Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Na tomto počítači W10 nepoběží (podpora procesoru kritické funkce CompareExchange128)

Ahoj všem.
Rozhodnul jsem se konečně z Windows 7 Home Premium přejít na Windows 10 Pro.
Včera jsem si zakoupil licenci (licenční klíč - elektronický) a jednoduše jsem dle instrukcí od Microsoftu stáhnul instalační nástroj, pomocí kterého jsem vytvořil Bootovací USB flash disk s instalačkou.
Jakmile jsem spustil instalaci W10, čekalo mě nemilé překvapení, a to hláška, cituji:

„Na tomto počítači Windows 10 nepoběží... Procesor počítače nepodporuje kritickou funkci (CompareExchange128)“.

Celou dobu jsem myslel, že můj PC, ač staříček, minimální požadavky pro W10 splňuje, a těmato mininálními požadavky jsou: (RAM: 1 GB pro 32bitovou verzi a 2 GB pro 64bitovou verzi;
Volné místo na pevném disku: 16 GB pro 32bitovou verzi operačního systému, 32 GB pro 64bitovou verzi operačního systému Grafická karta: DirectX 9 nebo novější s ovladačem WDDM 1.0
Obrazovka: 800x600)
.

Asi jsem se tedy mýlil, proto přikládám alespoň základní výpis mého HARDWARU počítače (pomocí softwaru AIDA), kdyžtak se na to, prosím, podívejte.

Moje otázka zní - dá se s tím něco dělat? Ano, očekávám rady tipu - KUP si NOVÝ počítač, upgraduj Bios tím, že koupíš novou základní desku s jiným procesorem apod...
Ale já se ptám, zda se dá dělat něco teď s tím, co mám - tedy s tímto počítačem, případně nějaké drobné úpravy v hardwaru (ne za několik desítek tisíc korun, to bych raději poté už našetřil na nový PC).
Zkrátka zda je nějaká šance, že by na tom W10 poběžel po nějaké "úpravě" Hardwaru nebo zda je jakákoliv možnost?
Verze W10 je 64-bit, COŽ MI NÁSTROJ PŘI STAHOVÁNÍ INSTALAČKY NA W10 I SÁM DOPORUČIL, že mám vybrat 64bit na základě doporučení a dle hardwaru počítače, proto nechápu, proč nástroj při vytváření a stahování .ISO souboru přímo od Microsoftu vůbec na to rovnou neupozornil, že na tento PC nelze W10 instalovat.

Je třeba možné, že by 32bitová verze šla? Ovšem má význam v dnešní době vůbec instalovat 32 bitový systém? Tzn. už kvůli výkonu, kompatibilitě většiny programů, která je dnes asi hlavně na 64 bit, apod.?

Díky za každou radu a poznatek.

Přeji příjemný den.

výkon jak 2 atomy, fak úžasný. hdd snad pamatuje éru parních strojů. 4gb na současná windows? to je tak na telefony.
na xp je to ok, jenže ty dnes nejsou k ničemu.

kup si buď repas za pár tisíc a bude to několikrát výkonnější než tvoje dělo.
nebo jestli máš potřebu pařit hry a jsi zvyklý na ten tvůj spotřebič, tak něco s ryzen "g".

ja se 5 let loucim s milovanymi xp. (athlon 2 be, s690, dnes neco s vykonem 3 atomu)
vedle mam rok a pul novy repas, na nem nejspis w7, mozna dualboot s nvme w10, uz jsem zapomnel.

a kolem uz mi prosly 3-4 nahradni pc, aktualne dell 7040 micro, t'ut'u n'un'u.
no neni cas, jsem na ten kram zvykly.

Ano, já vím, že to není NOVINKA :D... to jsem ale již psal.
Já to určitě na paření her nemám, mám to na běžnou práci na bytě (střídám totiž bydliště dle situace) a tady na tomto PC dělám maximálně práci do studií (pdf, textové editory, prezentace), případně obecně jen základní záležitosti jako hudba, a z těch složitějších operací, jako střihy a edit hudby, filmů, grafika apod., mě PC v tomto nikdy nezklamal, nikdy se nesekal a zvládá to dostatečně a na takové to OBČASNÉ náročnější pracování na PC zvládá.
Plánuji koupi nového PC, ale momentálně fakt prachy nemám a raději si postupně našetřím více, abych koupil PC za minimálně 30 tisíc, aby to už o něčem bylo.

