Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno AV receiver - antivibračné nožičky

Dobrý deň, má niekto skúsenosť s nožičkami pod AVR na odizolovanie vibrácií? Môj AVR rezonuje pri kontakte s podložkou na ktorej je umiestnený. Dočasne som to vyriešil akustickým molitanom, funguje to pomerne dobre ale je to istým spôsobom taká fušerina. Chcem nahradiť nožičkami na tento účel. Má niekto skúsenosť? Dostal som TIP na https://www.techhouse.sk/produkt/isoacoustics-orea-graphite/ ale cena je totálne mimo realitu. Mám cenový strop 25€ spolu za 4ks. AVR má 7,4kg a výška nožičky max. 4cm.

Niečo z tohto výberu alebo niečo iné?
https://www.aliexpress.com/item/4001137855949.html
https://www.aliexpress.com/item/4000427279953.html
https://www.aliexpress.com/item/1005002635725902.html
https://www.aliexpress.com/item/1005003099391395.html
https://www.aliexpress.com/item/1005003333268356.html

Řešení:

Je to trocha horší kus, na reklamáciu to nie je. Uzatváram toto téma. Vyhľadám hudobniny v okolí...

Podľa zvuku aký z toho lezie to odhadujem že je trafo nejaký horší kus(overoval som si to a na reklamáciu to nestačí). Nie je ale vylúčené čo píšeš že môže byť nejaký spoj uvoľnený a stačí dotiahnuť. Otvárať AVR nemôžem podľa tohto článku od výrobcu https://hub.yamaha.com/audio/a-how-to/how-to-void-your-warranty/ nerád by som stratil záruku. Ak sa to časom zhorší tak to môžem reklamovať... Zatiaľ to chcem riešiť vhodným podložením.

Když stejnou funkci splní molitan, tak možná by stačily kulatý podložky z měkké gumy, než kupovat kktinu za 52€.

Stačilo, když jsem si přečetl popisek:

poskytuje väčšiu čistotu zvuku a zaostrenie

to se dá napsat u čehokoliv a hifisti to budou kupovat se slinou u huby.

Tohle je taky dobrý:

Alternatívne môžete dosiahnuť lepší výkon buď úplným odstránením nožičiek, alebo umiestnením OREA vedľa existujúcich nožičiek, aby sa mohli pripojiť priamo k šasi alebo základni súčasti.

Takže netřeba to dávat pod reciver, stačí to položit vedle něj a bude mít větší výkon a lepší zvuk. Zázrak!

Zrejme myslíš také penové ktoré sa zvyčajne dávajú pod nábytkové nožičky, materiál EVA pena. Tento materiál ale vôbec nerieši takýto problém. Podobne ako obyčajná guma to prenesie takmer všetky vibrácie. 52€ by som zato určite nedal(je to za kus). 25€ za 4ks je moje maximum.

Čo sa ti nezdá na tom popise že je zvuk potom čistejší/ostrejší? To sa samozrejme týka len podloženia reproduktora a nie AVR. Akýkoľvek materiál respektíve vrstva ktorá odizoluje repro od podložky pomôže k dosiahnutiu lepšieho zvuku. Spodné pásmo nízkych frekvencií to riadne mení. Stačí si to skúsiť na trocha väčších reproduktoroch umiestnených priamo na pracovný stôl. Bez podložky sú basy dosť dunivé a trasie sa celý stôl. Keď sa to tak vezme tak je stôl ako priama podložka je ďalším kanálom :D
Ak sa ale použije podložka tak je výsledok okamžite počuť a pri tom stole aj cítiť. Nič nerezonuje, zvuk je čistejší a ostrejší tak ako je to v tom popise. Nie je to ako s HiFi káblami s nezmyselným priemerom ale o fyzike a akustike. Žiadny lepší výkon AVR. Ten popis výrobcu je myslený smerom na použitie pre repro.

Ale fotografie mají s reciverem a popisek je takovej docela zavádějící.

OREA sú ideálne pre elektronické súčiastky vrátane zosilňovačov...

Vliv to bude mít samozřejmě jen u repráků, ale já z toho cítím snahu to prodat hifistům pod každej kousek jejich aparatury, nejen pod repráky.

Ale zpátky k tématu - už mi prošlo rukama dost různých gumových pěn, některý tvrdší, některý měkčí. Dost záleží na tom, co se ti kde podaří sehnat, ale zkusmo vystřihnout 4 kolečka a vložit to pod reciver vyjde prakticky zadarmo. Až kdybych nic vhodnýho nenašel, teprve potom bych kupoval nějaký antivibráky.

To sa nedá inak ako súhlasiť. Výrobca tam určite cieli na skupinu ľudí... 1ks 52€ a teda cez 200€ za komplet a stavím sa že to kadejaký hifista zobere aj za túto šialenú cenu. Výrobné náklady maximálne v jednotkách eur a cena násobne vyššia. Keď slovíčko hifi/gaming má moc presvedčiť ľudí o niečom čo neexistuje. Ako vždy, cenu určuje ponuka a dopyt, prečo by predajca predal čosi za 5€ ak mu to niekto bude kupovať za 1000€ a čo si budeme klamať že takých produktov je na trhu mnoho. Sorry za offtopic.

