Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vykonny kancelarsky PC

Ahoj,

po dlhych rokoch mi zacina odchadzat pracovny PC. Aktualne stare PC ma parametre i5-3470, 16GB RAM, 1GB SSD (SATA), integrovana grafika + 2 klasicke 3.5" disky (tie asi prelozim do noveho pc). Rozhliadol som sa aj po hotovych znackovych PC a bud nemaju pozadovane parametre alebo maju uplne uletenu cenu.

Novy pc by mohol mat snad o cosi vykonnejsi procesor, RAM 16GB, grafika integrovana, SSD 1-2 GB. MB som mal tzv ''military grade", takze tiez nejaku stabilnu dosku hladam.
Bezia tam nejake virtualy, komprimacie, SQL server, ziadne hry. OS bude W10 Pro/W11 Pro. Zo vsetkeho najviac potrebujem stabilitu a vydrz na X rokov, potom skutocne rychly disk a nie premrstenu cenu.

Trochu mi zacalo vrtat v hlave aj pouzitie AMD procesora na zaklade 3149731-novy-pc Nikdy som AMD nemal, zrejme je to dnes uz len moj predsudok, ze Intel je lepsi.

Trochu mam obavy, ze novy CPU nebude doska poznat a bude vyzadovat najprv upgrade biosu na doske (pred X rokmi som skladal nejake PC a nebol problem najst v polici kompatibilny CPU a spravit upgrade, dnes sa uz skladaniu PC nevenujem).

Neviem akej doske dat prednost, ci uprednostnit nejaku konkretnu znacku, ci ostat pri Inteli alebo brat aj AMD, ake RAMky, zdroj, vetrak na CPU, proste nie som uz velmi doma vo vybere spravnych komponentov.

Bol by niekto ochotny poradit vhodne komponenty? Uplne idealne z https://www.atcmarket.sk/

Uvitam akekolvek dobre rady a pripomienky.

Rozdily v cenach jsou velke a ja nevidim v tvem komentari, jake cenove pozadavky mas.

Obecne:
nejaka rozumna skrin
kvalini Gold zdroj 500-600W
deska Asus, MSI B550
procesor s iGPU Ryzen G nebo v pripade vice jader k procesoru nejakou levnejsi grafiku
SSD NVMe minimane PCIe3 s TLC a cache

v procesoru a SSD muze byt co do ceny velky rozdil a samozrejme od toho se odviji vykon, takze dej cenu, kterou to ma stat.

Diky za reakciu.

Ak to bude stat do 500€ budem rad. Ak do 1000€ tak uz az tak rad nebudem ale prezijem. Nepotrebujem silou mocou zvysit cenu o 30% a ziskat 5% vykonu navyse. Popravde, ani terajsi PC by som nemenil, vykon v principe postacuje, akurat zacina odchadzat. Takze cim nizsia cena, tym lepsie, nie vsak na ukor stability, bezi to 24/7. Grafike samostatnej by som sa radsej vyhol, zbytocny problem do buducnosti, video nestriham, hry nehram.

Ake RAM, znacka, rychlosti, 1x16 alebo 2x8?,
vetrak dodavany s CPU alebo iny?,
pojde ten CPU v doske "hned" bez upgradu biosu?
Win11 potrebuje nejake novsie TPM? (fakt neviem, nieco som letmo zachytil)
Pridavny vetrak do skrine ano/nie?

Pokud virtualizuješ, spíš 2 x 16 GB.

Na práci spíš ticho, takže větrák "lepší", orientačně 1000,- Kč.

Desku kup "aktuální" k CPU, půjde hned :-)

W11 vyžaduje TPM 2, novější MB to asi mají (nebo mají header).

Přídavný větrák do skříně netřeba.

