Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký disk 18 až 20 TB ?

Ahoj. Rád bych poprosil o radu na co si dát pozor při výběru velkého disku min. 16 ideálně 20 TB pro použití v externí dokovací stanici. Disk bude nutní brát občas s sebou při cestování.

U některých dokovacích stanic je uvedeno, že lze použít disky do určité velikosti.. Mám EVOLVE DION 2, budu potřebovat novou? Co to omezení způsobuje?

Disk bude sloužit jako skladiště dat se kterými se bude pracovat. Jde mi hlavně o pohodlí mít všechna ta konkrétní data na jednom místě a nemuset disky střídat.

Je něco na co bych si měl dát při výběru disku pozor? Rozdíly mezi GOLD, UltraStar, Exos, IronWolf.. SAS/NAS/CMR

Cenové rozdíly jsou i několikatisícové, takže na co se zaměřit? Děkuji všem za rady.

Na zálohu mám disky už koupené. A ty zdrojové disky odkud tam ta data nacpu zůstanou také, takže potřebuji zálohovat jen malou část těch dat, výsledky práce. Takže to je v pohodě. Spíše mi jde o to, aby to fungovalo s tím dockem co mám či zda pořídit nový nebo snad rámeček? Aby tam na tom disku nebyla nějaká debilní technologie, vědět za co si připlácím u těch dražších variant atd.

Píšeš že ho chceš prenášať/cestovať s ním. Samostatný box pre 1xHDD je podľa mňa ideálna voľba. Možno pre takúto väčšiu kapacitu sa treba ohliadnuť po niečom drahšom ale teoreticky by mal stačiť aj tento https://www.alza.sk/axago-ee35-xa3-aline-d1775025.htm
Mal som kedysi 2ks a veľká spokojnosť. Udávajú max.20TB. Je takmer celý z kovu takže sa HDD dobre chladí a negriluje ako v plastových boxoch. Dodávaný stojan je totálne zbytočný. Odporúčam kúpiť gumené/penové nožičky a položiť naležato. Ak potrebuješ odborné info o problematike odporúčam AXAGON podporu, špecializujú sa presne na toto.

HDD na tvoje požiadavky a celkovo 18TB je podľa mňa Seagate Exos X18 18TB Enterprise dobrá voľba a je to CMR. Je to aj cenovo dobrá voľba. Záruka 5 rokov.

Ten je dobrý, stále provozuju 2 kusy (s daleko menšími disky, 6 nebo 8 TB, ne-li méně, už je to dost dávno), ale u 14TB mi tvrdil, že má 9.99 TB z čehož jsem usoudil, že to nebude to pravé. Dával jsem ho do tohoto rámečku nenaformátovaný (rovnou z pytlíku), je otázka jak by se zachoval k naformátovanému. Uvádí max. kapacitu 20 TB (tehdy uváděli menší), tak možná už mají nějaký inovovaný firmware.

Rozhodně stavět naležato, nevím co to je za debilní módu stavět disky to takto vratké polohy (v době, kdy to byla novinka byly všechny doky či boxy dělané nastojato nějak jako tento https://www.alza.sk/orico-dock-1-2-5-3-5-sata-iii-usb-c-d5790535.htm že se ani položit nedaji). Ale ten stojánek (oba kusy) jsem tehdy použil na něco jiného, takže nepřišel vniveč.

Pokud jde o disky, tak https://www.mironet.cz/toshiba-enterprise-capacity-mg09-18tb-512e-hdd-35quot-sata-6gbits-512mb-cache-7-200-rpm-interni-5y+dp489758/ asi nebude žádná hitparáda, ale je nejlevnější. Ten Seagate neni zas o tolik dražší a do třetice je na výběr WD.

S tými boxami je to niekedy zaujímavé. Mal som už všelijaké. Napríklad AXAGON nie sú ani nejako prehnane drahé a plnia dobre svoj účel. Je neskutočné utrpenie keď box nevie vypínať HDD po bezpečnostnom odpojení. To vyslovene neznášam a také boxy som hneď vyhadzoval. Tie úplne najlacnejšie pri záťaži nezvládajú a odpájajú sa. Nie je to vždy len o značke. Aj UGREEN sú dobré alebo ORICO tiež, používam pre ext.SSD a bez problémov.

