Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč Windows 10 instalační flashdisk nevidí SSD?

Hezký den, prosím o radu. Tušíte někdo co může být příčinou toho, že Windows 10 instalační flashdisk nevidí SSD na lenovo ideapad 320? Potřebuji nainstalovat systém. Stejně se to chová s flashdisk instalačkou Linuxu Ubuntu. V BIOSu je korektně viditelný SSD i HDD. Děkuji.

Vytvořeno Rufusem. Flashdisk nabootoval na jiném PC. Zrovna tak nabootoval na tom ideapadu. Tím vylučuji vadu flashdisku.
Nevidí ale SSD. HW deska se zdá být OK. RAM je OK, CPU taky. Úspěšně otestováno a funguje live flashdisk Linux Ubuntu a Windows PE, obojí testované z flashdisku.

co tu někteří naznačují skutečně existovalo - jenže to bylo ze čtení parametrů poznat a supportoví inženýři by to museli vědět.
existovalo zapojení kteréhosi ntb s "paralelní" sběrnicí pro druhý disk, kde ssd fungoval jako cache. ale bez disku by musel být vidět.

snad jedině zkusit jiný nvme, pokud je možné ho časem použít v jiné základní desce a koupě tak nebude zbytečná.

Intel Optane se týká RAM, nikoli disku. Ta hláška je jen marketingový blábol. Vidím to takto: SSD je připojený "přímo na sběrnici", tedy je nejrychlejším diskovým médiem v tom notebooku. Dále je tam pofidérní otáčkový HDD 1 TB, pomalý jak vlaky ČD. Zajímavé je, že ten HDD ve Win PE a live flašce Ubuntu vidím. Se 100% jistotou vylučuji, že ten "zatím neviděný" SSD je vadný. Vymontoval jsem ho a otestoval na jiném PC. Korektně ho vidí více partition manažerů. Takže SSD je OK. Ještě znovu raději dodávám, že oba disky, HDD a SSD, jsou korektně viditelní v EUFI. BIOS je detekuje, zobrazuje jejich typové značení.

Děkuji všem kteří se snažili pomoci. :beer:
Intuice mi říká, že na vině je UEFI. Ty nové "BIOSy" nám byl čert dlužný. Každý výrobce si to vymrší k obrazu svému, o standardech nelze mluvit. "BIOSy a logika jejich nastavování a ovládání se ličí napříč výrobci HP, Dell, Lenovo. Ostatní srágoráky neřeším a řešit odmítám. Do toho ty UEFI rozjebává Micro$hit, naposledy s aktualizací Win 10. Pomóc, chci vrátit staré BIOSy a staré dobré ThinkPady které přežijí vše. Tohle je jen utrpení. Za vrchol neštěstí považuju to, že se Micro$hit podařilo posílit svůj vliv a korporátní diktát se promítl až do "BIOSů". Velebnosti, to je hnus!

edit:
Teď mě napadlo, když tak nad tí přemýšlím a popisuji to tu, abyste mi mohli zkusit z informací pomoci a poradit. Je možnou příčinou, že ti šikmoocí inženýři v rámci totální ojebávky při minimalizaci nákladů při návrhu desky použili nějakou "nestandardnost"? Jako druhou možnou příčinu intuicí vidím na "nekompatibilitu čipů" osazených na motherboardu. Pokud se tohle prokáže, bude to na defenestraci u Lenochodů a ten plastový IdePad hnůj jim vrazím tam kam slunce nesvítí.

Kéž by UEFI opravdu byl "standard". Praxe ukazuje, že...
Stačí se zeptat speciálek, které lidem zachraňují data, jaký na to mají názor...
Manuál jsem pročetl hned na začátku, abych věděl co mě čeká, protože tyhle plastový srágory ignoruju. Bohužel jsem neměl šanci se tomu vyhnout. Případně budu rád za věcnou radu a odkaz na konkrétní stránku toho povrchního manuálu.

Číst to za tebe nebudu ... na webu výrobce je obvykle dostupná veškerá potřebná dokumentace. UEFI je samozřejmě standard, ale stejně jako BIOS blahé paměti, je mnoho variant "menu", leckdy se používají různé názvy pro stejné funkce. Jinak, rada je jednoduchá: když tomu nerozumíš, tak se do toho ne ... vrtej. Obnov z recovery oddílu nebo použij OEM instalačku. Někde je UEFI menu "dvourychlostní", aby byly dostupné "vyšší" funkce, musí být zadané heslo.
Ale to všechno se dá dočíst ...

A ve tvém případě, skoro 100pro jde o ten RAID, na který je třeba to "nahnat". Nebo tomu porozumět a "rozpojit" to na AHCI.

Ak Bios vidí pevný disk, nevidím problém s jeho "Initiative, Active, format NTFS" pri vypnutom SecureBoot, prepnuté z Uefi na Legacy, z bootovacej flešky z ISO W10 nástrojom Diskpart.exe v príkazovom riadku.

