Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lagy/ztráta paketů při limitovaném stahování

Ahojte,

najde se tu nějaký zkušený síťař? Mám takový problém a vůbec ho nechápu a nedokážu si to vysvětlit.

Mám doma 2 PC.

1 používám jako herní server PC pro sebe a malou komunitu.
2 PC je můj klasický herní PC.

Internetové připojení od ISP mám 300 Mbps/300 Mbps.

Když začnu stahovat na svém PC, tak začnu ztrácet pakety a kámoši na herním serveru začnou hlásit obrovské lagy. To bych normálně pochopil, kdybych linku vytížil na 100%, ale já jsem si svůj PC omezil (softwarem, nikoliv QOS v routeru, abych nevytěžoval router) na pouhých 5 Mbps / 5 Mbps !

Což jsou pouhé cca. 2% mé celkové dostupné rychlosti. Může mi někdo vysvětlit co se děje, když využívám linku na pouhých 2% a i přes to začnu ztrácet pakety a na server PC je brutální odezva pro ostatní hráče? Co a kde se může dít?

Router mám poměrně také high end řekl bych. Jedná se o TUF AX5400.

Co jsem ještě zkoušel. Dal jsem tracer na google.com

1. můj router
2. nějaká 10.X.X.X IP
3. další 10.X.X.X IP
4. další 10.X.X.X IP

Hádám, že ty 10.X.X.X IP budou nějaké věci od ISP.

Všechno dobrý, ping dobrý, pakety dobrý.

Spustil jsem stahování a začal jsem ping -t na google.com, můj router, první 10.X.X.X IP, druhá 10.X.X.X IP, 3. 10.X.X.X IP.

Prakticky všude jsem začal ztrácet pakety kromě mého routeru. Tam jsem neztratil jediný paket, ale jinak na všech ostatních IP jsem začal ztrácet pakety (až 15-20%). Ping byl v pohodě (tím myslím - čas), ale kámarádi na serveru okamžitě začali pociťovat extrémní odezvu.

Nám teď nový provider dal do bytu krabičku, kde je "nějaký router a wifi a kdovíco" a přiřazuje to adresy 168.192.0.0/?? (což moc neřeším, protože mi zítra přivezou bridge, který mi dá veřejnou statickou IP a dnes to vydržím).
Ten předtím přitáhnul kabel s RJ45, kde byla přímo ta veřejná. (takže v paneláku byl sichr nějaký centrální router, nebo něco takového)
Ten předtím měl krabičku, která taky přiřazovala lokální adresu (a pak mi to nějak přešíboval, už nevím jak, a veřejnou jsem měl od zapnu do vypnu (a ještě chvíli poté), teda v praxi klidně třeba rok, pokud nevypadla elektřina na moc dlouho)
Ten předtím ...
Ten ...
Beztak jsem začínal s modemem na starém telefonu (a ten modem si dokázal i vytočit číslo) ... (a pod kotlem parního stroje jsem zatápěl plavuněma, protože uhlí ještě nestihlo uzrát ... )
---
Mě bylo celkem fuk, protože to bylo vždycky providera a mohl si to na dálku měnit jak chtěl, což mi pochopitelně nemá v mojí síti co dělat (= hacknuté zařízení, co nemám pod kontrolou a někdo ho zvenku přenastavuje kdykoli jakkoli).
Takže první moje zařízení byl firewall a DHPC server a za ním pak byly moje sítě (několik 10.0.X.0/24) a routování mezi nima. Na jedné z nich byla wifina v obýváku, co dávala 168.192.Y.0/24 ještě rozdělené na wifi čast a na ethernetovou část (má 4 LAN porty), takže návštěvy se mohly připojit jak drátem, tak bezdrátově, ale moc mi po mojich sítích lozit nemohly.
---
Takže se nedivím providerovi, který si třeba do paneláku dotáhne jeden "drát", tam si pověsí hlavní router pro jednotlivé partaje a každá partaj z něj dostane jeden "drát" k "vlastnímu routeru s wifinou", co si bude obhospodařovávat vlastní síť v jednom bytě.
Pro BFU to bohatě stačí, co si tam píchne, to se mu tam "nějak připojí" a bude to vidět všechna jeho ostatní zařízení, ale už ne sousedova "a tak to má být", všechno "ono to samo nějak funguje".

čím stahuješ, co to je za sw? v prohlížeči uložit jako..., nebo nějaký torrent?

ten router moc nechápu. ty máš své herní dělo a nedejbože i ten herní server připojené přes wifi? to ti poradil kdo?
máš to v paneláku, wifi přes zeď a k tomu rušení ze všech stran od sousedů?

když jsi tak zamilován do wifi: co máš v těch pc za wifikarty?
a pro doplnění: kolik wifikrámů (typicky s 11n nebo 11ac wifi) na něj bývá připojeno?
screen wifi sítí u tebe třeba v sw inssider jsi viděl?

odpověděl jste mezitím, co jsem si dohledával co je to za krám.