Vybráno na Alza.sk:

PC skrinka SilentiumPC Signum SG1 TG (CB159b)
60,90 €

PC zdroj Be quiet! PURE POWER 11 500 W (BN293)
75,90 €

Základná doska ASUS TUF GAMING B550-PLUS (ACb550tgp)
128,90 €

Procesor AMD Ryzen 7 5700G (BD740j12)
301,90 €

Chladič na procesor SilentiumPC Fera 5 (CBf5)
29,90 €

Operačná pamäť Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600 MHz CL16 Renegade Black 1Gx8 (DEr32b36bs2)
139,90 €

SSD disk ADATA XPG SX8200 Pro SSD 2TB (DU102o2e)
234,90 €

Celkom bez DPH
810,25 €
K úhrade
972,30 €

Něco dáš asi za sestavení, nevím, jak to mají na Alze či jinde.
Budeš nejspíš potřebovat koupit operační systém.
Skříně na Alze jsou tragédie, vybral jsem asi nejlepší, co jsem našel, ale předpokládám, že si vybereš něco vlastního tam, kde to budeš kupovat.

Volitelně:

Procesor AMD Ryzen 5 5600G
189,90 €

SSD disk ADATA XPG GAMMIX S50 Lite 1 TB
108,90 €

Celkom bez DPH
611,92 €
K úhrade
734,30 €

Takze som isiel podla tvojej rady a nieco som povyberal.

AMD/ Ryzen 5 5600G/ 6-Core/ 3,9GHz/ AM4/ BOX
https://www.atcmarket.sk/detail/AMDRyzen-5-5600G6Core39GHzAM4BOX/687221

---

ASUS TUF GAMING B550-PRO/ AM4/ ATX
https://www.atcmarket.sk/detail/ASUS-TUF-GAMING-B550PROAM4ATX/661600

alebo mozno staci aj mATX??, neviem...
ASUS PRO B550M-C/ CSM/ AM4/ mATX
https://www.atcmarket.sk/detail/ASUS-PRO-B550MCCSMAM4mATX/657802

alebo toto, wifi vsak asi nevyuzijem...
ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II/ AM4/ ATX
https://www.atcmarket.sk/detail/ASUS-TUF-GAMING-B550PLUS-WIFI-IIAM4ATX/703019

nie celkom presne rozumiem tomuto, su tam 2 rovnocenne konektory alebo ako to vlastne je?
M.2:
• AMD Ryzen™ 5000 Series/ 3000 Series Desktop Processors :
• 1x M.2_1 socket 3, with M Key, Type 2242/2260/2280 (PCIE 4.0 x4 and SATA modes) storage devices support
• AMD Ryzen™ 4000 G-Series Processors :
• 1x M.2_1 socket 3, with M Key, Type 2242/2260/2280 (PCIE 3.0 x4 and SATA modes) storage devices support
• AMD B550 Chipset
• 1x M.2_2 socket 3, with M Key, Type 2242/2260/2280 (PCIE 3.0 x4 and SATA modes) storage devices support

---

Patriot Viper Elite II/ DDR4/ 16GB/ 3600MHz/ CL20/ 2x8GB/ Red
https://www.atcmarket.sk/detail/Patriot-Viper-Elite-IIDDR416GB3600MHzCL202x8GBRed/680210

Je to OK? Alebo nejaku inu?

---

Samsung 980 PRO/ 1TB/ SSD/ M.2 NVMe/ 5R
https://www.atcmarket.sk/detail/Samsung-980-PRO1TBSSDM2-NVMe5R/646847#tab-params

---

FSP/ Fortron HYDRO GSM Lite PRO 550, 80PLUS GOLD, 550W, semi-modular
https://www.atcmarket.sk/detail/FSPFortron-HYDRO-GSM-Lite-PRO-550-80PLUS-GOLD-550W-semimodular/662601

---

Gembird Computer case Midi Tower Fornax 150 Red USB 3.0
https://www.atcmarket.sk/detail/Gembird-Computer-case-Midi-Tower-Fornax-150-Red-USB-30/619543#tab-desc

---
SCYTHE SCKTN-5000 Katana 5 CPU Cooler
https://www.atcmarket.sk/detail/SCYTHE-SCKTN5000-Katana-5-CPU-Cooler/540318#tab-desc

Posudte prosim, ci je to OK, alebo co zmenit.

viz moje odpoved nahore

5600G je sestijadro, je ok, ale nevyuzijes nahodou na SQL 8 jadro teda 5700G?

mATX ASUS PRO B550M-C ok, ale pocitej, ze ma horsi zvukovku, zalezi, jak moc si na audio potrpis, za me ok.

pameti ne, jsou CL20, ber ty, ktere jsem navrhl ja.

