Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nové PC

ahoj, potřeboval bych znát váš názor na tohle PC co jsem se pokusil sestavit na CZC, jaké případné změny bych měl udělat, nejsem žádný zarytý pařan, ale když vyjde nějaká dobrá hra tak si jí koupím, hraju jenom pro zábavu, chtěl bych aby PC vydrželo tak 4 až 5 let

https://www.czc.cz/350201,315341,335638,215407,346799,344484,305094,349154,323155/kody

děkuji

Změna kategorie, původně: Hardware (host)

SSDčko zváž či nechceš MX500. BX500 je nižšia rada od Crucialu. Je v plastovom obale, to až tak nevadí ale predsa len kov pustí nahromadené teplo viac vonku. Tá skrinka je dosť drahá. Za tú cenu by šlo nájsť aj niečo lepšie. Nie žeby bola zlá. Je to FD a určite bude kvalitná. Záleží presne akú potrebuješ. Neviem či si vyberal len čisto podľa vzhľadu alebo ako... Do takto drahšieho kompu si mohol už zobrať Gskill ram. Ani tieto nie sú zlé len Kingston Fury sa dávajú skôr do lacnejších PC. Zdroj ti odporúčam Corsair RM850x v2021. Keďže tam máš aj HDD tak predpokladám že na hlučnosti ti veľmi nezáleži a teda grafika s hlučnejším chladičom ti tiež vadiť nebude. Ak to chceš stavať na intel tak fajn. Ten CPU bude dosť topiť, pozri si testy či ten chladič bude stačiť. Síce udávajú pre FERA5 až 220TDP ale pre istotu pozri reálne testy ako to zvláda chladiť.

To je fakt :-)

Donedávna ešte platilo že cena ale dnes už nie. Akurát dnes som objednal Kingston SSD KC3000 2TB za 175€ a alternatíva rovnakej kapacity MX500 len o koľko 15€ menej? To už fakt nemá zmysel šetriť. Do externých boxov je ale staršie SATA SSD stále dobré. Postupne aj toto sa bude všetko nahradzovať nakoľko aj tie novšie NVMe už majú možnosť uloženia do boxu. Podľa mňa ale ešte SATA SSD bude mať čo povedať aj za 10 rokov.

Zatiaľ ničím, ešte som ho len objednal a je to moje prvé pcie4 ssd. Tie rýchlosti ma zlákali(nie žeby som to aj reálne využil). Predtým som na viacero PC kde boli pcie3 používal tento https://www.amazon.com/Heatsink-Cooler-Aluminum-Silicone-Thermal/dp/B0B4JV16YJ síce nemal žiadne rebrovanie ale bol to macek. Riadny kus kovu, neviem či to tak vidieť na fotke. Tepelnú kapacitu mal teda vysokú a tieto ssdčka sa zahrievajú počas kopírovania čo nezvykne trvať až tak dlho. Chcem tým povedať že to nie je ako CPU kde treba chladiť nonstop ale tuto stačí aj pasív ktorý je poriadny kus kovu aby to doseba naťahal kým SSD kopíruje. V praxi čo som to vtedy sledoval bolo bez chladiča SSD cez 70C-80C a po pridaní chladiča 50-60C(všetko teploty počas kopírovania). Tento nový kinkston pcie4 chcem osadiť do dosky ASUS ROG STRIX B550-I GAMING. Uvidím ako dobre sa to bude chladiť. Skôr to vidieť ani nechcem :-D Podľa fotiek má doska niekoľko mm vysoký chladič s perforovaním a čo som zisťoval tak konkrétne toto kingston SSD má priamo na sebe teplovodivé nálepky označené ako "Low profile graphene aluminum heat spreader" čiže by to malo mať lepší odvod tepla do chladiča. Prinajhoršom snáď tam bude možnosť použiť dokúpený chladič.

Slušný rozpočet. Pošlu odkazy co bych zvážil z alzy protože na czc nějak neumím nic najít. Kdybych kupoval nové pc vyhledal bych ceny u víc dodavatelů.

Intel má novější výkonnější generaci místo 12700 bych volil 13600 / 13700
https://www.alza.cz/intel-core-i5-13600kf-d7417204.htm?o=1
https://www.alza.cz/intel-core-i7-13700kf-d7417187.htm?o=1

Budeš vůbec potřebovat klasický disk ? Jen to hučí, je náchylný na zapínaní/vypínání a otřesy. Pokud by nebylo místo můžeš koupit usb redukci a nvme disk https://www.alza.cz/axagon-eem2-gto-m-2-nvme-thin-oval-box-superspeed-usb-c-10-gbps-black-d6803545.htm?o=1

Disk do počítače se jako hlavní dává nvme zrychlení je neskutečné
https://www.alza.cz/kingston-kc3000-nvme-2tb-d6817198.htm?o=1

zvukovce 4080 bych se vyhnul
https://www.alza.cz/msi-mag-b660-tomahawk-wifi-ddr4-d6976734.htm

Chlazení se mi zdá hraniční pro 12700 / 13600 13700. Ty intely prostě žerou. Vhodnější by byl vodník.

