Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 11

Ahojte,

Čo si myslíte o Windows 11? Ja ho teraz sťahujem a idem si ho vyskúšať, som zvedavý čo to zač je. Btw. dúfam že to nebude tak nepoužiteľný humus ako Win10.

Řešení:

magnet:?xt=urn:btih:7101c26a2ba10ab2374dcc171f92a443bdc986c5&dn=21996.1.210529-1541.co_release_CLIENT_CONSUMER_x64FRE_en-us.iso

Ja ti nějak nemám s Windows 10, co se týka vzhledu a celkovému designu, nejmenší problém. Jistě, dvojakost "Nastavení" a "Ovládacích panelů", kdy obojí vypadá jinak a některé nastavení jsou duplikována, je podivná, ale v zásadě nevadí.

Obecně mi na Windowsech vadí, že jsou v nedostatečně odladěných updatech chyby. To bylo Microsoftu vlastní vždycky, ale dříve nevynucoval aktualizace povinně. Zase na Windows 10 Pro mi to v podstatě nevadí. Doma mám nastaven odklad aktualizací 90/30 a s problémy se nesetkávám vůbec. V práci mám odklad 90/10 a problém se vyskytne jen zřídkakdy. Skutečný problém nastal jen u tátova noťasu, kde má Windows 10 Home, tam jsem jednou řešil nenaběhnutí systému z důvodu předčasného updatu, kdy to měl Microsoft rozbitý.

Předpokládám ale, že na povinných updatech Microsoft nic nezmění ani na Windows 11, takže za mě to bude úplně stejný jako u Windows 10 akorát design je zase o chlup hnusnější.

No teraz som to inštaloval a pri inštalácii robotická piča do toho kecala. Inštalátor graficky je totálne prekopaný a prekvapivo má o niečo menej krokov a klikania než čo som mal skúsenosť so starším buildom Win10 z 2019... dnes som skúšal aj build May 2021 a tam tiež zredukovali trocha kroky pri inštalácii čo je super, lebo v 2019 to bolo fakt utrpenie a 500 kliknutí som potreboval na to aby som nainštaloval Windows...

Samozrejme v Home verzii stále vyžadujú aby si vytiahol Ethernet kábel z PC aby si mohol vytvoriť pri išntalácii lokálny účet -.-

Ty vole, všichni řešej nějakej vzhled, ale to že to bude ještě víc přeplácaná maškaráda, nefunkční a zabugovaná, že pravěpodobně budeš muset přikládat čip aby se ti vůbec odemklo tlačítko start, to je všem putna.

pro pokusná morčata: dá se tam taky dostat k nastavení jedinou normální cestou jako ve w10?

ncpa.cpl ... síť
diskmgmt.msc ... absolutně neschopná správa disků
devmgmt.msc ... správce zařízení
download ms autoruns ... jediný normální přehled co se spouští
download ms process explorer ... použitelný správce úloh

ikona tentopočítač default na ploše v levém horním rohu a spousty dalších zázraků...
umí už to konečně nastavit default uživatelský profil? (což uměly xp před 20 lety)

nebo to má jednodušší postup, který ti ms-kripli nebudou co půl roku měnit?

je to spíš na otestování pro ty morčata, nepředpokládám, že bych se s w11 stihl potkat.

dá se tam taky dostat k nastavení jedinou normální cestou jako ve w10?

Nie

ncpa.cpl ... síť
diskmgmt.msc ... absolutně neschopná správa disků
devmgmt.msc ... správce zařízení
download ms autoruns ... jediný normální přehled co se spouští
download ms process explorer ... použitelný správce úloh

stále po starom

ikona tentopočítač default na ploše v levém horním rohu a spousty dalších zázraků...

a čo ti jebe? To je samozrejmé že MS nič také neurobí. Dokonca je to tak v nastavenaich zašité že budeš rád ak sa ti to do polhodiny podarí zobraziť nájsť a nastaviť "Tento PC" na ploche.

umí už to konečně nastavit default uživatelský profil? (což uměly xp před 20 lety)

Win11 je v podstate Win10 s 3 zmenami:
Prekopaný inštalátor
Graficky zmenený štart (na štýl hybridu medzi Win10 a MacOS)
Znova vrátenie widgetov na plochu (ala Windows Vista)

nebo to má jednodušší postup, který ti ms-kripli nebudou co půl roku měnit?

dokonca by som povedal že ovládanie je náročnejšie a žiada trocha viac kliknutí, či to bude meniť čo půl roku, to ešte uvidíme, ale predpokladaj že áno.

je to spíš na otestování pro ty morčata, nepředpokládám, že bych se s w11 stihl potkat.

