Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC sestava na editaci 4K videa

Ahoj, rád bych si nechal poradit s pc sestavou, která bude sloužit na tvorbu, střih a editaci 4K videí zejména v nástrojích ADOBE. Budu občas pracovat i s 3D.

Bednu prosím černou.

Disk pouze pro systém, ostatní disky už mám pořízené, ale budu potřebovat pro ně zdroj a konektivitu včetně SATA. Nadto budu používat i extérní disky 2,5" a 3,5".

Ramky bych rád alespoň 32 s možností přikoupení dalších 32 v budoucnu nebo 64 s možností přikoupení dalších 64 v budoucnu.

Rozpočet není přímo omezený, ale nerad bych zase zbytečně utrácel za příliš velké dělo. Přeci jen půjde zatím spíše o takovou amatérskou tvorbu a učení se. Ideální stav je pevný základ s možností dalšího rozšíření, ale možná to ani nemá smysl takto řešit a bude lepší v případě potřeby vyššího výkonu později kupovat zcela nanovo.

Prostě jen aby to celkem slušně šlapalo, abych u toho neumíral čekáním, ale abych zbytečně neutratil moře peněz.

Hry na tom hrát nebudu.

Hudbu poslouchám.

Připojení k netu wi-fi.

Tak jsem si ještě pročítal různé diskuze na eshopech a dospěl k závěru, že bude lepší se vrátit k původnímu plánu (ta integrovaná grafika má zvládat 8K na 60 Hz, takže zatím by měla dostačovat a pak bych pořídil, pokud ji někdy naskladní, něco vyššího, aby to zvládalo 4K na 144 Hz.

Mám už zaplacené (na více eshopech, proto sorry, že nedávám klikatelný seznam):

Intel Core i7-13700K 12067 Kč

Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR4 3200 CL16 5000 Kč

ADATA XPG CORE REACTOR - 850W 3165 Kč

Bedna CZC.Gaming Lantern, 3x140mm, černá 2500 Kč

ASUS PRIME Z790-P WIFI D4 (DDR4) - Intel Z790 6850 Kč

Noctua NH-D15S chromax.black 2668 Kč

SSD disk Kingston KC3000 NVMe 1TB 2600,-

Ještě musím sehnat ty Windows.

Budu rád za Vaše postřehy a sdělení, co jsem kde podělal. Kdyžtak 14ti denní lhůta na vrácení to jistí :D

Ten chladič na procesor mi přijde až v úterý. Je možné to PC složit a pustit, s tím, že ho do toho úterka nebudu moc trápit nebo musím počkat?

PS: na ten chladič procesoru jsem pyšný! ]:)

Pár PC jsem složil, kdysi, hodně dávno. Já doufám, že to zvládnu. Nejde mi o ty peníze, ale o to, že nevíš, jestli ti to složí někdo pořádně a dá si záležet. Lepší mít pod kontrolou i za cenu možných problémů. Když by šlo do tuhého, budu žebrat o radu :D

Ak ti všade sedí kompatibilita(nekontroloval som) + hlavne nech je intel. Fungovať bude :-) ide o to dosiahnuť za jednotku peňazí najlepší pomer spoľahlivosti a výkonu. Máš to tam? Pozri si predajnosť AMD/intel. Nemyslím celkovo. Intel je stále gigant. Pozri CPU pre bežných smrteľníkov potom pre náročných a tie úplne endgame...V hlavnej budget triede od príchodu ryzenu AMDčko výrazne vedie čo sa odzrkadlilo v tom že konkurenčný intel v danej triede takmer nikto nekupuje. Čím vyššie ideš tým je to miernejšie. Intel mal za posledné roky rôzne prešľapy v podobe bezpečnostných dier/problémy v architektúre, starý/neefektívny výrobný proces a niekde aj prehrievanie. AMD technologicky v tomto dosť fičí a vyzerá že ešte budú pokračovať. Podľa mňa zmena nastane až vtedy keď intel prejde na novšie výrobne procesy a potom sa to možno znova začne otáčať v prospech intelu.
Vidím v tvojej zostave zdroj od ADATA. Neviem kto im to vyrába ale nechápem tvoju voľbu. Seasonic je výrobca a produkuje dobré zdroje a Corsair ich síce nerobí ale sú tiež výborné. Taktiež tá skrinka. Prečo kupuješ nejaký rebrand CZC ak je na trhu mnoho výborných skriniek? Napríklad Fractal/NZXT a zopár ďalších výborných značiek. Už len vybrať podľa požiadaviek.