RAMky sa ti oplatí priplatiť trocha za https://www.czc.cz/g-skill-ripjaws-v-32gb-2x16gb-ddr4-3600-cl16/293117/produkt
SSDčko tam máš typu QLC. Zober nejaké TLC napríklad vyššie na ktoré som odkazoval https://www.czc.cz/kingston-ssd-kc3000-m-2-2tb/331697/produkt
Skrinka ktorú si vybral bude určite dobrá. Nie je ale príliš drahá? Nie som zastánca lacných skriniek do 50€ ktoré sú spravidla osekané na kosť. Je ale mnoho takých v cene 50€ až 100€ ktoré sú výborné. Tam by sa dalo ušetriť ale toto je len detail a ak sa ti tá skrinka páči alebo má niečo čo potrebuješ v presne takom rozpoložení ako to má tak toto ignoruj. Tá skrinka bude dobre odhlučnená čo je výhoda.

https://blog.synology.com/tlc-vs-qlc-ssds-what-are-the-differences - tu si pozri "Performance at 65% capacity" a "Full drive test. Skrinku si musíš vybrať sám podľa toho či sa ti páči a či má všetko čo požaduješ. Mne sa veľmi páči NZXT pretože robia dobré vyzerajúce skrinky ktoré sú zároveň kvalitné a dobre nakonfigurované. Ja som si teraz nedávno kúpil https://nzxt.com/product/h210 pretože to vyzerá veľmi dobre v tejto farebnej kombinácii(červená/čierna). Dokonca bola v zľave za 80€. Tebe sa ale páčiť nemusí a je plno iných výrobcov ktorý robia dobré skrinky. Tú ktorú si vybral je výborná lenže je drahá. Takéto niečo si berú ľudia do drahších počítačov. Napríklad už len fakt že šetríš na tom QLCčku ale skrinku za 2x také peniaze ti nevadí...

Ten chladič pre M2 disk potrebuješ? Na doske MSI vidím že tam chladič výrobca má. Ohľadom tohto sa nemusíš báť. M2 disky sa síce zvyknú trocha ohriať ale nie je to ani náhodou niečo na štýl CPU/GPU. Odporučil by som to riešiť až potom. Ak budeš počas kopírovania dosahovať teploty nad 70C pre ten M2 disk tak už to môžeš začať riešiť napríklad dokúpením a výmenou za efektívnejší.

S tým QLCčkom to chceš teda risknúť :-D
Aby si rozumel čo sa bude diať. Kúpiš si QLC. Na začiatku bude všetko vpohode na nerozoznanie od TLC. Ak ale zaplníš 10-20% kapacity(toto sa bude rôzniť od daného výrobcu) tak ti klesne výkon tohto SSD na úroveň starého HDD. QLC sú totálne sračky nevhodné na zálohu a to isté na systémový disk. Tu si to pozri: https://www.youtube.com/watch?v=WACyyFF_ci0&t=683s na začiatku budeš kopírovať rovnako ako TLC. Pokles rýchlosti na 500MB/s je normálny aj pre TLC. Potom sa ale stane niečo čo je podstatné. QLC padne a kopíruje 70-80MB/s čiže ešte pomalšie ako HDD. Že ti to nevadí že si počkáš? Čo v prípade že bude systém v tvojom prípade W11 potrebovať niečo prepisovať pri aktualizácii alebo iných procesoch?

W11 nekupuj, správna voľba a monitor ti odporúčam kúpiť s hernými vlastnosťami ak to chceš na hry. Napríklad integrované mieridlá priamo v monitore. Nikdy som takýto monitor nemal ale napríklad v CSku na AWP by to bol luxus. Nemá to každý monitor a treba to overiť.

