Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přepastování GPU a přehřívání

Zdravím, potřeboval bych poradit. Zjistil jsem že má RX 570 která se mi přehřívala až na 80°C a pak mi vypínala PC od výroby nebyla přepastovaná, takže jsem se rozhodl ji přepastovat a vyčistit. Čistil jsem jí jako obvykle všechny GPU. Nejdříve jsem sundal radiátor profouknul seškrábal kartou a vyčistil vatovými tampóny starou pastu. Dále to samé s GPU. Nahodil jsem tam pastu Artic MX-4 do křížku přikládám fotku kolik pasty tam bylo nastartoval a nyní mám teploty 90°C :D, takže se chci zeptat je tam moc pasty nebo dostatek či nedostatek. Něco podobného se mi stalo s jinou kartou, kde se mi taktéž přehřívala a po přepastování ještě víc a po týdnu byly teploty jak od výroby.

Že by 80°C na grafické kartě vypínalo PC se mně moc nezdá. Jo aha, takže teď hřeje až na 90°C, to už je fakt celkem hodně, ale i tak by neměla vypínat PC.
No nic, začni odznovu. Vyndej kartu, sundej chladič a pořádně očisti styčné plochy jak GPU, tak i chladiče lihem. Dej si potom kávu, nanes pastu znovu a správně. Ventilátory na kartě se točí?

Edit: Když sáhneš na ten chladič v zátěži PC, je horký nebo jen vlažný?

Když sáhnu na pasivní radiátor, tak na ploše je jak psí čumák a na max zátěž o něco málo teplejší, rozhodně to není ani přes 30°C. Skoro se mi zdá jako by ten pasivní radiátor ani nebyl na tom čipu. Protože absolutně nechápu jak mi může během 15 sekund vyskočit teplota z 36°C na 80-90°C. Po vypnutí zátěže je teplota za 1-2s z5 na 38°C

ASUS Radeon ROG-STRIX-RX570-O4G-GAMING, 4GB GDDR5 - Stock chladiče po přepastování kolem 80°C, před přepastováním 75°C. Týden po přepastování ležela potom na max zátěž 10minutek 64°C
ASUS Radeon ROG-STRIX-RX570-O4G-GAMING, 4GB GDDR5 - Artic F12 po výměně kolem 50-60°C (kdyby někdo rýpal proč jsem to měnil. Bylo to z důvodu, že stock ventilátory měly v háji ložiska a dřely o pasivní radiátor a nejlevnější variantou byly F12, než origo jeden ventilátor za 400Kč) později se dostávala až na 70-80°C a nyní po přepastování dokáže natáhnout až 90°C. <-- Tuhle nyní mám
To byly ty problémové karty. Mimochodem co jsem se tak koukal na benche téhle karty, tak teplota se stock ventilátory je kolem 65°C

Další u kterých nebyl problém
Sapphire RX 580 NITRO+ 8GB
GIGABYTE GeForce GTX 1050 OC 2G
GIGABYTE R7 360 OC, 2GB
XFX Radeon RX 580 GTS XXX Edition 8GB

Již jsem na to odpovídal, že když sáhnu na pasivní radiátor, tak na ploše je jak psí čumák a na max zátěž o něco málo teplejší, rozhodně to není ani přes 30°C. Skoro se mi zdá jako by ten pasivní radiátor ani nebyl na tom čipu. Protože absolutně nechápu jak mi může během 10-15 sekund vyskočit teplota z 36°C na 80-90°C. Po vypnutí zátěže je teplota za 1-2s z5 na 38°C. Zítra to zkusím znovu přepastovat. Mimochodem mám ty šroubky dotahovat nadoraz? Já je vždy dotahuju jen tak jemně dokud jde tak jde, ale úplně na sílu to nervu.

Ja keď osadzam chladič na CPU, tak tam dám pár kvapiek do kazdeho rohu a jednu na stred. Také mini klapky. Potom na to položím chladič a jemne ho pritlacim a otočím s ním dolava-doprava. Tým tu pastu roztlačím po celej dotykovej ploche. Samozrejme šejkujem podľa obmezeni, aby som niečo neurval chladičom z dosky. Potom dotahujem jemne a postupne do kríža sroby až na doraz. Samozrejme, ak cítim, že už stačilo, tak sa to nesnažím urvat, ale musí to byť napevno.

