Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký "lepší" 8-10TB HDD koupit do PC...?

Dobrý den

Můj 8,3 roků starý "WD Red 3TB 64MB cache (WD30EFRX))" odchází do věčných lovišť (damaged sectors according to HD Tune PRo 5.6...). Takže se dívám po náhradě... Došel jsem k tomu že tentokrát půjdu do něčeho "lepšího", jak velikostí, tak hlavně "kvalitou". Co jsem se díval tak jsem výběr zúžil na:

1) WD Gold 10TB (WD Gold DC HA750 10TB - WD102KRYZ) (https://pevne-disky.heureka.cz/wd-gold-dc-ha750-10tb-wd102kryz/#prehled/?sort-filter=price_asc )
2) WD Ultrastar 8TB (WD Ultrastar HC320 8TB - HUS728T8TALE6L4 (0B36404) ) (https://pevne-disky.heureka.cz/wd-ultrastar-hc320-8tb-hus728t8tale6l4-0b36404/#prehled/?sort-filter=price_asc )
3) Seagate Exos 7E8 8TB (ST8000NM000A) ( https://pevne-disky.heureka.cz/seagate-exos-7e8-8tb-st8000nm000a/#prehled/?sort-filter=price_asc )
4) WD Gold 8TB (WD8004FRYZ) (https://pevne-disky.heureka.cz/wd-gold-8tb-wd8004fryz/#prehled/?sort-filter=price_asc )

Vsechny maji 2 000 000 MTBF, vsechny mají 5 roku zaruku (co jsem se díval teda.. opravte me pokud se mýlím)... Líbil se mi celkem ten Seagate, protože je nejlevnější z nich... Ale vím že Seagate má trochu horší pověst (back blaze článek (články?)) atd. , je levnější (to se mi líbí ale důvěru ve mě nebudí)... Taky na czc.cz má 95% "reliability" zatímco ostatní mají 96%-98%... Díky tomuto bohužel na ten Seagate hledím teď trochu skrz prsty...

Nakonec se mi asi nejvíce líbí ten WD Gold 10TB... Je nejdražší, ale má 10 TB... Pak se mi taky líbí ale ten Ultrastar 8 TB. Kromě toho že má taky docela dost dobrou cenu (až si říkám jestli to na tom mironetu není jen chyba?) a hlavně pokud vím (opravte me pokud se pletu), ale WD Ultrastar jsou "ex-" Hitachi disky... A Hitachi disky mají (měli?) snad vůbec tu nejlepší pověst z hard disků...? Takže ten ultrastar se mi líbí taky DOST...

Takže ve výsledku nevím...

Co byste koupily vy? Co má nejlepší recenze a pověst? Co je nejlepší...? O tom WD 10 TB Gold jsem třeba četl že je docela DOST hlučný např...? Prostě co doporučujete...?

Nebo je to mezi těmito 4 fakt jedno a všechno to jsou TOP super disky...?

Díky

Jen taková maličkost k zamyšlení: nebylo by lepší než jeden velký disk pořídit dva menší?
Jestli má disk sloužit např. jako skladiště filmů nebo pro zálohy, určitě bych uvažoval místo interního disku koupit NAS. Široké možností sdílení a použití, nemusíš řešit hlučnost disku, atd...

exos je smr, do stoláku bych ho nechtěl. ostatní hdd si dohledej u výrobce.

škoda žes nedal screen smart hodnot, čím ten wd red odchází - třeba crystaldiskinfo.

u pracovního disku chápu že chceš 7.200od. kdyby to měly být výhradně zálohy, šel bych kvůli životnosti a hluku do 5.400-5.900ot.

Si pevne rozhodnutý pre HDD? Skús aspoň zvážiť možnosť SSD. V pomere cena/kapacita HDD vedie, to je jeho hlavná výhoda a dôvod prečo sa to mnoho ľudom stále vyplatí. Ak si ale pozrieš ceny tak nezaplatíš za to až tak šialenú cenu ako to bolo zopár rokov späť. Už dlhšie sledujem že HDD ustupuje a SSD je čoraz za priaznivejšie ceny. Ja som už 3 roky späť začal s prechodom na SSD a už je to jeden celý rok čo som sa zbavil posledného HDD. Nemám doma už ani jeden jediný. Zálohujem taktiež na SSD. Všetky výhody ktoré nesie tento typ úložiska si myslím za to stojí a tá jediná nevýhoda v podobe ceny sa dnes už dá zvládnuť.

Crucial MX500 4TB začína na 300€ alebo polovičný variant za polovičnú cenu. Veď je to "len" 3x vyššia cena(2x4TB SSD vs 1x8TB HDD), zohľadni všetky tie výhody... Aby to nedopadlo tak že si za pár rokov budeš robiť starosti s tým že kúpa veľkokapacitného drahého HDD bola chyba.

Ospravedlňujem sa ak som niekoho znepokojil. Kamene za 3...2...1...

