Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Novy herni pc - jen to nejlepsi max 100k.

Ahoj,

rad bych si poridil novy herni pc na par let.

Mohl by mi nekdo neco doporucit? Sestavit ho zvladnu, ale vybrat komponenty ne.

Pptrebuji jen bednu, monitor, klavesnici, mys, atd mam.

Cenovy limit je 100.000kc.

Intel vs amd nehraje roli.

Nepotrebuji aby to blikalo jako na pouti.

Diky vsem co poradi.

Vsak ja taky nikde nemluvim o zbytecnem vyhazovani penez. Pokud si muzes dovolit utratit 100k za PC, smele do toho - a neres (nemusis resit) jestli je treba ten SSD drahy. Zijeme jen jednou, a rubas nema kapsy.

Jedine s cim je aktualne (teda, uz pomaly 3/4 roku) problem jsou ty graficke karty, kde je vyhled ze se situace snad uz bude pomalu vracet do normalu.

vlezeš tu s tím, že máš až 100k na pc, a pak najednou začínáš slzet a šetřit na nesmyslných položkách.
největší pálka je grafika, se kterou teď nic nenaděláš a jak tak koukám na zbytek, je to rozumně přizpůsobené.

když chceš při rozpočtu 100k ušetřit a dosáhnout nejspíš lepší poměr cena / spotřeba / výkon, řekni rovnou že máš laťku někde kolem 3080.

i to ssd by nemuselo být "pro", ale náhoda je blbec. přestože samsungy nejsou šunty, možná by do ceny vlezla i naska nebo aspoň druhý ssd do raid1 - je přece trapné, když ti v pc za vyšší desítky tisíc zdechne za pár desítek měsíců* ssd a ty musíš najednou vstát z křesla. proto je místo té opičárny řada "pro".

*) zkušenost z práce: máme ssd v různých strojích, včetně nepodporovaných xp. co se mi vybavuje, chcíply zatím jen 2 ssd, lowend výrobci.
akorát že na rozdíl od poruchovějších hdd, nejde konec ssd rozumně předvídat. jednoho dne je prostě černo. v práci máme zálohy komplet systému, nevím jak tvoje mašina za 100k.

Neni to pravda s tema pametma, je to bud 2x DR nebo 4x SR, nicmene 2x SR muze byt taky, pozna se to maximalne v benchmarcich, problematicka kombinace je 4x DR, protoze to ne vzdycky funguje, ale pokud ano, tak ponizeni vykonu bude taky minimalni az nepoznatelne mimo benchmark.

90 je jako dve desktop 60 nebo mobile 70, takze kdyz stoji notas s 70 38 tisíc, tak platit 60 za samotnou grafiku je zvlastni. Neni lepsi si koupit dve desktop grafiky 3060 a zapojit je do nvidia sli? Ty by meli stat az budou normalni ceny snad 350$

Kdyz uz jsem do tohohle vlakna prispel, coz jsem puvodne nemel v umyslu, tak jeste rada tazateli.

Zvaz, co opravdu chces a na co mas skutecne penize. Pokud pro tebe 100K neni problem a poridis si tak drahy novy PC a treba za nekolik let uz budou zase lepsi PC, proste vezmes dalsich 100K a zase poridis lepsi PC, tak je vse v poradku a jdi do toho.
Pokud to ale je tak, ze se ted vydas z penez a dalsi PC si budes moct zase dovolit za 10 let, tak ti radim, nedelej to. Je mnohem lepsi prubezne upgradovat, nez se vydat z penez a za par let mit beznadejne zastarale PC.

Na soucasne hry bohate staci Ryzen 5800X, drazsi procesor netreba i desku bych vzal levnejsi B550 a usetril, stejne to vypada, ze uz brzo prijde prechod z AM4 na AM5 a upgrady procesoru bez desky uz nebudou mozne. Podobne s pametma, taky brzo nahradi DDR4 nove DDR5, takze stare pameti se stanou nevyuzitelnyma. Jinak u pameti sice DDR4 3600 vykon navysuje a typicky pro parana co jede na 144Hz monitoru to nekde smysl mit muze, ale nesdelil jsi, jaky typ her hrajes. Muze se tak klidne stat, ze i levnejsi DDR4 3200 by ti udelaly stejnou sluzbu.
Stejne tak SSD, nez jedno super nabusene 2TB, radeji by to mohlo byt 1TB a casem si treba nejake dalsi dokoupit. A pokud nemas vyresene zalohovani mimo pocitac, tak by nemel chybet ani spolehlivy CMR HDD treba nekde okolo 3-4TB, abys mel aspon jednu zalohu vseho i s imagem systemu.

Problem jsou ted grafiky, ty ti muzou sestavu klidne nasponovat az k tem 100K, ale zase opravdu musis mit novou grafiku hned ted? Nemas nekde bokem nejakou starsi herni grafiku, kterou bys mohl zatim pouzivat, nez si sednou ceny?

Popremyslej teda hlavne o tom, jak moc ten 100K pocitac je pro tebe vlastne drahy.

Ako si ma poopravil s tým osadením RAM, tak by som si dovolil aj ja teba. Ak to má byť ozaj na hranie, tak Ryzen R5 5600X je to ideálne čo potrebuje. Ak chce streamovať, tak samozrejme viac jadier a 5800-ka. Inak plne súhlasím. Ak stavať "super PC" a iba sa hrať na to, že na to teraz mám a potom byť o vode a chlebe je somarina.

