Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem G sync a obecne info o nem?

Ahoj,

Mam takovej dotaz. Jelikoz muj monitor(34 palcu 2560x1080) je sice ok...hry uz na nem vypadaj docela smutne a to hlavne co se tyce detailu v dalce.
Koukal jsem na nejaky stejny jen s vyssim rozliseni(3440x1440p) a samozrejme s G-Syncem pac mam RTX2080S a myslim si ze stabilnich 60FPS uz nebude uplne zaruka...

Chci se teda zeptat...jak G-Sync funguje a co mi to prinese...bude se mi hra zdat plynula i napr pri 50FPS nebo tam jde jen o tearing a stuttery ktery ale za cenu vyssiho input lagu odstranim V-Syncem?

Dik za info :-)

Jo ty FPS jsou mi jasny ale tak vic jak 60FPS v obyc Singleplayer hrach nepotrebuju...a u MP z ty grafiky stejne vic jak + par FPS nedostanu...pokud bych nesnizoval detaily.

Jeste se chci zeptat. Koukal jsem ze neco podobnyho/stejnyho je i FreeSync? Nvidie uz ho umi "davno" Muj monitor FreeSync umi ale nejak se mi nezda ze by uplne fungoval pac i kdyz ho vsude zapnu a v nastaveni povolim tak mam stejne porad tearing obrazu..

A máš ho v ovladači zapnutý? Musíš přímo zaškrtnout, že ho chceš zapnout pro nepodporovaný monitor - G-Sync Compatible může být i jakýkoliv FreeSync monitor, ale nemusí to fungovat 100%, když není certifikovaný.
Ověříš v menu OSD monitoru, když si zapneš informace o aktuálním zobrazení a musí se měnit refresh rate v závislosti na fps.

@Wikan: vim a ono to i nejde zapnou oboje zaroven...mam FreeSync ON a ten 1Ms ani nejde zapnout.

@stylar: jj vsechno jak ma bejt...nastaveny na G-Sync compa a i to mam zaskrtnuty a ukaze to ten LG monitor.
Ale asi to nejde. Zkousel jsem Just Cause 3...mam nainstalovanej Afterburner a RivaTuner takze mi to ukazuje FPS atd...ale proste kdyz vypnu Vsync tak at nastavim jak chci FPS i je necham odemceny tak mam stejne tearing...tudiz to asi nefunguje...

EDIT: zkusil jsem pendulum demo a proste to nefunguje...je mozny ze tady u toho monitoru ten Freesync nejde?

To asi nechapu...k cemu by pak byl Free/G sync kdyz bych zapnul V-sync? Nebo jak to teda funguje :-)?

INFO: kdyby Freesync "nefungoval" znamelo by to ze kdybych u nejaky hry dropnul FPS a videl tearing tak by to bylo spatne? Nebo jak to teda funguje? Ten monitor ma max 75hz...tudiz kdyz neco pojede nad tech 75 tak se to stejne bude trhat ne? ale v rozmezi by to melo byt ok?
Ale asi to nechapu...u toho pendulum testu jde stejne zapnout bud G Sync nebo V Sync ON/OFF...

Gsync/Freesync funguju tak že sa nespôsobí trhanie obrazu ak ti dôjde v tvojom prípade k výraznému poklesu FPS pod 75Hz pretože obmedzí frekvenciu vykreslovania podľa tvojho monitora. Len že ak by si Vsync vypol, tak môže dochádzať k prekročeniu čo spôsobuje trhanie obrazu

Aha...takze jak jsem psal "necekane" co nezvladne monitor(muj max 75hz) to nezvladne ani Freesync takze se zacne obraz trhat?...Je fakt ze hraju Tarkov a tam obcas vazne 60 FPS nemam a zadny trhani obrazu nemam...tzn ten FreeSync funguje?

A kdyz uz..ten G-Sync je o neco lepsi? Ja nevim jestli jsem to nepochopil spatne ale prijde mi ze by se ty hry mely zda "plynulejsi" i kdyz pojedou na min FPS?

Presne tak, vsetko co budes mat nad 75 ti monitor nezvladne. Vsyngom si to iba poistiš a zamkneš na maximalnych hodnotach či že 75 a nič sa ti trhať…

To ci su hry s gsyngom plynulejsie pri menej fps tak to by sa az tak nedalo povedat. Len tie prechody medzi stupanim a klesanim fps nespoznas

Aha tak to dekuju moc vsem za vysvetleni :-) V tom pripade mi Freesync funguje jak ma pac pod tech 60FPS jsem nikdy trhani nemel...