Tak som ťa ukecal na ten TLC ale vážne, ľutoval by si potom to QLCčko. Máš to pomerne dobre zostavené. To už je vec preferencií a názoru. Ja by som dnes uprednostnil AMD, hoci aj končiacu AM4/DDR4 ale nerobíš chybu s týmto. Kľudne to maj postavené takto na Inteli. Dosku máš MSI, robia dobré dosky a nevidím tam problém. Ja mám dosť rád prostredie ASUS UEFI čiže ja by som skôr odporučil ASUS ale to je znova len o tom čo ti vyhovuje. MSI je dobrá voľba. Chladič grafiky VENTUS bude trocha hlučnejší. Toto proste musíš sám zistiť či to je problém. Postavíš ten komp a v záťaži si to proste otestuješ. Ak nebudeš spokojný tak proste zabalíš, vrátiš a doplatíš za drahší variant gaming x/z od MSI. S týmto vodníkom nemám skúsenosť, neskladám už počítače nejaký ten čas... Jasne ale vidím že je to low-end takže predpokladám že to nebude úplne prvotriedny produkt v ohľade životnosti a funkčnosti. Drahšie vzduchové chladiče stoja ako tento vodník. Ja som sa na toto vždy díval trocha skepticky ak sa na tom šetrí. Vzduchom chladený CPU je dobre chránený pretože je tam veľký pasív a maximálne sa pokazí vetrák(dosť nepravdepodobné). Takže sa neuškvarí. V prípade vodníka za predpokladu že zlyhá je to väčší prúser. Neviem ako u súčasného AIO chladenia či to ešte platí že môže zlyhať okruh a tým pádom celé chladenie ostane len na tej malej časti priamo na procesore. K poškodeniu ale aj tak by nemalo dôjsť pretože je tam po dosiahnutí kritickej teploty ochrana. Či si PC máš zostaviť sám je na tebe. Ak to CZC vie zložiť zadarmo alebo za minimálny poplatok. Skladanie PC je zábava a povedal by som že aj na prvý krát to zvládneš. Dokonca aj tie AIO, nemáš sa tam čoho báť, ak si prejdeš návod prípadne ešte pozrieš video návod na YouTube tak to proste zložíš.

13. generaci podporuje.

Intel® Socket LGA1700 for 13th Gen Intel® Core™ Processors & 12th Gen Intel® Core™, Pentium® Gold and Celeron® Processors
Intel® Socket LGA1700 for 12th Gen Intel® Core™, Pentium® Gold and Celeron® Processors*
Supports Intel® Turbo Boost Technology 2.0 and Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0**

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-b660m-plus-wifi-d4/helpdesk_qvl_cpu/

Nemusíš všetko brať od CZC ak je niečo vypredané, napríklad ten zdroj od Corsair bol lepšia voľba. Chladič pozri napríklad aj tento: https://www.czc.cz/be-quiet-dark-rock-pro-4/234415/produkt je to konkurent D15 a mierne lacnejší navyše podľa mňa vyzerá lepšie pretože tá predná strana je taká ucelená. Noctua to má také predelené a mne osobne sa to nepáči. Chladiaci výkon bude takmer rovnaký. Dosku si vybral po novom mATX lebo je lacnejšia? :-) Máš klasickú bednu v ktorej bude jednak lepšie vyzerať klasika ATX a taktiež mATX je fakt skôr vhodná do menších PC. Zbytočne tam obmedzuješ hoci to aj teraz nevyužiješ. Odporúčam ti siahnuť po normálnej ATX https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-ddr4-intel-b660/335631/produkt tam vlastne takmer nič nepriplácaš a ver mi že ak neplánuješ v budúcnosti maličký PC kde by si menšiu dosku využil tak menšiu neber. Hoď si do zostavy https://www.czc.cz/msi-geforce-rtx-3070-gaming-z-trio-8g-lhr-8gb-gddr6/332678/produkt a je to dokonalé. Už nebudeš potom musieť vôbec riešiť hlučnosť, budeš tam mať grafiku o ktorej budeš vedieť že to v tomto ohľade nemôže byť lepšie pretože tá séria od MSI je už dlhé roky v tomto najlepšia. Tie lacnejšie chladiče/vetráky na grafikách nie sú vždy zlé. Len občas je to na nervy keď ti to začne vydávať taký ten nepravidelný zvuk. Dám ti ešte poslednú radu. Daj si pozor na kolidovanie komponentov navzájom. Ten CPU chladič je pomerne veľký, skontroluj z údajov či padne vhod k RAM, musia udávať výšku RAM...
EDIT: tak som sa nato pozrel a v prípade DARK ROCK 4 PRO to môže byť problém. RipJaws V majú 42mm a s týmto chladičom by sa musel vetrák posunúť mierne nahor v koľajničke. Síce nič závažné ale úplne ideálne to nie je. NH-D15S to má trocha lepšie. Tie chladiče sú mega veľké. Nakoniec sa ešte rozhodneš pre toho vodníka :-) Ak ti ide aj trocha o vzhľad tak menší chladič je samozrejme lepší. Inak toto je jeden z dôvodov prečo aktuálne mám radšej AMD. Síce ide zima ale topiť chcem klasicky a nie procesorom od intelu.

Skús si pozrieť túto konfiguráciu: https://www.czc.cz/341757,253619,335631,251524,331697,332678,361133,330236/kody
porovnanie: https://www.youtube.com/results?search_query=5700X+vs+13600K ak si zohľadníš všetky aspekty tak stále chceš intel? Máš tam trocha viac hrubého výkonu ale čo to ostatné? Pozri tie testy, v hrách získaš len niečo navyše.

budu si to koupit v jednom krámu, protože si to tam nechám sestavit, já bych si to možná dokázal sestavit, ale sem invalida a táta říkal že by to nezvládnul, jenom mám dilema u koho si to nechám sestavit, jestli CZC nebo Alza, pokusil sem si srovnat ceny a v Alze by to vyšlo asi o 300 kč levněji.

