Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Whatsapp a nova pravidla soukromi

Whatsapp tvrdi, ze konverzace jsou chranena koncovym sifrovanim, to znamena ze si je dokaze odemknout jen uzivatel A a B.

Na netu je miliarda clanku jak meni podminky a ze budou sdilet data z konverzace s facebookem.

Jak sakra muzou sdilet data, kdyz jsou konverzace udajne sifrovany a ani oni je nedokazi rozsifrovat.

Uvazujme ze nam nelzou, to jak system funguje ví pouze autor, to je jasne.

Tak ja to nechapu, vysvetli mi to nekdo?

Diky.

to jak system funguje ví pouze autor, to je jasne

Tak u slušných systémů si i každý uživatel může nejen zkontrolovat jak fungujou, protože má zdroják, ale si to u případně upravit a používat upravené.

I kdyby byly konverzace šifrované, tak pořád můžou vědět, kdy a jak dlouho si uživatel Jambala povídal s kterým uživatelem, které stránky kdy navštívil, jaké údaje o sobě uvedl on a jaké údaje o něm uvedli ostatní uživatelé, na jakých fotkách ho označili a na základě podobnosti i na jakých ho pravděpodnobně neoznačili a samozřejmě totéž i o věech se kterými mluvil, nebo mluvit odmítnul. (Sdílejí informace s FB, a ono pro spoustu účelů stačí vědět kdo kdy s kým, jak dlouho a kde a už není tak důležité co)

Nemluvě o tom, že klidně ty konverzace můžou být šifrované tak, že odemknout je může jen kdo zná heslo uživatele A, nebo B nebo zná heslo UNN123 (případně že to heslo jde z té šifrované konverzace odvodit)

Ostatne když se nedávno záškodníci z Minnesotské univerzity pokusili zanést nějaké zranitelnosti do jádra, tak na tohle tvrdě narazili, univerzita byla zablokována jako celek a mraky lidí kontrolovalo pečlivě každý kousek kódu, kterým kdy Minnesotská univerzita jádro chtěla modifikovat - takže se v praxi ukázalo, jak je výhodné,že kdokoliv může zjistit, jak doopravdy systém funguje a co kdo kdy změnil - nejen autor změny, ale kterýkoliv uživatel.

https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/greg-kroah-hartman-zakazal-minnesotske-univerzite-prispivat-do-linuxu
https://lore.kernel.org/lkml/202105051005.49BFABCE@keescook/

WhatsApp byl zdarma a bez reklam. Pak ho koupil Facebook, který doluje data o uživatelích internetu (i těch, kteří u něj žádný účet nemají) a z těch lidí pak dělá bílé maso. Prodejné děvky, které prodá kdejakému vandrákovi (i zcela pochybnému), který si zaplatí. Vlastní zisk je na prvním místě a to až tak, že oproti ostatním extrémně přesahuje jakékoliv hranice. o

Protože se ale kvůli šifrování nedařilo cílit reklamu na uživatele WhatsAppu (údajně do komunikace neviděl), tak potřebuje nutně spárovat údaje s Facebooku s účtem WhatsAppu. Díky FB bude o tom uživateli vědět absolutně všechno a bude na něj moct cílit reklamu a opět ho prodávat, i kdyby do šifrované komunikace skutečně neviděl.

Jenže Facebooku se věřit nedá ani slovo, většina věcí, které pouští do světa, jsou lži a kouřové clony. Jak tady píše správně Gihad, ideální je komunikátor, který je open source.

