Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aktivni USB i po vypnuti notebooku

ASUS X555DL, po vypnuti (a je jedno jestli je to vypniti uplne, nebo hibernace) jsou stale napajena USBcka (vsechna 3), tudiz notebook neni mozne pouzivat tak, jak bylo zamysleno - jako nahrada za PC (bez rizika zniceni baterie, nebo neustaleho odpojovani vseho).

Zjistil jsem to tak, ze po vypnuti zustala aktivni "chladici" podlozka.

Je to otazka nastaveni (nekde v BIOSu), nebo zavada?
Kde hledat problem?

Diky moc

Tak u PC bych tomu jeste rozumel, ale u notebooku, ...
Kazdopadne, az budu doma, se na to podivam, ale obavam se, ze BIOS mam pokoukany, a nic takoveho tam nebylo. Jen vypnout USBcka uplne, zakazat.

Btw, ten ASUS ma dokonce tak debilni BIOS, ze kdyz se zapne HDD password, ze to snad plati jen pro hlavni disk a druhy, v ramecku misto opticke mechaniky, to nevidi, heslo nechce zadat, ale ve Windows pak ten disk neni - takze ho to necha zamceny, ale nenabidne pri startu zadani hesla tak, jalo u hlavniho.. Takze v pripade dvou disku jejich zabezpeceni, aspon to zakladni, nepouzitelne.

Jen "spousteci" heslo, coz v pripade, ze se NTB dostane do ruky, komu nema, a on vymontuje disk, ... data jsou jeho.

Ne? Ani jako "zakladni ochrana"?
Treba PC Dell, NTB Lenovo ... tohle meli v BIOSu pro oba disky.

Tenhle Asus ale po zapnuti HDD password nabidne pri spusteni odemceni pouze disku 1, druhy necha tak a tudiz v OS neni videt..

Spusteni pc -> heslo k disku 1 -> heslo k disku 2 -> boot OS.
Jasne, kdyz si nekdo poridi elektroniku ze stejneho disku, .. ale to uz je "vyssi divci", a udela to jen ten, kdo vi proc se k tem datum chce dostat, ne kazdy zlodejicek apod.

Btw, k cemu tedy je to HDD password, kdyz ne k tomu, aby se nekdo neopravnene dostal k datum?

"Vypinat z duvodu uspory energie.." ve spravci zarizeni jsem nehledal/nezkousel/nevedel, ze se po nem mam divat.

Pouze v moznostech napajeni "pozastaveni USB" nebo jak se ro presne nazyva (nejsem ted u PC) - vypnuto.

Zakazat hibernaci jsme nezkousel, protoze ji pouzivam.
Ale pokud by to melo vest k jednoduchemu vyreseni situace, radsi pouzivat prestanu a budu NTB klasicky vypinat (to "fast vypnuti" ve Win mam zakazane). S SSDckem uz je tan start celkem svizny.

Tak v BIOSu nikde zadna moznost neni, jedine co je, jde uplne zakazat pouzivani USBcek, jinak zadna zminka, zadna moznost cokoliv okolo USB nastavit..

Tohle jestli je vlastnost (nic se mi k tomu nepodarilo dohledat, a to ani v anglictine), tak to u notebooku, teda nekdo vymyslel "moc dobre"..

Absolutne by me nenapadlo, ze to bude mit nejaky vliv :-O
Ani ted to nechapu, jak je to mozne.

Pri pripojeni k PC se to chova normalne (USBcka pocitace jsou vypnuta); pri pripojeni k notebooku, jeho USBcka aktivni.

Nerozumim, proc, jaky to ma duvod?

Absolutne ne, neudelal jsem to schvalne.

1) vubec jsem tomu hubu neprikladal zadnou vahu; ze to ovlivnuje prave on jsem zjistil nahodou.
2) vubec me nenapadlo, ze externe napajeny hub muze zpusobit, ze budou aktivni USB porty vypnuteho notebooku, ke kteremu je pripojen..

