Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem win 10 kontra win11

zdravím....
mám pc HP pavilion HPE
system W10 na ssd disku,přikoupil jsem ssd a na něj nainstaloval w11
při spuštení se mi oběví nabídka obou systémů ale při zavolení w11 se oběvý
chyba ..file BCD error code 0x0000098 a tím to skončilo.....
při výberu w10 je vše v pořádku a systém normálně najede...
při použití instalační flešky a zavolení oprava počítače (spouštění nelze opravit) a dále pokračovat do jiného systému (w11)
počítač normálně najede na w11 a vše v pořádku až do vypnutí počítače , pak se problém opakuje....
prosím o pomoc z řešením tohoto problému....
hezký den.....Alt

To nestaci, driv se vsechny systemy instalovaly do MBR, nic jineho nebylo. Win 10 si muzes vybrat po staru (MBR) nebo po novu (EFI). Win 11 je pouze na EFI. Pokud chces stridave bootovat pres boot menu BIOSu Win10 a Win11, musis pouzivat EFI. A zapomen na tradicni boot loadery pro MBR, vsechno je ted jinak.

Osobne bych ti doporucil nechat na pocitaci jen jeden system a druhy na ozkouseni instalovat jako aplikaci pres Virtualbox.

viz. odpoved od dsa, na klasicke boot managery zapomen, Windows 10 na EFI predelat jde, na googlu najdes postup. Musis predelat zavadeni a mozna to bude potreba reaktivovat. Disk musi byt preveden z MBR na GPT.

Takže "samostatně", v tom případě zkus po zapnutí PC mačkat F11 (či jinou dle manuálu viz. Boot Order). Měla by se ti objevit nabídka boot z obou SSD. Možná se dá boot W11 přidat do EFI na SSD s W10, ale to není úplně triviální.

Pokud ale máš W10 na MBR a W11 na UEFI, tak je to blbě.

To je práve chyba.

Inštalátor je tak inteligentný, že v prípade čistej inštalácie z ISO W11 vyrobenej na bútovacej USB fleške (Rufus), si najprv ošahá zavádzač aktívneho a primárneho oddielu, kde zapíše ako primárny OS W11 a následne vykoná čistú inštaláciu s výberom DualBoot.

Preto je nutné ponechať primárny pevný disk so zavádzačom na ktorom je pôvodný systém (W10) stále zapojený.

Zavádzač sa nachádza výhradne na jedinom fyzickom, primárnom pevnom disku na aktívnom oddiele pre Multiboot ostatných OS.

Tiež je nutné zistiť, či je zavedený OS W10 na GPT, v Bios nastavenie Uefi, aby sa z ISO W11 pomocou rozšírených nastavení (Rufus) dala vytvoriť vhodná bútovacia fleška. (Pre GPT alebo MBR).

Fixnúť Bootrec /rebuildbcd (Fix MBR/GPT) bude z príkazového riadku po nabútovaní PC zrejme pre teba problém:

https://www.groovypost.com/howto/fix-windows-10-wont-boot-startup-repair-bootrec/

ak sa ti podarí dualboot, zmeň modré omalovátka na klasický boot príkazom:

bcdedit /set "{current}" bootmenupolicy legacy

při instalaci w11 jsem musel v biosu vypnout security booat....jinak mě to nechtělo pustit
na instalační flešku a bál jsem se abych si nezničil instalaci w10 , tak jsem disk z w10 odpojil
teď je to v podstatě to samé.....když v biosu vypnu security booat , tak se mi při staru objevý nabídka
obou systémů a můžu spustit i ty w11,ovšem při vypnutí nebo restartu se mi opět secure boot přepne do enable
a musím tento proces opakovat.....

toto řešení je na mně moc... to bych asi nezvládl......https://www.groovypost.com/howto/fix-windows-10-wont-boot-startup-repair-bootrec/
není něco jednodušího....prosím pomozte staříkovy......smajlík
Alt.

Nejjednodušší je to komplet přeinstalovat ...