Přidám se s dotazem k dotazu.
Je mezi zmíněnými obchodními názvy nějaký s minimem obsahu plastů, tedy pokud možno co nejvíce celokovový? Má některý box/rámeček bezšroubkovou technologii montáže, a to včetně demontáže krytů boxu? Pro mne je akceptovatelné pouze kovové provedení, výhradně s použitím kovových šroubků s metrickým závitem. Ty "vruty ze sračkoidní oceli zavrutané materiálově do čehokoli" kde se hned ožvýká závit, ty ať si dovozce a Čína strčí do... (_!_)

Súhlasím, vlastne si opísal ako má byť vyhotovený kvalitný externý box. Ten AXAGON na ktorý som odkazoval https://www.alza.sk/axago-ee35-xa3-aline-d1775025.htm je takmer celokovový. Celá tá horná/dolná plocha a pozdĺžne bočnice. Jedine tie konce sú plastové a závit si už nepamätám či je metrický ale myslím že hej. Konkrétne tento box je veľmi podarený. Vie sa automaticky správne vypnúť po odpojení v systéme a má aj automatické vypnutie po nejakom čase nečinnosti. Má ON/OFF prepínač, LED kontrolku a USB-B. Ja preferujem pri 3,5" boxoch USB-A a USB-B a pri menších 2,5" USB-C. Z tých spomenutých UGREEN/ORICO som mal skúsenosť len s lacnejšími variantami, tie boli vždy celoplastové a zvyčajne sú len zacvakávacie bez skrutiek.

Mě teda ten orico totálně zklamal (tento: https://www.alza.sk/orico-35-hdd-ssd-transparent-box-d5674226.htm ). Možná to je vadný kus a měl jsem ho reklamovat, ale nějak jsem se k tomu nedostal a 300 korun pořizovací ceny mě nijak moc do toho nehnalo. Ale je komplet bezšroubkový, jak někdo chtěl, tak může zkusit štěstí.
Závity na tom axagonu jsou metrické M3 (dávno tam nemám originál, nejsou v krytu nijak zajištěné, tak se lehko ztratí), v dodávce byl i šroubováček. K mému podivu ten závit v hliníku stále drží, i když svého času jsem tam disky měnil dost často, poslední dobou tam mám disky s fotkama, asi už na stálo. Také tento box hodnotím jako povedený, nebyly s ním nikdy žádné problémy.

Pri jednodiskovom riešení je to úplne jedno ,či je to smr alebo cmr,prípadné problémy vznikajú pri viacdiskových RAID riešeniach ….problematika smr/cmr sa zbytočne preceňuje,staré typy diskov používali zápisy a vôbec narábanie s dátami obdobne ako moderné smr disky a tie disky veselo prežili aj do dnešnej doby aj s dátami , akurát už nestačia ani rýchlostne,ani kapacitne, dnes už nejaký ATA33/66 s kapacitou 80-160MB/GB by asi vyvolal úsmev a bez nejakého adaptéra by bol v modernom pc nepoužiteľný,podobne by dopadli aj prvé SATA disky,už by boli veľmi silnou brzdou všetkého , ale takéto disky stále žijú … Quantum Fireball, Hitachi Deskstar//Ultrastar a ich pôvodný tvorca IBM,pôvodný Maxtor etc…..

Díky všem za komenty. Rád bych se dozeptal na to omezení velikosti u těch docků. Moc nechápu čím je to dané, když jde v podstatě jen o přemostění připojení se stejným konektorem, který by byl v PC. Nebo i základní deska by brala jen disky do určité velikosti? Může mi někdo prosím dovysvětlit?

V parametrech u toho EVOLVEO DION 2 s kterým jsem jinak spokojený na mironetu žádné omezení velikosti uvedeno není, tak pořád nevím, zda by 18 TB pobral nebo ne. Předpokládám, že spíše ne, když mnohé nové docky uvádí omezení na i nižší hodnoty.

Je to dané HW návrhem a použitými součástkami (IO/chip). U prodejce může být chyba v informaci. Kolikrát produktové popisky porůznu bridádničtí copywriteři vykrádají od konkurence a bez špetky zbožíznalství a oborové gramotnosti to jen bezhlavě kopírují. Určitě si tyto informace ověřte a případně vyžádejte e-mailem prodejce + výrobce. Mám dobrou zkušenost s e-mailovou komunikací s německým Raidsonic. Ti se tu kvalitu číny snaží držet na uzdě. Rovněž uvádějí kapacitní limity. Klidně začněte u nich e-mailovými dotazy, až si předvyberete z jejich nabídky.

https://icybox.de/en/faq.php

https://icybox.de/en/contact.php

https://icybox.de/en/impressum.php
E-Mail: info(nakyslaryba)raidsonic.de
Online: www.raidsonic.de

edit:
Píšu jim vždy anglicky a německy. Pokud bude třeba, tak sem dejte CZ text. Pomůžeme přeložit...

