Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nový internet -> nedá sa pripojiť do administrácie routeru

Zdravím, mám menší problém. Dnes mi prišli technici spraviť nový internet, všetko ide ako má, ale neviem sa dostať do adminky routeru (tam, kde sa nastavuje heslo wifi, ssid atď...) Mám optický internet (1000/100) a router MikroTik hAP ac2 (RBD52G-5HacD2HnD-TC) a skúšal som do vyhľadávača (Opera, Microsoft Edge) zadať rôzne IP, ktoré som našiel na internete, ale skúsil som aj default gateway. Keď som sa pozrel na router, tak ani na ňom nie sú napr. prihlasovacie údaje do Adminky ani heslo, ani IP adresa.

Osobne si myslím, že ku tomuto routeru nie je webová adminka. Čo myslíte vy? Pomôže kúpa nového routeru napr. od TP-LINK?

obecně: proč hledáš možné ip na internetu, když adresu brány vidíš ve výpisu konfigurace?

mikrotiky mají ke správě i svou aplikaci winbox, hodí se ve složitějším prostředí pro správu více jejich ap, ale poslouží i pro jediný mt.

právě proto, že mt často využívají operátoři a mění jejich nastavení podle svých potřeb, nemá smysl se řídit defaultními přihlašovacími údaji.
jenže mt často slouží jen jako brána pro internet a kabelovku a tobě k jejich nastavení nedají přístup. pak se divím, po použili model se zabudovanou wifi, kterou samozřejmě nevyužiješ.

to ti k tomu technici nedali žádnou informaci, jestli chceš připojit více pc, tiskáren nebo mít wifi, že potřebuješ další router?
co to je za poskytovatele, nějaká garážová firma? nebo velkopřipojovač? oni nemají ani svoje stránky, žádný support, mail?

pani, čo má na starosti tech. problémy ani nevedela, že niečo také ako "web adminka" pre router existuje

Na tvém místě bych okamžitě změnil posyktovatele. Tohle je jako jít si vytrhnout zub do kadeřnictví.

Co se týče routeru, tak pokud se v tom moc nevyznáš, jako já, tak MikroTik zahoď do koše, nebo někomu daruj na hraní, a kup si OvisLink Airlive AC-1200UR. Nic jednoduššího na ovládání už asi není. Doporučili mi ho tady na poradně a nemůžu si ho vynachválit.

Tady si kdyžtak můžeš počíst.

jenže mt často slouží jen jako brána pro internet a kabelovku a tobě k jejich nastavení nedají přístup

To znamená, že ak si chcem napr. zmeniť názov siete a heslo, tak to musím riešiť cez ich podporu? Takže ak si kúpim svoj router, a prenastavím si názov a heslo, robím niečo nelegálne?

Dodatok: Pozrel som sa teda na ten WinBox a výsledok je ten istý, čo v prehliadači. Nedá sa pripojiť.

Takže ak si kúpim svoj router

Asi to blbě chápu, ten router není tvůj a dal ti ho poskytovatel? K routeru poskytovatele asi těžko budeš mít přístup. Pokud to jde, tak si kup svůj a nastav si ho jak chceš. Nevidím důvod, proč by mělo být nelegální si nastavit svůj vlastní router dle svých potřeb. ;-)

Edit: Myslím to tak, že ten svůj router napojíš za ten poskytovatelův, ne že poskytovatelův vyhodíš a ten svůj dáš místo něj. :-D To by ti teoreticky pak ani ten internet neměl jít, bez jejich routeru. Něco jako kdybych já vyhodil modem od UPC a chtěl vrazit drát poskytovatele rovnou do svého routeru. :-D

Předem říkám, že se v tom nevyznám, tak pokud píšu nesmysly, tak se omlouvám, jen jsem chtěl poradit dobrý router, pokud se v tom nevyznáš, toť vše. ;-)

ten winbox ti ukáže ip mikrotiku, když ji nemůžeš sám najít.
samozřejmě potřebuješ jméno a heslo do administrace, např. protože chceš spravovat svou wifi, spravovat dhcp ...

