Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jsou záměnné oba tyto dva HDD za uvedený původní?

Prosím o informaci IT odborníků, zda jsou záměnné v PC tyto dva HDD. Potřebuji na výměnu pravděpodobně vadného HDD v 16 let starém PC. Původní v PC je IBM Deskstar, Model IC35L0... ATA/IDE, 82,3 GB, RPM 7200, 5V/300 mA, 12V/500 mA, r.v. 2002.
Může být ten první 80 GB, nebo i ten druhý 320 GB? "Bedna" je používána pouze jako pracovní PC na chatě.
Díky za odpovědi.

https://www.sbazar.cz/qquass/detail/95286782-plne-funkcni-hdd-80-gb-sata-7200otacek
https://www.sbazar.cz/qquass/detail/121554491-plne-funkcni-hdd-320-gb-sata-7200-otacek-16-mb

Nie. Stary disk je IDE, tie nove su sata.
PC s IDE uz patria do muzea.
Ak ma doska aj podporu sata tak by tam starsie a mensie disky ist mohli (ak ich spozna bios).
Ale je to zbytocne, jazdeny pc so zarukou kupis za par korun, ak si po nejaky prides dam ti za odvoz.

Podla pisania som zo Slovenska, takze musel by si cez hranice dokonca;o).
Postou nic neposlem, som ochotny doviezt to k sebe domov a pripravit ti to na odvoz, ale to je vsetko.
Parkrat do roka vyradujem u zakaznikov nejake pc z obehu, ktore koncia na zbernych dvoroch, aj ked by este sluzit mohli, pretoze su to nejake starsie 2jadra s 200, 300, ci dokonca 500GB diskami, v drvivej vacsine este z XP a 1 az 1GB RAM.
Cize este ako tak pouzitelne (po vymene OS) a lepsie ako to co mas na chalupe.

typ základní desky vyčíst z obvykle největšího potisku. případně sám pohledat možné sata konektory.
jak ti píšou, až takový krám nemá smysl oživovat. pro připojení na dnešní internet je to nedostatečné a kvůli zastaralosti xp + prohlížeče potenciálně nebezpečné.

Kupovat je zbytečné, těch IDE disků sežene ve sběrném dvoře plno. Někdy i SATA, minule jsem tam hledal SATA vypalovačku a u toho byl i SATA disk 1 TB.
Někdo prostě jen vytáhnul grafickou kartu a ramky a zbytek vyhodil. Jen jsem se ještě mohl podívat na zdroj.:-)
Jestli je ten starý PC na chatě bez připojení na internet a her, tak ještě chvilku vydrží.

Oběma děkuji, budu tedy řešit asi koupí něčeho novějšího, nejspíš z bazaru. Jde mi o co nejlevnější cenu, užívání pouze občasné (chata). Psaní, technické kreslení, běžná práce bez surfování na netu a bez komunikace na netu. Pokud by byla chata vykradená (nepojištěno), žádná velká ztráta. ;-)
Do max. ceny 2000,- Kč. Možná něco takového:

https://www.sbazar.cz/x207x/detail/106696971-pc-4gb320gb-dell-pc-20lcdwin10office-volejte
https://www.sbazar.cz/sudnavodu/detail/129771953-pocitac-hp-compaq-6200-pro-sff-i3-4gb-ram
https://www.sbazar.cz/danieljindra/detail/117048475-pocitac-hp-compaq-8000-elite-ultra-slim-desktop
https://pc.bazos.cz/inzerat/129523975/levne-pc-i3-21203220-500gb-hdd-4gb-ram-licence.php
https://pc.bazos.cz/inzerat/129613220/stolni-pocitac.php
https://pc.bazos.cz/inzerat/129424083/dvoujadro-na-internet-a-studium-s-windows-10.php --- co tenhle, ta cena je lákavá
https://pc.bazos.cz/inzerat/128012919/stolni-pocitac-hp.php --- dtto (výhoda SSD)

Co by jste z tohoto mohli doporučit? Díky za reakce.:puff:

- pc-4gb320gb-dell-pc-20lcdwin10office ... zabitý cpu
+ hp-compaq-6200-pro-sff-i3-4gb-ram ... rizikem nízkých sff krámů mohou být nafouklé elyty na desce, ale tento ujde.
- hp-compaq-8000-elite-ultra-slim ... ještě nižší sff, nemá ram, bídný cpu
+ i3-2120-500gb-hdd-4gb-ram ... zbytečně velká skříň, jinak jako hp-compaq-6200
+ I3, 8GB RAM a 500 HDD ... hnusný, ale má ramku. neznámá generace i3
- dvoujadro-na-internet-a-studium-s-windows-10 ... krám s c2d a se zbytečnou externí grafikou, lze vyhodit.
- stolni-pocitac-hp ... bídný procesor Core 2 Duo E6850, zoufalý pidi-ssd Intel 520 60GB SSD a druhý vyhazovací hdd 80gb

za 2t. třeba repas: dell-optiplex-3010-desktop-intel-core-i3-3220-4-gb-ram-250-gb-hdd-dvd-windows-10 ... je to zbytečně velké, ale novější cpu

nebo se poptat tady: https://pc.bazos.cz/inzerat/129578500/lenovo-thinkcentre-i3-ssd-250-16gb-ram.php ... co chce za i3 3.-4.generace, 4 ram (8 skrz internetu), ssd 250 nebo hdd 500 gb

Moc děkuji za provedené posouzení a rovněž ze Tvé odkazy. Na základě Tvých informací budu zase chytřejší a podle nich se rozhodnu.
Tenhle dotaz navazoval na ten můj dřívější, týkající se instalace Windows XP (Proč mi nejdou, na starý počítač, nainstalovat Windows XP?), což jsi určitě zaregistroval a kde jsi mi rovněž odpovídal.
A tak mě ještě napadlo toto, vzhledem k tomu, že mám ještě ten druhý starý, jinak funkční PC, pouze bez HD. Do něj, když jsem dal ten HDD IDE (původní), tak jej nenačítal. A je o pár let novější a mohl by to být už s deskou, která pracuje s tím HDD SATA. A našel jsem na netu "kluka", tu u nás, který má ten SATA 80 GB (co uvádím zde jako alternativu) a za 40,- Kč. A je to v místě mého bydliště. Tak jej (aspoň ze srandy) od něj vemu a zkusím jej dát do tohoto druhého.
Ten má tuto konfiguraci: CPU Intel Pentium 4, 3,06 MHz, L2 CACHE RAM 1024 KB, Total Memory 2048 MB, System Bus Sped 533 Mhz (opsáno z jeho Biosu). A zdá se že je jinak plně funkční (i když jsem jej kdysi vytáh z elektrokontejeru a je bez "bedny").
Asi to není taky nějakej zázrak, ale za pokus (a tu srandu) to stojí. Pak se uvidí. No když, tak bych pak vybral něco z toho, co mi radíš.
Ještě jednou, za Tvé rady a informace, moc dík. Jo, a přeji hezké svátky. :)):puff:

mám dojem že jsem někde v historii vyzýval k vyčtení typu desky.
i staré desky s p4 uměly připojit sata disky, pokud obsahovaly chipset i865 a novější. (anebo tehdejší nforce3 a výš).
sata disk přes každou redukci nemusí být bootovací. pokud ta deska na sobě nemá sata konektor, radši bych čenichal ide disk v bazaru.
dotaz s neinstalací xp nevím jak byl dořešen, tuším jsem dal odkaz na postup, kde by šlo upřesnit kde přesně se to seklo.

k repasovaným / bazarovým pc: s novějším dvoujádrem a min.4gb ram na tom jedou i win7. když už to má zabírat místo, ať to podporuje rozumnější systém, který je taky možné připojit na internet. a jsou s tím kompatibilní novější programy, s xp už leccos nefunguje.

svátky budou hezké, doplňuju zásoby koření do svařáku. tak nápodobně.