Díky za všechny rady. Vzal jsem ten AXAGON rámeček a ten 18 TB Exos disk.

Jen taková otázka: když zapojím větší disk do toho EVOLVEO DIONU 2 než je podporováno, co by se stalo, jak by se to chovalo? Hrozí třeba někde nějaká ztráta dat? Protože pokud si dobře vzpomínám, měl jsem v něm 6 TB disk a viděl ho. Ale měl by podporovat jen do 4 TB. Rozumí tomu někdo víc?

No ono to tam ani definované takto nebylo, spíše je to odhad podle novějšího modelu, který to omezení na 4 TB uvádí. Ale otázka přetrvává, kdybych někde měl dock s takovým omezením a dal tam větší disk, co se stane? Nepůjde vidět? Hrozí zápis dat do oblasti limitu, tj. třeba data od 4 TB do 6 TB se zapíší do těch prvních 4 TB a přemažou tam ta původní a tím tedy i ztráta dat? (Zažil jsem kdysi s 80 GB diskem, který systém bral jen jako 40 GB) Nebo jak se to projeví?

těch limitů se v minulosti pár objevilo, souviselo to s tehdejšími omezenými biosy, pak se souborovými systémy, pak s typem disku a tabulkou rozdělení.
jako bonus se trvale objevují čínské fake flashky/sd z alienexpresu, které mají uvedenou podvodnou velikost, to ale není případ tvého hdd.
mezi 4-6tb žádný takový limit není. potisk na krabici souvisí jen s tím, co bylo známo výrobci (nebo překupníkovi čínských šmejdů evolveo), že běžně existuje.

Možnosti jsou různé v závislosti na tom, čím je to omezení způsobené. Klidně se může stát, že se všechno bude tvářit normálně, ale na disk se bude zapisovat po dosažení hranice blbě (namísto aby se zapisovalo za tu hranici, budou se přepisovat stávající data). To je asi ta nejzákeřnější podoba, která byla například ve windows 98 pro disky větší jak 128 GB (137 počítáno desítkově), pokud se obsluha disku nechala windowsům (když se zapla obsluha přes bios int 10h bylo všechno v pořádku).

Jak se to projeví v konkrétním případě těžko lze předvídat, sektory se adresují 48 bity, tak daleko ještě nejsme, takže je otázkou, kde se to omezení bere a z toho plyne pak i odpověď na to, jak se reálně projeví. Může to klidně být tím, že větší disky v té době prostě nebyly, což je naprosto typické. Máme v práci osciloskop, který podle manuálu podporuje CF do 64 MB, výrobce k němu ovšem dodal 512 MB, která normálně funguje. A funguje i 2 GB (nejmenší rozumně dostupná na trhu v té době), i 8 GB. A to není všechno, nyní tam máme 64 GB, která už je asi za hranicí (to ještě žil kolega, který to chtěl vyzkoušet, co se stane), dotaz na volnou kapacitu dá záporné číslo, ale osciloskop na ni normálně ukládá (o tom, jak dlouho bychom plnili 64 GB ani neuvažuju, záznam zabere řádově půl mega, asi ji nezaplníme do konce života).

20 TB vychází cenově blbě, dobře vychází 16 nebo 18, což je v zamýšleném intervalu.

Externí boxy jsem vzdal, přestože nějaká hranice 64 bitů by měla být až daleko za exabajty, a i kdybych počítal hranici 48 bitového LBA na nějakých 128 PB, pořád je to dost daleko. Zřejmě ta implementace bude nějak ošizená, takže výběr boxu bude náročnější. Taky by mě zajímalo co to omezení třeba na 10TB způsobuje, není k tomu totiž žádný rozumný důvod. Hranici 32 bitů jsme překonali při 2 TB a ke 48 bitům (neřkuli 64) je ještě dost daleko.
S tak velkým diskem asi není nezbytné cestovat, na cestování bych pořídil něco menšího, kde by byla kopie dat, které musí cestovat.