Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel - průměr hodnot B v závislosti na hodnotě A

Ahoj, prosím o radu - mám excel tabulku, kde v sloupci A je X různých hodnot - text (stejný text je ve více buňkách), ve sloupci B je číselná hodnota. Potřebuji vytáhnout souhrn kde budu mít text ze sloupce A a vedle toho průměr všech hodnot ze sloupce B u kterých byl v sloupci A daný text.

Př.

Sloupec A / Sloupec B
Karel 5
Tomáš 2
Karel 3
Karel 1
Tomáš 7
Tomáš 2
Karel 8
Tomáš 2

______________
Výstup:
Karel 4,25
Tomáš 3,25

V tabulce mám hodně záznamů a ručně je to tedy nesmysl dělat, poradíte prosím někdo jak to udělat automaticky? Děkuji

Řešení:

Alebo klasicky výpočtom priemeru, t.j. súčet/počet, čiže:
=SUMIF(A1:A8;"Karel";B1:B8)/COUNTIF(A1:A8;"Karel")
=SUMIF(A1:A8;"Tomáš";B1:B8)/COUNTIF(A1:A8;"Tomáš")

Prípadne ak dáš rozpis jedinečných použitých mien napr
do D1 dáš Karel
do D2 dáš Tomáš
tak:
do E1 dáš
=SUMIF(A$1:A$8;D1;B$1:B$8)/COUNTIF(A$1:A$8;D1)
a vyplníš nadol na toľko buniek, koľko máš jedinečných mien vymenovaných v stĺpci D

O niečo jednoduchšie je riešenie Jana Fialu, avšak názov funkcie je AVERAGEIF
Ale najelegantnejšie a najpríjemnejšie pohrajkanie je s kontingenčkou, ako píše Wikan.
Pozor však na dodatočné zmeny, kontingenčka sa (na rozdiel od vzorcov) neaktualizuje automaticky, po zmenách zdroja je potrebné obslúžiť na karte Nástroje pre kontingenčné tabuľky - podkarta Analyzovať - skupina Údaje - príkaz Obnoviť