Inštaluj OS na MBR, na molocha GPT pre Uefi sa vybodni.

https://www.easeus.com/partition-manager-software/initialize-a-hard-drive-ssd.html

V prípade, ak predmetný SSD pripojíš ako sekundárny disk s napájaním do správneho portu ZD, je vidieť SSD v Správcovi diskov pod grafickým prostredím spusteného OS Windows z primárneho ložiska hdd?

Taky jsem si tímto prošel na starším notebooku dell, měl 32gb jakousi cash + hdd v nějakém raidu pro který není pro desítky ovladač, win7.
Desítky jsem na to nedokázal nahrnout.
Nakonec jsem tu 32gb cashku vytáhnul, místo hdd koupil a vložil sata ssd, desítky se na něj spokojeně nahrnuly a nepozoruju že by to bylo pomalejší než původně, spíš naopak.
Ssd sata jsou dneska levné.. a čas jsou taky peníze..

Ještě se chci zeptat. Při použití GPT Windows 10 instalátor automaticky vytvoří "rezervovaný oddíl" na druhý disk. V PC jsou dva disky. Lze nějak docílit, aby ten malý zaváděcí oddíl byl na mnou požadovaném disku, kam instaluju systém? Výchozí stav disků před spuštěním instalátorů byl v GPT, disky zcela čisté, bez oddílů. Instalátor si oddíly pořešil automaticky sám. Jen mi cpe ten zaváděcí na druhý disk. Potřebuji jej mít na prvním disku s OS. Jak případně překlonovat vyhrazený bootovatelý oddíl abych to nemusel nějak složitě opravovat? Budu rád za návod. Děkuji.

Tahle rada mi nepomohla. Ten notebook je plastová srágorka.
Je možnost zakázat ten druhý disk v UEFI? Aby ho instalátor neviděl?
Nebo čím ten malý operačním systémem vyhrazený oddíl opravit (velikost asi 100 MB), když ho naklonuju Acronis True Image? Po klonu ho musím opravit, aby zaváděl W10 z druhého velkého oddílu.

Rozlišuj EFI oddíl (zaváděcí) a "MS rezervovaný oddíl". EFI oddíl může být v zásadě kdekoli (dokonce i na flešce), má asi 100 MB. MS rezervovaný má dnes 16 MB a je na každém GPT disku, s boot přímo nesouvisí.

Takže jak to dopadlo s tou SSD + HDD kombinací ??? Už jsou oba disky samostatně dostupné pro instalaci (jako AHCI) ??? Při instalaci zvol konkrétní disk a zvol "Smazat disk" a "Instalovat do volného místa". Pokud na tom HDD je ten EFI oddíl, je třeba ho předem smazat nebo smazat celý disk (clean), W10 mají tendenci ho preferenčně použít.

S klonováním to není tak jednoduché, asi by to šlo, ale musel bys tomu rozumět, daleko jednodušší je to předem smazat.

V některých UEFI se dají individuálně zapínat/vypínat jednotlivé SATA porty, to je taky cesta. Ale ten "starý" EFI bys měl i tak smazat.

Hezký den, předně děkuji za věnovaný čas a pomoc. Dost mi tu pomáháte. Vaše vysvětlení chápu.

Takže jak to dopadlo s tou SSD + HDD kombinací ??? Už jsou oba disky samostatně dostupné pro instalaci (jako AHCI) ???

Ano, disky jsem podrobil wipenutí. Následně inicializoval. Proběhla korektní instalace systému na SSD. Problém je ten malý oddíl, ten to cpe na HDD. Představme si, že díky např. vadné elektronice HDD, bude vniveč tento malý oddíl zavádějící OS z SSD. Prakticky to bude znamenat nefunkční notebook. Právě proto jsem vznesl ten dotaz, protože tomuto stavu chci předejít. Vidím to tak, že tohle výrobce opravdu nezvládl.
Jinými slovy, přijatelné je, aby v případě mrtvého HDD nadále fungoval systém z SSD.

Ano, v UEFI je AHCI správně nastavené.
UEFI v tom plastovém krámu neumožňuje individuálně zapínat/vypínat jednotlivé SATA porty.
Skoro si myslím, že to vnucování "MS rezervovaného oddílu" na HDD je dané HW vlastnostmi desky. Přijde mi to dost pravděpodobné. Co si o tom myslíte?

Takže znova, EFI oddíl není "MS rezervovaný" (ten MS ... je na každém GPT disku, ale nemusí být "viditelný"). Pokud smažeš HDD (clean), založí se EFI při instalaci na SSD nově. Pokud už na HDD ten EFI je, použije se (vlastnost W10). Jinak, pokud je funkční EFI na HDD a někdy odejde, stačí boot z instalačky a "Oprava boot", vygeneruje nový EFI (klidně i na SSD, když by HDD už nebyl).

PS: EFI oddíl není MS vynález, ale Intelu :-)