Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Povolení kamery v biosu

Ahoj, mám nový notebook Yoga 7-14ACN6 Laptop (ideapad) - Type 82N7 systém win 11, ale nejde na něm kamera. Dle operátora lenovo support jsem zkoušela stahovat ovladače, nastavení, přeinstalování systému, výměna systému na win 10 ani tam kamera stále nešla, tak jsem tam hodila zpátky původní win 11. Kamera stále nejde. Při najetí na kameru to vyhodí hlášku viz foto. Poslední co jsem nezkoušela, je se podívat do biosu, jestli je tam kamera povolená. Kde to tam prosím v biosu najdu? Procházela jsem ho, ale neviděla jsem to tam. Verze systému bios je H9CN25WW. Případně nějaké další nápady, jak ji zprovoznit? Předem všem děkuji.

Podpora doporučila viz to co, jsem psala hned v úvodu, že jsem už vyzkoušela. Naposledy poradila přeinstalovat systém s tím ať se pak ozvu, to bylo v pátek a když jsem to udělala, tak už tam nebyli a jsou tam zase až zítra. Nic z toho co radili nepomohlo. Operátorka tvrdila, že tuto chybu to vyhazuje, pokud jsou špatné ovladače, poslala mě na několik odkazy, ale ani jedny nefungovaly.
Že ji nezapojili mě taky napadlo, ale jaká je šance, že se taková zásadní chyba stane?

Vytvořil bych flashdisk s Linux Ubuntu 20.04 LTS a kameru otestoval v něm. Třeba si zprovoznit Skype a otestovat to v něm prakticky proti někomu dalšímu.

Ještě dotaz. Nevím, jesti jsem to původně dobře pochopil. Z výroby byl nasazený OS Windows 10. Následně v rámci spuštění byl proveden přechod na Windows 11? Pokud tam z výroby byl OS Windows 10, tak bych se držel tohoto OS, minimálně za účelem testu kamery.

Měl jsem na mysli otestování ve Skype v Linuxu.
Logicky vzato, pokud kamera bude fungovat v Linuxu, tak je správně HW zapojena z výroby.

Bootovací flashdisk Ubuntu lze vytvořit pomocí programu Rufus.
Je k tomu potřeba prázdný flashdisk. Na flashdisku budou data nenávratně zničena.

Ověřil bych si písemně e-mailem u Lenova, podle "service tag", že tam z výroby ne/dali Windows 10.
Ten notebook je jen drahé školení a trápení se.
Začínám mít strach zapnout ráno PC a načíst web poradna.net.
Mám vážné obavy, že tu na prvním místě bude svítit vlákno s názvem "Jak rozbrat Yoga 7-14ACN6?".

On může být problém v tom, že nějaká neschopná dobračka, která se živí psaním textu (ve skutečnosti - opisováním textů a vydáváním za své), tak to opsala špatně. Ty pipiny to normálně kopírují jedna od druhé. Vůbec nevědí co píší. Jak udělá na začátku chybu jedna z prvních, tak všechny další to převykvokají s tou chybou.

Proto jsem majitelku notebooku poslal písemně ověřit dle service tag k výrobci s cílem zjištění, čím vším to ti čínští soudruzi osadili.

Ono je docela klidně možné, že tam ve výrobě dali Windows 11, ale v produktovém popisku bylo uvedeno Windows 10.

Ještě se chci zeptat. Jaké jsou faktické důvody, proč s písemným sdělením prodejci, včetně odkazu na zahájenou a neúspěšně poskytnutou servisní podporu není přijatelné vrátit notebook prodejci ve 14denní lhůtě? Ptal jsem se předtím v x-tém jiném vlákně trochu jinak, ale myšlenka ne/udržitelnosti notebooku nejenom pro výkon pracovní činnosti je v podstatě stejná.

Situace mi směřuje k tomu, že pokud nepomohly úkony doporučené technickou podporou Lenovo, tak že kupující klidně může zboží vrátit prodejci. Zde bych písemně uvedl důvody, přijde mi to slušné, ačkoli to není nutné. Peníze si nechat vrátit.
Následně zakoupit něco normálnějšího, méně plastového, nejlépe z vyšší řady ThinkPad.

No ještě to budu řešit zítra s lenovo support, pokud se nenajde řešení, tak nejspíš sáhnu po tom, že ho tam pošlu zpátky. Ale nejdříve si musím sehnat nějaký náhradní, abych měla něco, než se posléze vyřeší tento problém. Ale hrozně mě to štve.

Dal bych jim poslední šanci.