Oba PC jsou připojeny Cat 6e kabelem

se mi ulevilo, i když cat5e stačí. takže poměrně high end router bude lepší strčit třeba do špajzu. ano, mikrotik by byl lepší.
asus má své omalovánkové menu, na které spotřebuje celý výkon jednoho z jader cpu. pak už by to neměl být takový problém, až na špatně optimalizovanou wifi pro parazitní spotřebiče. počet stále nevidím.

zůstává teddy otázkou to stahování - tu jste mi zas vlezl do odpovědi. to znamená že ne mnohovláknový torrent, že k položení sítě stačí i běžný provoz.
asi bych měl chvíli na obou pc puštěný "ms tcpview", pro představu, co je tam za cvrkot a jestli někde není něco mimořádného.

Nevím teda, ten mikrotik mi příjde spíše asi pro firmy atp. Drahé a ty parametry oproti klasickému "routeru pro lidi" také nejsou nic moc. Samozřejmě Asus je hodně barevný a něco vezme administrace, ale CPU a RAM si myslím, že má dostatečné výkonné a využití se taky nepohybuje v extra číslech.

Začínám mít spíše podezření na ISP. Nyní jsem zkusil se s notebookem připojit na Wifi souseda (stejný ISP). Začal jsem pingovat jednu z těch 10.X.X.X IP (bez ztátry i přes Wifi) a poté jsem na své síti začal stahovat a najednou i na tom notebooku, který byl připojen na jinou síť začaly taky dropovat pakety (ne takové množství jako u mě), ale začaly. Jakmile jsem u sebe stahování vypnul, tak na notebooku též přestaly dropovat pakety.

Je tohle normální jev? Nemůže mít ISP prozatím něco provizorního co nestíhá? Protože u nás v baraku se měnil switch 100 Mbps za 1000 Mbps. Tarif jako takový máme 1000/1000 s tím, že aktuálně to tahá maximálně 300/300. ISP říká, že ještě někde musí vyměnit něco za 10 Gbps, tak není možné, že opravdu dal do baráku něco co prostě nestíhá? Ale samozřejmě bychom neměli mít sdílený internet. Což mě zaráží, že ty 10.X.X.X ip jsou stejné, ale jsme všichni ze stejného zařízení připojeni, takže to asi bude normální?

mě to připadá, že to je malý poskytovatel, má svou síť privátních adres za jedním natem 10.x.x.x a agregaci pro celé sídliště.
navíc se u něj ty hopy pořád předávají dokola, škoda že je výpis tracert paranoidně anonymizovaný.

ping od souseda k providerovi samozřejmě funguje, ale ten pád spojení, když zatížíš vyměněný domovní switch celým jedním downloadem, to není v pořádku.
nejspíš nemá cenu s takovým poskytovatelem něco víc řešit, ale prchat pryč.
(pokud teddy tvůj stahovací pc není obohacený nějakým multivláknovým spywarem, o tcpview jsem už psal)

poskytovateli bych předal zjištění s výpadky tracertu ze dvou připojení a pro jistotu už bych začal hledat jiného.

Poskytovatel už je to poměrně obrovský. Začínal jako malý ale nyní už se opravdu znatelně zvětšil. Agregaci na optické lince opravdu nemá. Za celé roky na něj nemohu říct půl slova. Ještě provedu nějaké testy a třeba se zde také ještě někdo ozve s nějakou další dobrou radou. Děkuji.

Co potřebuji vědět (s čím opravdu nemám zkušenosti) je ta ztráta paketů na těch 10.X.X.X IP adresách. Je možné a nebo má na nich vůbec být možná ztráta paketů? Protože třeba k routeru nikdy neztratím paket. Nejsou tyhle IP také nějaké routery na kterých bych prostě ztrácet pakety neměl, protože se jedná o interní zařízení?

vidíš z těch 10.x.x.x adres sám, jestli se motají dokola nebo někam postupují. před publikem jsi to skryl, tak se tu ptáš zbytečně.
uděláš si tracert na nějakou klasiku, třeba nix.cz - když se to vleze do nějakých 9-10 skoků, je to celkem v pořádku. když je tuzemský uzel nebo jiný velký server na víc pokusů, je něco v síti poskytovatele špatně.

začal jsi sice ztrátou paketů na routeru, ale pak píšeš, že odezva routeru je ok a viditelné je to od brány poskytovatele (ta brána nemusí být ten podezřelý měněný switch u vás v baráku).
takže ať je poskytovatel velký jak chce, toto je fušeřina. ale pokud se nikdo od vás z baráku neozve, poskytovatel se o tom problému nedozví.

