Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Free program na klonovani disku

Dobrý den.
Prosim, tip na bezplatný program ke klonovani disku ?
Mám momentalně tři HD v PC. Na jednom pc běží, druhý hardisk je připojen a potřebuji na třetí naklonovat obsah druhého.

Easeus jsem vícekrát použil, v nějaké prehistorické verzi (>10 let, končila u 2 TB), a vždy bez problémů. Poradil si i s chybnými sektory, nezkolaboval na nich jako nějaký jiný (I/O error a konec), už nevím který. Taky jsem měl pocit, že novější verze nejsou zadarmo ani tak uživatelsky přívětivé. Ta stará verze visela dlouho na slunečnici (možná tam stále je, pokud ten portál ještě existuje) jako nějaký samorozbalovací archiv, z něj se vyseparoval soubor iso, který se vypálil na DVD (při své paranoje jsem tehdy nechtěl spouštět ten exáč, pokud to není nezbytné).

Jinak klonování disků se dá dobře udělat v linuxu, jenom cílový musí být větší (nebo minimálně stejný) než zdrojový, jinak vznikne zmatek (výsledná partition se pak na celý disk bez problémů roztáhne třeba ve správci disků windows). Na příkazovém řádku se dá sudo cd /dev/sda /dev/sdb (sda a sdb jsou disky) ale je potřeba si řádně ty cesty ověřit, jednou jsem si takto zrušil flešku (obnovil ji až windows XP když jsem kolegovi ukazoval, co jsem udělal a jak s tím nic nejde), to když karta, kam se měl ten disk (zkopírovaný do bitové kopie) nebyla sda jako vždy ale zrovna sdb, protože sda už byla fleška s tím souborem (ten hned na začátku přestal existovat). Jde to nějak i v grafickém režimu ve správci disků (vytvořit image, obnovit z image), tam bych se nespletl, ale z nějakého důvodu jsem to tehdy dělal v příkazovém řádku.

Hlavně jim nevadí, že verzi zdarma používám v práci. Několikrát jsem image obnovoval, pokaždé v pohodě. Za mě nejlepší program na klonování a image disku pro Windows. (Dole píšu, že doma mám Acronis True Image, důvod je ten, že v době, kdy jsem ho kupoval, jsem o existenci Macrium Reflect nevěděl.)

Zda sa, ze free verzia uz nie je k dispozicii. Vedel by si niekde zazdielat tu, co mas? Pripadne niekto, kto ma este funkcnu free verziu - na ich fore som nasiel, ze Last FREE version was v8.0.7279...

Ja mam staru 5.2 a nechcem to riskovat hladat na roznych warezoch.

Myslim, že verze 8 byla od začátku free pro osobní použití. Pokud to chceš pro toto použití, potom si nainstaluj AOMEI Backupper Standard, který je dostačující náhradou.

Pokud hledáš verzi free i pro komerční účely, tak bych řekl, že to skončilo s verzí 7. Jestli bys měl zájem o tu, tak se mohu podívat v práci, jestli tam ještě nemám instalačku schovanou.

Ak mas mozes pozriet na ten Macrium ak nieco najdes, ako pisem, na ich diskusnom fore ludia uvadzaju, ze posledna free bola 8.0.7279. Tak budem rad ak sa mrknes v praci na to.

Inak, ten AOMEI vyzera podla popisu velmi zaujimavo. Ak dokaze zalohovat priamo na OneDrive (teda bez MS OneDrive klienta), tak by mi to vyriesilo aj druhy, nesuvisiaci problem. Pri free verzii sa pise - Backup to Cloud Drive a zaroven je tam spomenute este ako samostatna polozka Cloud Backup - 15-day Trial. Cloud Backup je nejaka ich extra sluzba/priestor? Alebo sa pod tym mysli aj OneDrive? Mas s tym skusenost ako to myslia? Skusat to budem totiz az v pondelok.

minitool partition wizard - je to partition manager, ne přímo klonovací program. přesto mi kterási jeho free win verze udělala klon disku 1:1 na ssd.
boot cd ta free verze neumí.

pokud nemáš nvme disk, jde použít boot médium acronis true image, bezpečně asi do roku 2019: http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2019.iso
boot = offline, bez instalace.

easeus todo backup kdysi měl v program files schované celé .iso boot média. to by tě předpokládám taky neomezovalo.

často tady citují macrium reflect. já ho neznám, protože používám jiné nástroje, ale google snad poradí.

jo, zhruba ta verze začala podporovat nvme disky.
cca od v.2020 je součástí nějaká antimalwarová brzda, docela účinná: nainstalovaná win verze skoro zastaví dvoujádrový procesor a tím znemožní viru se nějak víc šířit. a začali používat formát .tibx
mám nainstalovanou v.2021, potřebuju to kvůli výrobě bootovacích médií s universal restore, jsou fajn (2.obrázek)

od v.2022 se pak platí výpalné za ati každý rok, čili ty verze už mě nezajímají.