Těžko říct. Jakýkoliv disk může odejít klidně bez varování. Za mě ale WD. Seagate mně kdysi dávno odešel a od té doby mám v PC jen disky WD. Mám tam jeden systémový SSD (bohužel Kingstone) a další tři klasické 1TB disky WD na data s počtem najetých hodin 50/60/80 tisíc hodin a žádný problém nemám. Já jsem nadmíru spokojený, ale to neznamená, že třeba Seagate nebo Samsung nemá dobré disky.

Seagate mně kdysi dávno odešel a od té doby mám v PC jen disky WD.

Odešel ti jeden Seagate a kvůli tomu bereš už na vždy jen WD bez ohledu na jejich kvalitu? ::)

Taky mi odešel Seagate a začal jsem brát WD, ale naštěstí jsem i v práci pracoval s velkým objemem dat a teda s hodně diskama a WD Red, které jsme brali, padaly jak mouchy po dešti. Když mi pak doma odešel druhý WD Black (první úspěšně reklamován měsíc před koncem záruky, u druhého už bylo po), tak jsem se začal orientovat dle kvality disků a ne dle značky.
Bohužel kvalita je proměnlivá podle záplav v Bangladéši nebo kde se to dnes všechno vyrábí.

No v poslední době už osazuju výhradně Seagate IronWolf, protože CMR a protože 5400ot. mi na mé účely stačí a je to tiché.

Doporučil bych je i tazateli, akorát tyhle kapacity už asi slyšet budou, protože už tam je všude 7200ot. Je teda na zvážení, jestli nevzít 2x4TB 5400ot, pokud je to jen úložiště doma v počítači a nemá to být moc slyšet. Pokud si tazatel chce připlatit, tak Seagate IronWolf PRO.

(Jenže Backblaze se orientují na cenu a v těch testech měli nejlevnější Barracuda disky, kde navíc řada 7200.12 byla vyhlášená jako totální šméčko, dneska jsou to všechno SMR, takže to nikdo normální nekupuje.)

Nedá sa inak ako súhlasiť. Ak by som bol nútený z nejakého dôvodu kúpiť HDD tak zvolil by som Seagate IronWolf Pro 8TB(ST8000VN004). 5 ročná záruka - kde viac sa oplatí pozerať na záruku ako v prípade HDD ako najviac kazovému komponentu. Totiž nevidím veľký rozdiel proti non-pro verzii ale +2 roky za tých pár eur navyše, oplatí sa. Ja by som ešte k tomu čo napísal redmax dodal že nech je to už akákoľvek trieda kvality HDD tak stále je to nezmar. Zálohovať treba nech sa jedná o akékoľvek médium.

HDD sa pokazí kedykoľvek, niekedy to príde rýchlo a niekedy to začne najprv vykazovať určité náznaky. V tomto sa mi práve viac páči ako je to u SSD. Totiž buď funguje alebo nefunguje. Rozbalím, zapojím a hneď mám jasno. Mne sa ešte SSD nepokazilo, najstaršie mám 8-9 ročné od Samsungu a životnosť buniek ešte stále vysoko, nevykazuje absolútne žiadne známky že končí. Neviem koľko odhadujú reálnu životnosť, udáva sa TBW ale to až tak veľa nepovie. Podľa mňa, nevidím dôvod aby nefungovalo 10-20 rokov alebo kľudne aj viac. Už to potom speje do stavu že tá kapacita bude stále fungovať ale bude to tak zanedbateľné a pomalé že to nebude mať zmysel používať. Predstavme si dnešný štandard 2TB SSD, posuňme sa v čase do roku 2050. Je to až šialené odhadovať ale kľudne podľa mňa bude fungovať. Tá kapacita bude v budúcnosti tak zanedbateľná. Chcem týmto povedať že skôr SSD dostihne smrť v podobe že to nebude mať zmysel ako že prestane fungovať(myslím bežné využitie, nie extrémne pracovné využitie ľudí čo pracujú napríklad s videom a dokážu dosiahnuť TBW).

Inak 8TB je už pomerne dosť. Dá sa to pochopiť v pracovnej sfére ale ak to niekto potrebuje na domáce účely - záloha internetu. Je to vôbec legálne obsadiť toľko kapacity? :-D

Neviem ako je to s odlonosťou proti EMP keď porovnáme SSD/HDD. Je tam nejaký rozdiel? Ak by napríklad došlo k erupcii na slnku alebo sem pošle putin nejakú EMP srandu.

Mne sa ešte SSD nepokazilo ... životnosť buniek ešte stále vysoko

V práci používáme hlavně SATA SSD WD Blue, Samsung 870, 970, 980. Drohromady jsou to nižší desítky kusů. Přitom právě jeden Samsung šel po roce a půl do kytek. Paradoxně to přitom nebylo datové SSD, ukládáme totiž desítky až stovky gigabyte denně, ale provozní s Windowsama, takže zapsáno nemělo skoro nic. Co se týká těch datových, tak tam máme nějaké Dellácké stroje a v něch nějaké NVMe, nepamatuju se co za značku, ale těm padají procenta životnosti dost rychle. I tak ale to vidim tak, že se dřív vymění za větší než umřou.
Ohledně vývoje SSD mi přijde škoda, že to výrobci pojali směrem k stále horším technologiím hlavně, aby to bylo o kačku levnější. Místo, aby se zlevňovaly MLC a SLC, tak je dneska skoro všechno TLC. I to je ovšem nakonec dobře použitelné. Jediné, na co bych dal pozor, nebrat SSD založené na QLC, tam ta životnost bude pravděpodobně nižší než by člověk chtěl.