Samsung 980 PRO muze byt.

Zdroj Fortron ne, ber ten, co jsem navrhl ja. Taky to vyrabi FSP, ale jsou kvalitnejsi.

Jinak ok.

Chcel som pokracovat, uklikol som sa...
• AMD Ryzen™ 5000 Series/ 3000 Series Desktop Processors :
• 1x M.2_1 socket 3, with M Key, Type 2242/2260/2280 (PCIE 4.0 x4 and SATA modes) storage devices support
• AMD Ryzen™ 4000 G-Series Processors :
• 1x M.2_1 socket 3, with M Key, Type 2242/2260/2280 (PCIE 3.0 x4 and SATA modes) storage devices support

Podla tohto by som 5600G zaradil medzi 5000 Series.

Mě to taky furt mate, tak se nedivim, že to mate výrobce desek i recenzenty. Pro ty je to denní chleba a přesto v tom mají bordel. Tohle je bohužel AMD, naprosto chaotická firma, kde člověk musí do specifikací a všechno furt ověřovat, protože z názvu neplyne nic.
Jenže Intel je dneska passé, ty jeho procesory nemají výkon a navíc jsou to děsní žrouti energie, takže nezbývá než se podřídit chaosu od AMD.

5600G a 5700G je architektura Zen3 Cezanne, která nemá úplně všechny vychytávky z architektury Zen3 Vermeer, což je 5500, 5600, 5600X, 5700X, 5800X, ....

Jiná architektura je z toho důvodu, že Vermeer je čipletová konstrukce, kde se mohou čiplety libovolně přidávat a ubírat, podle toho, jak to výrobce chce, ale neobsahuje to iGPU a není s něčím takovým v návrhu vůbec počítáno. Cezanne je monolitická nebo snad jednočipletová konstrukce, kam se další čiplety nedají přidávat, takže nemůže mít víc jak 8 jader, za to je v návrhu počítáno s iGPU.
Jedním z rozdílů těch konstrukcí jsou i přípojné body, Vermeer má PCIe4, Cezanne jen PCIe3.

Ono by se dalo říct, že když AMD vyvíjela řadu 5000G, tak vzala řadu 5000 a řadu 4000G a spojila je dohromady. Ona mimo jiné žádná řada 4000 neexistuje, u procesorů bez GPU tak jak se postupne vyvíjelo byla řada 1000, 2000, 3000, 5000 a připravuje se 7000.
Kdežto procesory s iGPU jsou 2000G, 3000G, 4000G, 5000G. S iGPU je i řada 6000, ale ta ma koncovku U nebo H, protože je jen pro notebooky.

Chladic som vyberal co najlacnejsi s prihliadnutim na zivotnost:

"The new 92mm Kaze Flex PWM fan utilizes a self contained Sealed Fluid Dynamic Bearing (Sealed Precision FDB) for quieter, more reliable operation with a extremely long lifespan of over 120 000 hours. "

Co sa tyka case, suhlasim, je strasna. Vyber je ale dost slaby, radsej uprednostnim nieco decentnejsie. Tuto som vybral len kvoli viacerym internym poziciam 3.5" pre disky. Ale mozno pohladam este nieco ine...

Nedejte na reklamštinu, pořád platí že pokud není nějaký pádný důvod šetřit místem, tak brát vždy chladič s čím větším průměrem ventilátoru = ne 92mm, ale 120 - 140mm. Stačí nižší otáčky pro uchlazení stejného výkonu = je to jak tišší, tak s delší životností. ad. 3,5" disky - jak už padlo, šmankote co s tím dneska?