máš ten router kvůli kabelovce? chybí mi úplné informace.
on totiž může být nastavený na režim iptv. nahrazením jiným routerem nebo továrním resetem si potom nepomůžeš. ale to by ti řekli/popsali, že jeden výstup je pro tv, druhý máš internet, za který bys teprve věšel svůj router.
https://www.swan.sk/domacnosti/pomoc-a-podpora/internet#sekcia-mozem-pripojit-viacero-zariadeni-v-jednej-domacnosti

pokud je servisní paní na telefonu neschopná a montážní technici mlčenliví, můžeš jim ještě napsat: https://www.swan.sk/domacnosti/kontakt/pre-zakaznika
klidně jim připiš, že o nefunkční administraci nestojíš, že neumíš přečíst účet za co jsi vlastně platil (router je tvůj/jejich?), proto s nimi končíš.

Ďakujem za odpovede, to som napr. nevedel, že ak budem chcieť mať svoj router, tak že ho musím prepojiť s tím routerboardom, čo mi dali. Som myslel, že môžem normálne všetko odpojiť, a zapojiť do svojho routeru :D. Ešte otázka, keďže ja v tomto nie som moc zbehlý -> Ako "prepojím" wifi router s tím ich routerom (MikroTik)?

Otazka je, aky internet od Swanu mas. Swan pokupoval kopec mensich ISP, takze to moze byt akykolvek a tym padom sa mozu lisit aj maniere miestneho ISP(Swanu).
Silne pochybujem, ze ti dali ac2 a nic ti k tomu nepovedali.
Navyse ak volas do Swanu volaj na technicku podporu a nie na beznu linku, ktora prijima objednavky a riesi faktury.

Ten router samozřejmě webovou administraci podporuje, ale poskytovatel tě do ní nepustí. To je rozdíl.

Takže řešení pro tebe je další router za tím, který máš a který si budeš administrovat sám.
Poskytovatele můžeš požádat, aby router přepnul do režimu bridge.

Ten stávající router vyhodit nemůžeš, protože funguje jako převodník optiky na dráty.

Optický kábel mám vedený priamo do routeru. Ale táto téma už je vyriešená... Napísal som skratka na FB podporu a tam som sa dozvedel, že ich router, ktorý mám prenajatý, nepodporuje webovú administráciu.

Napísal som, že vyriešené. Tak čo sa tu ďalej rieši? Optický vstup má určite, ale zrejme je v rozvodnej skrini. Do bytu mám natiahnutý WAN kábel, ktorý smeruje až do môjho routeru. Áno... WAN kábel som nazval optickým káblom. Moja chyba. Ale tak ja zasa nie som internetový špecialista...

No co ti mam na to povedat, on ma optiku do routru, ktory nema opticky vstup...asi nejaky IT zazrak.
Skusim ho poziadat o foto;o).

Wow... nevedel som, že predtým ako si zriadim svoj internet, tak musím mať vysokú školu s maturitou, aby som najskôr všetkému chápal, čo a ako funguje, a až potom aby som si zriadil svoj internet. Hm... mal som si ju spraviť, aby som tu mohol mudrovať podobne ako ty :).

Calm down dude.
Este raz a pomaly.
Swan dava male najlacnejsie MT routreswitche ako prevodniky medzi optikou a metalikou...ale tie routre maju opticky vstup.
Je to toho dovodu, ze u zakaznika chcu logicky net ukoncovat metalikou, pretoze zakaznik si da svoj vlastny router.
Pokial je optika menena na metaliku niekde v rozvodnej skriny cinziaku urcite to nerobia takto, pretoze hromadny prevod sa robi cez ine masinky.
Ak byvas v rodinnom dome, tak MT potrebuje napajanie, router daju jednoducho do domu a ziadna rozvodova skrina tam nie je.
Tak ci tak pointa toho celeho je, ze ten router, ktory tam mas je totalne zbytocny a nedava logicky ani technicky zmysel preco ho tam postavili...len ti zbytocne zerie elektriku. Keby to spravili mne trvam na jeho odstraneni a nasadeni vlastneho routra.
Na druhej strane ako som povedal Swan prebral kopec malych ISP aj s ich maniermi a ak su to trubky je preto mozne, ze tam davaju zbytocne zariadenie navyse...uz som sa stretol so vselijakymi ISP pocas svojej praxe.

