmocim co som pocul.
Byva na 12p, takze v byte maju cez leto slusnych 35 a viac.
Fukanie na tvar a telo neodporucam, vznikaju z toho zapaly, mam na sebe odskusane, stacilo mi stravit noc a nechat sa ovievat ventilatorom cel noc a na druhy den som uz citil priedusky, skusal som viackrat a vzdy ma to chytilo, bud hrdlo, alebo priedusky a to bezne mavam zapl hrdla tak raz za dva roky, takze ziadne predispozicie k tomu nemam.

Dik za odpoved, kedze tu kocku ma, nesposobuje mu to plesne? Prip. sa nevypina casto?

Fukanie na tvar som myslel skor tie mini USB ventilatory, kedze su slabe.

Kedze celu miestnost ta mala kocka ani ventilator neochladi, tak bude potrebne fukat na telo, zrejme to je o vzdialenosti, aby to ucinkovalo, ale aby to neublizilo, aka je teda optimalna vzsialenost - pri tej kocke, resp. pri ventilatore s oscilaciou?

V noci by som s ventilatorom nezaspal, takze bude vypnuty.

Dakujem este raz za odpovede.

Tie folie budem zvazovat, ale urcite chcem ventilator alebo tu chladiacu kocku, co by ste si vybrali? Chcel by som nejak pocitovo prijemnejsi vzduch, uz len obcasne ovievanie papierom je celkom prijemne, uz len co si vybrat?

Uz som sa pytal, ale ako funguju tie chladiace kocky, co sa tyka naplne, filtrov, nechcel by som po 2 tyzdnoch dokupovat nove naplne za 10 alebo 20€, to by som radsej kupil obycajny ventilator.

Dik.

Inak uz teraz mam vnutorne zaluzie natocene sikmo, tak aby sa svetlo odrazalo, snad to aspon trocha pomaha.

Mam este par otazok:

- Ked mam byt orientovany na vychod, ma zmysel rano vetrat, ked uz na okna hodiny svietilo slnko, alebo len kratko? Resp. je lepsie cez den vobec nevetrat, az vecer, alebo obcas?
- Pomoze nasmerovat ventilator do otvoreneho okna, aby vyfukal teply vzduch, alebo je to nezmysel?
- Ma zmysel studena voda alebo lad v nadobe umiestnena niekde na stole, bez ventilatora? Dokaze to aspon mierne znizit teplotu, alebo zvlhcit vzduch, cim by bol pocitovo prijemnejsi?
- Mate este nejake tipy na jednoduche ochladenie vzduchu, alebo priamo ochladenie tela, lad v sacku obaleny uterakom, aby to nesposobilo omrzliny?

- Este k tomu, ci ochladzovac alebo ventilator, co kombinacia, kupit aj ochladzovac aj ventilator, malo by to zmysel, mozno ochladzovac pouzivat s prestavkami a okrem toho ventilator, ktory je vacsi a zrejme lepsi ako pouzivat ochladzovac bez naplne?

- Ked mam byt orientovany na vychod, ma zmysel rano vetrat, ked uz na okna hodiny svietilo slnko, alebo len kratko? Resp. je lepsie cez den vobec nevetrat, az vecer, alebo obcas?

Vetraj vzdy, ked je teplotu dnu vyssia ako vonku. Ja mam doma na to teplomer, akonahle vidim, ze vonku je viac (v tieni) uz okna, ci dvere na terasu neotvaram.

- Pomoze nasmerovat ventilator do otvoreneho okna, aby vyfukal teply vzduch, alebo je to nezmysel?

Nezmysel. Musel by si si doma vytvorit wind tunel, aby to malo nejaku ucinnost.

- Ma zmysel studena voda alebo lad v nadobe umiestnena niekde na stole, bez ventilatora? Dokaze to aspon mierne znizit teplotu, alebo zvlhcit vzduch, cim by bol pocitovo prijemnejsi?

Neskusal som, ale vzhladom na pomer objemu vody a ladu vs miestnost podla mna urcite nie.

- Mate este nejake tipy na jednoduche ochladenie vzduchu, alebo priamo ochladenie tela, lad v sacku obaleny uterakom, aby to nesposobilo omrzliny?

Studena sprcha pocas dna pomoze tak na 20-30min v najvacsich horucavach. Podotykam studena, nie vlazna.

Pokud ma jen jedno okno v pokoji, tak by melo cenu u dolniho okraje nasavat vnejsi chladny vzduch a smerovat ho k podlaze, teplejsi vzduch od stropu by pak unikal horni casti okna a kolobeh vzduchu by casem ochladil i podlahu, zdi a strop.

Wind tunel vznikne prirozene sam, kvuli teplotni roztaznosti, kdy teplejsi vzduch stoupa nahoru, ale samozrejme dat nad vetrak vodorovne jakoukoli desku (klidne jen karton, nebo napnout latku - a ani to nemusi byt moc velke) to proudeni podpori a omezi cirkulaci okolo vetraku.

Pokud ma moznost otevriit dvere do dalsiho pokoje/kuchyne/cehokoli, co ma okna na jinou stranu, tak by mel vzniknout pruvan prirozenou cestou a pokud by byl slaby, tak ho tim vetrakem podporit ve smeru, ve kterem se sam ustanovil (jit s nim, nikoli proti nemu)

Jinak vetrak na osobu je prima, pokud to clovek snasi (ja treba jo, nekdo zas ne), idealne aby stihal odparit vsechen pot, ale zase ne o moc vic, protoze pak uz ucinnost rychle klesa, pripadne to muze i zpusobit ohrivani, pokud je v mistnosti prez rekneme 30C.

