
Přepastování GPU a přehřívání
Zdravím, potřeboval bych poradit. Zjistil jsem že má RX 570 která se mi přehřívala až na 80°C a pak mi vypínala PC od výroby nebyla přepastovaná, takže jsem se rozhodl ji přepastovat a vyčistit. Čistil jsem jí jako obvykle všechny GPU. Nejdříve jsem sundal radiátor profouknul seškrábal kartou a vyčistil vatovými tampóny starou pastu. Dále to samé s GPU. Nahodil jsem tam pastu Artic MX-4 do křížku přikládám fotku kolik pasty tam bylo nastartoval a nyní mám teploty 90°C :D, takže se chci zeptat je tam moc pasty nebo dostatek či nedostatek. Něco podobného se mi stalo s jinou kartou, kde se mi taktéž přehřívala a po přepastování ještě víc a po týdnu byly teploty jak od výroby.
Čo je toto za módu prepastovavat grafické karty(aj v inzerátoch sa s tým často stretávam, asi to považujú za plus pri predaji)? A tazatel to robí s každou GPU a ešte ani raz nedosiahol lepšieho výsledku a napriek tomu to robí ďalej. Nechápem.
U předchozích karet to pomohlo, akorát u dvou karet se mi tohle stalo. U dvou RX570 a těch stejných
A si si istý, že tých 80°C je kritických. Si si pozrel aspoň na nete, aké teploty bežne tie karty mávajú. Možno sa snažis o nemožné.
https://www.gamersnexus.net/hwreviews/2884-gigabyte-rx-570-aorus-review-vs-470-580-gtx1060/page-3
Teploty sú v norme.
U té předchozí karty se mi podařilo po tom týdnu dosáhnout 64°C při max zátěži
A aké verzie kariet(s akými chladičom) od akých výrobcov si mal? O čom konkrétnom sa bavíme?
ASUS Radeon ROG-STRIX-RX570-O4G-GAMING, 4GB GDDR5 - Stock chladiče po přepastování kolem 80°C, před přepastováním 75°C. Týden po přepastování ležela potom na max zátěž 10minutek 64°C
ASUS Radeon ROG-STRIX-RX570-O4G-GAMING, 4GB GDDR5 - Artic F12 po výměně kolem 50-60°C (kdyby někdo rýpal proč jsem to měnil. Bylo to z důvodu, že stock ventilátory měly v háji ložiska a dřely o pasivní radiátor a nejlevnější variantou byly F12, než origo jeden ventilátor za 400Kč) později se dostávala až na 70-80°C a nyní po přepastování dokáže natáhnout až 90°C. <-- Tuhle nyní mám
To byly ty problémové karty. Mimochodem co jsem se tak koukal na benche téhle karty, tak teplota se stock ventilátory je kolem 65°C
Další u kterých nebyl problém
Sapphire RX 580 NITRO+ 8GB
GIGABYTE GeForce GTX 1050 OC 2G
GIGABYTE R7 360 OC, 2GB
XFX Radeon RX 580 GTS XXX Edition 8GB
https://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-rx-570-4gb,5028-16.html
Mala by mať okolo tých 70. Takže nerád to píšem, ale prepastovat. Možno si to zle zložil. A ako tu už niekto písal. Skús reálne prstom, či má ten chladič 90. Teda či je dobre nasadený.
Již jsem na to odpovídal, že když sáhnu na pasivní radiátor, tak na ploše je jak psí čumák a na max zátěž o něco málo teplejší, rozhodně to není ani přes 30°C. Skoro se mi zdá jako by ten pasivní radiátor ani nebyl na tom čipu. Protože absolutně nechápu jak mi může během 10-15 sekund vyskočit teplota z 36°C na 80-90°C. Po vypnutí zátěže je teplota za 1-2s z5 na 38°C. Zítra to zkusím znovu přepastovat. Mimochodem mám ty šroubky dotahovat nadoraz? Já je vždy dotahuju jen tak jemně dokud jde tak jde, ale úplně na sílu to nervu.
jako by heatpipe vůbec nepředávaly teplo. anebo křivá montáž, jak už tu psali.