Díky a info. ATI mi k tomu donesl majitel. ATI jinak nepoužívám. V minulosti se to chovalo všelijak, takže jsem v to ztratil důvěru. Jsou lepší nástroje, některé zdarma.
Jen mě zarazilo, že to nenaběhlo na 2-jádru AMD CPU. Nakonec jsem to zálohoval v Clonezilla.

jo, stal se z toho moloch jako kdysi nero.
ja pro nej obetoval 2 pc, na tech jsou nainstalovane ruzne verze, posledni 2021 (umi nvme) jeste pred rocnim vypalnym za radoby antivir.

pouzivam je k silazovani vzorovych image klonovanych pc, jen k nouzovemu klonovani pod windows - ta verze je uplne odporna, s nesmyslnym chovanim, a totalne degraduje vykon pc, i po stopnuti agenta.
hlavnim cilem tech pc je generovat multi-bootovaci flashky, ty jsou fajn.
generuju je takto, protoze jejich iso neni kompatibilni s ventoy ani s rufus.

Tak jsem to konečně našel, když jsem to včera potřeboval. Jak jsem psal, v linuxu je to brnkačka, dá se to udělat z příkazového řádku i interaktivně ze správce disků, který dneska mají snad všechny rozumné distribuce (nemá ho třeba raspbian a chybí mi tam).
Ovšem já to potřeboval ve windows 10. Prostě jsem potřeboval soubor image pro raspbery dostat na paměťovku. A doma nemám internet, abych něco stáhnul. Tak jsem znovuobjevil HDD RawCopy Tool, který jsem s úspěchem používal v dobách, než jsem používal linux. A jak vidím https://hddguru.com/software/HDD-Raw-Copy-Tool/ už je verze 1.10, já mám 1.01 - datovanou 2011, což je v počítačové technice pravěk, ale asi je ten program napsaný korektně tak funguje i v desítkách (tu současnou verzi jsem ještě nezkoušel, i když jsem si ji právě stáhnul, a mám u takovýchto jednoduchých programů tendenci očekávat spíš zhoršení). Pro nekomerční použití je zadarmo, takže pokud neklonujete disky na kšeft, tak je to přesně ono.

Ten program neznám, ale podle názvu kopíruje sektor po sektoru, což bude asi dost pomalé. A podporuje další funkce? Např. zarovnání oddílů na SSD, klonování většího disku na menší, vytvoření image a jeho prohlížení a rozbalení souboru, atd...?

Ne, je to opravdu jen kopie sektor po sektoru (opravdu jen celý disk, měl jsem někde program, který umí jen partition, ale ten zase uměl jen IDE a někdy SATA, ale rozhodně ne USB nebo nvme), nic víc. Je to jednoduchý program, který dělá vlastně totéž jako obyčejné kopírování v linuxu (teda skoro totéž, v tom linucu je možné si zvolit i jenom jednu partition).
Rychlost závisí na disku, respektive obou discích (či ssd), pokud se kopíruje disk na kterém nic neni, tak je to totální degradace rychlosti (inteligentní program zkopíruje to (skoro) nic a končí, tady by s ekopírovalo všechno), ale plný disk podle mě musí vyjít nastejno nebo lépe (kopíruje se souvislý blok dat, žádné přeskakování ze souboru na soubor...).
Jako zdroj nebo cíl se dá zadat i soubor, takže image vytroří i obnoví.
Na rozbalování souboru a prohlížení image snad není nic potřeba, to už umí snad i windows10, aspoň mám pocit, že jsem o tom četl? (Musím to někdy zkusit (zatím jsem připojoval jen iso cd/dvd/bd), tohle dělávám obvykle v linuxu, kde se image normálně připojí jako disk, přičemž nepamatuju, že by tomu bylo jinak, v XP a sedmičkách jsem na to měl nějaký program (imdisk či tak nějak a taky getdataback) protože ty to neuměly.)

jedna technická: protože klonování disků dělám docela často, tak to nehledám a nestahuju, až když potřebuju něco udělat.

mám připravené:
- flashku s hirens boot 10.x (drive snapshot, npwd resetovač hesel, nouzový partition manager)
- cd s hirens boot 10.x (staré desky nemusí dobře bootovat z usb)
- flashku multiboot acronis 2015 (disk director + true image + universal restore + ovladače chipsetů)
- cd acronis 2015 (kdyby se někde nechytalo usb)
- flashku multiboot acronis 2021 (disk director + true image + universal restore + ovladače nových chipsetů)
- flashku s hirens pe 64 (resetovač hesel, nouzový partition manager, hwinfo aj.)
- usb box zalman/iodd se všemi těmi .iso, instalačkami, místem na klony a s rozbalenými chipsety
- pár free partition managerů pod win pro změnu rozdělení disku za běhu, pro nouzový klon 1:1, taky pro zašifrované disky
hw:
- usb stojánek na sata disk
- usb redukci na ide
- usb box na nvme
- usb box na msata

ideálně to mít 2-3x, když to potřebuju doma, v práci, furt si to někdo pučuje...