Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna zákl.desky - budu muset přeinstalovat Windows?

Zdravím,
mám tuto sestavu zhruba tři roky:
MB- ASUS PRIME B350-PLUS - AMD B350 DDR4
CPU- Ryzen 5 1600 s chladičem Wraith Spir65W
RAM- Kingston 2x8GB DDR4 3000MHz CL 15
a chtěl bych jí inovovat na:
MB- MSI MAG B550 TOMAHAWK - AMD B550
CPU- AMD Ryzen 5 3600
RAM- HyperX Fury Black 32GB(2x16GB) DDR4 3200 CL16
obě desky mají shodný socket AMD AM4
OS mám Windows 7 x 64 a proto můj dotaz.Budu muset OS přeinstalovat,
nebo na nové desce naběhne OS bez problémů?

Změna předmětu, původně: Výměna zákl.desky (host)
Změna kategorie, původně: Hardware (host)

Zase mě chceš prudit?

Nikde netvrdím, že má OEM verzi. Jenom že to je pravděpodobné.

Definice OEM:

OEM verze se váže k danému počítači, konkrétně k základní desce. Znamená to tedy, že takový počítač můžete bez problému rozšiřovat. Zatoužíte-li však po jeho výměně, nepřenáší se operační systém na další počítač. Jde-li technika do šrotu, jde tam s ní také OEM licence Windows.

Přeber si to jak chceš.

Proč by to mělo být pravděpodobné? Z čeho vycházíš? Tuhle větu si vzal odkud? Od microsoftu asi těžko. Zkopíroval jsi to od nějakého stupidního radila někde v alze nebo czc. Pokud je licence OEM, tak ji můžu mít pro stejné zařízení při výměně HW, akorát nesmím starou desku použít jinde a nainstalovat tam také tuhle stejnou OEM licenci. Neradil bych být tebou kraviny.

zkusit to můžeš, nanejvýš ty windows nenaběhnou, k datům se dostaneš pořád.
zálohovat proto různá přihlašovací hesla k webům je rozumné.

aha, w7 a chipset b550. i kdyby to naběhlo, nepůjde to ovládat, chipset nemá podporu pro w7.
takže to ani nemá smysl, nainstaluj w10 znovu na nový ssd, ať se můžeš ještě dočasně vrátit ke starému systému, když ti něco nebude fugovat.
nový disk se instaluje samostatně, až po instalaci připojíš starý disk a přepínáš boot v biosu.

Já před více než rokem měnil desku Z170 za Z370. Při prvním spuštění Win10 bez přeinstalace jsem skončil na modré obrazovce, po restartu už Windows naběhly. Jen jsem je musel znovu aktivovat. Ale po cca půl roce jsem stejně pro klid duše udělal čistou instalaci - i když asi nebyla nutná, změny nepozoruji.

Pro tuto kombinaci CPU a základní desky budeš mít problém sehnat ovladače pro Windows 7. Oficiálně neexistují. Já jsem např. v minulosti zkusil na stroji s deskou B350 a R5 2600 vyměnit CPU za R5 3600 a narazil jsem na to, že pro USB porty, které jsou vyvedené přímo z CPU nejsou oficiální W7 ovladače. Navíc jsem měl pocit, že to ani není zcela stabilní, takže jsem nakonec pořídil R7 2700X a to bude pro mě a W7 konečná. Při další výměně HW se budu muset rozhodnout, zda vezmu na milost W10, nebo přejdu na nějaký Linux (kde bych případně mohl W7 nahrát do virtuálu).
W7 používám proto, že potřebuji používat SW, který ve verzi, kterou mám koupenou ve W10 nefunguje a zatím nechci kupovat za desetitisíce upgrade, který by byl s W10 kompatibilní.

Ano,máš naprostou pravdu.Já jsem na MSI MAG B550 TOMAHAWK a AMD Ryzen 5 3600,sedmičky rozjel,ale bez funkčních USB portů,
problémy se zvukem a s připojením na net. Takže pro mne je konečná ASUS PRIME B350-PLUS a Ryzen 5 1600.
Na desítky nemá náladu ani chuť,protože mne značně irituje jak si dělají co chtějí,mažou věci,bez mého souhlasu a v podstatě jsem jen
a pouze uživatel....
Takže oba komponenty,jak MB,tak i CPU se budu snažit,za nějaký rozumný pěníz prodat.