Buď "samostatně" na každý SSD (s výběrem boot z UEFI) nebo napřed W10 a bez odpojování W11 (výběr z W10 boot menu). V každém případě v UEFI zapnutý Secure Boot (možná nutno udělat import klíčů výrobce) a boot "UEFI only" a TPM zapnuté/aktivované.

Jedine prešrotovať nanovo celú W11.

Sprav si cestou Rufus na USB fleške z ISO W11 boot pre GPT (Rozbaľ rozšírenia v Rfus, aby si videl možnosť GPT).

Neodpájaj žiadne pevné disky (hdd) kde je situovaný zavádzač pre W10, nechaj pripojený ssd na ktorý nainštaluješ W11 z ISO flešky.

Po nabútovaní PC z flešky sa ti objaví výzva Inštalátora, kde a na ktorý disk, prípadne logický oddiel SSD, chceš inštalovať W11.

Budeš vyzvaný na format SSD s alokačnou tabuľkou NTFS, čím sa zmaže pôvodný W11 (Ideálne riešenie).

Spustí sa inštalátor na SSD.

Po reštarte PC sa objavia možnosti pre zabezpečenie W11 s prihlásením sa na konto MS (výzvu na prihlásenia sa cestou MS konta preskoč).

Po nainštalovaní z USB flešky budeš mať výber DualBoot. Primárny bude W11.

Zmenu bootu medzi Dualbooot OS W10/W11 s časom na výber spustenia šípkami a Enter na klávesnici od 4 sec. po 30 sec., vykonáš v msconfig.exe.

Po reštartoch PC bude vždy ten-ktorý načítaný OS v jeho grafickom prostredí na primárnom oddiele ozn. pod písmenom C:\ Pre druhý "spiaci" systém si zvolí Inštalátor iné písmeno. Tieto údaje o logických oddieloch, ich presných veľkostí na bit, písmená, sú zapísané v Registroch ako aj zavádzacom sektore logického oddielu (prvý oddiel bez písmena, cca 350MiB).

SecureBoot musíš pred inštaláciou vypnúť v Biose.

Tiež je nutné vypnúť v OS Windows FastBoot v Správe napájania (Rýchly štart), lebo táto vlastnosť od W8x je daná výrobcom, aby sa časť kernel súborov jadra, bootu a systémových knihovní, ponechala načítaná nastálo v RAM ak je v Bios nastavený S3, GreenPower a spol. možností pre zobudenie PC zo spánku klávesnicou, myšou, modemom, externým zariadením.

Ak si zvolíš DualBoot, je možné ako bonus v Správe diskov odstrániť písmeno sekundárneho spiaceho OS, aby medzi sebou o sebe oba OS nevedeli, nepoznali sa, sú tzv.skryté pred prípadnou škodnou. Načíta sa iba a zobrazí sa disk C:\ s OS v jeho gr.prostredí.

Dáta na disku budeš mať viditeľné pre oba OS po reštartoch ak im priradíš spoločné veľké písmeno, napríklad písm. D:\ s visačou "dokumenty".

Marginálne. Som ročník 1940, teda detto čiperný geront v pracovnom pomere spol. s.r.o., makám, vstávam z rána, za rosy, takmer denne od 4.00 hod. SEČ. Systémom, OS Windows, sa venujem takmer desať dní, ale o to intenzívnejšie :-)

ano, dělá pravopisné chyby jako 15-letý primitiv, který v životě nepřečetl jedinou knihu. stejně tak snaha honem si nainstalovat uslintané win11 v rozvážném věku udivuje.
ale třeba je už tak senilní, že to odpovídá iq 15-letého dítěte.
takže by mě zajímalo, jestli místo jeho fňukání tady něco s tou instalací udělal.

ověřil bych, že nastartuje pouze disk s w11, a že nenabízí jiný systém, kdyžtak zakázat přes msconfig.
pak zapojit druhý disk s w10 (2. i fyzickým pořadím sata), boot stále nastavený na win11, musí naběhnout zase w11 bez výběru systému
doinstalovat do w11 neosmart easybcd, ať si s tím zkusí poradit. download možná alternativně z netu, protože je placený.