Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nelze bezpečně odebrat externí disk

Ahoj, chtěl bych vás požádat o radu! Když připojím k notebooku (Win10) externí HDD a následně ho chci odpojit, nikdy se mi to nepodaří. Při pokusu o bezpečné odebrání vyskočí okénko "Potíže při vysouvání zařízení Velkokapacitní paměťové zařízení USB - Toto zařízení je momentálně používáno...". I když mám všechna okna vypnutá, toto se neustále objevuje a nedaří se mi disk odebrat. Jedinou možností je vypnout počítat/uspat ho do režimu spánku a poté to jde, jinak se mi to nedaří. Když udělám to samé s fleškou, tak nikdy není problém a vše se odpojí hned.

Chtěl bych vás požádat o radu, asi běží nějaké procesy v pozadí, avšak jak poznat, které to jsou? Díky moc! :-)

to se stává, windows si některé disky neoblíbí a jak prvňáček nedokáže pochopit, že jsou usb/odpojitelné. to je feature.
v pozadí běží tuposti typu antivir, indexace, koš přes všechny disky (jestli nepoužíváš, zakaž), průzkumník s možnými doplňky třetích stran, agresívní monitor zálohovacího programu, ...

indexace souborů je nějaká služba, nikdy mě nezajímala. výpis běžících služeb v příkazovém řádku: net start
pozastavení služby do resetu: net stop "služba"

jak dobrý nebo vlezlý/obtěžující antivir je defender z win10 nevím, vyhýbám se w10. killnout filtry/drivery správného antiviru za běhu windows nejde. defender je sice jen parodie, bohužel m$ ho furt "vylepšuje".

koš povolit jen na pevných discích - vlastnosti koše, snad je tam nastavení. po připojení usb disku tam vlézt znovu a písmenu usb ten koš zakázat. toto by docela mohlo pomoct.
jak vylepšit samotnou sklerotickou nedetekci odpojitelného disku ve windows nevím.

průzkumník (plocha a okna): kliknout na plochu pravým myšem, co se v menu objeví za neoriginální doplňky. tipnout si jak mohou být škodlivé = do čeho zasahují a týká se disků. podobně v tentopočítači na ikoně usb diku - pravým myšem - zas cizí doplňky proti běžným čistým windows.

agresívní zálohovadlo je třeba doinstalovaný acronis true image. běží mu asi 4 služby, pořád sleduje co by mohl zálohovat, které systémové soubory by mohl pomáhat chránit, monitoruje velikost disků, co kdyby někdo zrovna chtěl zálohovat. dělá si co chce.

je s tím zbytečné montování. jednodušší je killnout ten průzkumník/explorer (a zas ho ve správci úloh spustit).

Ano, udělal jsem to 3x a stále nic. Program nijak nespouštím, nainstaloval jsem ho, najel na disk a pravým kliknutím "What's locking this folder?" (stejně jako je to zde - https://lockhunter.com/ ).
Ano, Defender jsem dočasně vypnul a taky nerozumím tomu, proč běží - vypínal jsem ho tím způsobem, že jsem vypnul a) ochranu v reálném čase a b) cloudová ochrana. Vypínám ho tedy špatně?

Nevypnul jsi ho jako Službu. Ale to by měl ten LockHunter zvládnout.
V Program Files (kde máš LockHunter nainstalovaný) - pravé tlačítko na spouštěcí soubor LockHunter.exe a ve Vlastnostech - Kompatibilita - zaškrtni Spouštět jako správce.

Odhlášení a znovupřihlášení z Windows jsi zkoušel? Tu položku System se ti taky nepodařilo odemknout?

Jo takhle, rozumím.
V Program Files jsem nastavil, aby se LockHunter spouštěl jako správce, takže to je nastaveno, ale i přesto stále nic. Zkoušel jsem i odhlásit a znovupřihlásit Windows, ale stále nic. Ani systém se mi nepodařilo odemknout. Zkrátka pořád to samé, jak jsem už psal, že procesy běží. Jediné, co se mi podařilo, bylo vypnout průzkumníka souborů, jinak bohužel nic.

jak jsem už psal, že procesy běží

Jaké procesy?
Kde jsi tu službu vypínal? Ve Službách? Tj. dole na liště napiš Služby a pak odklikni výsledek - a zastav ten Defender.
Pokud jsi to zkoušel vypnout jinde, nemuselo se to podařit. Co máš na tom disku, že to ten systém tak hlídá?

Nevykazuje ten disk nějaké chyby? Zkus na něm Kontrolu chyb (Vlastnosti - Nástroje).

Měl jsem na mysli procesy ve vztahu k tomu LockHunter - když jsem se pokoušel to v tom LH ukončit, i jako správce, opakovaně atp., tak to neustále psalo, že procey na pozadí běží a že to zamykají (viz příloha procesy).

Já ten defender vypínal způsobem, který znázorňuju v příloze defender. Ale ve službách se mi ho bohužel nepodařilo najít.

Disk jsem teď zkontrolovat a vše ok, nenalezeny žádné chyby.

Na disku mám zálohu fotek, filmů, pdf dokumentů atp., žádné systémové soubory nebo tak něco, zkrátka zálohované soubory (ale žádná záloha pomocí windows zálohování atp., vše ručně).

Já to v kontextovém okně nemám, stáhl jsem portable verzi, rozbalil do složky a hotovo. Jinak, nastavil jsem taky přístup správce, ale pořád to samé, jak jsem postoval v předchozím příspěvku.

Jinak, na disku složky samozřejmě mám, ale ty samy o sobě zamčeny nejsou. Zkoušel jsem jich odemknout více a všechny jsou odemklé, viz příloha. Jakoby ty procesy měly přístup k disku, nikoliv ke složkám.

S tímhle se občas taky setkávám, snad vždycky u SMR disků. HDD 500 GB, které SMR není, to nedělá.

Prostě s tím SMR udělám restart a už odpojit jde. Když se nesnažím ho odpojit hned, ale třeba až po 30 min nebo dýl, zdá se to být lepší. Ale jak jednou napíše, že nejde, tak už čekání nepomůže. Program usbdeview či jak se to jmenuje, taky nepomohl. Párkrát jsem ho po té hlášce odpojil "natvrdo" a zdá se OK, ale asi to není dobrý nápad. Jinak, W10 mají možnost nastavit USB na "bezpečné vytažení" nějak za cenu jistého zpomalení.

Taky jsem s tímto problémem u některých disků bojoval. Když jsem se podíval do sledování prostředků (disková aktivita), zjistil jsem, že se systém hrabe v systémových tabulkách NTFS ($Mtf, $Extend). Nevím, jak se tomu dá zabránit, já ho nechám blbnout a on se tak po 10-15 minutách uklidní. Pokud se do toho nějak zasahuje, jen se ta doba prodlouží.