Ja prave koukam po tomhle: https://www.alza.cz/34-dell-aw3420dw-d5718019.htm

Jenze uz to je 3440x1440 a ma to 120Hz...tusim ze se da monitor asi hodit do 60Hz nebo? Jen se bojim toho rozliseni ze uz mi moje grafika(RTX 2080 Super) nezvladne vsude 60FPS...

EDIT: jen se jeste zeptam...jak se teda zbavim toho input lagu kdyz musim mit i pri Free a G syncu zapnutej V sync?

RTX2080S jsem měl a hrál jsem v pohodě ve 4k rozlišení a někdy i 4k@120Hz! (DLSS v nových hrách hodně pomáhá, ale pozor na atypické rozlišení, ale tuším od 2.x už by to mělo být OK), ale upgradoval jsem na výkonnější protože jsem potřeboval HDMI 2.1 a víc videopaměti.

No jsem z toho asi zmatenej...co jsem koukal jinam musej bejt FPS pod maximem Hz u monitoru...takze tady u toho noveho napr 117...

Jenze ja mam jeste "starsi" s max 75hz a pouzivam 60hz...takze aby V-Sync nezacal pracovat musim si nastavit FPS treba na 58 a zapnout jak V-Sync tak Freesync a melo by to bejt ok bez tearingu a bez input lagu?

@stylar: takze myslis ze ten 3440x1440 by mohl bejt ok? :) neni to jeste 4k no :-)
EDIT: Tak jsme to nastavil jak jste rikali a u JC3 to mam ted tak ze mam u RTSS nastaveno 58FPS a zaplej Freesync a V Sync a podle toho co chapu...V sync se nezapne pac "cap" je 60FPS/Hz ktery ale hra nedostane...takze jede na FreeSync...
Nemam tam zadny input lag ani tearing :-)...takze to asi funguje?

Otazka teda zni...kdyz to takhle udelam...k cemu mam zapnutej i V sync? :-)

Teoreticky ten v-sync nemusíš zapínat, ale mně se stalo i u G-Sync Compatible monitoru 40-120Hz, že mi to udělalo občas tearing na spodní straně i když jsem byl v rozsahu, asi když se prudce zemní fps tak ta elektronika v monitoru nestihne upravit refresh rate... a taky záleží od toho omezovače fps, zrovna RTSS funguje velmi dobře, některý ingame jsou jen 60, 90, 120, 144 apod. a to je přesně na horní hraně rozsahu, takže víceméně k ničemu.

Akorát proč používáš 60Hz, když máš 75Hz monitor? To nemá vliv na nic jenom nastavíš 75Hz a akorát to budeš mít plynulejší, on ten g-sync dává hlavně smysl, čím větší rozsah máš k dispozici (v tvém případě by to mělo být 40-75Hz).

Já bych bral spíš 16:9 monitor, ale výkonově je to v pohodě, akorát si myslím, že v novějších hrách už bude 8GB málo, zvlášť pokud jedeš vyšší rozlišení.

No budu to zkouset s a bez vsyncu podle toho jak to pujde :-) Jo RTSS mi funguje super :-)

Hele nepoznam rozdil mezi 60-75hz takze "setrim" grafiku ktera tolik nerve a nemusi se snazit :-D Ja moc her kde bych vyuzil napr 120-200hz nehraju...leda obcas CSko a ted novej Battlefield ale tam jsem rad za 60FPS :-D

No chtel bych urcite Ultrawide...jsem na nej zvyklej a je super i na praci kterou vyuziva hlavne pritelka....ale ano tech 8GB se trochu bojim a zrovna tenhle: https://www.czc.cz/dell-alienware-aw3821dw-led-monitor-37-5/308476/produkt uz je asi moc :-/
Navic ma oproti tomu nahore vlastne "jen" o neco vyssi rozliseni a HDR ktery by se mi sice libilo ale kolik her ho vyuziva...moc ne.
Tenhle se mi zda jako "zlatej" stred: https://www.alza.cz/34-dell-aw3420dw-d5718019.htm
Ma G sync a ma 3440x1440 :-)

EDIT: tak ono tech HDR her neni zase tak malo...kor novejch :-D sakra...