Ochladi to chodidla a krev, ktera tam proteka to roznese do celeho tela.
Ve vedrech ochoreni nehrozi, jakmile se ochladi, tak to zase nepotrebujes (a nechces prochladnout od nohou, protoze to chodidla tolik nevnimaji (ostatne to je taky jeden z duvodu, proc zrovna nohy - muzes si dovolit vetsi tepelny spad) a tak te zacne varovat az celkovy pocit zimy, coz uz neni zrovna dobre.)
Hrozi, ze se ti "rozmaci" kuze na nohou, stejne jako bys tu dobu plaval v bazenu - pomuze po vytazeni nohou je osusit a namazat nejakou indulonou ci jinym kremem.

V jednom z tech vlaken jsem take odpovidal, protoze jsem casto pres vikend v byte, jak uz jsem tam psal s oknama pouze na jihojihozapad, navic pod strechou, takze teplota dost extrem.

Nakonec mam doma super zadarmo klimatizaci, sklada se to z techto komponent:

1. Bezny domaci ventilator.

2. Mrazak. (Primarne slouzi na skladovani potravin.)

3. 4x Pet lahev naplnena vodou ze 3/4 a umistena v mrazaku, aby se voda zmrazila.

4. 2x Podtacek, v mem pripade to jsou nejake plastove vanicky od polarkace.

Funkce je zrejma, ventilator se postavi do rohu mistnosti, pred nej se postavi podtacky a do tech se umisti dve pet lahve naplnene zmrazenou vodou. Rozfukovany vzduch se pres pet lahve ochlazuje, kdyz pet lahve roztaji, strcim je zpatky zmrazit a vytahnu z mrazaku druhe dve.

Neni to zadny zazrak, ze bych mel v mistnosti 19 stupnu to nehrozi a ani to neni zadouci, protoze v takovem ledu jsem 5 dni v tydnu v praci a aspon o vikendu si chci uzit tepla. Nicmene trochu to teplotu v mistnosti srazi a je tam prijemne. (Mam ale temer cely den zatazene zaluzie, aby se aspon cast tepla odrazelo ven a v noci, kdy je venku chladneji, vetram, to taky pomuze.)

Princip akehokolvek chladenia v danej miestnosti je presun tepla z danenej miestnosti do ineho prostredia.
To je princip klimatizacie a je jedno, ci statickej, alebo mobilnej. Aj mobilna musi mat vyparnik mimo danej miestnosti.

Tvoj napad "mrazenych pet lahev" by sa dal realizovat, kedy si mal zdroj od suseda, alebo z inej (tepelne izolovanej miestnosti,
pretoze by tam nutne stupla teplota)
Mrazak nemoze vyprodokovat viac "chladu", ako teplo, ktore na zadnej strane vyluci, (pretoze Perpetuum mobile, pretoze spotreba elektriny)

Nechcem spochybnovat momentalny efekt, ze fukanie vzduchu ventilarorom cez "lad" moze byt prijemne.
Len ma mierne vykolalio"

Nakonec mam doma super zadarmo klimatizaci, sklada se to z techto komponent:

Fukanie do ksichtu a teplota miestmosti
su mimimalne dva parametre'
----------------------------------
V roku pana (zamerne neuvediem) na intraku, izby na juh/ zapad), napodiv studena voda bola studena.
Par metrov hadic a bezny chladic zo starej Skodovky a samozrejme ...

A vedeli sme me zit.

(voda zadara, eletktika - vetrak zadara)

Tak tady v tom pripade ten mrazak stejne bezi tak jako tak, protoze se v nem skladujou potraviny a mimochodem je v jine mistnosti. Nicmene ikdyby nebyl, tak v pripade mrazaku se meni na chlad elektricka energie. Jiste, je tam nejake odpadni teplo, ale jak rikam, stejne ten mrazak musi jet.
Ono to nejaky vyrazny posun teploty nema, nicmene spolu s tema dalsima opatrenima, ktere jsem psal, se da udrzet i extremne teply byt na urovni, kdy se tam da zit i v letnich parnich dnech. A to je to, co jsem chtel docilit.

Ani som Ti nechcel odovedat.
Predpokladal som, ze Ti niekto ukradol NICK.
Predsa univerzalny radca "RedMaX", ktory je vo vsetkych forach (a nie len tam), snad nemoze napisat takuto hovadinu.

Princip mrazaku (chladnicky, klimatizacie) je stejny, prenasat teplo z priestoru do priestoru.

ten mrazak stejne bezi tak jako tak,

Skus dva pripady mrazaky
1. Mrazak stejne bezi tak jako tak,a otvaram ho sem tam.
2. Druhy, ked mu budem otvarat casto, a budem dodavat vodu beznej teploty vo flasky

tak v pripade mrazaku se meni na chlad elektricka energie.

Tak to ja koncimmm

Ze bezi v jine mistnosti je dulezite a spravne.
Ta elektrina, kterou to zere, to nechladi, ta jen pohani tepelne cerpadlo, ktere prenasi teplo z obsahu mrazaku do chladice na zadni strane toho mrazaku. A jako vedlejsak ta elektrina celou tu soustavu zahriva kvuli ztratam.

(a ano, tepelne cerpadlo muze z jedne strany na druhou precerpat vyrazne vic energie, nez kolik na to cerpani spotrebuje. pokud bys v zime ponoril otevreny mrazak do potoka a ten chladic mel v mistnosti, tak ti to bude pekne hrat za malo elektriny a prislusne ochlazeni toho potoka - ostatne pevne klimatizace to bezne taky umi, ze v lete chladi a v zime hrejou podle nastaveni okud kam maji cerpat teplo.)