Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NB HP 17-p102nc - upgrade RAMek

Zdar,

po rozebrání jsem zjistil, že je tam další prázdný slot na RAMky a vůbec se v tom nevyznám, tak se chci zeptat, jestli stačí vybírat vizuálně, aby seděly konektory, nebo je to nějak složitější?

Jsou tam tyhle:

[RAM.png]

Můžu tedy vybrat jakékoliv 4GB DDR3 stejného tvaru a konektorů, nebo musím zase jen ty úplně samé?

A nešlo by třeba koupit rovnou 2x 8GB DDR3, že bych tam měl 16GB? :-D Ale to by už asi neutáhly ostatní komponenty, že? Nebo jo?

Díky moc za radu! :-)

např. cpu-z má v záložkách memory a hlavně spd popis modulů ram, nemusíš to opisovat z fotek. jde z toho najít i náhradu.
"Samsung SODIMM DDR3 1600MHz 4GB CL11"
maximum co jde osadit si najdeš v příručce k ntb nebo na netu v popisu u výrobce
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=4gb+pc3l+12800

podle tvrzení výrobce to údajně nepodporuje 2x 4gb. důvod nechápu, ale hp je skutečně zvlášní a trvale se pokouší své zákazníky nasr...
navrhuju koupit druhý stejný modul a při nefunkčnosti reklamovat / vyměnit za jediný 8gb.
a příště se nákupu nekompatibilního šrotu od hp vyhnout.

asi by se hodilo oživit to nějakým ssd

Však to mám v plánu. ;-) Jen jsem chtěl k tomu ještě šroubováky a další nástroje, takže se objednávka protáhla. Navíc mi odešel v jiném NB i větrák, který už nebyl u nás k dostání, takže jsem ho objednával z Itálie, resp. Francie (italské ebay, ale přišlo to ze skladu z Francie).

ale potom omezit swap na nějakou malou pevnou hodnotu

Tak tady netuším, o čem píšeš. Googlil jsem, ale o moc moudřejší nejsem. Prý se jedná o nějakou virtuální paměť, kterou si OS vytváří na disku, aby překonal omezení malou RAMkou, čímž je ale systém celkově pomalejší. Teď s 8GB RAM by to už tedy nebylo potřeba, ale neomezí si to systém sám, když bude mít RAMky dostatek? A proč to vlastně omezovat, když SSD je rychlý dost, oproti HDD, kde to opravdu systém mohlo zpomalovat hodně?

Mám dva jiné NB se SSD a jsou rychlé jako blesk, Win10 najede cca 10x rychleji, než s HDD. Proto chci SSD i do dalších dvou, kde není, protože to udělá i ze šrotu docela žihadlo. 8-)

systém s aplikacemi běží pouze v ram, té bude 8gb.
ale aby obecně za běhu nedošla, pomáhá si speciálním přístupem na disk jako prodloužení ram. linux má na to vyhrazený oddíl, windows speciální soubor pagefile.sys, nověji i swapfile.sys.
default je dělá ohromně velké, což je zbytečné, když je přístup do nich 100x pomalejší než do ram a stejně je proto nejde využívat.
pro ssd jsou navíc nezdravé.
proto omezit na pevnou malou velikost. lze zakázat úplně, ale to bych kvůli řešení chyb nedoporučil.