To znamená, že má otevřený zdrojový kód a všichni se mohou podívat, zda neobsahuje nějaká zadní vrátka (jaká píšeš, že třeba autor třeba dokáže komunikaci nějak rozšifrovat).
https://cs.wikipedia.org/wiki/Open_source

Doporučuji přejít na nějaký jiný komunikátor, pokud ti záleží na šifrování. Třeba nejbohatší člověk světa Elon Musk doporučuje Signál. U nás třeba Vojta Dyk také. Ale je jich víc.
https://www.lupa.cz/clanky/neverite-telegramu-ani-signalu-tady-jsou-komunikacni-aplikace-pro-opravdove-privacy-freaky/

Pokud ti jde o co největší množství uživatelů, nabízí se Telegram. Ale ten už chce začít info o uživatelích také prodávat. Proto se doporučuje Telegram odinstalovat minimálně z mobilního telefonu.

Jelikož je teď Facebook hodně paralyzován tím, co udělal Apple, že lidem nabídl možnost, jediným zaškrtnutím zakázat šmírování při pohybu na internetu (ale sám to samozřejmě dělat může), snaží se FB o jiné cestičky. Proto ten WhatsApp.

Jinak dobrý byl i program Wickr Me. Který ale na Ubuntu přestal fungovat. Je to zřejmě z poměrně jednoduchého důvodu.Wickr Me je sice open source, ale ani to nemusí stačit. Jelikož podle všeobecných obchodních podmínek Microsoftu můžou v případě ,,oprávněného" zájmu sledovat uživatele a to až na úroveň dotyku každé klávesnice klidně při psaní v pouhém Wordu a nikoliv jen při pohybu na internetu a pak tyto údaje sdílet s někým dalším. Takže ta instituce, která se o dotyčnou konkrétní osobu zajímá, nemusí ani prolomit šifrování, které je skutečně open source, ale stejně se dostane ke každému slovu, které píšeš v zašifrované komunikaci. Akorát to není tak, že se o tebe začne zajímat až na základě toho, co píšeš v šifrované komunikaci, Ale nejdřív jí musíš zajímat z jiného důvodu z jiného zdroje.

Windows má 99% lidí. Ale jelikož je Ubuntu také open source,, není tady ta možnost, dostat se k obsahu skutečně šifrované komunikace oklikou z druhé strany. A jelikož firma s Wickr Me sídlí v té zemi, ve které sídlí, tak není sebemenší problém (je to uzákoněno, že spolupráce je povinná a právně vymahatelná) tento komunikátor zrušit pro linuxové distribuce a ponechat pouze pro Windows.

https://www.lupa.cz/aktuality/nove-podminky-whatsappu-jsou-matouci-a-vynucene-rika-nemecky-komisar-zakazal-mu-sdilet-data-s-facebookem/

Podle komisaře jsou nové podmínky napsány tak, že mohou být pro uživatele matoucí. „Ani po důkladné analýze není jasné, jaké důsledky pro uživatele souhlas s podmínkami má,“.

Souhlas podle něj navíc nemůže být svobodný, jak vyžaduje evropské nařízení GDPR. „WhatsApp totiž vyžaduje přijetí nových pravidel jako podmínku pro to, aby uživatelé mohli jednotlivé funkce služby dále využívat,“ argumentuje.

Vzhledem k tomu, že souhlas není svobodný a informovaný, nedává podle Caspara legální základ k tomu, aby mohl Facebook data uživatelů WhatsAppu používat pro své vlastní účely. Komisař teď chce, aby v případu rozhodl European Data Protection Board.

Toto "dobrovolné" přijetí podmínek je bohužel zcela standardním postupem na většině stránek. GDPR tu máme už druhým rokem a přijde mi spíš že pro legraci.

Měl jsem za to, že GDPR automaticky přiznává právo zpracovávat data nutná pro naplnění smlouvy (zásilkový obchod musí vědět, kam Vám zboží poslat, telefonní operátor musí vědět v dosahu kterého vysílače se nacházíte...), ale jen pro její naplnění a ne pro nic jiného. Takže nějaké souhlasy, které se dřív musely podepisovat se změnily na deklarace. O vše ostatní se musí žádat povolení, kterým ale nesmí být poskytnutí služby podmiňované. A jak jistě všichni z každodenního života víme, realita je taková, že dokud nějakému serveru (google, youtube, facebook, seznam....) neodsouhlasíme tuto špionáž, neukáže nám ani písmenko. WhatsApp je bohužel pouze jedním z mnoha, kteří takto porušují nařízení EU.

