Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 10 - Po přeinstalaci nefunguje zvuk, ale pouze laptopu, sluchátka fungují?

Dobrý den,

Přeinstaloval jsem laptop. Jenže, ze začátku jsem to nezkusil a po veškerém nastavením jsem zjistil, že nefunguje zvuk.

Teda přesně, zvuk z laptopu, sluchátka fungují. Osobně jsem se vždy setkal s tím, že nefungovalo extérní zvukové zařízení, ale nikdy obráceně.

Nevíte, prosím Vás, v čem je problém? Před přeinstalací zvuk fungoval a všechno, co jsem zkoušel, nepomohlo (resetování, troubleshooting, resetování ovladačů)

Asi by to vyřešila opětovná přeinstalace, ale po tom, co jsem všechno nastavil, to dělat rozhodně nechci.

Prosím o radu,

Děkuji

Před pár měsíci zvuk z repráků přímo v laptopu fungoval. Jenže, pak jsem ho deaktivoval a už nepoužíval. A dnes ráno jsem počítač přeinstaloval a od té doby nefunguje. Pravděpodobnost, že by byl problém v HW, je dost nízká, ale nezkoušel jsem to před samotnou přeinstalací, takže nevím. V podstatě, ani po ní. Zvuk jsem zkusil, až jsem všechno nastavil a doinstaloval. A sluchátka fungují, takže problém ve zvukové kartě asi nebude. A všechny možné návody, co jsem našel, mně nepomohly.

Pokud jdou sluchátka i repráky ze stejné zvukovky, tak problém ve zvukovce nebude. Z hw by ještě mohl být problém v konektoru (pokud je to jack (a ne třeba usb) může si myslet, že tam sluchátka jsou i když nejsou), ale to je taky dost málo pravděpodobné. Navíc na současných a i dávných zvukovkách se to dá sw přebít buď nastavením výstupu a nebo rovnou vypnutím té autodetekce.
Takže být vámi, kliknu pravým tlačítkem na ikonku reproduktoru a dál postupuju intuitivně ty položky se mírně mezi systémy liší (otevřít zvukové nastavení a tam zvolit patřičné primární zařízení pro výstup zvuku).

Vidí win ve správci zařízení zvukovku?
Nemá k ní nějaké připomínky?
Instalace ovladačů je blbost, pro 99% (možná i víc) zvukovek windows ani linux (tam je to procento možná vyšší, na druhou stranu BFU je v ... pokud zrovna má to štěstí) žádné ovladače nepotřebují. Minimálně od dob XP.
Ovladače mají na starost nějaké ty estetické záležitosti, jako nastavení ikon a názvů. Zažil jsem jedinou zvukovku, pro kterou potřeboval windows ovladače, aby fungovala, v linuxu fungovalo vždy vše, co jsem připojil. Naopak jsem si jednou instalací ovladačů z dodaného CD rozbořil čerstvě nainstalovaný windows tak, že se musel reinstalovat. Ovladače jsem pak neinstaloval a on i se zvukovkou funguje dodnes (bude to tak 15 let, už dobrá starožitnost, jak jde čas, z počítačů, které jsem kupoval nové se stávají starožitnosti).

Pokud windows (v linuxu je to stejné) zvukovku vidí, pak je potřeba zvuk do ní nasměrovat - nastavit jako výchozí výstupní zařízení nebo tak nějak se ta volba jmenuje.

Dobře se to dá ověřit ve VLC, kde v nabídce zvuk se dá výstupní zařízení měnit, tam bych zkusil, jestli když dám posílat zvuk do těch repráků (název se může lišit, klidně se může jmenovat sluchátka nebo pink out, to je možná jediný přínos ovladače, že nastaví správné názvy a ikony). Podobné možnosti má i řada jiných programů, ale to VLC je základ, který nesmí chybět na žádném počítači.

Omlouvám se, nechci to tady psát každému zvlášť, ale problém je očividně na úrovni HW. Instalace ovladačů od výrobce nepomohla. Tak jsem to opětovně přeinstaloval a nic. Takže problém je očividně na úrovni HW, i když jelikož sluchátka fungují, tak ve zvukovce není problém.

Tím bych to asi uzavřel.

I přesto děkuji.