Takže prostě, tento PC je starý, ale běží dobře, seká se maximálně MOZILLA, jinak vše jede víceméně až překvapivě rychle a dobře. Proto mi NA TOHLE STAČÍ, prozatím, na bytě hlavně.

Ne, nerozšifroval. Momentálně tohle dávám do pozadí a snažím se právě rychle přeinstalovat systém (ať už na nový W10 nebo na původní W7 dle toho, co bude v možnostech).
Tzn. disk počká, ten jsem projel antivirem, antimalwarem apod. a data jsem z tama roztřídil dle toho, která data jsou zašifrovaná a která zůstala nedotčená. Teď to není aktuální, dostanu se k tomu až posléze. Neměl jsem teď čas tam proto ani odpovídat.

Vždy jsem slušený a jednám vždy co nejslušněji. Logicky jsem tam nemohl napsat vysvětlení, neboť teprve nyní jsem se dostal sem na poradnu a řeším opět tento problém.
Tedy odepsal bych tam ihned, jak se tam opět dostanu. Ale jelikož jsem neměl čas a obecně řeším tuto, prioritnější záležitost s instalací, až se tam dostanu, odepíšu. Logicky, až tam opět budu, nemám důvod nekomunikovat, důvody pro to byly a jsou, takže neberu to jako neslušné chování. Někteří tam ukončí komunikaci i přesto, že si vše čtou a stejně neodpoví. TO není můj případ a nemám důvod neodpovědět, ale teď se tam přece nepůjdu omlouvat, že nemám čas a že se tam dostanu a budu to řešit, až budu čas opět mít :). Zkrátka až tam napíšu a budu to opět řešit, tak tam napíšu. Omlouvám se tedy, že na tohle nyní nemám čas a řeším prioritnější záležitosti.

No, asi máme každý jinou představu o rychlosti děla. :-) :-p
To nové SSD má větší hodnotu než celý PC. To je někdo opravdu taková socka, že si nemůže dovolit jednou za několik let pořídit rozumný repas? Vč. legálního operačního systému... (radši se neptám, kde tu licenci Win 10 zakoupil).

pomocí kterého jsem vytvořil Bootovací USB flash disk s instalačkou.
Jakmile jsem spustil instalaci W10, čekalo mě nemilé překvapení, a to hláška, cituji:

To, co je na obrázku, je však screenshot udělaný z nainstalovaných Windows 7, nikoliv z nabootovaného instalátoru Windows 10.
Tedy se nabízí otázka, zda jste spustil čistou instalaci, nebo upgrade.

Jejda... :-)
Ano, to je logické, že jsem udělal screen na W7, protože při instalaci to samo na W7 naběhlo a spustilo instalaci takto.
Spuštění instalace přes BOOTOVÁNÍ přes usb nešlo spustit, vždy po třech minutách načítání instalačky se načetlo logo W10 a počítač se vypnul a pak se to zase načítalo, zase se načetlo okno a zase vypnul a tak pořád dokola - smyčka. Takže logicky byl problém už tady, že PC díky procesoru asi zkrátka W10 nechtěl nainstalovat, což se potvrdilo i viz screen. Zkrátka spuštěním čisté instalace přes BOOT, který jsem nastavil i v BIOSU jako prioritní spuštění přes USB nešlo, pořád se to načítalo (mám to mimochodem i nahrané na videu), takže PC to nechtěl nainstalovat a vždy se vypnul a zase načítal a pořád dokola, jak jsem psal. Proto jsem to pak udělal přes spuštěný systém a tam se potvrdilo nejspíše to, že to na PC nepoběží. Proto ten můj dotaz v tomto fóru.

