Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak přesunout složku Documents ve windows 11

Zdravím.
Pořídil jsem si nové PC s win11. Po instalaci w11 jsou složky Desktop, Pictures a Documents pod OneDrive. Například c:\Users\jio\OneDrive\Documents\

Že tam je Desktop a Pictures mě nijak neomezuje. Na Ploše nic často neměním a adresář Pictures nepoužívám. Problém je s adresářem Documents.

Když chci odtud něco otevřít např. přes připnuté soubory ve Wordu nebo Excelu, tak i když to je uloženo na SSD s PCIe4, tak to trvá celou věčnost než se to otevře a občas se objeví zpráva, že je problém se sítí nebo že se soubor nenašel. Přitom se ale soubor otevře. Odkud to při této hlášce zrovna stáhne (OneDrive nebo disk) nevidím.

Abych se tomu vyhnul, tak když chci adresář Documents přesměrovat na jiný disk a změním ve vlastnostech cestu (pod w7 i w10 to nebyl problém), tak mi napíše, že cestu změnit nemůže protože tam je složka, kterou nemůže přesunout. Viz přílohy. Přitom adresář Documents žádnou podsložka nemá a je tam jen soubor desktop.ini. Hlásí to, i když desktop.ini odeberu všechny atributy (ash).

Jde cestu na adresář Documents změnit nějak "jednotně" třeba i přes registry tak, aby to fungovalo pro všechny programy a aby se to projevilo i ve vlastnostech složky Dokumenty? Jak jsem se díval, tak v registrech má cestu c:\Users\jio\OneDrive\Documents\ každý program nastavenou samostatně a navíc v mnoha položkách.

Popřípadě, jde nějak vypnout OneDrive a tím všechny 3 adresáře vyhodit z OneDrive přímo v profilu (do c:\Users\jio\Documents\)?

Instalovat znovu systém a všechny programy jen kvůli tomu bych nerad. Je to záležitost na několik dnů.

Nejdřív teda zruš Onedrive (pokud ho nechceš) a pak by umístění složky Dokumenty mělo jít normálně změnit jako ve Win 10. Případně by mělo stačit Onedrivu zakázat synchronizovat složku Dokumenty, protože to zřejmě brání jejímu přesunutí.

viz.
https://allthings.how/how-to-disable-onedrive-in-windows-11/
případně
https://windowsreport.com/remove-onedrive-windows-11/

Přesun složky:
https://thegeekpage.com/move-documents-folder-to-another-drive/

systémový adresář "documents" nikdy nevyužívám, vůbec mě nezajímá. nanejvýš si do něj dám linky na některé oblíbené adresáře na d:

změna cesty by se mohla nastavovat tady:
reg:\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders
změnu je vhodnější udělat před instalacemi dalších aplikací.
(tato cesta je nejspíš starší a zavržená, i když do ní ms cpe více nastavení: reg:\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders)

onedrive: u pro verze by tato nežádoucí funkce mohla jít vypnout - appwiz.cpl

jak to vypadá, bude zase nutné pár let počkat, než se z nepředvídatelně chovající alfaverze windows11 stane něco použitelného.

Sprav si v Notepad.exe skript s príponou *bat.

@echo off
cls

"%SYSTEMROOT%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe" /uninstall
ping 127.0.0.1 -n 5 > NUL 2>&1
rd "%USERPROFILE%\OneDrive" /Q /S
rd "C:\OneDriveTemp" /Q /S
rd "%LOCALAPPDATA%\Microsoft\OneDrive" /Q /S
rd "%PROGRAMDATA%\Microsoft OneDrive" /Q /S
REG DELETE "HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f
REG DELETE "HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f

set x86="%SYSTEMROOT%\System32\OneDriveSetup.exe"
set x64="%SYSTEMROOT%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe"

echo Closing OneDrive process.
echo.
taskkill /f /im OneDrive.exe > NUL 2>&1
ping 127.0.0.1 -n 5 > NUL 2>&1

echo Uninstalling OneDrive.
echo.
if exist %x64% (
%x64% /uninstall
) else (
%x86% /uninstall
)
ping 127.0.0.1 -n 10 > NUL 2>&1

echo Removing OneDrive leftovers.
echo.
rd "%USERPROFILE%\OneDrive" /Q /S > NUL 2>&1
rd "C:\OneDriveTemp" /Q /S > NUL 2>&1
rd "%LOCALAPPDATA%\Microsoft\OneDrive" /Q /S > NUL 2>&1
rd "%PROGRAMDATA%\Microsoft OneDrive" /Q /S > NUL 2>&1

echo Removing OneDrive from the Explorer Side Panel.
echo.
REG DELETE "HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f > NUL 2>&1
REG DELETE "HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f > NUL 2>&1

pause

Spust si tento počítač, pravá myš na Dokumenty / Více možností / Vlastnosti
Záložka umístění. To, když změníš, tak se tě zeptá, zda chceš přesunout i obsah. Přesuň si to, kam potřebuješ

Stejně to fungovalo od Windows 7

To jsem samozřejmě dělal. Má to stejný výsledek.

Přesto díky. Zatím mi podané informace stačí. O výsledek se tady podělím.
Než se ale pustím do odinstalace OneDrive a dalších kroků, musím ještě vyřídit pár věcí. Takže to bude chvíli trvat.

Tak vyřešeno a to víceméně náhodou a bez nutnosti odinstalace OneDrive.

Hledal jsem kde vytvořím bitovou kopii systému než se v tom začnu hrabat a všiml jsem si povědomé ikony s textem Synchronizace onedrivových složek. Viz příloha. Po zvolení Přestat zálohovat se vytvoří složky Desktop, Pictures a Documents přímo v %userprofile% a jejich kopie zůstane v %userprofile%\OneDrive. Výsledkem je mírné postrašení prázdnou Plochou bez ikon. Na Ploše ale přibude zástupce nazvaný Kde jsou moje soubory.lnk, který vede do OneDrive. Takže stačí obsah Desktop z Onedrive zkopírovat na nové místo.

Změnit umístění složky pro Dokumenty pak taky nebyl problém.