Upřímně mně to je nějak jedno, ať si o mně data sbírají.. Dokud to nebudou vysloveně celé nešifrované konverzace, fotografie, tak odcházet nebudu. A to z prostého důvodu.. Dat o mně už na internetu je tolik, že bojkotování WhatsAppu vůbec nic nezmění. Facebook, Google, youtube, desítky aplikací v mobilu, registrace na všemožné stránky, e-shopy.. Mou adresu, telefon, e-maily má kde kdo.. A tak to je u většiny uživatelů internetu. Jestli mi teď bude WhatsApp cíleně podsouvat kočkoholky z Wishe, přežiju to a třeba si i nějakou koupím 8-) A to občas paranoidní jsem, například při "hraní si" odpojuji webkameru :-D

Tobě to je jedno. A pak jsou jiní lidé, kterým to jedno není. Jsou schopni si souvislosti uvědomit.

Proč si právě tohle hlídají právě tito lidé, kteří tyto věci vlastní?
https://www.zive.cz/bleskovky/zuckerberguv-macbook-ma-prelepenou-webkameru-i-mikrofon-sef-facebooku-je-ostrazity/sc-4-a-182882/default.aspx

Tvoje data mají proto, že jsi jim je odevzdal dobrovolně. Většina lidí když vidí ,,vyplňte jméno", tak bezmyšlenkovitě vyplní skutečné jméno. Co je nějakému emailu po mém skutečném jménu?

A to, že už je jednou tvá data mají, to přece nic neznamená. K čemu jim bude email, který roky nepoužíváš a telefon, který je dávno zrušený? Oni potřebují stále AKTUÁLNÍ data. Takže nikdy není pozdě. Zamyslet se...

Stejně jako další takový... Majitel seznam.cz https://forbes.cz/lukacovic-ve-vzduchu-me-fotky-jsou-ted-vase-vzkazuje-tajemny-miliardar/

Není obvyklé, aby se miliardáři o své soukromé snímky dělili s veřejností. A už vůbec není běžné, aby něco takového dělal Ivo Lukačovič, tedy muž, který velmi dbá na to, aby se „ven“ nedostalo nic z jeho soukromí – výjimkou byl velký rozhovor pro Forbes v lednu 2017. I proto na internetu nelze dohledat takřka žádnou jeho aktuální fotku.

Tihle lidé prostě dost dobře vědí, co dělají a proč to dělají. A proč jim to není jedno. Obyčejným lidem to jedno je. Proto jsou z těch prvních miliardáři. A chovají se přesně opačně. Než jak popisuješ ty. Že ti to je jedno... Jim to jedno není a vědí proč.

Je to jednoduche, kdyz mas prachy, tak se kde kdo bude snazit, te o ne pripravit. Tudiz si musis vic chranit soukromi, nez kdyz prachy nemas a nikdo po tobe nepujde, protoze nema duvod.

Souhlasim proto s Eessencia. Ja sice Whatsapp nevedu, ale mam Facebook Messenger a stejne o mne vi teda Facebook vsechno. Podobne o mne vi vsechno Google a osobne povazuju Google za mnohem horsi, protoze Google se snazi ziskat cislo me platebni karty, tak daleko Facebook jeste nezasel.

To jsi na omylu. FB zašel daleko daleko dál...

https://www.zive.cz/clanky/facebook-chce-po-bankach-informace-o-platbach-uzivatelu-na-oplatku-nabizi-jejich-data/sc-3-a-194477/default.aspx

Hlavním cílem Facebooku bylo získat informace o transakcích, které jeho uživatelé provedou i mimo jeho platformy (Messenger). Kromě jejich počtu a výše částky jej ale také zajímalo, kde se transakce uskutečnily.