Tak a je jiná možnost? Když mi to při BOOTOVÁNÍ PŘES USB zkrátka nechce načíst, asi tam je nějaký problém, tak jediná možnost, co byla v mých možnostech, znalostech a schopnostech, byla právě spuštění instalace přímo v aktuálně nainstalovaném Windows 7.
Nebo máte nějakou radu a tip, jak udělat to, aby to při spuštění počítače z BOOTOVÁNÍ vzalo a nainstalovalo? Jestli to tedy půjde, když se PC vždy po 3 minutách načtení okna W10 vypne a jede to odznova? Nejsem všemocný a do takových podrobných nastavení a nástrojů BIOSu fakt nevidím, proto se obracím na Vás, na guru a zkušené uživatele na úrovni té nejvyšší, neboť Vy rozumíte i nejmenšímu detailu v celých počítačích. Já jsem na úrovni takové, že zvládám všechny složitější operace, ale opravdu nezvládám tak složité a podrobné, které se začínají týkat až vnitřku Hardwaru, jeho složitého nastavení a řešení jiných detailních problémů např. v registrech apod. Pomocí návodu a rad to zvládnu, ale sám ne.
Pokud je tedy důvod a rada, proč to nevezme (zda to není opravdu tím procesorem, jak je na Screenu), pak samozřejmě budu rád, zda pomůže např. aktualizace BIOSU (zda to vůbec lze) a nebo nějaké úpravy v Hardwaru?

Spuštění instalace z W7 přes ,,Nástroj.... ,, dopadne úplně stejně, vyhodí to hlášku stejnou jako při čisté instalaci. Je to škoda úsilí a práce. Sám jsem se na novém stroji dobrovolně a rád vrátil k W7, ačkoliv mám na druhém SSD instalaci W10, nic mi tam ve W7 nechybí, bezpečnostní aktualizace pro WD chodí a neotravuje mě milion převážně nesmyslných aktualizací W10

Díky za uznání. Já samozřejmě nemám problém přejít na W10, ale kvůli tomu nehodlám ihned kupovat nový PC, když na něj prostě teď nemám prachy.
Navíc nechápu, proč mi kolega výše říká, že spuštěním instalačky přímo v systému je blbost. Myslím si, že je to poměrně jedno, jestli z BOOT přes USB při spuštění PC nebo spuštěním instalačky při spuštěném systému. Tak či tak to nejde, tak je podle mě fuk, jak instlačku spustím, proto nevím, proč se tak po mě chtělo a chce, abych windows přes spuštěný systém neinstaloval. Myslím si, že by to prd pomohlo nebo něco změnilo. Takže díky za potvrzení, že je jedno, jestli tak či onak.
Bohužel tedy stejně musím u W7 prozatím zůstat.

Ptáš se dobře, ale to ti nikdo nezaručí, že to bude fungovat. Je to intelí deska, tj. odpad všech odpadů. Jestli si myslíš, že Intel bude dělat spešl bios pro Win10 pro desku, jejíž podpora skončila dávno před uvedením Win10, tak jsi naivní. Pokud neumíš flashovat bios, někoho schopného si na to najdi, nebo to celé zahoď a kup si normální počítač. Na střelce, který nezálohuje, se najednou nějak bojíš. ;-)

edit: výše jsem ti dal několik podnětů/možností jak to řešit, vybral sis jeden.. možná by bylo vhodné začít u čtení myslet.

to pořád vyjde celkem levně

Omyl. Investovat do počítače, kterému skončila životnost, rozhodně není levná záležitost. Spočítej si čas, který jsi nad tím strávil a uvědom si, že se kdykoliv může porouchat něco dalšího... Už jsi za tu dobu mohl doma mít dávno repas s legálními Windows 10.

Ale tohle ti asi nevysvětlím, budeš mě určitě přesvědčovat, že to tak není.

Nejprve bych zjistil, zda jsou podporovány potřebné instrukce:

https://superuser.com/questions/931742/windows-10-64-bit-requirements-does-my-cpu-support-cmpxchg16b-prefetchw-and-la

Pokud by coreinfo ukázalo, že některá z instrukcí není podporována, pak je pravděpodobně chyba v nastavení BIOSu nebo v hw desky. Processor C2D E8400 požadavkům windows 10 vyhovuje, ačkoliv, pokud se nemýlím, není uveden v oficiálním compatibility listu:-)