Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Stačí mi pro připojení k internetu router?

Dobrý den, snažím se zorientovat v tom, jestli potřebuji modem a nebo router. Když se dívám na obchody s elektronikou, vidím několik kategorií zařízení, které mi připadají úplně stejné.
U routrů vidím, že mají WAN port a Ethernet port, já bych zapojil internet ze sítě do WAN portu a počítač do Ethernet portu a očekával bych, že to bude fungovat. Pokud jsem to pochopil správně, tak nebude, ale bohužel nerozumím tomu proč. Co tedy potřebuji k tomu, abych mohl zapojit router? Bez modemu to nejde?

Může mi s tím prosím někdo poradit?

Hezký den,
Lukáš

Řešení:

Není, myslím, že jenom tam musíš nastavit login a heslo na O2 a O2: https://www.o2.cz/osobni/techzona-sluzby/289160-pppoe.html.

O2 má teď fakt samé předražené přístroje, za 500 - 1.000 Kč koupíš v inzerci vlastní, nastavíš a hotovo. Zjistí si ale, jestli jedeš na ADSL nebo na VDSL, já měl s tím kdysi velké problémy, chtěl jsem vyšší rychlost, tak jsem nasadil VDSL modem, ale ten nefungoval, jelikož se musela přehodit na VDSL linka u O2. S novým modemrouterem jsem ale měl problémy rozchodit síťové tiskárny, tak jsem požádal, ať to vrátí zpět, ovšem to bylo na dlouhé lokty, tak jsem to vyřešil na novém modemrouteru a zrušil požadavek na zpětný přechod na ADSL, jenže v O2 to popletli a další den jsem byl zase na ADSL. Párkrát to ještě takhle proběhlo, kdy jedna brigáda mě přepojila na VDSL a druhá zase na ADSL, a pak už byl klid.

Edit: Já fungoval na Huawei EchoLife HG622u: https://pc.bazos.cz/inzeraty/vdsl-modem-huawei/ a žádné problémy jsem s ním neměl.

https://www.o2.cz/osobni/techzona-modemy-pro-adsl-vdsl/huawei-echolife-hg622u.html

...já bych zapojil internet ze sítě do WAN portu a počítač do Ethernet portu a očekával bych, že to bude fungovat...

Ak vám teraz internetovým káblom zapojeným priamo do PC funguje pripojenie k internetu, tak modem nepotrebujete a bude vám to fungovať iba cez router.

[wan.jpg]

[wan2.jpg]

Modem potřebuješ pro modulovaní signalu ze zásuvky ve zdi, kde máš internet ať jde o DLS nebo FTTH, stara se o internet.
Router rutuje a zástava funkci DHCP serveru pro rozdělování IP adres, stara se o zarizeni v siti.

Zapojit modem jen tak do zasuvky, ti internet fungovat nebude, nevím ak je to v Cr, ale potřebuješ základní udaje providera (FAI, pppoe,.. ) pro doplnění nastavení.
Jestli už krabičku s internetem máš, tak ti stačí zapojit jen ten ruter.

Modem převádí nějaký nosný signál na normální síťový signál, který zapojíš přímo do PC/NB nebo do routeru, pokud jej potřebuješ rozdělit na více zařízení. Internet může fungovat přes telefonní linku, mobilní linku, kabelovou nebo optickou síť, ale nic z toho napřímo nepřipojíš do PC/NB/routeru, musíš to nejdříve převést modemem na "normální síťový" Internet a ten pak přivést k PC/NB/routeru. Často je modem spolu s routerem v jednom zařízení, např. kabelový modem + router + WiFi router, jak to má UPC, nebo DSL modem + router + WiFi router, případně LTE modem + router + WiFi router, jak to mají telefonní operátoři.