No o pár rokov to budeš mať "nutne" natlačené do všetkých PC s Win7 a vyšším (rovnaký postup ako u Win10)

Mám nainstalováno na starej Dell Vostro V131, i3-2400, 8GB DDR3, 60GB točivej hadr (nemám volný SSD co bych mohl obětovat), i přes točivej disk chodí vcelku svižně.

ncpa.cpl, diskmgmt.msc, devmgmt.msc, compmgmt.msc... funguje
control.exe funguje
pravá myš na taskbar -> task manager... nefunguje, ctrl-shift-esc funguje
WIN+I -> Přizpůsobení -> Motivy -> Nastavení ikon na ploše (nebo Rundll32 shell32.dll,Control_RunDLL desk.cpl,,5)... funguje
Na taskbaru nejde nastavit ikona běžící aplikace s popiskem (vždy je tam jen ikona)
Nepodařilo se mi plně počeštit, jazykový balíček stažen, nastavená default čeština všude, ale něco je anglicky a něco česky
Aktivaci si to našlo na MS, takže mám aktivováno
Dokonce byly i nějaký aktualizace

Neupravená instalačka nešla nainstalovat (TPM a SecureBoot), vzal jsem poslední 21H1 a vyměnil install.esd za jedenáctkový install.wim, pak to neprotestovalo
Vzhledově se mi to vcelku líbí, ale mám to na noťasu asi 4 hodiny, takže pokusný morče je teprve na začátku...

mě třeba rozveseluje, že od začátku win10 sem nikdo neumí vložit použitelný screen ze správce úloh. ono to snad ani nejde vzhledem k rozpadu služeb na sto samostatných nositelů. k tomu matlací rastr zobrazení = na screen se nic nevejde. nečekám, že w11 v tom dostanou rozum. tlustí hamburgeroví američani beztak správce úloh nikdy nespouští.

jinak když vidím ten historický hw, žasnu že to vůbec bootuje a dokonce např. spustí notepad. ms nikdy neměl v oblibě optimalizovat kód pro dýchavičnější zařízení. jeho souputník z wintelu přichází s nouzectnost řešením, když do procesoru přidá několik atomů. a ms mu do toho háže widle, že to neumí využít ani rozumně přepínat.

Tak som sa konecne donutil nakopnut moju "casovu branu".
a zistil som:
Windows 11 bude prepadak.
Za kratko pride Windows 12, (ale prvotna verzia Win 12, bude hodne neodladena, verzia Win 12.1 bude pouzitelna)

... Ale v tom case budu nielen nove CPU, ale aj hodne dobry konkurencny OS (zatial nemam prava uviest meno/vyrobcu).
.

Btw. pozrel si na požiadavky Win11? Ako minimum 2 jadrá (to má dnes každý CPU), 4GB RAM, 64GB úložiska (čo je celkom dosť) ale hlavne grafická karta podporujúca DirectX12/WDDM 2.x a Microsoft konto (pre Home verziu). Zas stúpli nároky, a myslím že s tým povinným DirectX 12/WDDM 2.x bude celkom problém, cez ten ich program som testoval či môj HW spĺňa požiadavky, čo je laptop z 2019 za skoro 1000€ a ono to píše že

Windows 11 sa v tomto počítači nedá používať.

Hoci tento počítač nespĺňa systémové požiadavky na spustenie Windows 11, naďalej budete dostávať aktualizácie Windows 10.

Tento počítač nebude môcť používať Windows 11
Váš počítač nespĺňa potrebné požiadavky. Naďalej môžete dostávať aktualizácie Windows 10 alebo si môžete kúpiť nový počítač s Windowsom 10, ktorý tieto požiadavky spĺňa.

a je to divné, lebo ten uniknutý ISO mi na mojom stroji šiel v pohode. Hmm

Zaujalo ma to slovo "navzdy"
(spefanovane z vyrazom "so Sovietskym zväzom navzdy", ale akosy ziadne mapy Sovietsky zväz neeviduju).

