Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záloha

Ahoj, už jsem zoufalá a tak vás prosím o rady. Na PC nejde spustit systém, který kdysi servis přeinstaloval (zaplacená služba). Víc nebylo dohodnuto. Vidím, že na disku je záloha (datum.zal). Vytvoření zálohy nebylo předmětem objednávky služeb. Stejná situace je na dvou PC. Servis odmítá sdělit jakým programem zálohu vytvořil a jaké je heslo pro obnovení. Uživatelská možnost obnovení není nikde vidět. Vše je na disku C. Jiný diskový oddíl neexistuje. Záloha je asi zašifrovaná a chráněná heslem. Při otevření v editoru souborů není vidět text názvu programu. Proto si myslím, že je to šifrované. Pochybil servis, když nerozdělil disk na C a D? Obnovením zálohy přepíšu C? Když to jsou placení profesionálové, měli tam dát systém tak jak ho vytvořil výrobce? Můžete se k tomu vyjádřit? Jak to vidíte z pozice IT odborníků a jak z pozice uživatele? Potřebuji si nutně systém obnovit svépomocí. Podruhé jim to platit nemůžu, protože na to nemám peníze. Nevím jak dál, tak vás prosím o rady.

Servis odmítá sdělit jakým programem zálohu vytvořil a jaké je heslo pro obnovení.

Opravdu? I na přímý požadavek? Odmítá také říci, co v tom souboru je? Nebo čeká na zakázku, na zaplacení a pak milostivě soubor rozbalí?

Jak je ten soubor "datum.zal" velký? Kdoví, co v tom souboru vůbec je..

Předpokládám, že data máš někde jinde zazálohována, tak prostě v nejhoším případě provedeš čistou instalaci tipuji Windows, nainstaluješ programy a data si tam pak nakopíruješ.
Pokud zálohu dat nemáš, nejsou tedy důležitá. Kdybys i přesto chtěl něco ze staré instalace vytáhnout, bude nejlepší vytáhnout disk, připojit k jinému PC a tam požadovaná data z disku vykopírovat.

Pokud jsi zjistila nějaké nesrovnalosti měla jsi to řešit hned, ne až teď když je průser.
I tu zálohu sis mohla udělat je na to dost programů i zdarma. Takže je tak trochu ztráta času házet to na servis, řešit co měli jak rozdělit.

Myslíš si, že soubor na disku datum.zal je soubor pro obnovení systému nyní zhavarovaného systému. Ale já bych se skoro vsadil že je to předchozí systém, servis si udělal zálohu kdyby ti něco v nové instalaci chybělo, nějaký zapomenutý soubor v adresáři windows, certifikát a podobně. Já to tak aspoň pro jistotu dělal.

Na obnovu systému zapomeň. Buď to zkus svépomocí nainstalovat nebo opravit.

Takže co s tím je za problém ? Ideálně to spouštění natoč na video.

Pozn: čím je udělaný ten datum.zal bys možná zjistila otevřením v hex editoru a opsaním prvních 4byte, tzv. hlavička potom hledat googlem.

Jak už psali kolegové.Ten soubor je asi záloha servisu při instalaci, kdyby se něco nepovedlo.Jen ho tam neměli nechávat.Ovšem záloha důležitých dat je věcí každého uživatele.Takže jistě je máš i na jiném místě a není tedy problém přeinstalovat systém svépomocí.Kdo tvrdí, že zálohy nejsou nutné, tak změní názor, když o ně přijde.

Vidím, že na disku je záloha (datum.zal).

A to vidíš v čem, když nejde spustit systém?Z nějakého live Linuxu nebo jak?
Zkus si vyrobit nebo sehnat bootovací medium s odpovídající verzí Windows a spustit opravu systému se zachováním dat.
http://www.servispckupka.cz/jak_opravit_windows_10.php
http://www.servispckupka.cz/jak_vykopirovat_data_z_nefunkcniho_stolniho_pocitace.php

pokud záloha leží na oddílu c:, pak bych se obával, jestli je vůbec funkční - jestli neobsahuje jen vybrané soubory, což ke spuštění systému nestačí.

je třeba znát skutečnou příponu souboru, nepoužívat tupé skrývání přípon ve windows.
velikost souboru, kolik má gigabajtů.
jak kolega psal - podívat se na začátek souboru ascii/hexa prohlížečem.
zjišťovat toto průzkumníkem je ztráta času, na to slouží normální správci souborů.

Když jsem telefonovala do servisu tak mi řekli, že jim musím počítač přivézt. Ptala jsem se jestli je to záloha a technik řekl, že je to jejich interní záloha ať ji nemažu. Velikost je skoro 20 GB. Technika jsem prosila, aby mi v nouzové situaci mimořádně umožnil provést obnovu. Poprosila jsem ho jestli by to šlo udělat bez nutnosti to k nim vozit. Vše odmítli a trvají na dovezení. Určitě chtějí znovu zaplatit. Tenkrát to stálo 1500 Kč a technik mluvil o ceně 2000 Kč za přeinstalování. Asi chtějí snadno vydělat. Způsobí mi to zbytečné ztráty (nemá mi kdo pohlídat děti, zbytečná dovolená, musím někoho sehnat a zaplatit mu za odvoz autem, dopravit to do servisu, znovu zaplatit servisu). Pochopila bych, kdyby řekli, že obnova systému bude stát 500 Kč, ale nutit mě do přeinstalování za 2000 Kč když tam je záloha? Moc jim nevěřím a myslím si, že jenom obnoví zálohu, kterou si tam chytře ponechali. Budou s tím mít méně práce a výsledek bude stejný? Instalaci s ovladači sama těžko nezvládnu. Soukromá data mám jinde. Měla jsem si to zazálohovat sama. Uznávám svoji chybu. Jak v Lubuntu udělám náhled ascii/hexa prohlížečem? Jsem z toho zoufalá. Jak to vidíte a co mi poradíte?

