Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysoká teplota CPU

Tak za vámi jdu s prvním problémem od sestavení nového PC, a to vysoká teplota procesoru
nevím proč se občas děje při koukání na youtube že se po 5-10 minutách dostane CPU na 70-75°C a drží se tam až do vypnutí videa ale jen občas, nedělá to pořád, když to zrovna nedělá je teplota 45-50°C (vytížení procesoru 5-15%)
pak jsem si všiml u hry Microsoft flight simulator že se během hraní 30-60min dostane teplota na 90°C a to vytížení CPU je kolem 20-50% jinak při 80°C jede chladič na 100% (zatím jsem zkoušel jen přepastovat ale bez výsledků) chladič má TDP 210 W CPU 105 W takže by to měl dávat i na 50%? jestli se to dá tak brát nevím, každopádně na 100% výkonu chladiče by to měl dát levou zadní ale neděje se tak. (ještě menší informace asi 14 dní to jelo v pohodě hrál jsem Red Dead Redemption 2 full deaily 4K rozlišení a nic, procesor měl 70-85°C ale k 90°C se nedostal)
Procesor: AMD Ryzen 7 5800X
Chladič procesoru: ARCTIC Freezer 34 eSports DUO White
V klidném stavu tudíž jen plocha a steam s discordem v pozadí:
CPU: 40-45°C
GPU: 44°C
SYS: 45-48°C
MOS: 45°C
Chipset: 43°C
Socket: 39°C
PCIE_1: 42°C
-------------------------------------------------------------------------
Případně zbytek sestavy:
Základní deska: MSI B550M PRO-VDH
Zdroj: Corsair RM750x (2018)
Skříň: SilentiumPC Signum SG1X TG RGB
SSD: Samsung 980 1TB
Grafická karta: MSI GeForce RTX 3070 Ti GAMING X TRIO 8G
Ramky: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Beast RGB

Jo taky jsem někde četl že ryzen topí (před tím jsem měl jen Inteli tam mi to vždy ukazovalo teplotu na každé jádro u ryzenu mi to ukazuje jen celkovou teplotu) tak jestli je to takhle Ok. tak dobrý vědět, sledovat to ale nepřestanu :-D a divím se ale že i při 50% se dostane na 90°C (při takové teplotě už se sám procesor podtaktuje aby se nepřehříval ne?)

Napadá mě akumulace tepla ve skříni (když se přidá i grafika).
Ten zadní ventilátor skříně jede? Dá se zrychlit?
Skříň je při hraní teplá ?
Co to udělá když sundáš bočnici (a případně dáš ten pc na bok?)

chladič má TDP 210 W CPU 105 W takže by to měl dávat i na 50%? jestli se to dá tak brát nevím, každopádně na 100% výkonu chladiče by to měl dát levou zadní ale neděje se tak.

to se tak brát určitě nedá.

myslel jsem si že by mohla pomoc lepší skříň existuje nějaká která má dobrý vývod vzduchu třeba dva větráky vzadu nebo horní průduch je určený k přívodu nebo odvodu tepla že by se ještě tam dali dát dva ventilátory.
Ano jede, dá se zrychlit zkusím to. (díky za tip)
Ano postranní sklo hřeje
nezkoušel jsem zkusím to po tom zrychlení zadního větráku
Edit: mám zrychlit všechny 4 ventilátory? nebo mam ten zadní přepojit do samostatného a zrychlit jen ten?