Edit: Každé podobné zařízení včetně síťové karty v PC/NB má svojí MAC adresu a někteří poskytovatelé Internetu si hlídají, jaké zařízení se k nim připojuje a zařízení s jinou MAC to nepovolí. Kdysi takhle fungovalo UPC, po prvním zapojení si zapamatoval MAC adresu připojeného zařízení, např. PC, a když pak chtěl uživatel připojit něco jiného, třeba NB nebo router, musel buďto dotyčnou MAC naklonovat (router to většinou umožňuje), nebo nahlásit UPC novou MAC adresu. Později stačilo restartovat UPC modem, a jak je to teď netuším, byť UPC/Vodafone stále využívám.

Pokud to tedy chápu správně, potřebuji modem i router. Modem signál přijímá, router ho posílá dále. Mám tedy ještě pár dotazů:

1) Když se podívám na alzu nebo czc, vidím zařízení, které jsou modem+router dohromady, samostatné routery, ale neviděl jsem nic, co by bylo jen modem. Je něco takového? Pro domácí užití si nějak neumím představit důvod pořizování dvou zařízení, modem+router a samostatný router.
2) K čemu vlastně router může být užitečný pro domácí použití? Router mě zaujal, protože jejich parametry byly vždy lepší, než u modem+router zařízení.
3) Proč mají routery WAN port, když je před nimi potřeba modem?
4) Internet mám od o2, je to myslím vdsl. Mám nějakou jinou možnost, než si pořídit modem+router zařízení?

Moc děkuji za všechny odpovědi!

Můj úmysl je jednoduchý, chci si pořídit nový modem, ale zatím tomu přiliš nerozumím. Ten současný od o2 už je naprd. Rychlost připojení nepotřebuji víc ne 100/10 mbs, je to VDSL, na optiku přechod zatím neplánuji.

A od modemu očekávám, že ho nebudu muset každé dva dny restartovat a zvládne poskytovat wifi pro tři zařízení + pevný internet v PC. Víc nepotřebuji.

o2 nenabizi k prodeji zadne modemy = modemroutery, nastavene primo od nich? to se mi nechce verit.
tak prejdi k jinemu dsl poskytovateli, ktery se o tebe postara - proc ty mas resit jaky modem a jak nastaveny prijde do jejich site?

nejspis na adrese cetin.cz nebo zrychlujemecesko si dohledas, jestli je na tve adrese mozny upgrade i nad 100mbit, at vis, jak bystry modem mas vzit.

Rychlost připojení nepotřebuji víc ne 100/10 mbs, je to VDSL, na optiku přechod zatím neplánuji.

Tak si nech ten O2 modem a zapoj do něho jen svůj router.
Jelikož modem už máš, nepotřebuješ ruter s funkcí modulace DSL.
Na tvé pozadavky ti v podstatě stačí jakýkoliv router. Všechny funkce O2 pro všechny zařízení v tvé domácí síti bude zpracovávat ten novy router, od HDCP přidávání adres IP, připojení Wi-Fi, LAN.
Ten O2 modem bude jen modulovat analog na digitální signál z té ADSL linky.

To záleží o jaké potíže přesně jde. Může záležet na vice věcech, třeba stav tvého připojení, jak jsi daleko od SLAM, stav napájecího DC adaptéru.
Mě na bývalém router-modem od FAI blblo Wi-Fi a klesal mi LAN (jednou za den byl potřeba restart)
Po výměně, kdy jsem použival novy router vše fungovalo v pořádku. Ale z toho předešlého jsem žádné funkce nepoužíval, HDCP, WI-Fi, média server UpNP a podobně jsem na něm dezaktivoval.
(na chod mistni site, treba sdileni soouboru v mistni siti, u prehrani multimédia v TV boxu z NAS a podobne na to nema modem zadny vliv, o to vse uz se stara jen ten router)

Samozřejmě, že bude. Zajdi nebo zavolej do O2, že Ti neustále blbne modem/router od nich a jaké jsou možnosti nápravy, jinak že zvažuješ přechod k jinému poskytovateli Internetu. Udělej ze sebe blbce, že už Tě to nebaví, že Ti blbne Internet a neustále musíš restartovat to jejích blbé zařízení, takže když se to nezlepší, tak půjdeš jinam. Pokud bude na opačném konci drátu někdo rozumný a pochopí, že máš jenom vadný modem/router, tak Ti určitě nabídne nějaké řešení, při troše šikovnosti zdarma. Samozřejmě, při slušném jednání a argumentaci.