Tak jsem to znova přepastoval, respektive jsem ubral pastu co tam byla a stále stejný výsledek. Pasivní radiátor se ani nezahřeje a GPU enormně vyletí do pár sekund na 80°C a po 15-30s na 85°C se vypne. Při stress testu dokáže na 85°C z 29°C za 3s. Nemůže to být tím, že jsem tentokrát na odstranění použil odlakovač místo isopropylalkoholu?

Netreba ubrať pastu. Treba to dôkladne vyčistiť alkoholom. V dnešnej Covid dobe by to nemal byť problém zohnať dezinfekciu na báze iba alkoholu. A potom nanovo naniesť a zmontovať. Ak má procesor 95 a vypne sa a chladič je studený, tak niekde robíš chybu. Ten chladič nedolieha správne na procesor. Nedal si tam nejakú podložku pod srob naviac, alebo to tam nejaká podložka nechýba. Neopiera sa ten chladič o niečo? Nepohol sa nejaký pasív na karte a teraz neprekáža chladici dosadnut?

Po opětovném přepastováni už to trvá 10-15 minut než se dostane na 82°C a nevypne to winy, ale bohužel GPU se podtaktovava z 1300MHz na 1100MHz a spotřeba klesla z 120W na 75-90W, což je dobře :D kdyby to neshazovalo i výkon a teploty by byly normální. Na ploše mám dokonce nižší teploty než předtím 21°C. Předtím jsem měl 34 až 38°C. Při zátěži je základna radiátoru, která je u čipu horká a konce heatpipe jsou skoro chladné, ale mírně zvýšená teplota tam je a mimochodem Articy jedou na max.

Budeš se divit, ale občas to pomuže, a to dokonce o 10-15 stupnu dolu. Pro tazatele tvuj problém je množství co jsi tam nacpal. Jak bylo psáno co nejtenčí vrstvu a s MX 4 neuděláš chybu.
A na čištění doporučuji isopropylalkohol. I v tom videu je vidět jedna věc, že kvalitně rozetřít funguje nejlépe. Ale maník tam měl stále moc pasty, to umím lépe.

Ono se to nezda, ale teplovodiva pasta teplo moc nevede a dava se tam jenom proto, aby vytlacila vzduch, ktery ho nevede uz tuplem.

Vzduch je - co se vedeni tepla tyce - fakt dobry izolant - prave na tom principu fungujou periny, mikrovlaknove vetrovky a izolacni vyplne ve stenach - co nejmin materialu, co nejvic vzduchu v malych kouscich, kde nema sanci nejak moc cirkulovat, a teplo prenasi (no spis izoluje) jen vedenim.

Ofukovani vzduchem na chlazeni pouzivame, protoze je to jedine, ceho je pri ruce dost a nezkratuje to obvody - ale tam pouzivame ty vetraky, aby ohraty vzduch daly prych a nahradily ho studenym, protoze sam se do toho moc nehrne.

Takze tenci vrstva "teplovodive pasty" je mensi zlo nez tlustsi vrstva, ale tlusta vrstva te pasty je horsi zlo nez tenka vrstva vzduchu - umistit chladic par milimetru do vzduchu nad procesor je ocividna kravina, napatlat tam milimetr te pasty je o neco mene ocividle, ale furt kravina. Fakt tu o te paste plati cim min, tim lip.

Pasty je tam malá vrstva, ale teploty jsou stále vysoké, ale už to tomu trvá než se to zahřeje, což je super. Předtím se to zahřálo během 3 sekund, jako kdyby tam ten pasivní radiátor nebyl. Nyní to trvá pár minutu než teplota vystoupá, ale tak či tak je stále vysoko. Rozhodně je to nad limit a ještě je to podtaktovavé. Pravděpodobně je opravdu ten heatsink v háji. Nějaké řešení, které by nestálo majlant?