Už jsem to 3x přemontoval. Tentokrát je tam trochu méně pasty a mám ještě k tomu +10°C. Ty teploty se mění prostě instantně jako kdyby tam žádný radiator nebyl. Jak poznám že jsou heatpipes v háji?
Souhlas, jeví se to tak. Já to zažil sice jen jednou, ale je to celkem pravděpodobné.
Otázka jak mám zjistit zda jsou heatpipes v háji, abych si byl jist? Dále jak to opravit, lze je zpátky nějak naplnit a zapečetit nebo budu muset sehnat mrtvou RXku a přendat heatsink?
Snáď nemá ten chladič jednu headpipe? Aby odišli všetky naraz? Netvrdím, že je to nemozné, iba málo pravdepodobné. Inak ma to už skôr napadlo, že proste ten chladič prestal fungovať, len mi to prišlo tak nepravdepodobné, že som to tu nespomenul.
Po opětovném přepastováni už to trvá 10-15 minut než se dostane na 82°C a nevypne to winy, ale bohužel GPU se podtaktovava z 1300MHz na 1100MHz a spotřeba klesla z 120W na 75-90W, což je dobře :D kdyby to neshazovalo i výkon a teploty by byly normální. Na ploše mám dokonce nižší teploty než předtím 21°C. Předtím jsem měl 34 až 38°C. Při zátěži je základna radiátoru, která je u čipu horká a konce heatpipe jsou skoro chladné, ale mírně zvýšená teplota tam je a mimochodem Articy jedou na max.
Budeš se divit, ale občas to pomuže, a to dokonce o 10-15 stupnu dolu. Pro tazatele tvuj problém je množství co jsi tam nacpal. Jak bylo psáno co nejtenčí vrstvu a s MX 4 neuděláš chybu.
A na čištění doporučuji isopropylalkohol. I v tom videu je vidět jedna věc, že kvalitně rozetřít funguje nejlépe. Ale maník tam měl stále moc pasty, to umím lépe.
Ale tak či tak je to stále vysoko ty teploty :/ a navíc to přetaktování z 1300 na 1100. To u té stock nedělalo. Dle mého kdybych nastavil pevný takt, tak jsem tam kde jsem byl na 90°C a shutdown pc
Ono se to nezda, ale teplovodiva pasta teplo moc nevede a dava se tam jenom proto, aby vytlacila vzduch, ktery ho nevede uz tuplem.
Vzduch je - co se vedeni tepla tyce - fakt dobry izolant - prave na tom principu fungujou periny, mikrovlaknove vetrovky a izolacni vyplne ve stenach - co nejmin materialu, co nejvic vzduchu v malych kouscich, kde nema sanci nejak moc cirkulovat, a teplo prenasi (no spis izoluje) jen vedenim.
Ofukovani vzduchem na chlazeni pouzivame, protoze je to jedine, ceho je pri ruce dost a nezkratuje to obvody - ale tam pouzivame ty vetraky, aby ohraty vzduch daly prych a nahradily ho studenym, protoze sam se do toho moc nehrne.
Takze tenci vrstva "teplovodive pasty" je mensi zlo nez tlustsi vrstva, ale tlusta vrstva te pasty je horsi zlo nez tenka vrstva vzduchu - umistit chladic par milimetru do vzduchu nad procesor je ocividna kravina, napatlat tam milimetr te pasty je o neco mene ocividle, ale furt kravina. Fakt tu o te paste plati cim min, tim lip.
Pasty je tam malá vrstva, ale teploty jsou stále vysoké, ale už to tomu trvá než se to zahřeje, což je super. Předtím se to zahřálo během 3 sekund, jako kdyby tam ten pasivní radiátor nebyl. Nyní to trvá pár minutu než teplota vystoupá, ale tak či tak je stále vysoko. Rozhodně je to nad limit a ještě je to podtaktovavé. Pravděpodobně je opravdu ten heatsink v háji. Nějaké řešení, které by nestálo majlant?