Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Google Sheet, =sum(AX:AY), jak vytvořit adresu oblasti?

Klasicky se v sešitu Google Sheet použije funkce třeba takhle =sum(A3:A8)

Jenže, potřeboval bych vytvořit adresu oblasti, tj. adresu buňky od - do tak, že sloupec bude napevno "A" a řádek bude hodnota z jiné buňky.

Např. v buňce F2 bude ručně zadáno třeba číslo 9, pak to znamená A9; v buňce F3 bude ručně zadáno třeba číslo 15, pak to znamená A15.

Takže potřebuju poradit, jak získat adresu oblasti buněk AX:AY, kde X je hodnota z buňky F2 a Y hodnota z buňky F3 a tuto oblast použít ve funkci =sum()

Snad jsem to popsal srozumitelně.

Řešení:

Jak jsi psal, zda tě zajímá, jestli je los nějaká AI, tak jsem ze srandy zkusil dát tvůj dotaz do openai chatbota. Navrhnul jiné řešení - nemám teď možnost vyzkoušet, ale i tak mi přijde drsné, že pochopil zadání a snaží se pomoci. :)

V Google Sheets můžete použít následující syntaxi pro získání adresy oblasti buněk AX:AY:

Copy code
CONCATENATE("A",F2,":A",F3)
Tato funkce spojí řetězec "A" s hodnotou v buňce F2 a dalším řetězcem ":A" s hodnotou v buňce F3. Výsledkem bude adresa oblasti buněk AX:AY, kterou můžete použít v funkci SUM().

Například pokud má buňka F2 hodnotu 3 a buňka F3 hodnotu 5, výsledek funkce CONCATENATE("A",F2,":A",F3) bude "A3:A5". Tuto adresu oblasti buněk můžete pak použít v funkci SUM() následujícím způsobem:

Copy code
=SUM(CONCATENATE("A",F2,":A",F3))
Tato funkce sečte hodnoty všech buněk v oblasti AX:AY, tj. v buňkách A3, A4 a A5 v našem příkladu.