Nakonec to jednou stejne budes muset resit. Pokud nechces jednou chodit na net se zastaralym prohlizecem, tak mas treba u Chrome posledni rok a potom konec. Vsechny prohlizece svou podporu jednou pro Win7 ukonci, stejne jako ukoncily pro WinXP.
Navic teda vubec nerozumim, kde mas s Win10 problem, ja je pouzivam na nekolika kompech vcetne prace a nikdy to samo nic nesmazalo, dela to, co chci ja a nevim o tom, ze by to neco delalo bez meho souhlasu. Mam ale vsude Pro verzi, Home ma omezeni, ktere bych neprekousl.

Já mám taky Win 7 jen kvůli tomu, že se mi to nechce celý předělávat na W10, protože jestli něco opravdu nemám rád, tak je to reinstall Windows. Dát zpátky do kopy veškerý SW, co používám, vzpomenout si na všechna hesla, nainstalovat znovu hry, co tam mám. Musel bych zálohovat disk, takže už kvůli tomu W10 dám až když si pořídím SSD, což není priorita.
To stejný u staršího synátora, ten by W10 chtěl, ale opět až mu pořídím SSD. Nebudu všechna data přesouvat sem a tam, když mu to SSD stejně časem koupím.

Samozrejme, idealni prave je spojit reinstal s vymenou hardwaru.

Jinak ale jsem nekolikrat provedl i upgrade Win7 na Win10 a pokazde ok, nainstalovaly se znovu jen ovladace a soft to z velke casti prezil. Jednalo se ale o pracovni PC s jen nekolika programy a taky to bylo docasne do upgradu na SSD, kdy se to pak vzalo komplet na cisto.

SSD na system urcite doporucuji. Mam uz bez SSD jen PC, ktere je neco jako diskove pole na ukladani dat s linuxem a navic je tam WD Raptor 10.000ot.

Mám také win7 a kdyby na tom neukončili podporu pro hry, tak bych si je nechal. Přijde mně to jako nejpřehlednější a nejodladěnější systém. Při stavbě nového pc přejdu na desítky. Co se dá dělat. Já to třeba mám kvůli starším hrám, které na desitkách prostě nerozjedeš a chceš si je zahrát.

V prípade image, bitovej zálohy systémových oddielov vyrobených cestou EaseUS Backup Todo, je možné obnoviť takúto zálohu pri výmene komplet HW, teda obnoviť predošlú zálohu už s osadeným, novým HW:

https://www.easeus.com/backup-utility/restore-system-to-dissimilar-hardware.html
-----
Ideálne je spraviť pred výmenou HW Klon celého pevného disku, prípadne zálohovať sector-by-sector, detto aj pri obnove, aby sa zachovala integrita neviditeľných metadát v prípade, ak disponuješ náhradným, čistým, voľným externým diskom recipročnej kapacity určený ku Klonu. Klon zmaže celý voľný disk, bacha na túto vec, opatrne s Klonom.
Ostatné logické oddiely na pôvodnom, nezmenenom pevnom disku ak disk nemeníš, iba meníš HW, zostanú zachované, len sektory zavádzačov logických oddielov je nutné obnoviť, aby ich OS na systémovom oddiele znovu uvidel po recovery obnove. (Nejakým vhodným SW z radov: Minitools PartitionManager).

Myslím, že aj Macruim Reflect Recovery 7, dokáže z jeho zálohy *.mrimg túto bezproblémovo obnoviť pri zmene/výmene HW. Tiež iba to dokáže pri recovery systémových oddielov.

Používam iba EaseUS Backup Todo pri výmene HW, s tým mám dobré skúsenosti.

Proč to dělat tak složitě, když chce jen vyměnit desku? Vyměním desku a jsou dvě možnosti na 90% win najede, nemusí dělat nic pouze jej znovu zaktivuje nebo nenajede a nainstaluje jej znovu. Nač dělat takové opičárny?

Image bitovú zálohu systémových oddielov s vyladeným OS a nainštalovaným SW si dokáže vyrobiť ako prepotrebnú nutnosť posledný pablb, lama, bfu, pako, aby nebol zaskočený.

Recovery obnova je vôbec ťažko pochopiteľná, tobôž pri výmene HW, ZD a spol. xindlov v prípade vady, zmeny za rýchlejší HW, nacpých kapitaľistami do abakusa, aby nemuseli v očakávaní nad 90% neúspešného procesu špekulovať nad novou, čistou preinštaláciou svojej milovanej W7 s ostatným obslužným SW s nekonečným trávením svojho drahocenného času dlhých hodín celého procesu záplat a spol., Da Capo Al Fine.

Je to v prípade ssd a rýchleho HW fakt zložitý, neriešiteľný zádrhel kvantového stavu tvojho elektrického priateľa v podobe amerického, kapitaľistického, západného, tuzexového sčota disponovať so zálohou? Main Gááát, si nový adept z zive.cz.