To nie je mudrovanie, to je poukazanie na blbost, ktoru spravil SWAN a na tvoje nepresne tvrdenie, ze mas doma optiku.
Pripomina mi to nefer kampan Telekomackych predajcov, ktori obvolavali zakaznikov s tym, ze maju pre nich ponuku optickeho netu.
Figel bol v tom, ze slo o ponuku VDSL, kde su ustredne, medzi sebou prepojene sice optikou, ale k zakaznikovi smeruje metalika s vyrazne slabsiou VDSL technologiou, takze ide o klamanie zakaznika, takze v ziadnom pripade nejde o opticky internet.
Ktovie aku optiku mas doma ty;o).
FTTH (optika az do domu) robi Orange, Telekom, u SWANu sa to moze lisit podla lokalit.

Ja vcera nieco robil s domacim RB-962(MK). Zariadenie som nakonfiguroval pred 2-ma rokmi a nejak som na neho zabudol. Zacal som s nim "bastrngovat" a zariadnie prestalo fungovat. Chcel som sa pripojit a ani za nic to neslo. Tak som chcel zresetovat a ani po 20-tom pokuse stale nic. Nakoniec com omylom prepojil WAN port z Eth1 do portu Eth2 a nakoniec sa mi pomcou WinBoxu podarilo pripojit do MK. No a potom som sa docital, ako sa treba spravne pripajat cez default IP adresu 192.168.88.1, ako si treba nastavit prislusnu masku siete prislusnu IP adresu PC :-) . Stalo sa Vam, ze Eth1 port prestal fungovat ? Ako WAN port pouzivam Eth2, nejak je to asi default nastavene, neviem to iba tak "easy" nastavit.

@ fleg:Samozrejme som nechcel konfigurovat cez port Eth1, ale cez vyssie porty (Eth3). Uplink cez Eth1 prestal fungovat, teraz mam uplink cez Eth2, nejak Eth2 funguje aj bez rekonfiguracie. Stalo sa niekomu, ze prestal fungovat Eth1? Nieco zahadne sa muselo udiat v tom routeri, konektivita sa mi teraz obcas prestane fungovat, aj ked podla LED diod je OK.

měl jsi napsat hned, že jejich pronajatý router slouží k rozdělení signálu pro televizi a pro internet, jak jsem po tobě chtěl já. pak je jasné, že tě do jeho nastavení nepustí, ani to jako wifi router neslouží.
a kdybys nelhal, že do tvého routeru vede optika a nezdržoval tak, už dnes bys měl doma vlastní router, který potřebuješ. teď se jen můžeš dívat na netu na jeho obrázky.
levné rozumné typy - jeden už jsi dostal: OvisLink Airlive AC-1200UR, další třeba: tplink archer c6.

kvůli tvé neochotě rozumně reagovat a psát sem pravdivé údaje si budu si tvůj nick pamatovat, ať příště zbytečné neztrácím čas.

Mám v podstatě to samé.Do baráku optika, do bytu kabel.Pro IPTV mám jejich router Netis, z něho 1xLAN do TV a 3xLAN pro PC.Plus wifi.Při instalaci mi vše ISP nastavil, zeptal se jaké chci heslo pro wifi a hotovo.Do routeru se nedostanu, při problémech ho jen restartuji.Takže jim do toho nevrtej a zavolej na podporu, co chceš opravit nebo změnit.