Niekto mudry povedal, ze kazda velka korporacia, casom spadne sama do seba.

Predpokladam, ze prv ako Microsoft vyda spolahlivy a odladeny OS Win 11, tak na trhu bude znacna konkurencia od inych spolocnostiach.
Ako velku zmenu pripustam nove CPU (asi to nebude ani x86, ani ARM) a Microsoft, ktory ma az nesmiernu zotrvacnost, to samozrejme nezvladne.
.

To bylo skrze grafiky, kdyz nebudou grafiky, nebudu hrat nove hry a zustanu na soucasnem PC u tech starych, klidne navzdy nebo do konce zivota soucasneho PC, coz muze byt z hlediska delky lidskeho zivota a zivota PC navzdy. :-)
Ono i v praci se nejedna o kancelarska PC a treba jeste ted teprve pripravujeme upgrade posledniho stroje z Win7 na Win10. Takze ty PC asi zustanou na Win10 do konce zivota pripojenych periferii.

Vím, že se pořád opakuju, ale MS jsou kreténi.
Informace k Windows 11:
https://www.microsoft.com/cs-cz/windows/windows-11?OCID=pchc_windows_app_omc_win

Stáhnete si a nainstalujete si aplikaci pro kontrolu, zda počítač splňuje požadavky na Windows 11.
Spustíte ji a dozvíte se, že aktualizace spravuje organizace a že se máte obrátit na IT.

Ta aplikace snad měla zkontrolovat HW požadavky. Jak to souvisí s tím, že aktualizace jdou z interniho WSUS? Tohle už je fakt debilita.

Podla mňa najväčšou chybou (a zároveň najlepších rozhodnutím) Microsoftu bolo že prepustili testerov a zvolili politiku poskytovať systém ako službu s vynútenými aktualizáciami. Chyba to bola v tom že takáto politika ubližuje kvalite softwaru na trhu a ich vyčíňanie spôsobujú škody pre používateľov, na druhú stranu ušetria na platu tých testerov aj "umelo" zvýšia vlastný zisk. Zároveň získavajú z kartelovskej dohody s výrobcami, že zvyšujú požiadavky a vytvárajú problémy na "starších" PC aby sa viac nakupovali nové PC a tak výrobcovia PC viac platia MS, a používatelia viac výrobcom PC, a takto si pekne obaja výrobcovia aj MS nabaľujú vačky, zatiaľ čo bežný user si môže len usrať nad tým, jak mu počítač ničí jeho vlastnú prácu... (nie že by to nerobili už predtým, len to teraz viac "vylepšili") dokonca to zašlo až tak ďaleko že dnes už v dobe Covidovej keď je všetko online, si zamestnanci robia kvalitné "argumenty" pre to aby nemuseli robiť a aj tak získali peniaze, viď: https://zive.aktuality.sk/clanok/fwmql9k/kazdy-piaty-zamestnanec-sa-vyhovara-na-aktualizaciu-aby-sa-vyhol-hovoru/

To by nebolo možné keby Microsoft robil s cieľom uspokojiť zákazníka a nie mať čo najvyšší zisk a za 2 roky si zdvojnásobiť hodnotu na trhu https://www.techpowerup.com/283701/microsoft-joins-the-very-exclusive-usd-2-trillion-valuation-club a tupý akcionáry na to idú.

najväčšou chybou (a zároveň najlepších rozhodnutím) Microsoftu bolo že prepustili testerov

Ale ked im testuje system kazdy bezny uzivatel, tak by mal byt od MS plateny, alebo by mal mat OS (testovaci material) zadara.
Aj tak si myslim, ze firma ma produkovat vyrobky, len otestovane (vo vlastnej rezii).

Sam pises sme : "v dobe Covidovej", tak si predstav ze vyrobcovia vakcin nebudu testovat vyrobky vo vlastnej rezii, ale zbierat informacie len chorych a mrtvych. Aj tam plati:

ušetria na platu tých testerov aj "umelo" zvýšia vlastný zisk

Ale ked pripustime tuto toleranciu, tak ludsvo zakape.
.