Jej, jeste, zes mu to napsal. Jsem mu ten chladic odsouhlasil a nevsimnul jsem si, ze ma jen 92mm FAN, to opravdu ne, ta doba 92mm vetraku je uz pryc, takovy chladic jedine, pokud by byl zdarma.

---

Jinak k tem skrinim, ono pokud by chtel skrin s 5,25" otvorem, tak se dneska vybira hrozne tezko. Treba na Alza.sk jsem nenasel jedinou, ktera by za neco stala. Pritom aspon 1x5,25" se mimo herni masiny stale hodi, nejen na mechaniku, ale treba i na vymenne HDD nebo ruzne regulatory.

Pletes GB a TB, ale rozumim, co tim chces rici. Mam to stejne, 3x1TB SSD, protoze hry nechci furt preinstalovavat a SSD jsem kupoval postupne a k tomu 3TB HDD na data (fotky, videa, dokumenty). HDD je porad vyznamne spolehlivejsi nez SSD, tudiz ma smysl mit v pocitaci 1x 5400ot. HDD, ktere neni slyset a neni velka pravdepodobnost, ze za dva roky odejde.

lucifer je s tim, ze HDD nema smysl, uplne mimo.

Kam běžný franta uloží fotky a videa z dovolené? Pokud je dá na SSD, které časem odejde, tak sem pak přijde brečet. Měl by je dát na HDD a to buď do počítače nebo na externí disk. NAS jako řešení používají lidé znalí PC, rozhodně ne běžní frantové. Takže nejlépe je, když má běžný uživatel jedno HDD v počítač a k tomu jeden externí USB HDD na zálohy.

Lucifer píše na dvoch miestach nie na desiatich - s problémami pochopenia písaného textu sa obráť na odborníka.

Bežne zarábajúci jednotlivec v rámci CZ/SK ktorý má štandardné požiadavky na kapacitu a teda niekde v rozmedzí 2-4TB(má väčšina ľudí čo poznám), nepotrebuje šetriť na zakúpení HDD. V týchto kapacitách sa to dnes dá vykryť čisto v rámci SSD v rozumnej cenovke a to počítam samozrejme aj s tým že je k tomu aj SSD záloha.

Pomer cena/kapacita pre úložiská ma z môjho pohľadu zmysel sledovať až od +4TB ale jasné že je to individuálne podľa toho kto má aké preferencie. Pozerať sa na životnosť SSD vs HDD? V oboch prípadoch bez zálohovaných dát je prakticky jedno či to je SSD/HDD, o dáta skôr či neskôr bez zálohy príde každý.

HDD je minulosť a treba ich vytesniť z bežnej spotrebnej elektroniky! Veľké, hlučné, ťažké a nevyspytateľné. Majú aj dnes využitie to nepopieram a budú mať aj v budúcnosti pretože pomer cena/kapacita ale bežný NTB/PC/konzola a iné zariadenia pre bežných frantov a frantice to už fakt ne!

Hej HDD ti pošle notifikáciu 24hod pred vypovedaním služby a ak to aj nestihneš tak ti ponúka možnosť obnoviť dáta.

Jáj počkať ty to myslíš obrazne aj s Lukas1982. Ak to ale myslíte obaja vážne tak veľa šťastia. Beriem že HDD má určité ukazovatele ktoré môžu a nemusia naznačovať jeho blízky koniec ale koľko % diskov sa podarí takto vopred identifikovať? Koľko HDD skape len tak z dňa na deň a zrovna tie z najnovšej produkcie? Spoliehať je na to číre šialenstvo a taktiež to vôbec zohľadňovať. Je pravdou že koniec SSD je ráznejší a nekompromisný ale veď aj SSD si môžeš odsledovať. Výrobcovia udávajú TBW pre dané čipy a % životnosti buniek si vieš skontrolovať v SW. Dosť veľa ľudí čo sa točí okolo diskov hovorí takú vec že HDD ak prežije prvé mesiace prípadne prvý rok tak je malá šanca že nasledujúce roky prestane fungovať. V prípade SSD ak ho zapnem a funguje tak funguje. Ak nefunguje tak nefunguje a rovno ho pošlem späť a vrátia peniaze a beriem rovno iný kus.