zahazování packetů je jinak běžná věc. když je router vytížený směrováním provozu a nemá rezervu výkonu, proč by měl ještě řešit zbytečné echo pakety. takže může mít nastavenou prioritu že je zahazuje a nikoho to nemusí trápit.
tvým cílem předpokládám není ve špičce zjišťovat jestli máš všude ping, ale používáš to jako pomocný prostředek když nastane nějaký problém.
možná by chtělo dešifrovat co se vlastně u tebe děje:

Když začnu stahovat na svém PC, tak začnu ztrácet pakety a kámoši na herním serveru začnou hlásit obrovské lagy. To bych normálně pochopil, kdybych linku vytížil na 100%, ale já jsem si svůj PC omezil (softwarem, nikoliv QOS v routeru, abych nevytěžoval router) na pouhých 5 Mbps / 5 Mbps !

máš přece vícjádrový procesor v routeru a dokud nemáš nastaveno více různých filtrů, měl by se spíš nudit. tak proč to omezení neřešit na routeru?
není ten sw "netlimiter" nějaké zastaralé verze, která má problém s aktuálním os?
no a na fungování samotného stahovacího pc jsem se ptal 2x a nic.

No bylo mi doporučeno, že QoS v routeru moc nepoužívat. Předtím jsem to měl omezené v routeru a stav byl stejný.
SW je opravdu netlimiter ano, ale zakoupená lite verze, takže aktualizovaná na nejnovější verzi.
A k tomu fungování PC se teprve dostanu, protože TCPView opravdu nevím co to je a co a kde z něj mám číst. Nemám s tímto SW zkušenosti, ale kdyby to bylo přímo počítačem, tak by se tohle nedělo, když zkusím i jiný počítač popř. stahování na mobilu ne? A děje se to i tak.

přehlédl jsem v textu, že to dělají i jiné pc, pak samozřejmě nemá cenu sledovat jeho cvrkot.
jakým způsobem dělá asus omezení trafficu v routeru nevím, asusy nepoužívám. qos k tomu potřebovat nemusí, ale neznám je.
netlimiter tím pádem nemá smysl pokusně vypínat, když na ztrátu paketů a tuhnutí sítě má vliv i mobil.

a to si toho v baráku zatím nikdo nevšim, že jim prakticky nejede internet/tv, ani ten soused?

pokus, i když úplně nesmyslný, ale to chování kolem routeru taky smysl nedává:
vyřaď asus, zapoj na chvíli jediný pc do sítě, zkus stahovat. vše normální?

Ono jde o to, že já kdybych měl jen svůj PC tak bych to asi taky jako moc nepoznal. Většinou jsem zapnul stahování a někam odešel a než jsem přišel tak to bylo, ale teď právě to poznávám, jak je to celé vytížené i když využíám tak málo rychlost díky tomu, že na serveru začne brutální odezva. Ale samozřejmě, že ani já při tom nemohu hrát.

A tím vyřadit asus je myšleno, že se mám svůj PC napojit na přímo? A zkusit to pouze na jednom PC?

nemyslel jsem predradit jiny router, ktery stejne v zasobe nemas.
pisu snad cesky: zapojit 1 pc naprimo = misto routeru.
tim vyradis z testu router o kterem jsi sam pochyboval.
ten router za normalnich podminek neni dulezity, ale tobe se hned za nim zacinaji ztracet pakety, pritom nikdo z baraku/ze sidliste si nestezuje.
takze zkusebni provoz 1 pc bez asus routeru: funguje, nebo vypadky pokracuji?

ano, mnohe odpovedi se tu tupe opakuji dokola.
je to bohuzel kvuli tve debilite "tajit skutecny vypis" -> a tady muzeme jen hadat, co se u tebe deje.

az budes chtit odpovidacum co nejvic zkomplikovat zivot, stav se znovu a prevypravej vlastnimi slovy vypis co mas pred sebou.
uplne kazdy je na to zvedavy.

Nevím jestli to něco řekne, ale nyní více testuju, že jsem připojen vlastně na souseda (stejný ISP, stejné 10.X.X.X IP adresy => čili jsme ve stejné "síti") a využívám internet na 100% a jen zjišťuji zda-li to nějak zahltí ty zařízení od ISP (že by začal blbnout -> lagy, packet drop i můj PC) a to se zatím nepotvrzuje. PC u mě v bytě mají naprosto krásný ping a bez packet losu, takže to zařízení od ISP neovlivňuje ostatní nebo spíše tím chci říct, že není agregace. Ale i přes něj, když jsem ve hře a využívám internet cca. na 10MB/s (má též 30 MB/s), tak pinguju relativně hezky (5 - 20ms na google.com), sem tam dropne paket, ale hra je prakticky nehratelná. Odezva tak 500ms - 1s což se právě děje poté na serveru, když stahuji já normálně přes mou síť a přitom i u souseda je ještě 20 MB/s normálně k dispozici.