Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chladič pro nejnovější procesory

Zdravím,
plánuji že se pustím do stavění nového PC (převážně na gaming) a přemýšlím nad Intel Core i7-13700K / AMD Ryzen 9 7900X.
Chtěl bych se zeptat na nějaké vhodné chlazení k těmhle procesorům (počítám že na tyhle kousky už je potřeba vodník?) Nebo půjdou ve velké bedně teoreticky ještě uchladit třeba Noctua NH-D15?

Díky

Změna kategorie, původně: PC sestavy (host)

Osobně bych šel do Ryzenu. Uchladit to půjde i vzduchem a ta Noctua, kterou postnuls s tím mít problém nebude. Ryzen 7900X má TDP cca 170W a ten chladič uchladí i 220W procesory při maxímálních otáčkách 1500 RPM. Jenom nezapomeň do bedny přidat ještě jeden ventilátor zepředu a jeden dej dozadu, aby v té skříni byl trochu průvan. Možná už tam budou, ale typ bedny nenapsals.

Ono je to cenově celkem srovnatelné s těma levnýma vodníkama, ale je tišší. Jednoho vodníka mám doma, ale dal jsem ho do krabice na půdu. Stál podobně, ale už bych ho nechtěl a nepoužívám ho. Je to Coller Master, ale jaký typ přesně nevím. Ventilátor má jen jeden 14cm. Ne, že by nefungoval, ale přijde mně, že je zavdušněný a žádná možnost jak ho normálním způsobem odvzdušnit tam není jako u ostatních typů. Jinak je celkem tichý, až na tu bublinu, která když projde čerpadlem, je ten zvuk protivný.
Pořád je pro mě lepší můj klasický Freezer 7, který jede na nějakých 700rpm a v zátěži cca 1300rpm.

Možná někdy, až se budu hodně nudit, tak tam vyvrtám malou dírku, a zkusím ten vzduch nějak vypustit a stříkačkou tam doplnit nějakou kapalinu, nejspíš destilku.
Jenže problém bude potom tu dírku nějak zacelit nebo zapájet... Nevím, nechám si to až se budu fakt hodně nudit jako zábavu.

Jj, dobrý tip. Asi to tak udělám. Neroztrhne se to? Asi to zkusím napřed předvrtat. Je to dobrý nápad nebo blbý nápad?
Myslíš, že ta destilka bude v pohodě nebo použít něco jiného? O nic nejde, alespoň se pustím zase do něčeho, co jsem ještě nikdy nezkoušel :-)
Každopádně díky za tip. Pak dám vědět výsledek.

Popravdě nevím, ale bude to zábava. Hlavně nechápu, jak se tam dostal vzduch, když je to uzavřený okruh (možné je, že bude někde malá prasklina), ale to se mně zdá zase jako blbost, protože by byla vidět někde vyteklá kapalina. Ještě to zkusím zapojit natvrdo mimo skříň, aby jelo čerpadlo přes noc a položím to na tvrdý papír, jestli tam bude nějaký flek, to třeba něco napoví. Mně to prostě nedá :-)

No právě, to si říkám taky, že se pletu, ale nic moc mě nenapadá. Vlastně už vůbec nic. Určitě by se tam ale nedostal vzduch, kdyby všechno správně těsnilo, ale proč ta kapalina nevyteče? Velká hustota, nějak ucpané nebo už fakt nevím. Asi brzy ráno budu pitvat... Začnu u čerpadla. Dám vědět, jak to dopadlo a jestli jsem alespoň zjistil, čím to bylo.
Na pokusy je to dobré, hlavně, když o nic moc nejde.

Práve, že niekde som čítal, že tieto AiO chladiče je lepšie montovať tak, aby bolo čerpadlo pokiaľ možno čo najnižšie. Presne kvôli tomu, aby tá prípadná vzduchová bublina, ktorá sa tam vraj môže nachádzať od výroby, nedostávala do toho čerpadla, ale ostala niekde vo vyšších častiach systému. Preto "vraj" je lepší systém s čerpadlom na procesore. Ale nemám s týmto osobné skúsenosti, iba čo som si postupoval na nete, keď som nad takýmto chladením uvažoval. Nakoniec som išiel ešte na Ryzeny 3 rady do vzduchu.

Tento intel by si mal chladiť vodníkom a to AMD je ešte v norme aj pre masívnejší vzduchový chladič ale tiež už sa tam dosť oplatí ten vodník. Keď si pozrieš odporúčania a bežnú prax tak tieto procesory majú na sebe zvyčajne už vodníka. Ja by som ti radil ísť do toho vodného chladenia.

13700 je rozumně uchladitelný jen s vodníkem a pro 7900x bych ho taky doporučil.

Noctua NH-D15 je super ale podle mě s tím intelem pojede nadoraz. Při ceně za Noctuu 3tisíce (sorry ale bez "Chromax" je to hnus") bych volil vodníka (s pětiletou nebo delší zárukou ).

Co se týká sestavy s AMD by v lednu mělo vypadnout 7800x což by údajně mohlo být 10tijádro a pokud nebude mít pomalé (7700 mě zklamala s taktem proti 7950) mohla by to být dobrá volba.

A minimálně na cenovku 4070 Ti bych si počkal.

Není třeba tolik vyhazovat když dual tower cooler už zvládají i jiní za pár šupů.... D14/D15 je takový zašlý high-end vzduch standard což chápu ale už to umí i levněji.

https://www.tomshardware.com/reviews/thermalright-peerless-assassin-120-se
200+ TDP

Stejný chladící výkon, stejný hluk, skoro o 1500 levnější, jen nemá tu Noctua nálepku za kterou člověk platí. Jinak dneska jsou procesory vyladěný z továrny aby jely nadoraz a přetahovaly se v grafech s konkurencí... lehký undervolt/underclock, přijdete o 5-7 procent výkonu ale rapidně snížíte teploty, bude vám úplně v pohodě stačit i vzduch není třeba vodníka, leda na overclocking ale ten nemá cenu když už dnes procesory nemají žádný headroom.