V případě, že se to bude vracet přepravcem, tak pravděpodobně vznikne nárok na úhradu nákladů k prodejci.
Nejprve bych napsal prodejci, doložil ty odkazy z webu Lenova a požádal ho o vyjádření e-mailem, zda zpětně proplatí přepravu k nim. Až budou vracet plnění shodné s částkou na faktuře, tak ať k tomu připočítají náklady na přepravu k nim.
Případně mě někdo znalejší doplní nebo opraví.

Bral bych to sportovně, je to jen elektrošrot z Číny, sice nový, ale stále jen elektrošrot...
Zákazníkům kteří jsou profesně závislí na PC doporučuji, aby měli rezervní PC v záloze. Kolikrát stačí předchozí staré PC, které se včas odstaví a přitom zůstává stále funkční...

Jeste bylo naleznuto
https://pcsupport.lenovo.com/cz/cs/products/laptops-and-netbooks/yoga-series/yoga-7-14acn6/82n7/82n7004uck/pf3avh3z/threesteps

Tři kroky k řešení: Krok 2 - Diagnostika hardwaru
***V tomto kroku proběhne diagnostika, která umožňuje určit chybně fungující hardwarové komponenty. Můžete zvolit, zda chcete provést vlastní nebo úplnou kontrolu hardwaru počítače. Informace o chybných součástech zjištěné v tomto kroku pomohou týmu podpory najít optimální dostupné řešení.
***Základní diagnostika hardwaru může trvat až 10 minut (úplná kontrola). Pokud však spustíte pouze diagnostiku vybraných komponent (vlastní kontrolu), lze čas diagnostiky zkrátit.

Už som to písal predtým, kameru treba povoliť/ odblokovať klavesovou skratkou alebo na to určeným klávesom, u 14acn6 by to mala byť fn a F8 klavesa, treba sa ovšem najprv presvedčiť , či nieje klávesnica prepnutá do módu fnLock( to je obvykle default nastavenie z výroby),vtedy nieje klávesová skratka funkčná….viz manuál ….pripadne ešte prever Windows defender -blocked Apps,či ju nezablokoval defender a jeho updatovaný Privacy guard…..

Pokud je to důvod nefunkčnosti kamery, tak doufám, že tohle ta dáma na technické podpoře věděla, prověřila a vyloučila tuto příčinu. Taky by to mělo být popsané v uživatelském manuálu k notebooku. Jsou známé nějaké důvody, proč to takto Lenovo nastavuje?

bude tam jen zapamatovaná = zašedlá a skrytá.
proto se používá ten parametr.

přesněji tak by to mohlo být u původní instalace od výrobce.
když to tazatelka 2x přeinstalovala na w10 i w11, už ji tam mít nebude - pak je správnou cestou reklamace.

ale já u toho nesedím, do správce zařízení nevidím, jak říká klasik: těžko říct.

Ve správci zařízení, jsem měla celou dobu ve skrytých zařízeních jedno neznámé zařízení usb u kterého byl vykřičník. Nedalo mi to pořád spát a tak sem to zařízení dala odnistalovat. Na to se mi po zaškrtnutí zobrazit skrytá zařízení, objevila pod položkou další zařízení kamera. A píše to u ní hlášku viz foto.

Nejspíš HW problém - třeba jen nezastrčený konektor ??? Kdybys s tím šla hned do servisu místo přeinstalovávání ...

Něco jiného je snaha pomoct si sám u zařízení, které už je nějakou dobu v provozu a něco jiného je problém u "nového kusu". I kdybys byla "manuálně zručná", asi by nebylo rozumné do toho hned lézt.

PS: kdybys to hned nepřeinstalovávala, mohlas to vidět hned ...

Manuálně zručná sice jsem a několik notebooků jsem už opravila, výměna dílů pro mě není problém. Ale tohle je dotykový displej a tam ke kameře fakt nepolezu a navíc je v záruce a tu porušovat nebudu. Lenovo objednalo kameru novou a přijde mi to domů vyměnit technik, veškeré ostatní pokusy s technikem po netu selhaly, tak mi sem v rámci premium care pošlou technika.

Hmmm, nový a totálně rozvrtaný notebook bych nechtěl. Už to nikdy nebude takové, jako když to šikmoocí složili na první dobrou. Tohle je dost nerozumný a špatný ústupek s přenášením rizik a časových ztrát na svá bedra. Rozum do hrsti... :i:

Řešení:
Objednám nový s vyzvednutím u ochodníka.
Jedu pro nový a zároveň ve 14denní lhůtě vrátím s vysvětlujícím průvodním dopisem ten starý.
Za nový zaplatím na místě při převzetí.
Z vráceného si nechám peníze vrátit stejnou cestou jakou byl zaplacený při pořízení.

Co takovému řešení fakticky brání?

Nehledě na to, že dobrý obchodník ušetří zákazníka nesmyslné cesty a postará se o to na klíč, aby byl zákazník spokojený a nebyl vláčen světem jak vonuce...