Budeš mať pribalené vetráky od NZXT. Pozerám že tam bude 2x120mm a podľa toho aké budú ich vymeníš. Ak nebudú rezonovať/hučať čo u pribalených je niekedy častá záležitosť tak môžeš jeden nechať vzadu hore a ten druhý ktorý je našikmo z dolnej časti. Do prednej časti môžeš dokúpiť 2x140mm a hore môžeš dať 2x120mm. Ak ti nezáleží na vzhľade tak sivé NOCTUA redux majú výborný pomer cena/výkon/kvalita. Sú tiché a nerezonujú.

Zdroj pre RTX3070 stačí aj 650W - "...NVIDIA recommends a 650W PSU for the RTX 3070..."

Fakt by som ti odporučil počkať. Zlož si to a potom dokúp vetráky. Tam ide čisto o to či budú tie NZXT použiteľné. Ja osobne nenávidím ten rezonujúci zvuk nekvalitných vetrákov a výrobcovia majú rôzne prakticky na štýl že vyrábajú vetráky aj skrinky a keď majú nejaké horšie ktoré majú nejakú vadu tak ich hodia "zadarmo" ku skrinke. Robia to podradný výrobcovia ale kto vie či aj NZXT neušetrí...Aby si potom zbytočne nekupoval navyše niečo čo nepotrebuješ alebo opačne že teraz kúpiš a potom zistíš že musíš znova objednávať jeden vetrák lebo ten pribalený hučí jak turbína. Máš na výber Arctic ak chceš ušetriť. Už som ich montoval a sú fajn, lacné a funkčné. Samozrejme je to lacný vetrák čiže sú trocha v tomto horšie. Potom tam máš BeQuiet tie som nikdy nemontoval ale sú vraj tiché ale zase nemajú vysoké RPM čo sa občas hodí. To by bolo aj divné žeby boli hlučné od značky takéhoto názvu :-D Na záver máš Noctua. Tie sú obecne brané ako TOP. Voľba sračkovej hnedej má paradoxne úspech. Ja by som takéto niečo do PC nechcel. Svet plný farieb a oni zvolia toto... Majú aj CHROMAX, nekúp to za tú cenu. Alebo industrial ak by si chcel doma letecký deň. Vždy som bral redux sériu ako za najrozumenšiu. Síce trocha lacno vyzerajúca vyblednutá sivá farba ale sú to dobré vetráky. Dokonca aj v pracovnom PC kde bežali takmer nonstop niekoľko rokov a stále boli tiché. Majú dobré parametre min max RPM a síce sú výrobcom označené ako P-čiže tlakové vhodné hlavne k pretlačeniu cez chladič no z mojej skúsenosti dobré aj na airflow. Normálne si ich dáš 2x140mm do prednej časti a máš krásne prúdenie vzduchu. Tie vyslovene A-airflow vetráky berú hlavne ľudia totálne posadnutý tichým PC pre tzv.ULN PC. Jasné že to má niečo do seba ale kašli na takéto extrémy. Noctua tie P-redux vyhotovilo tak aby to bol viac menej univerzál.

Čiže za predpokladu že tie priabalené NZXT budú nevhodné tak potrebuješ 2x140mm a 3x120mm. Veľké dáš dopredu a menšie dáš dozadu a hore. Malo by to tým pádom byť vybalancované. Ten pribalený ktorý ide šikmo z dola ten by som vyhodil preč, zbytočne bude ťahať prach zo spodu PC a 2x140mm nasávanie z prednej strany totálne stačí. Dobré porovnanie máš tu https://noctua.at/en/products/fan máš možnosť voľby pre obe veľkosti či chceš najvyššie RPM a teda aj vyššie minimálne RPM alebo si vezmeš druhé najsilnejšie. Ja by som ti radil tie silnejšie pretože či bude vetrák začínať na 300 alebo 450 RPM to máš v podstate jedno pretože nebudeš počuť ani jedno. Takže tieto: https://noctua.at/en/nf-p14s-redux-1500-pwm a https://noctua.at/en/nf-p12-redux-1700-pwm

no celkově na toto vlákno, od začátku to nebyl nesmysl za 20K, ale celkem reálný PC na hraní, po vyladění nějakých komponent už to beru jako dobrou sestavu v poměru cena/výkon/kvalita zpracování. Toť vše. :) Já měl jen radost, že to není zase nějaké vlákno, které bude mít 100 odpovědí a k ničemu se stejně nedohrabeme... :)))