Obnova dát hovoríš? Oni ti to nepovedia, je to ich biznis ale ak by si vedel akú má úspešnosť firmička ktorá sa špecializuje na obnovu dát tak veľa šťastia znova - https://www.youtube.com/watch?v=6WmYvoftT-E pre ilustráciu(až také zlé to nie je) :-D

Ne umrtnost, ale nizkou zivotnost, ktera je dana poctem prepisu tech disku.

Ja delam s datama, v praci to jsou desitky SSD a HDD a muzu teda porovnavat. HDD obcas umrou, protoze to vyrobce nezvladl a posral vyrobni proces, treba Seagate 7200.12. Brzo se vedelo, ze umiraji, u nas take, takze jsme zbytek vymenili driv, nez to stacilo umrit vsechno. Za to SSD umiraji zcela nahodile, naposledy z niceho nic Samsung 870. Neni to nic velkyho, ale ma to jeden podstatny rozdil. Pokud je HDD v poradku, nema problem z vyroby a nikdo s nim netriske o zem, zije klidne 15 let. Zatimco SSD, pokud je kvalitni, tak po cca 5 letech konci, bud mu zacnou odchazet bunky kvuli mnoha prepisum nebo to proste zabali.

Ja tim tady nepropaguju navrat k HDD, ale jsou stale pripady, kdy je dobre mit data na HDD a takovy domaci uzivatel, ktery rad foti a nataci videa, to je presne pripad cloveka, ktery nechce neustale menit SSD, ale potrebuje mit ty data dlouhodobe ulozena na necem extra spolehlivem, na HDD. A samozrejme 2 kopie dat jsou pro zalohovani naprosta nutnost. Kdybych to mel na SSD, tak si radeji udelam ty kopie 4.

Koľko TBW majú tie SSDčka keď po 5 rokoch končia(mŕtve SSD už nič nepovie ale obecne koľko odhaduješ TBW)? Môžeš doložiť viac údajov daného využitia? Točím sa okolo PC/HW už pomerne dlho ale s SSD som začal dosť neskoro. V rámci mojich diskov som prvé SSD kúpil až v 2018 - Samsung 860 EVO 250GB, 17TBW, 2000 štartov, 7000 hodín a používané ako systémové SSD dodnes ho mám v NTB a funguje, CrystalDiskInfo hlási 95% zdravie, výrobca udáva 150TBW a dávali k tomu 5 ročnú záruku. Staršie a využívanejšie SSD čo do počtu hodín a TBW nemám. Nepracujem v IT sektore ani s dátami a narovinu poviem že ak SSD vydrží naozaj toľko TBW koľko udávajú výrobcovia tak nemám čo riešiť. Aj keby som sa posral tak v rozumnom horizonte som bez šance aby som prekonal TBW. Napríklad tento samsung má za 5 rokov užívania ako systémového disku 17TBW. Kým dosiahne čoilen 50TBW tak už dávno bude kapacita zastaralá. V tej dobe bude stáť 250GB SSD zopár eur.

Súhlasím s tým čo píšeš o niekom kto pracuje s fotkami, videom a celkovo dáta. Pretože oni tam už môžu prekročiť TBW tak fajn... Bežný smrteľník ale myslím že nie. Mám aj vyššie kapacity SSD, 2TB a výrobca udáva 700TBW. Znova to isté. Aj keby neviem čo robím z mojej bežnej činnosti nikdy sa nedostanem ani na trojciferné čísla TBW.

Az budu v praci mrknu na CrystalDiskInfo, kolik to maji SSD, ktere jsou tam ted, najeto.

