Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nas

Ahoj,
Prosim poradte mi nejaky NAS domace ulozisko. Nikdy som nic take nemal tak idealne aj video ako to vlastne funguje. Da sa to mat napojene na lan niekde mimo a cez hocijake zariadenie v lokalnej sieti sa k tomu rychlo dostat? Co vsetko k tomu treba? Velkost HDD je niecim limitovana? Mam 2 hdd navyse, idealne asi keby bol aj na 4hdd.. sprava sa to potom ako jeden velky hdd? Alebo ich v pc najdem ako klasicke C:/ D:/ atd atd.
.. vidim ich takto aj vo windowse ako keby bol sucastou toho PC alebo treba na pristup nejaky software?

Ďakujem velmi pekne

loading...

spojení několika disků do součtu kapacit se jmenuje "jbod". pokud to jsou bůhví odkud se povalující shity, je to celkem riskantní nápad: při poruše jednoho disku přijdeš nejspíš o všechna data.

Alebo ich v pc najdem ako klasicke C:/ D:/

jestli to budeš mít v nasce jako jediný prostor, ve kterém si přidělíš pro různý obsah více síťových adresářů s různými přístupovými právy, to je tvoje věc.
pak to namapuješ jako normální síťový disk:

net use x: \\ip.adresa.nas\pornodisk /user:admin heslo

nejzrůdnější postup je připojovat to poloautomaticky zoufalým klikáním v tentopočítači při procházení sítě.
jednodušší je mít na ploše nebo dokonce automaticky v pospuštění zástupce s tím příkazem "net use..."

limit hd nemusíš řešit, když sám hledáš šuplíkové kousky. nová naska patrně vezme všechno, za co jsi ochotný utratit.

instalovat na nas nějaký sotware a pak to spouštět z f:\programfiles jakože z lokálního disku je hodně pošetilé. asi by takový sw bude celkem často padal, odezvy sw budou pomalé, instalátor ti nejspíš ani nedovolí takový nesmysl udělat.

začnu tím nejjednodušším - disky: za mě "seagate iron wolf", 5.900ot. nas má vevnitř připravenou šachtu (obdoba interních výměnných šuplíků do pc), žádný kabel se nedokupuje.
wd vidím jako problematičtějšího výrobce. kdo to má naopak, sáhne asi po jejich wd red.

u čtveřice stejných disků má smysl uvažovat o spojení do jednoho volume v raid5, to slouží jako opatření proti výpadku jednoho disku. výsledná kapacita je 3-násobek disku, jeden se rozloží na kontrolní součty.
na tom poli si vytvořím více adresářů, které můžu sdílet zvlášť jako samostatné síťové disky (zálohy, filmy, xxx). to by bylo u koupě nových disků nejideálnější.

když jsou dosavadní "šuplíkové" disky rozumné značky/typu, mají rozumnou kapacitu (1-2tb krámy nemá cenu ztrácet čas), crystaldiskinfo ukazuje smart parametry "ok", daly by se možná zahrnout do plánovaného pole. ale to je vada většiny zdejších dotazů, tazatel nepíše konkrétní typ a pak jen obecně tlacháme.
u nestejných disků to pak vede na zapíchnutí 4 disků vedle sebe a vytvoření 4 polí, což teoreticky vede ke 100% využití jejich kapacity, prakticky bych ale někde mohl potřebovat víc, někde stačí míň a stejně do dobře nevyužiju. a přicházím tak o redundantnost raid pole.

protože 4 disky nejsou i přes 5.900ot tak nehlučné, tak pokud z toho nepotřebuju tahat hdmi kabel k telce, fouknout to někde mimo typicky obývané prostory, kde vede kolem síť.

typ nas: zas tolik jsem jich v životě nekupoval, nepokládám se za odborníka. rozumnými značkami jsou qnap a synology. z domácích lowendů existují i zyxel nebo asustor, které jsou hardwarem, sw aplikacemi, bezpečností hodně pod nimi.
pro orientaci jak vypadá domácí 2-diskový nas: https://pc.poradna.net/articles/3090939-qnap-ts-230-idealne-nasko-pre-domacnost-a-malu-kancelariu
nevím co je teď na trhu: otevřít si oblíbený eshop nebo ve velkém městě navštívit obchod a najít 4diskový nas vybrané značky.

tak na druhou stranu - jestli ten pacient chce mít na síti diskový prostorek do nějakých ~5tb, tam cena nasů vychází dost neefektivně. (proto jsem pro svou potřebu kupoval jednodiskový zyxel v akci)
to už se přestávám divit, že zvažoval šuplíkové disky, jejichž typ, kapacitu a stav neustále zatlouká.

ale jestli mají ta data nějakou cenu a jejich možná ztráta je problém, potom je pořízení nespolehlivého jednopočítačového usb disku vzorovou ukázkou kretenismu.

pro tazatele:
alza je obchod pro mentálně zjednodušené. tu jsem určitě neměl na mysli, když jsem psal '"oblíbený eshop".

Ako casto sa kazia taketo externe disky ked sa pouziju obcas na zalohovanie dat?
Co ak kupim 2 ks a budem zalohovat 2x ?
Stale pohodlnsie riesenie nez zabit niekolko hodin/dni s nasom kt cenovo (vratane obetovaneho casu) je na tom istom ako 2 ext hdd..
Naco ich potom vyrabaju ked su tak hrozne zle a nespolahlive?
Pre starsich uzivatelov ako je napr moj tatko je to jednoduchsie lepsie. Zasunie do usb skopiruje a hotovo. NAS nepoznam, ale pre tychto uzivatelov staci jedno okno co vyskoci navyse a maju problem.....

Alza je podla mna obchod ako akykolvek iny. Kliknem do kosika a zachvilu to mam doma. Vzdy pekne zabalene neposkodene a podla popisu. Pripadne reklamacie ci vratenie tovaru rovnako dobre funguje mozno lepsie a rychlejsie ako inde. Nijak zvlast ho nepreferujem, nie je oblubeny, ale castox maju dobre ceny..
Ale asi mate tvrdenie ze je to obchod pre postihnutych niecim podlozene.

Stale pohodlnsie riesenie nez zabit niekolko hodin/dni s nasom kt cenovo (vratane obetovaneho casu) je na tom istom ako 2 ext hdd..

Ja to vidim presne naopak.
Kup si najlacnejsi QNAP, ci Zyxel (asi idealne 2 diskovy), nastavis to a viac o tom nebudes pocut.
Uzivatelom nastav Public na vseobecne zdielanie a zalohy im rob napriklad cez Cobian do ich user zloziek na NASe...hlavne im ich nemapuj na pc a nedavaj im k nim pristup, pretoze prvy kryptovirus ti zasifruje pc aj zalohu, pripadne si nieco zmazu z pc aj zo zalohy naraz.
Trtkat sa s 2 usb diskami sa mi zda ako onania, nehovoriac o rychlosti Gb siete oproti pomalemu a nemotornemu usb.
Navyse ak si vsekto zautomatizujes uzivatelia na sieti nemusia nic riesit a o nicom vediet.