To vše ale ne kvůli cílení reklamy, jak se firma dušuje, ale kvůli novým chystaným produktům. V rámci Messengeru by totiž Facebook rád, když by uživatelé mohli komunikovat snáze s bankami a třeba si v něm zjistit i zůstatek na účtu. Na oplátku za bankovní data Facebook nabízel informace o svých uživatelích, které by mohly posloužit například k ověření schopnosti splácet úvěr apod.

Nemůžu ten článek na lupa.cz najít, ale bylo tam, že má zájem kromě informací přímo z bank o lidech také o jejich zdravotnické dokumentaci od nemocnic a doktorů.

To jsem sice netusil, ale fakt je, ze po mne Facebook cislo karty nechtel. Nakonec na Facebooku ani nemam udane sve prave jmeno, krestni jo, prijmeni je prezdivka, kterou me znami znaji. U Google jsem to mel podobne, dokud me Google nevyzval, ze to asi neni me prave jmeno a ze tam mam uvest svoje jmeno. Facebook si zatim dovolil provest jen overeni me fotografie, zda-li to souhlasi, tak jsem jim poslal toho krokodylka, co ho tu mam v avataru a odepsali, ze je to ok a mohu nadale Facebook ucet pouzivat. Google me posledni dobou otravuje s pozadavkem na naskenovani obcanky nebo overenim pres banku, nehodlam ani jedno, tak uvidime, jak se to vyvine.

Gaunerske firmy jsou to obe stejne, o tom nemam zadne iluze.

Jinak ale treba kamose okrade Facebook uz za 7 mesicu o nekolik tisic korun, takze jasne chapu, ze takovym lidem prijde Facebook jako ten horsi. Jedna se o to, ze si kamos koupil nejake veci v Oculus Store a po te co ho Facebook odkoupil, pozaduje po kamosovi zalozeni uctu na Facebooku, jinak ma ztratit pristup ke svym zakoupenym vecem bez nahrady.

Ano, také jsem to četl.

Tady to krásně popsal o WhatsApp daleko lépe než já jeden bezpečností expert.

„Pro mě jako pro bezpečnostního experta je těžké uživatelům doporučovat, aby aplikaci přestali používat. Tato komunikační platforma udělala pro popularizaci bezpečného zasílání zpráv víc než kdokoliv jiný,“ napsal na webu Forbes analytik Zak Doffman, který patří k uznávaným expertům na bezpečnost v kybernetickém prostoru.

„Jenomže ji převzal ten nejchamtivější stroj na světě zaměřený na sběr dat. A od začátku bylo jasné, že jednou přijde zúčtování,“ dodal s odkazem na to, že majitelem WhatsApp se stal Facebook (více viz Facebook koupil populární aplikaci WhatsApp za 16 miliard dolarů).

„Pamatujte si, že když je nějaký produkt zdarma, pak VY SAMI JSTE TÍM PRODUKTEM. Není na tom nic složitého.“

https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/whatsapp-nove-podminky-shromazdovani-udaju-uzivatel-varovani-bezpecnostni-expert.A210512_094350_mob_tech_LHR?zdroj=vybava_idnes

To přece platí pro celý svět. Proč by o tom rozhodoval komisař v Německu. Všechno začínají u sebe a pak to rozjedou do celého světa. Odposlechy telefonu Merklové. Co se stalo? Nic. Francouzský prezident? Nic. Jaká ostuda..? Nic se neděje. Jedou si to svoje hlava nehlava. A spoléhají na to, že nikdo nevidí. Jak tady psal Essensia, že mu to je jedno....

My jsme už za komančů říkali, BLBEJ KDO DÁVÁ, BLBĚJŠÍ KDO NEBERE.

To se netušilo, co bude jednou všechno možné....