Ak máš s týmto skúsenosť čo z toho výberu aliexpressu by si vzal? Mne príde najlogickejšie to riešenie kde je horná a dolná platforma oddelená pružinami. Pružina predsa musí odfiltrovať dobre. Tie hrotové podstavce vyzerajú tiež zaujímavo. Všimol som si že to majú kadejaké reproduktory a stojany. Je tam ale predsa priamy kontakt kov/kov čiže veľmi nechápem aká je účinnosť.
Nemám ani tušenie ako v praxi funguje: https://www.aliexpress.com/item/1005003333268356.html vyzerá to prepracovane a zložito len či to nebude na škodu :)

Tak ono neide o to odhmotniť skôr zmenšiť plochu kontaktu s podložkou. Nemám s tým priame skúsenosti ale ak si pozriem hlavne stĺpové reproduktory alebo nejaké stojany tak takmer vždy majú také tie hrotové nožičky. https://www.audioaffair.co.uk/blog/wp-content/uploads/2015/01/speaker_stand_spikes1.jpg Keďže to používajú tak to zrejme nebude len tak pre srandu. Viem len základ že to rieši tie spodné frekvencie aby sa to neprenášalo do podložky.

Zrejme úplne najideálnejšie by bolo magneticky oddeliť od podložky https://www.unimagnet.sk/data/photos/old/articles/SK-UM7028-Magneticka-levitacia-Unimagnet.jpg to je ultimátne riešenie kontra utópia. Videl som už kdesi že sa takéto srandy používajú ako dekorácie že sa napríklad vznáša glóbus... Či by to bolo technicky vôbec možné spraviť aby to udržalo 7,4kg AVR to by zrejme aj šlo ale aká by bola cena? Ako píšem čistá utópia. Nech nikto neberie toto vážne, je to v rámci srandy. Ale predstava vznášajúceho sa AVR je zaujímavá :-D

Fungovať by by mohol aj spôsob zavesenia. Namontovať napevno úchytky do stropu dosky nad AVR. Zavesiť na háky o znova celkom účinné. Lenže zároveň ďalšia blbosť. AVR nie je predsa kus slaniny :-D

Najviac zmysel dávajú tie nožičky ktoré sú na to priamo určené. Bohužiaľ cenovo vyhovuje len ponuka aliexpressu a teda nemožnosť vyskúšať. Naslepo to objednávať nemá zmysel. Počkám kým niekto poradí čo z toho výberu by mohlo fungovať na tento účel.

Jestli jsem dobře pochopil vibruje (či dokonce rezonuje) podložka - škříňka. Nepomohlo by ten AVR usadit do jiné skříňky, která má s velkou pravděpodobností jiný charakteristický kmitočet. Problém je hlavně ta rezonance, že? A rezonance závisí na mechanickém provedení (rozměry, materiál, jeho tuhost a podobně), jiná skříňka by mohla být "naladěná" na jiný kmitočet a vibrace by se nemusely projevit.
Magnetická levitace by byla spíš pro frajeřinu. Pokud se přenáší vibrace kontaktem, tak by to pomohlo. Pokud se přenáší vzduchem, bylo by to stejné. Technicky možné to podle mě je (daji se nadnášet i železniční vagony, ale tam pravda jsou supravodivé magnety chlazené tekutým dusíkem a pořád je to ve fázi experimentů), spíš to bude otázka ceny, proti které ta sada nožiček za €200 budou drobné.

Co může na takovémto zařízení rezonovat, dyť je to všechno jen elektronika, žádné pohyblivé části, žádná mechanika.
Takže co v takovém zařízení vibruje? (Navíc že to rozechvívá dřevěnou podložku.) Trafo? No to by muselo být opravdu hodně blbě udělané (velké sycení, blbě sesazená / špatně stažená konstrukce). Ventilátor? No to snad ne, dávat do highend (ultra low niose....) zažízení ventilátor by bylo opravdu podivné. Takže asi to trafo.

S tím molitanem bych dával pozor, abych neucpal průduchy.

Osobně bych vyzkoušel nějaké normální nožičky nebo různé nalepovací molitany, jakých mají příslušné obchody (např https://www.gme.cz/pristrojove-nozicky?page=1#products ) mohlo by to posunout rezonanci tam, kde nebude vadit. Ale pořád to neřeší příčinu problému. Opravdu neni běžné, aby dřevěná police rezonovala na 100 Hz od trafa. Jo kdyby vibrovala sama skříňka (ten plech) to by bylo něco jiného, ale taky by se to nemělo stávat.

Zdroj toho rezonovania je trafo. Polička TV stolíka ma rozmery a tvar ktorý umocňuje tento rezonujúci zvuk. TV stolík meniť neplánujem, je to nový kus nábytku za 200€. Je možné premiestniť AVR hore na hlavnú plochu TV stolíka kde je aktuálne TV. Umiestniť TV na stenu a teoreticky by potom šlo kúpiť napríklad aj center a zlepšiť kvalitu dialógov vo filmoch. Nič z toho aktuálne nechcem. Čiže toto je tiež riešenie ale neobrátim celú obývačku hore nohami len aby som vyriešil tento problém. Chcem to riešiť tými podložkami z ali ktoré sú v prvom poste. Len si neviem vybrať ktoré z toho budú na toto dobré.

divil bych se, kdyby do těch "hifi" receiverů dnes nedávali spínaný zdroj. když z toho polezou nějaké brumíky, bude to znít jinak než rušení od 50hz.
anebo: není tam nějaký potíž se zemnící smyčkou, třeba přes anténní vstup na jiném připojeném krámu?

jestli to souvisí s chvěním: chová se to jinak, když se receiver provizorně podloží měkčí mazací gumou? v práci dostáváme k měřákům tyto nožičky: https://www.gme.cz/pristrojova-nozicka-sf-006
není úplně tvrdá ani měkká, možná že by stačila.

Škode, že si nepovedal skôr. Jeden AVR som pred 3 mesiacmi vyhadzoval. Nožičky tam boli pekné, lahodili oku, ale či sa dali odmontovať to neviem. Ty asi moc nahlas ten AVR nepoužívaš, inak by ti zvuk trafa nevadil. Len či ti to nehučí z reprákov aj pri stiahnutom volume na nulu... To by tie nožičky boli potom nahouby.