Zkusil jsem ten zadní má jen 3 pin tak že nešlo mi to dát na % PWD tak jsem to dal na DC jede to na max 1730RPH jestli znáte nějaký výkonnější 120mm ventilátor který tak nehučí byl bych vděčný za tip a ještě bych ho vyměnil :-D zkusím něco zahrát a dám vědět jestli se něco změnilo zkusím i pak otevřít bočnici.

ano, ptal jsem se jestli je ten strop pro nasávání nebo výdech vzduchu tak že pro výdech, ty ventilátory co tam jsou na alze je psáno 1500RPM (M) mě jede na 1700RPH (H) to je nějaký divný se mi zdá, nějaký tip na ventilátor co nebude tak hlučný? je mi jasný čím více se točí tím více bude dělat hluku. Jinak strop od Ramek je 2-3cm špatně se to měří takže jeden se tam nahoru dozadu nad procesor vejít bude 100% ale druhý nad ramky nevím, nevím. (jsou tam takové ty zobáčky co drží ramky)

Ano už jsem nahrál foto

Tak ty větráky ve skříni v ceně asi nebudou nejlepší, jestli točí 1500 nebo 1700 bych neřešil. Kolik to točilo předtím ?

Určitě by to stálo ještě za nějaký pokus
Deska umí regulovat i 3pin větráky. A jsou rozdvojky.

Přední ventilátory jedou jak ? Pokud jedou všechny tři zkusil bych vylomit záslepku pod grafikou nebo dvě, teplý vzduch by mohl letet tama ven.
To radil Prasák dnes v jiným threadu.

před tím to točilo 1200
No mě to jde regulovat jen podle napětí DC, když dám PWD tak ať s % hýbu jak chci nic to nemění

Přední jedou na těch default 1200 a jednou tak všechny tři, to mě taky napadlo že bych tam ještě nějak trošku na prasáka dolů pod grafiku hodil 80mm ventilátor a dal pryč pár záslepek

Zkusím tedy
Jo procesor se teď v klidu při zvýšení těch otáček zadního ventilátoru snižuje i pod 40°C po zvolna to padá až na 35°C

Ten hlavní radiátor bude určitě grafika 60-80°C při hraní (a když to tam pak drží těch 80°C tak se to rychle ohřívá) uvidím zkusím dát pryč jednu tu záslepku budu sledovat budu dál experimentovat, jestli něco bude fungovat budu informovat.

Mně topí k 80°C (vodník+noctua fany s 600-1200 RPM) a mám blízko 400W+ grafiku, tyhle 5800X prostě topí dost, můžeš zkusit zkrouhnout v BIOSu PBO na Eco mod - snížení TDP na 95W, 65W apod. sníží se výkon, ale třeba to ani nepoznáš, teploty jdou dolů extrémně, mně se tedy podařilo naopak zvýšit výkon a snížit teploty oproti default nastavení stačilo nastavit Curve Optimizer v BIOSu na Negative All Cores 30, ale nemusí to dát každý CPU záleží kus od kusu.

Jestli máš 3 dovnitř a 1 ven, tak je to blbost ... stejně jako naopak. Vždy to má být "v párech". Jen tak aby řeč nestála, ventilátory nevyfukují teplo, ale prohánějí vzduch. Čím víc vzduchu proženou - proto "v párech", tím víc ten vzduch odnese tepla. Resp. by to mohlo být 3 malé IN a 1 velký OUT :-)

No, nemusí to být až tak blbost, když uvážíš, že kastle má různé netěsnosti, ty větráky IN to tahají přez nějaké filtry (aby ti nelezl dovnitř prach), zatímco ty OUT jedou bez fitrů (čím víc prachu vyfoukneš, tíím líp) a můžou tam být neosazené, ale nezaslepené sloty pro větráky a různé neobsazené sloty pro přídavné karty, kudy to taky fouká.

Takže chceš mít uvnitř raději mírný přetlak než mírný podtlak.

Ale stejně je nejdůležitější, kudy se to tam uvnitř mydlí, protože chceš, aby studený vzduch foukal na součástky a teplý šel rovnou ven. Udělat tam průvan, který se vyhne topidlům (CPU, GPU, ..) je taky docela na nic.

používám program CPUID HWMonitor ten ti ukáže vše co máš v PC napětí, frekvence, %vytížení atd. jen procesor to ukazuje celkově (myslím ty teploty) teda aspoň u ryznu, u intelu mi to ukazovalo rozděleně všechny jádra ale to mi nevadí jen mi to zezačátku přišlo zvláštní