nemá mi kdo pohlídat děti, zbytečná dovolená, musím někoho sehnat a zaplatit mu za odvoz autem

-Nějak nechápu souvislost hlídání dětí a dovolené.Když potřebujete dovolenou, protože máte být v práci, tak děti jsou kde?Do města od vás nejezdí autobus nebo nějaký soused?Takže na dvou PC stejná chyba, stejný problém a najednou?A jak píše Kurt, proč píšete anonymně z Polska?Anonymně tu píšou hlavně trollové.

poznámce o ubuntu nerozumím - počítač byl nedávno v servisu a už zase nestartuje? kam až se dá po zapnutí dostat?

20gb:
to vypadá nadějně, měla by být záloha komplet systému. jen mě děsí, jak přepisovat disk ze souboru, který už leží na stejném disku.
windows má vlastní zálohování, v každé verzi jiné, proto ho nepoužívám. servis mohl použít bitovou kopii:
https://pcworld.cz/software/vytvoreni-zalohy-bitove-kopie-ve-windows-10-a-obnoveni-bitove-kopie-z-teto-zalohy-4-dil-49363

identifikace zálohy:
ve funkčních windows se dá nouzově k náhledu souborů použít notepad.exe (otevřít/neukládat)
nefunkční windows se dají nahradit rescue boot médii, nejšikovnější bude hirens64 (má prohlížeč notepad++)
skvělé je mít normální správce souborů (dvoupanelový, už jsem psal), ty mají ascii prohlížeč na [f3]
nevím jak se jmenují prohlížeče souborů v ubuntu, linux nepoužívám, znám jen možnost pro příkazový řádek: head
humpolácká metoda: disk se dá vytáhnout a přenést k jinému pc, kde ho dokáže někdo prohlédnout. ale taky musí vědět co dělá.

i když se podaří určit zálohu, mě osobně vadí její umístění na c:, jestli bude zálohovací program z ní schopný obnovit celé oddíly.
1) zkopíroval bych tento soubor/adresář na externí disk, 2) z této kopie bych zkusil obnovení.

servisu se nedivím, že chce takové peníze - jestli na každý jejich dotaz na konkrétní věc slyší čtvrthodinové slohovky o tom, jak to máte doma, věřím že je to nebaví a spíš se vás chcou zbavit.
pokud na neustálé vyhazování peněz za servis nemáte, buď nesmíte systém ničit, nebo mít po ruce znalejší sousedy/lidi z práce, nebo občas udělat komplet zálohu na externí disk.

zálohování do budoucna:
free bývají boot média: acronis true image, aomei pe builder, easeus todo backup.
masochisti mohou použít i zálohu/obnovu ve windows, ale u nerozdělených disků ji nevěřím.

A operacni systém tam je jaky?
A proc se pripojujete pres poskytovatele ve Varsave?
Vezměte to do jiného servisu, když tenhle nevyhovuje. Určitě jsou na světě aspoň 2, abyste si mohla vybrat (da se do nich i zavolat a zeptat se, kolik u nich reinstalace stojí).

Je tam Windows 10. Dva počítače mají takhle udělanou zálohu. Mám dost omezené sdílené připojení a je to kvůli nevyžádané reklamě aby se jim to nezobrazovalo stejnou adresou a tak. Doprava do servisu a cesta technika ke mě jsou pro mě moc drahé. Šlo by mi to do tisíců korun a ty nemám. Jak zjistím ten druh souboru?

Promiňte ale asi mi nerozumíte. Na dvou počítačích je podobně velká záloha. Jaké jsou ceny v servisech za přeinstalování a obnovu? Kolik asi stojí hodina práce? Tady v příhraničí chcípnul pes. Sousedi mi se vším nepomůžou a charitu po nich chtít nemůžu. Lubuntu mám 18.

Já na internetu všem neznámým tykám tak snad nevadí.

Jaké jsou ceny v servisech za přeinstalování a obnovu? Kolik asi stojí hodina práce?

Je to různé, není to centrálně řízené. Je potřeba si zjistit místní podmínky. Když tu najdu ceny z Brna bude to to k ničemu.
Zhruba od 1000 / 500.

V sobotu jsem se ptal co s tím PC je že Windows nenajede. Možná se to dá opravit i bez instalace.

Protože čekám odpověď "hodí to nějakou chybu" potřebujeme nutně nějaký fotky obrazovky jinak to prostě nemá na dálku cenu.

Ceny jsou různé, obvolávat všechny servisy v příhraničí celé ČR a dělat z toho tabulku tu asi nikdo nebude.Ovšem jiný servis ani osoba nemůže použít tu zálohu, pokud je zaheslovaná.Takže přes Lubuntu vykopírovat potřebná data na jiný disk a udělat čistou instalaci Windows.To nemáte v okolí nějakého studenta, co tomu trochu rozumí a chce si přivydělat o prázdninách?Ten to zvládne za pár stovek nebo flašku něčeho lepšího.Jiná rada asi není, odkazy na postupy jsem dával už včera.