Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co využívat nebo pořídit na zálohu dat.

Zdravím,
měl bych dotaz, potřeboval bych zálohovat data (účetnictví, smlouvy, fotky, texty a mnoho dalšího).
Co byste poradili? Nějakou Flešku, SSD disk, Cloud? Co bude nejjistější?
Stačí mi bohatě do 100 Gb. Ale raději s rezervou, tak že když to bude víc, nevadí. Ale rozhodně nepotřebuji terabajty.

Díky

Žádné flešky nebo SSD! Rozhodně NAS. Případně ještě cloud, pokud ti nevadí svěřovat svá data někomu cizímu.

//edit: ideálně samozřejmě kombinaci - např. NAS + externí disk, externí disk + cloud, atp... Záloha musí být uložena minimálně na dvou místech.

Velice casty omyl... "mam NAS, v nem dva zrcadlene disky, zálohuji si tam data z pociutacu v domácnosti... takže mam zalohovano a nemusim se bat"

NAS je fajn jako centrální domácí úložiště, aby data nebyla rozhazena různé po počítačích, s možnosti ptistupou odkudkoliv... a to pak jako celek zálohovat ideálně na jinde umístěny NAS, připadne alespoň sadu externích disku, kdy alespoň jeden bude vždy jinde než zalohovana data.

Jaký konkrétně omyl? Co je špatného na tom, zálohovat na NAS? Lepší než na flešku nebo SSD, jak navrhoval tazatel.

Samozřejmě mít jedinou zálohu na NASu není spolehlivé, musí být ještě někde jinde, nejlépe offline. Ale to jsem už taky psal.

Takže jen děláš nechápavého nebo se snažíš o flamewar?

Ne o flame se nesnazim, jen rozporuju nesmysl ktery jsi puvodne napsal a ktery casto vidavam, tj. data v domacnosti zalohovat na NAS v te same domacnosti, bez jakekoliv "offsite" zalohy. To opravdu neni zaloha, ale plytvani mistem. Proto navrhuju mnohem rozumnejsi system, kdyz uz mit NAS - proste veskera na jednom miste (vcetne moznosti pristupovat odkudkoliv pres internet) a data z toho NASu nasledne zalohovat at uz na externi disky, jiny NAS nebo do cloudu.

Nenapsal jsem žádný nesmysl, ale nějak nemám chuť tě přesvědčovat.

Otázka zněla, na co zálohovat:

Nějakou Flešku, SSD disk, Cloud? Co bude nejjistější?

Tak jsem doporučil NAS, který považuju za lepší řešení než výše uvedené. Zkušenému uživateli je jasné, že je vhodné mít zálohy minimálně dvě, na dvou rozdílných médiích a na dvou lokalitách. Ale pro jistotu jsem to do svého příspěvku dopsal.

Za několik hodin poté ses objevil se svým příspěvkem a tvrdíš, že jsem napsal "omyl" a nesmysl". Ještě jsi stále nenapsal, co je konkrétně nesmysl? Nejdřív si ještě jednou pořádně přečti, co jsem napsal a že rozporuješ něco, co tam není.

To neni vhodne mit data na ruznych lokalitach a mediich, to je zasadni rozdil. Pokud mam zalohu ve stejnem miste jako zalohovana data (tj. bezne navrhovany model zalohuju si v ramci domacnosi na NAS) tak to neni zaloha, jen "zbytecna" duplicita.

Model kdy mam data centralne na NASu a ten zalohuji jinam (veskery obsah nebo jen dulezita osobni/rodinna data) vychazi proste lepe, nemam na jednom miste zbytecne duplicity a data zalohovane v jinem umisteni (dalsi NAS u pribuznych, cloud, atd.) preziji i navstevu zlodeje, zivelnou pohromu atd.

Ano pri prepisovani prispevku jsem tam nechal nesmysl... samozrejme to vhodne je. Nevhodne je zalohovat si data na NAS ktery je umisteny na stejnem miste jako zalohovana data.