Je fakt, ze 5600X staci, ale treba ja poridil 5800X, protoze si rikam, ze kdyz i konzole maji 8 jadro, ze muze brzo prijit doba, kdy to vyuziji hry i na tom PC. Je pravda, ze mezitim bude nova rada procesoru, nove pameti, ale to uz je na tazateli. Ja treba uvazuju tak, ze k tomu soucasnemu procesoru budu chvili menit jen grafiku nez zase pujdu do neceho komplet noveho.

Máš pravdu. Všetky 4 PC u nás doma majú 8jadro(a už aj viac) aj keď staršej generácie. A presne som premýšľal ako ty. Keďže konzola ho má, tak to bude štandard. Ale podľa terajších testov 5600X je naj procesor(na hranie), ale keďže tipek chce utratiť 100tis CZK tak takéto debaty tu v podstate nepotrebujeme riešiť, aj keď čo keď? Veď ak kúpi 5600X tak ako upgrade na 5950X čo je o veľa jadier viac, nebude potrebovať iné investície. Žiadna nová doska, nové RAM, nová inštalácia WIN. Proste vymení procák a má 2X toľko výkonu a teraz ušetrené peniaze, keď to chce iba na hranie a nehodlá si honiť triko na benchmarkoch.

Naprostý souhlas, že utratit necelé dvě třetiny bude v tuhle chvíli až až. Dřív jsem řešil třeba procesory tak, že jsem kupoval to nejlepší běžné (vrcholné i7 a podobně), jenže člověk pak po třech letech zjistí, že dal 15k za procesor, který tehdy výkonově nepotřeboval a teď má něco na úrovni nižší střední třídy s dvojnásobnou spotřebou. Grafika to samé. Vždyť moji aktuální i7 6700K překoná základní i3 za 2000.

Jak řeší nahoře, že pořídili 5800X s vidinou, že někdy v budoucnu to bude na hry potřeba - nedělal bych to. Teď těch 8 jader nevyužije a až je bude na hry potřebovat, bude z 5800X starý procesor s vysokou spotřebou a třemi generacemi nástupců. Něco jiného je pracovní stanice, tam klidně ano, pokud tolik jader zatíží.

Vsak jo, psali jsme, ze i 5600X muze byt. Jinak nevypada to, ze by spotreba v nasledujicich letech klesala, technologie se dostala na energeticke maximum a nizsi procesy se zatim nezdaji byt mene energeticky narocne a myslim, ze uz ani nebudou. Mozna nekdy v po-kremikove dobe.

Jinak, co se tyka sestavy od newwes, tak +- ok, akorat bych pridal HDD na zalohy, image systemu, pokud doma nema tazatel nejakou zalohovanou NASku.

https://www.czc.cz/seagate-ironwolf-3-5-3tb/200399/produkt

Dalsi vec je grafika, osobne mi prijde jedine RTX 3070 Ti jeste jakztakz v rozumne cenove relaci okolo tech 27K. I to je samozrejme moc, ale klesne to treba o 5 tisic, zatimco jine grafiky budou padat o polovinu. To radeji koupit tohle a zbytek penez usetrit a poridit dalsi generaci az bude zase potreba vic vykonu.

No a nelibi se mi skrin, protoze ja treba nutne potrebuju vepredu 2xUSB, jeden mam na flashku a druhy na bluetooth dongle, takze na to pozor, pokud by to mel stejne i tazatel.

Koukam ze lidi dokazou nenavidet ostatni vice uspesne, jen protoze si dokazi dovolit neco lepsiho. Muj mesicni prijem je cca 200.000. Cerit mi nemusite a to vy stejne nebudete, protoze zavidite. No co. Jsme cesi. Dekuji radcum za rady.

Ja som teda zrovna v tejto diskusii žiadne zavystlive komentáre nepostrehol. Proste sme tu iba polemizovali nad nutnosťou si k hraniu kupovať najdrahšiu možnú mašinu. Skôr tá zmienka o výške mesačného príjmu mi príde taká .......... . Radu čo kúpiť do 100tis máš hneď v prvom, či druhom príspevku. Stačí objednať a užívať.

bože to je blb, toto je smutné.

na to jak mizrné jsi zadal okolnosti provozování jsou tu dost vstřícné reakce.
vidím tu samé věcné komentáře, a vymyslíš si z toho jen že ti někdo závidí tvůj plat. tady nejsi mezi stupidními dětmi na živě.
připadáš mi jako pacient, co vyleze ze svého bytu a všechny ostatní kolem sebe začne považovažovat za nepřátele, póvl, nebo v nejlepším případě jen kus hnoje.
tak proč sem lezeš a nekoupíš si krám podle svého? máš nejvíc peněz tak tomu nejlíp rozumíš.

já bych toho vola locknul.

Medvídku, Ty jsi to nepochopil! To byl primární účel, pochlubit se svou finanční situaci a tím, že si to může dovolit. Čekal, že se tady rozvine debata o zbohatlících a snobech, ale ono to tu bylo výjimečně bez OT a pojato čistě technicky, tak musel vypíchnout jako rýpání a závidění aspoň pár těch dobrých rad, které radily nedávat do toho najednou tolik, ale postupně to vylepšovat. :-D