Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čiastočná nefunkčnosť USB - pridanie predného panela s USB

Zdravím, mám menší problém s usbčkami počítača. Niektoré z nich nefungujú správne s určitým typom pripojeného zariadenia. Dosku mám ASUS TUF B450-PRO GAMING a skriňa je Fractal Design Focus G. Bežné periférie fungujú bez problémov v ktoromkoľvek z nich. Externý 2,5" HDD síce načíta zo všetkých ale po čase prestane byť naviazané spojenie, dáta neidú ani dnu ani von a celé to zamrzne. Ak ale zapojím tento HDD do zadného panelu USB 3.1 Gen 2 tak funguje výborne. Všetky ostatné sú ale problémové. Tento PC používam už vyše roka a všimol som si že dokonca aj bootovanie cez USB je problém a bez problémov to funguje len cez USB 3.1 Gen 2. Ak to zapojím do iného tak PC sa zapne ale na obrazovke ostane len vľavo hore pomlčka, ak flešku vytiahnem tak sa počítač hneď rozbehne ďalej. Hlavne je ale problém s externým HDD ktorý by som ideálne chcel zapájať do predného panelu. Ak som správne pochopil tak chyba je v doske? Som si takmer istý že nebude chyba nastavením biosu alebo niečo v OS. Doska je B450 a s obmedzenými možnosťami som počítal. Je ale bežné že sú aj usbčka takto limitované?

Uvažujem nad vyriešením problému zakúpením:
https://www.aliexpress.com/item/4000159753481.html
https://www.aliexpress.com/item/32858992751.html
https://www.aliexpress.com/item/4000066589189.html

Mám na doske interný len jeden USB 3.0 takže šlo by využiť takýto adapter do pcie? Zatiaľ som nikdy nič takéto neskúšal. Podľa popisu dosky by sa nemali blokovať žiadne linky kedže mám zapojený prvý slot pre grafiku a prvý pre M2 SSD. PCIe 2.0 x1 by mal byť teda plne funkčný pre ten adapter.
Nemá niekto skúsenosť s takýmto riešením alternatívneho zapojenia prídavného predného panelu s usbčkami?

Vopred vďaka za rady.

V UEFI som našiel viacero možnosti nastavenia USB. Všetky položky súvisiace s USB sú na "enabled" alebo "auto". Nikde tam nevidím niečo čo by bolo vypnuté alebo niečo čo obmedzuje USB. Našiel som tam ale "USB power dilivery in soft off state (S5)" je to na enabled a skúsim či nepomôže ak dám vypnúť. Skúsim potom ešte obnoviť základné nastavenia pre UEFI od asusu či náhodou som nenastavil niečo čo to spôsobuje.

Veľká vďaka dsa. Nasmeroval si ma správym smerom :)
Bol som si takmer istý že to nebude nastavením UEFI alebo OS a predsa po obnovení na továrne nastavenia UEFI už HDD funguje aj cez predný panel. Mal som V UEFI nastavený asusácky profil pre ramky, ich optimalozovaný mód a potom ešte nejaké nastavenia týkajúce sa bootu. Postupne zistím ktoré presne nastavenie to spôsobuje a hodím sem potom info presne v čom bol problém.

Nakoniec to vyzerá že to nebude tým nastavením v UEFI. Včera večer ako som to dal na základné nastavenia tak HDD fungoval. Dnes som ale zistil že to funguje len občas. Dal som napríklad kopírovať 50GB a vpohode to prekopírovalo. Potom neskôr som to skúsil znova pričom nastavenia UEFI ak všetko ostatné ostalo tak ako bolo pôvodne. Prekopírovalo zopár % a potom padla rýchlosť na nulu a cele to zmrzlo.
Táto doska ma mnoho zdieľaných liniek nakoľko je to B450 tak sa to dá čakať že tam budú obmedzenia. Nieje možné využiť všetky pcie, sata, M2 pretože sa navzájom blokujú. O zdieľaných linkách pre USB ale asus nič neuvádza. Pochybujem že by základné nastavenie UEFI dokonca s najnovšou aktualizáciou obsahovalo zlé nastavenie ktoré by limitovalo usbčka. Našiel som tam napríklad nastavenie ktoré vypína RGB počas a po vypnutí PC. Teoreticky by možno bolo možné že to obmedzí aj šťavu do usbčiek a HDD má problém napájať sa cez USB. Môžem to teda uzavrieť s tým že doska je takto postavená na B450 s týmto obmedzením ktoré sa týka aj usbčiek. Buď to nechám tak ako je a budem zapájať do zadného panelu alebo dokúpim rozširujúcu kartu do pcie.