Ano, HDR10 na PC už je v pohodě a už to podporuje každá nová hra a navíc je to např. pro mě docela důležitá funkce, problém je, že potřebuješ hodně solidní zobrazovalo, aby ti to v HDR dokázalo zobrazit, když vidím u IPS monitoru špičkový jas 450 nits, tak o HDR nemůže být řeč.

Tam ten Alienware je docela drahej, ale na BFG (big format gaming) je s přehledem nejlepší překvapivě televize a to LG OLED CX/C1, která má špičkovou kvalitu zobrazení a tyhle monitory se moc nechytají, navíc OLED 120Hz je neporovnatelný s jakýmkoli high refresh rate monitorem, protože na OLEDu neexistuje žádný ghosting nic, překreslení je okamžité, takže jsou vlastně nejlepší na gaming. Já třeba hraji na LG CX48 v 3840x2160@120Hz 4:4:4 full range 10bit HDR, což je takový asi největší luxus pro hráče.

Někde jsem ještě psal proč ultrawide monitor? Mám OLED na který si nastavím UW rozlišení a mám tam sice pruhy, ale ty jsou úplně zhasnuté (OLED) v noci neviditelné, takže i když mám 48" 16:9 tak si z toho udělám víceméně ultrawide monitor.

Jinak nedávno jsem přecházel na Win11 hlavně kvůli autoHDR, které dokáže konvertovat SDR hru do HDR10 a funguje to opravdu skvěle.

na CZC maj 3 +- cenove podobne..
https://www.czc.cz/asus-rog-swift-pg35vq-led-monitor-35/287902b1/produkt
https://www.czc.cz/acer-predator-x35-led-monitor-35/285554b1/produkt
https://www.czc.cz/dell-alienware-aw3821dw-led-monitor-37-5/308476/produkt a ten alien...ale jasne ten ma pouze 600nits a to HDR tak neni prave nic moc a jeste za tu cenu...Navic uz je asi moc velkej a to rozliseni s tou moji "chudinkou" by na ni bylo uz moc...

Co jsem ale zjistil ze diky tomu "vykonu" uz maj vsechny male vetracky ktere dokazou byt docela otravne :-/

Jo to LG CX znam...ma ho doma jako televizi(55)...48 uz by byla jako monitor hodne :-D

Jako samozrejme ze se mi ty monitory libi ale nevim jestli uz to neni moc no...HDR by se mi libilo ale tech 200/144hz bych asi uplne nevyuzil...
Zase i kdyz stoji docela dost je to aspon velkej posun...ten za cca 23k je spis jen o rozliseni a G-Syncu.

CZC.CZ jede bomby:

ASUS ROG Swift PG35VQ
Záruka: 33 33 měsíců (u CZC.cz)

:-D

Ten aušus vypadá parametrově asi nejlépe - HDR 1000 certifikace + full-array podsvícení (solidní HDR) i vysoký refresh rate 200Hz, možná nepůjde vše zapnout na max. kvůli propustnosti DP1.4 a někomu nemusí sednout VA panel, možný "smearing" při pohybu vyplívající z technologie VA (a pozor ten odkaz je na rozbalené zboží, takže ho asi někdo vrátil a nový už se asi neprodává).

No ja jsem koukal ze jak Asus tak Acer nejsou novy takze to je trochu skoda...a ten Alien je peknej ale jak rikam...stoji o cca 13k vic nez obyc bez HDR...a s tim ze tech 600nitu nebo kolik sice neni uplne malo...ale videl jsem recenze na ty s 1000 a to uz JE prave HDR...

Jsou jeste nejaky jiny podobny?

A dalsi otazka :-D je teda nutnost mit G-Sync? V cem je teda lepsi jak FreeSync? Pac kdyz upustim od toho G Syncu tak je razem daleko vetsi vyber :-)

EDIT: tak jsem koukal a ono moc na vyber neni...nebo takhle spis vubec nic neni :-D
Kdyz bych nepotreboval GSync tak u FreeSync monitoru je uplne naprd HDR...a kdyz uz se priblizim "jen" k 600 tak to stoji jak ten Asus...
Pokud bych "chtel" GSync a vesmes jakykoliv HDR tak mam tady ted jen par moznosti kde z nich "nejlip" vychazi prave ten Asus...