Pokud si dobre pamatujes, tak jsi DOPORUCIL jako VHODNE jeste tento nas pro zalohovat. To jenze ono to neni vhodne, ale NUTNE, jinak to proste zaloha neni. Uz chapes co jsi puvodne doporucil za nesmysl, ackoliv se nasledne, ne uplne dusledne doplnil?

ale prd. pokaždé sem přilezeš jako kádrovák, který rozhoduje, co je správné pro všechny ostatní.

záloha může být různě kvalitní: bezpečná, odolná, trvalá, spolehlivá, drahá, víckrát duplikovaná a tím dává smysl i pro svého uživatele.
tvoje měřítko není jediné ideologicky správné pro všechny, nejsi dozorce ani pánbůh, i když to v každém druhém komentáři zkoušíš předvádět.
když někdo nepapouškuje tvůj názor, ještě to neznamená, že jde o nesmysl. s tak hloupým tvrzením sis naopak začal ty.

vždyť sám v komentáři ani nerozlišuješ, jestli tvá představa o datech na nasu = na jednom místě znamená pouhé centrální soustředění dat, nebo už duplikaci lokálních dat z jiných pc, což je zásadní rozdíl.
dávám ti proto čestný titul: "kádrovák na baterky".

Brojim tady proti velmi caste, ale mylne myslence - kups si NAS a zalohuj si na nej v ramci domacnosti. To ze ten NAS je potreba dale zalohovat, idealne mimo onu domacnost uz vetsinou nepadne, nebo ne dostatecne durazne... pripane oznacene jen jako vhodne ne jako NUTNE. Takovehle nakladani s daty nelze povazovat za zalohu, ty jeden kadrovaku. Priste doporucim si to parkrat precist, zamyslet se a nasledne reagovat.

Samozrejme ze NAS jako centralni uloziste = veskera data na NASu, bez drzeni duplicit na lokalnich PC. V PC/noteboocich pouze SSD disky, na NASU cca 16TB ciste diskove kapacity, odolne proti vypadku jednoho disku. Dostupne v podstate kdekoliv a kdykoliv diky pomerne rychle symetricke pripojce k internetu.
Delat si v domacich podminkach systemove zalohy pocitacu je vcelku zbytecne, pokud pokud se nahodu PC sesype, tak je rychlejsi cista instalace aktualni verze Win a potrebnych programu.

brojis tady proti sve myslence, ze na nasce jsou centralni data bez zalohy.
takovou hloupost sem nikdo nepsal, jsi prvni - takze vyvracis jen svuj vlastni napad.

mozna by priste pomohlo, kdyby ses naucil chapat dany text a neprojektovat do nej vlastni predstavy.

Bohuzel jsi dalsi v rade kdo nepochopil psany text a popisovany koncept. Uvodni HOSTovo doporuceni, kup si domu NAS a na nej domaci pocitace zalohuj je nedostatecne. Ano doplnil pozdeji ze je rozumne ten NAS dale zalohovat, idealne OFFSITE... ono to neni rozumne ale nutne. Bohuzel tento dovetek casto nepadne.

Ale popravde, proc si tedy doma budu zbytecne drzet data na pocitacich a "radoby-zalohovana" na NASu a ten nasledne zalohovat dale?!? Z pohledu hospodareni s diskovou kapacitou (ktera neni zdarma) je proste rozumnejsi nemit data lokalne na pocitacich, ale centralne na NASu a odtud je nasledne zalohovat (jiny NAS, cloudove uloziste atd).

tak to děláš ty a kdokoliv si něco dovolí dělat jinak, dělá to podle pražského kádrováka špatně.
že ty máš obsesi dělat zálohy záloh je tvoje věc, já to nikomu nenutím.
takže co jsem nepochopil? že se nevyplatí zálohovat systém, protože ty ho vždycky instaluješ znovu a proto je správné pro všechny?
co ti ještě nedává spát?
nikomu ses tu neomluvil, že sem přilezeš s vlastními tupými představami jak podle tebe druzí zálohují, kde mají mít data, rovnou jim své představy začneš rozmlouvat, protože ty jsi občan první kategorie, tam to vědí všechno nejlíp.
zase se ukaž, pokecáme.

Zjevne jsi uplne nepochopil koncept, tak znovu:

1) Mam data na pocitaci a zalohuju je na NAS v te same domacnosti - prijde zlodej, zivelna pohroma = nemam nic, nebyla to zaloha v pravem slova smyslu, jen jsem zbytecne zabiral diskovou kapacitu.
2) Mam data centralne na NASu, nemam zadne zbytecne duplicity lokalne na pocitacich, data mam dosupna kdykoliv odkudkoliv (narozdil napriklad od dat na vypnutem pocitaci doma) a tento NAS zalohuji - at uz automaticky offsite nebo rucne pomoci nekolika USB disku.

Abych mel opravdu data zalohovana, musim jeste k bodu 1 pridruzit dalsi metodu, abych nemel vsechna data na jednom miste a to uz opravdu zbytecne plytvam diskovou kapacitu. Realita je ale casto takova ze vetsina proste to zalohovani NASu neresi, spokoji se s tim ze ma dva zrcadlene disky v NASu... a pak se divi.

Pokud mám data umístěna na 2 místech, je to záloha a pořád je to lepší než nic.
Ne každý má možnost si umístit NAS v datacentru nebo si platit bankovní sejf pro externí disky se zálohou. Dá se to řešit i jinak, dohodnout se se známým a nejdůležitější data si kromě zálohy na svém NAS zálohovat i u něj a on zase u vás. RSYNC zvládají všichni. Tam zase narážíš na veřejné IP adresy apod.

Problém není vymyslet způsob zálohování, aby byl bezpečný, problém pak je dodržovat režim, který zálohy udržuje aktuální. Bez toho můžeš mít zálohy na 10 místech a stejně přijdeš zrovna o ten důležitý dokument, na kterém jsi týden dělal, ale protože jsi neudělal zálohu (aspoň na ten NAS doma), tak není.

proc datacentrum, uplne staci treba u nekoho dalsiho z rodiny nebo ten i ten znamy, profitovat z toho obe strany. Ja mam takto druhy NAS u rodicu na Vysocine a v noci proste jede vzajemna synchronizace.

jenze to opravdu takto udela minimum lidi, vetsina se spokoji s tim ze to zalohuje pouze na ten svuj NAS doma a zjie ukonejsena pocitem ze ma data dostatecne zabezpecena. To je dostacujici v pripade kdy si smaze nejaky soubor, ztrati prenosny pocitac, nebo dojde k jeho kradezi. Ale ani vyse popsane scenare kdy muze jednoduse prjit o vsechno, vcetne te "zalohy" nejsou nerealne.
O dostatecne kazni pri dodrzovani rucniho offsite zalohovani (tj. provedu zalohu na ext. disk, ktery nasledne odnesu jinam) si taky nedelam iluze. I ja osobne to delam jednou za cas - mam dva externi disky 3,5" disky, ktere tocim, jeden je vzdy ulozen mimo domov.

usb kramy nepripadaji v uvahu kvuli extremni nespolehlivosti, snadne moznosti poskozeni/ztraty i kvuli nulove bezpecnosti: pc a tedy i jeho vir na ne primo zapisuji (zasifruji si data).

lepsi je naska nebo repasovany mini pc s druhym vetsim diskem, idealne s jinym os nez windows.
tato naska/minipc se sama pripojuje k ostatnim pc v siti a stahuje z nich data k zaloze.
a taky nikdy nechodi na internet.

Osobne pri skromných podmienkach, možnosti prenosu dát v bočnom vačku gatí, objektívne doporučujem externý hdd, napríklad:

Verbatim Store 'n' Go 1TB, stříbrná (53071)

https://www.mall.cz/pevne-disky/verbatim-store-n-go-1tb-usb-30-stribrny

Vypadá velice chutne na pohľad, ak ju vytiahneš z vrecka, chutí na pohľad ako plochá 2dcl butilka na kvalitný burbon, len si z nej nejaký hlt 40% cvaknúť.

Tebe by stačil 500GiB / SSD exterňáš na USB3/2 v podobe portmonky v pevnom, pružno pogumovanom obale ak ti bude padať na zem, nech nárazmi o holý betón niečo hdd vydrží.

SSD nemá plotne ani čítacie hlavičky.

https://www.mall.cz/pevne-disky-externi/verbatim-store-n-go-mini-ssd-512gb-53236

No super, účetnictví a smlouvy nahrávat na cloud. Nebo rovnou dva cloudy. Samozřejmě, teď bude někdo chytrý argumentovat, ať si svá data zašifruje, ale umí to obyčejný uživatel?

A i kdyby, stačí výpadek internetu a nedostane se ke svým datům. Takže rozhodně mít jednu zálohu lokálně, klidně na USB disku, případně NAS, který má mnohem univerzálnějsí využití.

Tvé rozdělení je správné, ale zbytečné v tomto kontextu. Má pointa je v tom nedrbat se s vlastním hardwarem, ale využívat nějakou službu. Primárně je to dnes Microsoft 365, případně ano, můžeš si nějaké aplikace rozběhnout v Azure na železe Microsoftu.

Cloud jsou pronajimane sluzby, datacentrum je pronajem hw, (virtualni služby) na kterém běží tvé aplikace.

Nemusi byt pravda...dnes sa pod pojmom cloud mysli aj prenajom hw, virtualnych sluzieb.
Uz dva roky dozadu, ked som u zakaznika presuval ich IS do cloudu to takto bolo oznacene aj v obchodnej ponuke.

To, že to tak nazývá marketing, aby to bylo cool, neznamená, že je to dobře.
Někdo ten IS provozuje a ty si jej pronajímáš? Pak ano, jde o cloud (cloud services, cloud computing,...)
Nebo jsi použil virtualizaci, kde jsi dostal k dispozici server (nebo sis nainstaloval svůj) a na něj pak presunul IS? Pak nejde o cloud, ale o virtualizaci a je jedno, jestli u tebe nebo v datacentru.

ALe zakaznik si vyberal procesory, jadra, ramku, ssd, ich pocet...vsetko ako u klasickych VM.
Rozdiel je v tom, ze HANA musi bezat na certifikovanych serveroch.
Vo Virtixe si vies navyse zvolit aky virtualny router bude obsluhova tvoju siet, moze to byt Cisco, Mikrotik....atd.
Rozdiel medzi cloudom a klasickym datacentrom v tomto pripade neexistuje.

Ty ale dostaneš IS jako službu a to je právě ten rozdil. Neřešíš aktualizace, zálohování atd.
Google Drive je cloud, Google mail je cloud, MS Azure nebo Azure Active Directory je cloud.
Dostaneš pripravenou službu, samozřejmě dle požadavků si vybereš výkon na pozadí.
Pokud by sis pronajal VM a na něm provozoval vlastní úložiště, pak by to byl cloud z pohledu tvých zákazníků, ale ne z pohledů tvého. Ty bys měl "on premise" řešení.

Takove veci se zalohuji zpravidla 2x krome toho, co se tyce smluv, take bych pouzil TISK (zkratka ty dulezite veci vytisknout, schovat do slozky a ulozit).
Kup si 2x "2.5" palcove 500Gb plotnove HDD na jeden ukladej a na druhej zalohuj.
Cloud bych na tvuj pozadavek nepouzival i kdyz bych to vylozene za spatnou volbu neoznacil a NAS je na zalohu par souboru IMHO zbytecne draha zalezitost.

(Proti Cloud sluzbam nic nemam, sam na Cloud nektere veci zalohuju a hlavne je mam vzdy po ruce, sifrovani nebo zaheslovani zvladne kazdy a rad bych dodal, ze je vetsi sance, ze nekdo napadne/vyhakuje nejaky domaci NAS jak cloudovou sluzbu), proto bych s tim ze v NAS jsou soubory ve vetsim bezpeci jak v Cloud moc nesouhlasil hlavne nekter e znacky NAS a modely ktere bezi na docela derevem Firmware obsahuji kriticke chyby).

NAS je na zalohu par souboru IMHO zbytecne draha zalezitost.

Nevíme, o jaký objem dat pro zálohování se jedná. Ale je jisté, že data budou přibývat (fotky atd...). NAS využijí i ostatní členové dománosti. A NAS není jednoúčelové zařízení, takže se investice myslím vyplatí.

sifrovani nebo zaheslovani zvladne kazdy

Opravdu? Kolik lidí zálohuje? A kolik z těch lidí, co zálohují, svá data šifruje?

Ano vetsina lidi zalohu neresi vubec, casto je to mimo jejich technicke moznosti a dovednosti. Tem doporucuji kdyz uz nic, tak alespon at pouzivaji nejaky cloud.
Diskova kapacita neni uplne zadarmo, proto mi prijde nesmysl zabirat si zbytecne misto necim, co blahove nazyvam "zalohou". Ano v pripade smazani souboru na pocitaci, kolapsu disku to zafunguje, ale dalsi mozne scenare to neresi a uzivatel ma tak falesny pocit "sucha a bezpeci" svych dat.

Taky jsem to takto delal, proze takhle to doporucuje resit kazdy druhy radil na jakekoliv pocitacove poradne. Ale nakonec jsem presel na rozumnejsi reseni, data ze vsech domacich pocitacu se ukladaji do sdilenych slozek na NASu, nedrzim je lokalne, pristoupim z jakehokoliv pocitace a v pripade potreby i mimo lokalni sit. No a to cela pak jednoduse zalohuji/synchronizuji na jiny NAS umisteny o cca 150km jinde.

Cetls alespon ty komentare k te dokovaci stanici ? :-)

- Rozhození formátování disků, ztráta veškerých dat
- Zničil oddíly na disku
- Mám 3 kusy a každá z těchto kolíbek mi zničila data na všech do ní zapojených discích.. GL
- Spatná konstrukce kabelu, nestabilita, nedoporučuji! (viz problémy ostatních uživatelů)
- Neumí GPT disk, musím vrátit.

.. myslim ze na zalohu dulezitych dat se vyplati priplatit za neco korektnejsiho.

Známý ji používá již několik let - žádný problém (má MBR disky, s GPT jsem to nezkoušel). Já mám od stejného výrobce 1-šachtu a používám ji pravidelně s GPT disky.

Ty komentáře psal nejspíš někdo, kdo neumí používat externí USB disk. A nebo si zmáčknul to klonovací tlačítko :-(

Jakmile ti vznikne problém s diskem, na kterém máš srdcovou záležitost, byznys, nemáš ho zálohovaný, připrav se vyklopit minimálně 10 tis. Kč specializované firmě za jeho záchranu. Za ty prachy bys měl NAS, několik USB disků, .... :-) a hardwarem zálohování nekončí, je třeba řešit systém jak to dělat, dost toho tu je napsané, nebudu to opakovat.

Čím víc, tím líp. Já používám BD a externí disky. Kromě toho mám soubory na více počítačích v síti.
Optický disk má tu výhodu, že je nepřepisovatelný, jednou vypálená data tam prostě jsou. Zatímco u flešky nebo externího disku hrozí, že je systém (nebo virus) v nějakém zmatení přepíše.
Problém je, že blu-ray mají 25 nebo 50 giga, ještě existují 100 giga, ale s těma nemám moc dobré zkušenosti (navíc je mechaniky běžně nepodporují). Nevím jak u blu-rey, ale u DVD platilo, že jednovrstvá jsou o něco spolehlivější (BD ale už nejsou slepená, tam jsou ty vrstvy nanesené jinak).
Absolutní jistota neexistuje, vždy je nějaké riziko selhání, ať už vinou média nebo vinou obsluhy. Ale když vezmeme riziko selhání jedné zálohy třeba 5% (jenom jsem si vymyslel číslo a doufám, že skutečnost je minimálně o řád lepší), tak když ji uděláme dvojmo, tak už riziko, že selžou obě současně je 0,25%.
Osobně zálohuju (fotky, rodinná videa, tvorbu) právě dvojmo na optický disk, a potom dvojmo na externí harddisky, jinak pracovní kopie mám buď v počítači nebo na třetím harddisku. Ještě si občas říkám, že bych jednu kopii mohl dát k příbuzným na venkov; geografická odlehlost by jistila případné lokální živelní pohromy, ale to jsem zatím neudělal. Už jsem dost dávno nemusel ze záloh nic obnovovat, ale to tak bývá, pokud je člověk připravený.
Ještě jedna poznámka, u těch fotografií a videí si dělám kontrolní součty. Tím mám kontrolu, jestli se náhodou tomu souboru něco nestalo (z historického důvodu používám CRC32, což na úmyslné poškození není dobrá volba (upravit soubor tak, aby se nezměnil CRC je snadné) ale pro případ náhodného poškození to bohatě stačí). V minulosti jsem řešil právě problémy se "stejnými" soubory, které nebyly stejné, musel jsem je jeden po druhém procházet, takto mi u nich vznikne chyba crc a hned vím, které jsou vadné.