Vyřešeno. Původní PC rozebrán a použity z něj pouze plechy oplechování a panel. Druhý z půdy (nalezenec z "elektrokontejneru") má desku již vybavenou pro připojení HDD SATA, ale byl bez HDD a chybělo mu oplechování. Jinak byl plně funkční. Takže, přes Sbazar, koupeny 2 HDD SATA (80+320GB) za 230,- Kč. Osazeny do tohoto "nalezence" a vzhledem k tomu, že měl už i mechaniku DVD a já měl na DVD Windows7, tak tyto nainstalovány na oba HDD. PC komunikuje s oběma a se všemi externími výstupy (USB, DVD, monitor, repro) a vše je tedy OK. A vzhledem k tomu, že nebude využíván na netu (zastaralý Explorer), bude pro zamýšlenou práci fungovat bez problémů. Tichý, na své stáří a uživatelskou potřebu dostatečně výkonný (CPU Intel Pentium 4, 3,06 MHz, L2 CACHE RAM 1024 KB, Total Memory 2048 MB, System Bus+Memory Sped 533 Mhz). Oplechován upravenými plechy z původního. "A je to".:-p

Windows7, tak tyto nainstalovány na oba HDD.

Tohle nějak nechápu, to tam máš Windows dvakrát? A je třeba nainstalovat příslušné drivery.

zastaralý Explorer

=zřejmě Internet Explorer - není nutno používat, na Win7 běhá třeba i nejnovější Firefox. I když se 2 GB RAM by to moc svižné nebylo. Přesto doporučuji doma připojit na síť a stáhnout nové aktualizace, ty ovladače a pár potřebných programů v aktuálních verzích.
Jinak gratuluji, že sis dokázal sám a rychle poradit.

Tak se ještě vracím k tomuto tématu. Jak jsem již uvedl, nejsem žádný IT, pouze dlouhodobý (víc jak 30 let) aktivní uživatel. A vzhledem k tomu, že i v tomto případě, je občas nutné se zabývat i technickou stránkou PC problematiky ("nemám na to lidí"), tak se, jako "samouk" musím věnovat i tomuto.
Ale k tématu.
"Windows7, tak tyto nainstalovány na oba HDD." -když jsem obsadil ty dva HDD, tak se mi v BIOSu oba bez problémů přihlásily, ale po instalaci těch W 7, se v "průzkumníku" objevil pouze ten, na němž byly ty W7 instalovány. Až po nainstalování těch W7 i na ten druhý, se i on v průzkumníku přihlásil a je s ním možné rovněž pracovat.
Co se týká těch W7, jsou to zřejmě nějaká "nelegální", kdysi jsem je dostal přes syna od
jeho kamaráda IT. Takže s nimi na net, vzhledem k MS moc nechci. Pokud se na ně kouknu do informace o nich, tak je tam i uvedené nějaké registrační číslo, ale v tomto se zase moc nevyznám. A už jsem je i instaloval do staršího NB vnuka, včetně potřebných drajvrů tohoto NB a tento pracuje i na netu a byly na něm realizovány aktualizace. Takže mám obavy, aby, v případě, že bych se na net přihlásil s dalším PC, se shodnými W, aby nebyl nějaký problém. Ale zase podotýkám, téhle tématice rovněž ještě pořádně nerozumím.
Takže, tím pádem, zatím nějaké "stahování" čehokoliv není realizovatelné.
Co se týká potřebných aplikací, tak ty si tedy stahují na svém "hlavním osobním" NB a pak je zkopíruji pomocí flešky do tohoto "obnoveného".
A vzhledem k výše uvedenému, co se týká mých " odborných" vědomostí, jako IT, moc Vám všem děkuji za rady a pomoc. To je velká současná výhoda netu, oproti době před 15-30 lety, kdysi člověk musel vše hledat pouze v tištěné podobě v knihách a časopisech, případně zjistit u zkušenějších kamarádů v okolí, kterých bylo velmi málo.
Takže ještě jednou, jak Tobě Karle, Tobě brtníku a všem dalším moc děkuju a vzhledem k době Vánoc a Nového roku, všem Vám přeji vše nejlepší a pěkné prožití těchto svátků a mnoho štěstí v Novém roce. Jirka.