Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodaný hacknutý notebook

Zdravím, budu si kupovat použitý notebook, ale mám obavy, že tam může být od prvního majitele předinstalovaný nějaký snímač dat toho, co na notebooku dělám. Budu pracovat s údaji, které se nemůžou dostat pryč.
Dá se jakkoliv po zakoupení notebooku toto otestovat, případně přeinstalovat celý windows nebo co dělat, abych se kdyžtak toho zbavil? Je zde nějaká cesta?
Předem chci poprosit, aby si lidé kteří mají potřebu hloupě přispět svým názorem do debaty "Tak si nekupuj použitý notebook" apod toto nechali. Otázka v mém příspěvku zní jinak..

Děkuji předem všem zkušeným, kteří se mi pokusí pomoct.

Předmět Autor Datum
Ak sú tie dáta ozaj tak citlivé, tak si nekupuj použitý notebook a zver sa profesionálom.
vavrapeter 20.02.2021 02:07
vavrapeter
Ak bude obsahovať eeprom Bios štěnici (plošticu), klávesnica snímač sofistikovane napojené na extra…
Nuda 20.02.2021 05:02
Nuda
Toto neni uplne problematika, ktere bych plne rozumel. Ale moje spekulace je, ze by ti mohl pomoci f…
TakUrcite 20.02.2021 09:20
TakUrcite
Ono se Nudovi moc rozumět nedá.
Rce 20.02.2021 23:42
Rce
Pokud je možnost tak přeinstalovat notebook do továrního nastavení. Viz manuál. Ale může se stát že…
MM_tank 20.02.2021 10:54
MM_tank
Přikup si nový disk.
mif 20.02.2021 11:03
mif
Provést aktualizaci firmware notebooku, abys eliminoval nepravděpodobnou Nudovinu. Provést reinstala…
Jan Fiala 20.02.2021 12:20
Jan Fiala
jak praví mif: použitý ntb bude mít starý disk, který nechceš. vyčti si jen product key (na w10 ani…
lední brtník 20.02.2021 12:54
lední brtník
Pokud nejsi raketová základna nebo CIA, těžko se někdo bude obtěžovat tam cpát něco sledovacícho. Al…
Rce 20.02.2021 23:45
Rce
Pokud jsi hodně paranoidní, kup si nový harddisk a nainstaluj systém znovu.
mia 21.02.2021 10:07
mia
A co psali mif s brtníkem?::) A nekupovat HDD, ale SSD. poslední
Karel04 21.02.2021 10:24
Karel04

Ak bude obsahovať eeprom Bios štěnici (plošticu), klávesnica snímač sofistikovane napojené na extra wifi modul s napájaním, jedine deratizácia. Biolit, zaplynovanie proti plazivému hmyzu z čeľade bezobratlých, či živých fosílií z čias prvohôr.
---------------------
Normálne stačí reset Bios, vybratím pecky vedľa cmos, skrat kontaktov s čistou inštaláciou OS so zmazaním nultého sektora pevného disku pred formátom alokačnej tabuľky. (Windows disponuje v príkazovom riadku na ISO nástrojom Diskpart.exe - Clean čím sa absolútne zmaže nultý sektor).

OS chráni SW Firewall nastavený v Interaktívnom režime, ktorý blokuje veškeré pakety IN/OUT okrem užívateľom povolených, užívateľom postupne, manuálne preddefinovaných, ťa zaručene ochráni pred neželaným špicľovaním. Hlavne Firewľall, ktorý dokáže o.i. vymožeností odsledovať pripájanie sa na IP adresy cez nutne otvorené porty 80, 443, tiež IP adresy hosťujúceho svchost plávajúc na vyšších portoch v prípade Windows. Nie je to až také zložité.

V každom prípade sa na šmejdy AV nespoliehaj, necpi ich hlboko do svojho čistého, vyladeného OS, lebo AV bežiac na pozadí systému sú najhoršie zlo.

V prípade kontroly dát cestou AV z bootovacieho ISO pod RAM, typu Sysrescue (Dr.Web live, Eset SysRescue, Kaspersky, Bitdefender) si natiahni do RAM čerstvú virovú databázu a okamžite sa odpoj od netu než spustíš samotnú kontrolu.

Hustýýýý.

Pokud je možnost tak přeinstalovat notebook do továrního nastavení. Viz manuál. Ale může se stát že notebook byl například prodávaný s windows 8 a teď je tam windows 10. Takže pokud zůstala možnost továrního nastavení tak se vrátí win 8.

Nebo udělat celou instalaci znovu. Ale na to se hodí někdo kdo to umí/má s tím zkušenosti. Dokážeš najít a stáhnout ovladače pro tvůj notebook na flesku ?

Budu pracovat s údaji, které se nemůžou dostat pryč.

Tak ho nepřipojuj k internetu, to je jediná stoprocentní věc.

jak praví mif: použitý ntb bude mít starý disk, který nechceš. vyčti si jen product key (na w10 ani to není potřeba), starý disk vyndej, použiješ ho jako externí k telce.
foukni tam ssd 250gb a nainstaluj si svůj systém + ovladače od výrobce. jestli už tam běžely w10, aktivují se automaticky.

Pokud nejsi raketová základna nebo CIA, těžko se někdo bude obtěžovat tam cpát něco sledovacícho. Ale přeinstalaci Windows vřele dopočučuji. Víš prd, co tam měl za potvory a čím to zaneřádil (nemyslím přímo viry, ale Windows nekontrolovaně roste sám od sebe).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru