Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s hlučným vodným chladením

Zdravím ľudkovia. Prosím vás, mám veľmi otravný problém... Po necelom roku používania novej pc zostavy, ktorá sa skladá z týchto častí:
- ROG MAXIMUS XIII HERO
- Intel Core i9-10900K
- rtx 2070 super
- Lian li galahad 360
- Seasonic Prime TX-650
- G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL14 Trident Z Neo

sa mi pri sťahovaní, pri zapnutí nejakej hry, pri.. napríklad protivirusovom testovaní, inštalovaní niečoho, rozhučí vodné chladenie. Resp. zvýši intenzitu chladenia... Vyťaženie v procesoch je optimálne..
-Pri bežnom používaní je procesor na 2%, pamäť na 20%, disk 0%
-keď tam pustím napr. witchera 3 tak sa procák zvýši na 19%, pamäť na 29%.. Ale intenzitu chladenia si to mení, akoby podľa vlastného uváženie.. počas hrania.. počas sťahovania alebo inštalácie na akýkoľvek
disk to, akoby chladí na plné obrátky.
Preinštaloval som aj windows s kompletným odstránením všetkého, ale problém pretrváva.
Ďaľšia vec je asi teplota CPU, ta sa pri zapnutej hre pohybuje okolo 80% a pribežnom používaní okolo 45%.
Počítač išiel skoro celý rok tíško ako prach po koberci v jemnom vánku, a zrazu... zo dňa na deň toto... V počítačoch som úplný laik a nič mi už bohužiaľ nenapdne. Za nejaké rady/nápady, čo by s tým mohlo byť,
vám vopred moc ďakujem.

Ano přeinstalovaní win nepomůže pokud tam nebyl nějaký se třeba qfan co mění nastavení bios. Nenainstalovals něco třeba k desce?

První bych zjistil skutečné teploty CPU při zátěži. Jestli plaší regulace nebo je chlazení horší.
Použil bych sw coretemp a třeba occp.

Presne tak, daj to dole a daj tam pastu. Tu predchádzajucu odtial daj dole, poriadne procesor očisti, najlepšie nejakým liehom a daj ju tam znova... Pozeral som to a všetko je tam v biose vporiadku. Pretaktovanie si takisto nerobil, a aj napätie ako som písal vyššie maš v poriadku. ALe ta teplota je hranična že sa čudujem že ti to pri hrach netrotluje

no.. ešte asi nie všetkému koniec :.( nechápem akonáhle začnem niečo sťahovať, zvýši sa teplota a chladič začne opäť hučať.. na nejakú chvíľu.. nerobí to po celý čas, ale na nejakú minutku dve sa rozhučí... to pred tým nerobil..
Nerozumiem, že pri sťahovaní toto začne robiť a pri hraní je ticho... ide o blbé sťahovanie... wtf???! :D to bude nejakým nastavením niekde podľa mňa.. ale prd mi to ide do hlavy...

sťahovaním by sa správne nemala zvyšovať teplota, lebo to nemá vplyv na procesor...Daj tomu čas a uvidíš či sa to ustáli alebo nie. Ak nie tak daj vedieť. Ale potom to už nebude chyba v chladiči ale v nejakom neznámom programe čo ti procesor zaťažuje

akože celková teplota procáku sa zlepšila. Počítač už nehučí pri každej hlúposti, napríklad pri zapnutí windowsu.. hlavne to už nerobí pri hraní hier... hrám teraz napríklad arkham city -čo už nie je nejaká náročnosť- a teplota je 45 stupňov.. ale keď začnem do toho sťahovať, ide na 75 a keď sa pozriem na zaťaženosť procesora, tak je zaťažený na 50%... trochu mystery nie?! :D nič, však dam tomu čas... uvidím.. ale keby ti ohľadom toho niečo napadlo, pokojne píš.. určite nechcem aby mi robilo takúto kravinu..

Je potřeba najít zdroj hluku a podle toho se zachovat. Já třeba hned ze začátku dal radiátory mimo skříň (kupoval jsem kvůli tomu 20 metrů potravinářské hadice (mnohem levnější a přitom lepší než hadičky pro vodní chlazení, ale hlavně kompatibilního rozměru), ten obchod měl o něco míň (15, 18 už nevim prostě to stačilo) takže jsem je mohl dát dost daleko), přišlo mi hloupé to odvedené teplo foukat do skříně (ale přesně tak byla ta souprava thermaltake 760i, základ mého vodníka, dělaná). Později šlo ven i čerpadlo, ono jak jsem pracoval hlavně v noci, bylo slyšet dost (přemýšlím, co z té sady vlastně v PC zůstalo, možná nějaký kus hadičky, protože blok procesoru se beznadějně ucpal, čerpadlo odešlo (ne že by přestalo čerpat, ale přišlo mi, že je hlasitější), radiátor jsem zrušil...). To že jsem pak zjistil, že radiátor ani nepotřebuje ofukovat (když se spokojim se 35 a ne 25 °C) a po pořízení chladící věže (hliníkový vále se 2 litry vody) od žalmana ze druhé ruky ani neni potřeba další radiátor je věc jiná. Takže dneska mi ve vodníku hlučí jen jeden větrák, kterej tam je pro jistotu (nemám vodní bloky nalepené na všem co topí).