Podivej, ono SSD vydrzi, ale musis se k nemu trochu chovat. Takze treba ja mam prvni domaci SSD z konce roku 2010. Jedna se o 80GB MLC Kingston SSDNow M, dodneska na nem jede system, aktualne WIN10 v pocitaci u rodicu. Reknes si, no ty vole, mu to bezi 12 let a zkuhra :-), ale vzdycky na tom byl jen ten system a MLC drzi radove dele nez soucasne TLC disky.

U novejsich SSD, ty uz jsou TLC, ktere mam ve svych kompech, se snazim zapisama setrit a treba i cache prohlizece hazim na HDD. To je uz mirne uzivatelsky diskomfortni, ale chci mit delsi zivotnost, tak to delam, nikomu to nevnucuju. Porad ale plati, ze hodit do pocitace 5400 ot. HDD na videa a fotky, uzivatele nijak neomezuje. Ty disky jsou taky tiche a pokud clovek s tema fotkama zrovna nepracuje, tak ani nemusi bezet. Obzvlast vzhledem k cenam za HDD je uplne jednoduche, kdyz si i bezny uzivatel jedno do pocitace hodi. Ale zase tim nevylucuju jine moznosti. To znamena, uzivatel ma v PC jen SSD a HDD ma v externich discich nebo v NASu. V techto pripadech, pokud uzivatel nechce mit v PC HDD a jede jen na SSD a pracuje s daty, doporucuju mit ta SSD dve. Jedno na system a druhe na data. Data zaroven zalohovat do NASu (na externi disk) a az datove SSD odejde a ono odejde, tak proste poridi nove a zkopiruje to z NASu (z externiho disku) zpatky.

Je to hlavne o preferenciách tak ako píšeš, to isté si o tom myslím aj ja. Budem vďačný za to info o TBW.

...Podivej, ono SSD vydrzi, ale musis se k nemu trochu chovat...

A kde to neplatí? :-)
HDD je citlivý na otrasy, pohyb a ani vysoké teploty mu veľmi neslušia(rovnako SSD). Mne sa to síce nikdy nepotvrdilo ale hovorí sa že HDD nemá hlavne rád ak sa otáča a manipuluje s ním počas prevádzky(hlavne integrovaný HDD v NTB). Taktiež aj SSD má svoje nevýhody. Všetko má svoje pro a proti. Mám doma OLED a tiež tam nemôžem púšťať každý deň prehrávač hudby na obraz, vypínam obraz ak ho nepotrebujem, ak ide len o zvuk. Čiže pravidlá ako sa chovať k elektronike platia snáď u všetkého.

Zaujímavé je že zopár ľudí s ktorými som sa bavil a robia s fotkami/videom atď. čiže prepíšu kvantum dát denne tak hádaj čo si do PC kupujú? Nemám to založené na názore až tak veľa ľudí, nebude ich viac ako 10. Lenže oni čo sa úložiska týka majú pomerne jasno. Chcú rýchlosť a vzhľadom nato koľko v takom zamestnaní môže zarobiť mu nerobí problém častejšie kúpiť hoci aj vysokokapacitné SSD. Bavíme sa tu už o veľkej kapacite v rámci interných SSD do PC. Samozrejme ext.zálohy majú všetci do jedného uložené na HDD pretože to v takom zamestnaní berie desiatky, stovky, tisíce TB dát. Hovorím o aktívnom úložisku ktoré denne využíva a v takom prípade chcú takmer vždy SSD.

to dává smysl. pracovní disk nechť je ssd, je prvním úložištěm fotek / videa. protože původní originál ve foťáku člověk smaže / ztratí / kamsi odloží.
a protože člověk ví, že má po ruce jedinou verzi souboru, má si pořídit druhé nejlépe síťové terabajtové úložiště, kde mu bohatě stačí hdd 5t. otáček.

smart stav disku:
moje zkušenost z provozu pár set pc je taková, že skoro polovina hdd umře bez těchto předchozích varování. čili bez občasných záloh se to neobejde, stejně jako ssd.