Díky za názor. Zdroj mi byl tu doporučen a má 10 let záruku, dobrá cena, tebou zmíněné značky moc nejsou skladem, ale nevím, mám možnost ještě vzít ten Corsair ale 750. Bedna - rozhodla cena a to, že má ventilátory a praktické otevírání stěn. Fractal se mi líbil, byl za 4000 a bez ventilátorů.

Chválim :-D

Pozri je to chladič ktorý začína na 100€ a D15 je dosť celebrita aby nestačilo že je to Noctua... Radšej ani nechci vedieť za koľko ho Noctua vyrobí a ty za to vysolíš stovku. Za zmienku stojí jeho konkurent be quiet! Dark Rock Pro 4. Trocha lacnejší a povedal by som že dizajnovo lepšie pretože má ucelenú pohľadovú stranu. Mal by byť tichší a chladiť by mal rovnako.

Takže k té sestavě budu ještě někdy v budoucnu dokupovat nějakou pravděpodobně 3080 grafiku (ať je tam nějaká ta výkonová rezerva a možná by se hodilo i více monitorů), pokud ty GK naskladní.

Mám doma už ten zdroj Corsair 750 (nakonec se mi jeden podařilo ulovit) i ADATA 850 a rezervovaný ještě Zalman 850. Tak který byste doporučili, abych si teda s ohledem na to budoucí rozšíření nechal?

ADATA XPG CORE REACTOR - 850W 3165 Kč
Zalman ZM850-ARX - 850W 3898 Kč
Corsair RM750x - 750W 3 189,00 CZK

Corsair by mala byť najlepšia voľba. Dobre rozumiem že ich máš obe doma? Môžeš vyskúšať funkčnosť prípadne si otestuješ či náhodou nebzučí trafo alebo nepíska nejaká súčiastka vo vnútri. Z mojich skúseností zvyknú zdroje hlavne bez záťaže po vypnutí vydávať otravný zvuk. Čiže nemusíš ich vôbec nijako zapájať(existuje ale aj spôsob ako dať informáciu zdroju že je pripojená MB, možno máš dokonca v balení taký jumper...). Minimálne aspoň ten stav "vypnutý" len čisto s prepnutým vypínačom ON a či to nerobí nejaké otravné zvuky. Ja som mal RM650x v počítači 4 roky. Najprv nerobil žiadne zvuky ale po čase začal. Povedal by som že u zdrojov treba mať šťastie na dobrý kus. Čo som dával do ďalších počítačov Seasonic zdroje v tomto ohľade to bolo horšie.

Díky za názor. Jo, mám doma oba zdroje. Jde mi hlavně o to, aby těch 750 utáhlo to rozšíření o tu grafiku v budoucnu. Jinak také preferuji Corsair. Ten druhý otevírat ani zkoušet tedy nebudu, zas to v tom eshopu potřebují prodat a zabalené to je pro ně lepší, nebudu dělat jim další zbytečný škody. Kdyby byl problém s Corsairem, tak reklamuji.

Na bedně jsou tři přední větráčky a 4tý dozadu 140ku jsem dokoupil. Nahoře zatím větrání nemám, ale bedna tam je prodyšná. Na procák jsem vzal pastu Thermal Grizzly Kryonaut.