Mě takle vypadává mobil Huawei P9 lite, padá mi to na dvou základních deskách MSI B350 a MSI X470.
USB 3 mám v předu na bedně, to funguje s mobilem normálně.
USB 2 na bedně problém (Mobil se odpojuje a připojuje), tam mám zapojenou myš - ta funguje v pořádku.
---
Možná je to problém Windows10, nevim čim to je.
Ta karta (PCI-E USB) ti bude fungovat normálně, věřim tomu že to pojede dobře.

Skúsil som nabootovať Linux Mint 20 kde som otestoval kopírovanie. Môžem teda vylúčiť že je chyba v OS pretože rovnako ako W10 aj Linux mal problémy. Mrzlo to rovnako na oboch systémoch aj keď je pravda že Linux si s tým poradil trocha lepšie. W10 spadol rýchlosťou na nulu a totálne zamrzol pričom Linux síce zamrzol na pár sekúnd no potom pokračoval v kopírovaní.
Z toho čo som zistil by mal byť problém v nízkom prúde pre dané USB vstupy. Tento 2,5" HDD zrejme vyžaduje viac ako vie ten USB vstup na prednom paneli ponúknuť a zrejme aj USB vstupy na doske zo zadnej strany sú niektoré s nízkym prúdom.

Prídavná karta pcie s USBčkami by to mohla vyriešiť. Je to relatívne lacné riešenie z toho aliexpressu to bude stáť cca 10€.
Trocha mám obavy ako to tam bude s tým molexom. Ešte som nikdy tento typ kábla nezapájal. Treba si tam na niečo dať pozor? Prípadne je vôbec k takej karte ten molex potrebný? Ak správne rozumiem tak molex nie je nutné napájanie ale prídavné čiže ak budem mať zapojený maximálne na tej karte jeden USB kľúč a 2,5" HDD tak bude stačiť napájanie cez pcie?

Já nevim specifikaci USB
USB 3.1 Gen 2 - to píšou na základní desce, já si myslim že to může dát víc než 1A.
Po pravdě, nevim kolik může dát USB Amper
--
Na PC zdroji mám +5V 20A, tak USB má z čeho brát.
Blbá nabíječka na mobila +5V 2A.
USBčkem v PC se dá nabít mobil.

V prípade karty https://www.aliexpress.com/item/4000159753481.html predného panelu https://www.aliexpress.com/item/32858992751.html ktorý má 2x USB 3.0 bude nutnosť ten molex zapojiť? Už som to objednal a viem že k zdroju Corsair RM650x mám aj nejaké molex káble čiže zapojiť to problém nebude. Nepochopil som ale či je to nutnosť alebo nie. Tiež mám trocha obavy či ten predný panel nieje trocha zle riešený. Predsa len to pôjde do tej karty kde je jeden interný USB 3.0 ale ten predný panel má až 2x USB 3.0, bude to schopné pobrať dvojicu takýchto vstupov? Veď teraz mám len jeden USB 3.0 na prednom paneli a je to problémové tak som zvedavý ako to bude schopné pobrať ak budú 2. Ak ale správne rozumiem tak práve toto rieši to prídavné napájanie molex? Nie som elektrikár a parametrom ako je prúd, napätie sa vôbec nerozumiem.

Ono totiž přesně takhle se chová ovladač na usb v nepodporovaném win 7.

Ty přední konektory v bednách bývají problémové, asi to stínění není ideální. Spíš bych problém viděl tam než v desce. Neměl jsi v balení usb 3 plíšek dozadu ? Že bys odpojil ty přední, zapojil ten plíšek s usb a zkusil to napřímo, tím bys zjistil jestli je to v desce. (něco takového https://www.alza.cz/akasa-usb-3-0-bracket-d2268469.htm?o=5 pochopitelně za tuto přemrštěnou cenu nebrat)

Koupil jsem si toto, mám to na stole a nemusím se ohýbat k bedně. https://www.alza.cz/axagon-hue-s2bl-4-port-usb-3-0-charging-hub-d4577411.htm?o=15

Ale možná se ti víc bude hodit to cos vybral. To prostřední by mělo stačit pokud má deska tento konektor (což na 99procent má) + redukce na 5,25 kvůli uchycení.

Tá skrinka(FD FOCUS G) je z tých lacnejších a ten kábel nieje klasicky guľatý ale plochý. Nevyzerá vyslovene lacno ale teraz keď spomínaš tienenie kábla tak pochybujem že tam je poriadne tienenie. Nič také ako AKASA USB 3.0 bracket nemám.
Mám skúsenosť s dvoma USB hubami z aliexpressu a obe negatívne. Možno je ale problém práve to že je to čistokrvná Čína a ak by som kúpil niečo u nás tak by nebol problém.