Prevádzkoval si pár stoviek PC? Tak to už musíš mať riadny prehľad. Mne rukami neprešlo ani náhodou až takto veľký počet HW. Ja obecne proti HDD nič nemám. Je pravda že posledné 2-3 roky sa ich zbavujem v rámci mojich osobných úložísk. Už mám len 2ks 1TB 2,5" a tie do konca roka tiež končia nakoľko už mám náhradu vo forme SSD ale mať doma jedno poriadne kapacitne veľké HDD na zálohu všetkej SSD kapacity nebude v budúcnosti na škodu. Aktuálne si zálohujem na SSD pretože nemám až tak veľa toho čo potrebujem ukladať. Nie viac ako 3TB. Postupne sa ale dostanem nad 4TB a v tej dobe určite siahnem po 4TB-12TB HDD na zálohu všetkých SSD.

Ak máš takto bohaté skúsenosti s týmto aký je tvoj názor napríklad na elektromagnetizmus v spojitosti s úložiskami? O tomto sa mi nikdy nepodarilo zistiť nič relevantné a popravde ani neviem či tomu venovať energiu, či má zmysel sa tým zapodievať. Nič z toho čo by mohlo byť potencionálne riziko sa "nikdy" nestalo. Myslím hrozba v podobe elektromagnetickej búrky zo slnka ktorá bola posledná silná až niekedy začiatkom minulého storočia keď ešte nebola elektrifikácia rozvinutá a tiež možnosť že niekde blízko bude použitá EMP bomba trebarz od putina :-D

emc teď netřeba řešit. bedny jsou kovové, nějak uzemněné, to musí pro neválečný stav stačit.
důležitější jsou zcela běžné poruchy na napájení: vyjímečně za blízké bouřky, nebo pravidelně při vypínání/zapínání fabriky při roční odstávce. to chcípají jednotky pc: napájecí zdroje nebo komunikační karty. ty sebou někdy můžou vzít pci sběrnici, takže i základní desku.

ty pc běží v nějakém směnném provozu, to může být trochu jiný případ než když ho máš v kanclu pod nohama a vidíš jak se chová, případně si naplánuješ "odstávku" nebo můžeš dělat z jiného kancl pc. ve výrobě to musí jet, řešíme až havárie.
pc dodávané z agilent/keysight v hotovém výrobním zařízení nám chodí s hdd, od w7+ je to zdržující potrat.
pokud to stavíme sami, objednáváme běžná ssd samsung. v začátcích ssd bylo těch značek víc, ty noname nedoporučuju. na opravy (nákup na paragon do 1.000) objednávám mx500, ssd230, su800 - bez problému.
dokonce bude asi pár kusů win xp, co běží na ssd bez podpory trim, zatím žijou.

chcípnout může všechno, takže párkrát do roka zálohujem celý systém c: do image na druhý oddíl, to se pak posouvá na nasku.
přírůstkové zálohy mě neba, ona se nemusí každá záloha za běhu povést a pak je ten přírůstek k ničemu. a nechtěl bych pak na odpolední nebo na noční marně hledat, co k sobě slepit.

Nizka zivotnost je holy nesmysl. beznym pouzivanim nemas sanci dnesni SSD v desktopu "upsat", at by jsi se snazil jak jen bys chtel. Neco jineho je nasazeni v serverech, ale pro ne jsou taky jine SSD, s uplne jinou zivotnosti co se prepisu tyce. A z me zkusenosti z radove stovek SSD v trvalem provozu - jedine tri ktere mi odesly se "ztratou dat" - uplne mrtve z vteriny na vterinu byly kupodivu ne uplne levne serverove Intely. Vymenil jsem nekolik ruznych desktopovych Samsungu a Crucialu jen kvuli SMART infu a treba zpomalenemu az nemoznemu zapisu - beze ztraty dat, cist z nich vzdy slo.. Pouzivam bezne desktopove disky pro ukladani IPTV archivu, prepis 80-90% kapacity jednou tydne - to je zatez mnohonasobne vyssi nez pri jakemkoliv provozu domaciho PC, vydrzi tento provoz bez problemu 4-5 let, jde o nejakou stovku - stopade ruznych WD Blue, Samsung Evo, Crucial MX...