Pokud by Ti nabízeli něco za moc peněz nebo měsíční poplatek, podívej se na Bazoš, Aukro a pod., většinou jsou tam nepotřebné ADSL a VDSL modemy za pár šupů. Sám jich doma několik zbytečných mám, třeba FritzBox 7170 a nějaký Huawei, a pořád není čas je hodit na Bazoš.

Edit: https://pc.bazos.cz/inzeraty/vdsl-modem/

Dobře tedy, pořídím nějaký VDSL modem. Jsem v nájmu a ten současný křáp není můj a nabídka O2 je podle mě směšná. Nabízejí dva modely a oba zbytečně předražené. Jsem si celkem jistý, že problém je v té krabičce. Chci nějaký svůj, který bych si i případně mohl vzít s sebou v případě stěhování. Budu to muset nějak nastavit, ale předpokládám, že by to neměla být velká věda?

Není, myslím, že jenom tam musíš nastavit login a heslo na O2 a O2: https://www.o2.cz/osobni/techzona-sluzby/289160-pppoe.html.

O2 má teď fakt samé předražené přístroje, za 500 - 1.000 Kč koupíš v inzerci vlastní, nastavíš a hotovo. Zjistí si ale, jestli jedeš na ADSL nebo na VDSL, já měl s tím kdysi velké problémy, chtěl jsem vyšší rychlost, tak jsem nasadil VDSL modem, ale ten nefungoval, jelikož se musela přehodit na VDSL linka u O2. S novým modemrouterem jsem ale měl problémy rozchodit síťové tiskárny, tak jsem požádal, ať to vrátí zpět, ovšem to bylo na dlouhé lokty, tak jsem to vyřešil na novém modemrouteru a zrušil požadavek na zpětný přechod na ADSL, jenže v O2 to popletli a další den jsem byl zase na ADSL. Párkrát to ještě takhle proběhlo, kdy jedna brigáda mě přepojila na VDSL a druhá zase na ADSL, a pak už byl klid.

Edit: Já fungoval na Huawei EchoLife HG622u: https://pc.bazos.cz/inzeraty/vdsl-modem-huawei/ a žádné problémy jsem s ním neměl.

https://www.o2.cz/osobni/techzona-modemy-pro-adsl-vdsl/huawei-echolife-hg622u.html

same teorie dokola. na autoforum pujdes taky s dotazem, ze mas auto a to ti zdecha? taky si myslis, ze se dela jediny druh auta na svete?

rezim bridge je samozrejme mozny, ale jestli uz mas prehratim vytekle kondy uvnitr stavajiho routeru, nebo odchazejici napajeci adapter, nebo prepetim poskozeny linkovy vstup, nebude k nicemu platny.
celou dobu tajis typ. proc, vetsinou se neni za co stydet?

samostatne modemy nenabizi snad od zacatku wifi. kdyz nemas odvahu vlezt na jejich stranky, jdes se zeptat na forum. ale celou dobu tajit co mas, to je na hlavu.

Router je jako rozdvojka, t.j. již hotový internetový signál do něj vstoupí a on jej rozdělí na další drátové a případně i bezdrátové přípojky.

Modem je závislý na typu vstupního signálu, DSL modem nebude na kabelu od UPC nebo optickém kabelu fungovat a opačně. Samostatné modemy se již skoro nedělají, jelikož málokdo chce mít 2 krabičky a obsazené el. zásuvky, když může jenom 1, bohužel to většinou znamená i méně funkci a omezenější možnosti nastavení. Řešením je nastavit modem/router do režimu mostu (Brigde) a pak funguje jenom jako průchozí element, t.j. vlastně funguje jenom jako modem, výstupní signál pustit do jiného routeru a až tam jej rozvětvovat.

Super, díky! Takže se nákupu zařízení modem+router zřejmě nevyhnu. Bridge mode zní zajímavě, ale nebude mi můj současný modem, tedy křáp, který musím často restartovat atd., působit i v tomhle módu potíže?