S tvým komentářem nahoře nesouhlasím, protože kvůli ceně za SSD mi přijde stále ok, si i domu do počítače jedno HDD na filmy, obecně video a jako záložní, kde třeba mám image systémového SSD, pořídit. Je ale dobré, když to HDD má 5x00ot. kvůli hluku, prostě aby i to HDD bylo tiché. Jednou věřím, že přijde doba, kdy už se to nevyplatí, ale zatím 2x 3x víc peněz zbytečně nedám. (A kdo nemá HDD v počítači, má ho v domácím NASu, ten já ale nevedu.)

Na EMP bude si myslím náchylnější SSD, protože u HDD je pořád šance elektroniku vyměnit a data vydolovat, u SSD nemáš po výboji nic.

Myslíš že sa oplatí riešiť nejaké zabezpečenie proti EMP? Čo viem tak silné erupcie nasmerované presne k zemi sú niečo čo môže mať pauzu aj storočia ale je len otázka času a príde to. Čiže šanca je pomerne veľká podľa mňa. Napríklad https://en.wikipedia.org/wiki/Carrington_Event
Niekto to môže brať ako zbytočné paranoidné ale bavíme sa tu o niečom čo je vedecky dokázané že k tomu dochádza.
Mohlo by fungovať napríklad toto?
https://www.aliexpress.com/item/32997641527.html
https://www.aliexpress.com/item/1005003774777543.html

Odešlo jich víc, ale je to už hodně dlouhá doba. Určitě tím nechci říct, že je Seagate špatná volba, možná to tak vyznělo. Prostě značka, která mě několikrát zklamala mně už do PC nesmí. Navíc, když jsem s WD naprosto spokojený, nemám důvod měnit značku. Chcípnout může ze dne na den jakákoliv značka disku, proto je důležitá záloha.

Já si to kdysi potvrdil na mém PC, proto tu značku neberu a moc nedoporučuju. Na statistiky jsem se nedíval, beru to podle vlastní zkušenosti. Vždy odešla elektronika disku.
Aby to nebylo jen negativní, tak ty plotny se po rozebrání dají svázat a použít jako strašák na ovocné stromy proti špačkům :-)
Kdyby to byl jeden kus, tak to pochopím, ale bylo jich více a dokonce i z jiných sérií. Asi mě ta značka nemá ráda, ale je to vzájemné :-)

Diky, jinde mi taky doporučovali tu toshibu...

https://pevne-disky.heureka.cz/toshiba- ... =price_asc

Podle všeho je to dobrý disk taky... 5 let záruka, 2 500 000 MTBF... Jen mě trochu odrazuje že je tak "levná" (v porovnání s tím jakou má kapacitu)... A taky mě trochu odrazuje že má 9 ploten/platters... Čím více ploten tím hůře ne? Protože se disk snadněji pokazí a méně ploten je lépe (někde jsem to podle mě četl)...
Ty toshiby jsou taky dobré disky a mají dobrou pověst...? (ne jako Seagate?)

Díky

Urban legend.

Toshiba má jednoznačně nejnižší poruchovost. To je super, ale už méně super je, když se to přepočítá na počet vyrobených disků. :-) Už rozumíš? Ve skutečnosti jsou disky od Toshiby spíš horší než lepší.

Platí, co jsem psal prvně, NEBRAT ty nejlevnější disky, ty výrobce odrbal nejvíce. Osobně mám nejlepší zkušenost se značkou Seagate, těch mi odešlo nejméně, kolega tu psal, že to má přesně opačně a preferuje WD. Pro jedno z toho se rozhodni i ty nebo můžeš udělat experiment a pořídit Toshibu, protože to psali někde na fóru, ale tohle už jsem také vyzkoušel za tebe a nedopadlo to dobře, o data jsem nepřišel jen díky záloze a peníze mi vrátili.

jestli nesklerotizuju, toshiba měla vlastní výrobu 2.5" disků.
3.5" od kohosi přebrala a ty stojí za vyliž, osobně potvrzenou chcípnutím 3tb disku, konkrétní řadu nevím.
za to, z jak málo provozovaných kusů nám jeden chcípl, toshibu nebrat.

kdysi jsme dost jeli na wd, poruchy měly všechny řady - od běžných desktop až po enterprise - v množství ne úplně zanedbatelném.
proto máme poslední léta v objednávkách seagate. poruchovost donedávna nulová, dnes to tak skvělé není, ale zatím se to drží na příčetných 1-2ks.

pro multivláknové multinenažrané os se ukazuje lepší nahradit hdd -> ssd. konečně nebrzdí rychlost. záloha os s aplikaceni na vlastním oddílu trvá pár minut. poruchovost vypadá zatím velmi nízko: u odejitých krámů nezáleží na slibotechnách mlc nebo slc, ale hlavně na značce. ovšem samsung 870 evo - na to jak krátce existuje - nic moc.