Jinak ta bedna od CZC mi přijde fajn. Velká. Boční stěny na magnet drží hezky a zároveň jdou snadno otevřít. Pokud nebude v provozu někde vrzat, tak jsem spokojený.

Tak jsem to po...

nakonec jsem udělal ještě změnu a vzal chladič DARK ROCK PRO 4.

Teď jsem jej domontoval na desku a zjistil jsem, že 1. ventilátor mám směrem dozadu a ne k ramkám dopředu. Ten prostřední ve stejném směru. Je to moc velký problém nebo by to šlo tak nechat? Hehe. To byl porod a teď zjistím, že to musím sundat a dát naopak. Mě klepneeee.
Řekněte, že to takto nevadí Prosím :D

Mohl bych asi jen otočit ventilátory, tj. nemusel to sundat celé a znovu pastovat (ale ještě jednu tubu pasty mám). Achjo, pomóc :)

Mimochodem , pokud ten chladič někdo máte: byla krabice zabaleá ve fólii před otevřením? A měli jste tam ten dlouhý šroubovák na přidělání k procesoru? Protože já tam fólii neměl a v seznamu věcí co to má obsahovat tam šroubovák je, ale žádný jsem tam neměl. Proto to byl taky porod, to utáhnout uprostřed.

Jen mám radost ze života. Někdy se to člověk začít učit musí.

Jinak ten šroubovák tam nakonec je, nenapadlo mě se podívat na ten polystyrén ze spodu. I tak je to nejspíše vratka, protože plastová krytka plošky ohlá byla a krabice je polepená strženými etiketami.

Tak ohlašuji, že jsem včera našel konečně odvahu do toho pustit šťávu a k mému velkému překvapení to neexplodovalo, ale hladce se to spustilo. Zabojoval jsem si ještě se sháněním i do budoucna vhodného HDMI kabelu a s dočasným připojením staré DVD mechaniky, nejprve vykuchané z notebooku, ke které jsem pochopitelně nenašel v harampádí žádný vhodný konektor, poté vykuchané z jednoho staršího PC, která mi DVD s windows spolkla a nechtěla ho vydat, tak jsem ji musel pomoct páčidlem ze šroubováku a nakonec na potřetí pokus s další starší mechanikou se mi podařilo windows 11 nainstalovat.
Každá druhá ikonka je tam jako obvykle jiného vzhledu než v předchozí verzi, takže navzdory silnějšímu stroji to vypadá, že půl roku budu pracovat zpomaleně jen kvůli tomu, než si na to zase navyknu intuitivně a rychle klikat. Za to bych vraždil.

Jinak zatím vše běží jako po másle. Teď si ještě pohraji s nastavením, abych trošku vyoptimalizoval výkon a jdu stříhat!

Děkuji moc všem zde za pomoc, bez Vás by to nebylo ono.

Rekapitulace z předchozích rad: kdo chce rychle pracovat, lepší je si koupit hotovou sestavu jak mi tu bylo dobře poraděno. Cenově to vyšlo lépe, jen jsem kupoval zbytečně kvůlli své chybě u montáže chladiče podruhé pastu na procesor (i když byla i přiložená k větráku, takže jsem ji nemusel kupovat vůbec), jinak jsem ušetřil za složení a asi i za komponenty. Vzhledem k počtu člověko hodin jsem samozřejmě v těžké ztrátě. Ale bude to můj pracovní stroj s kterým pár let strávím a chtěl jsem se ujistit, že bude vše zapojeno jak má a ne se spoléhat na nějakého možná brigádníka, který tomu možná takovou péči nedá. Přesto, zpětně viděno, už jsem týden mohl stříhat, kdybych si to neskládal sám.

Dostudoval jsem si to a asi máš pravdu, že jsem dal moc, i když jsem to dělal podle videa s miliónem a půl shlédnutí, tak to asi nebylo nejlíp :-D. Zatím to ale funguje, tak uvidíme, kdyžtak přepastuji tou přiloženou, co zbyla a dám míň. Díky za upozornění.