Tohle chovani je tedy bezne, normalni? Proc?
Myslel jsem, ze aktivni zustanou jen ty porty na tom hubu (protoze je napajeny), ne na samotnem notebooku, ke kteremu je pripojen.

Externe napajeny hub pouzivam poprve v zivote, tak se nezlobte na moji neznalost..

Btw, kdyz ten samy hub, v tom samem stavu (s pripojenym ext.napajenim) pripojim k PC, nestane se nic - pocitacove porty pri vypnutem PC jsou take vypnute. Chova se to ted tak, jak ocelavam. Proc je to u notebooku jinak?

(Sice nove tema, ale na pokyn admina pokracuji v tomto)

Proc VYPNUTY (ano, opravdu i vypnuty, nejen uspany) notebook Asus X555LD s pripojenym hubem (https://www.alza.cz/axagon-hue-msa-switch-hub-usb-a-4-port-usb-3-2-gen-1-metal-micro-usb-power-in-d6588596.htm), pokud ten ma zapnute externi napajeni (je k nemu pripojena nabijecka z mobilu), ma i nadale zapnuta (tedy aktivni, pod proudem) vsechny USB porty?

Je to vlastnost notebook (pekne pitoma, fakt), chyba (kde muze byt?), nebo vadny hub?

Pokud se odpoji napajeni hubu (nebo samozrejme hub od NTB), USBcka aktivni (podle ocekavani) nejsou.

Mate s tim nekdo zkusenosti?
Je to muj prvni aktivni hub v zivote.

Odpovedel? To povazujes za relevantni radu, ze se mam zeptat vyrobce? Kdyz neznam odpoved na otazku, tak neodpovidam.

To je to same jako "najdi si to na Internetu".
Myslel jsem, ze poradna je od slova 'radit'.

No nic. Admine, zamkni tuto otazku, uz to tu prestavam sledovat.

Ano, považuji to za relevantní radu. Kdo jiný než výrobce by to měl vědět nejlíp? Tím, že si koupíš jejich výrobek máš nárok na technickou podporu.

Poradna je od slova 'radit' (bystrý postřeh!), ale děláme to zdarma, dobrovolně a ve svém volném čase. Tak nechápu, co si tady snažíš vynucovat?

Neznám podrobně všechny normy pro USB, zda to nepovolují, a i kdyby ne, tak stejně bych se nesázel o to, že jsou detailně přesně implementovány jak v NB, tak v hubu.
Ale dokážu si představit, že tam je to "napájení" uvnitř nějak propojené a ta podložka je při vypojeném NB ve skutečnosti napájená z hubu.

Já bych si změřil, jjaké proudy tam kde tečou, ale chápu, že zdaleka ne každý na to má vybaverní a znalosti.

Ale asi máš nějakou představu, jak dlouho ten NB s podložkou dokáže jet na baterku, když ho moc netrápíš. (Nebo si to snadno můžeš zjistit, když ho zapneš a necháš odpočívat a každou hodinu se koukneš, jestli baterka už nespadla pod nějakých, řekněme, 30%. Důležité je, aby podložka běžela celou dobu a NB se flákal.)

Takže prostě nabitý NB s připojenou podložkou, připojeným napájeným hubem vypneš a vytáhneš z NB nabíječky (ale necháš hub externě napájený a podložku točit vrtulí) a po řádově třeba 2/3 té výše zmíněné doby tne NB zase zapneš a koukneš, jak je na tom baterka.

Pokud bude baterka pořád stejně plná, tak se asi podložka napájela z toho hubu.
Pokud by se podložka napájela z NB, tak by beterka měla být částečně vybitá (ne moc, protože podložka žere míň než celý NB, ale zase viditelně už trochu ano.)

A nemusíš se bát, protože pokud to tu dobu utáhne jak NB, tak podložku, tak to po 2/3 té doby musí utáhnout samotnou podložku bez problémů.

Co znamená "funkcni jsou vsechny porty" - že je na nich napětí na napájecích linkách, jako by byly v tom NB propojené (což je docela dobře možné, že jsou) a připojené na ten externě napájený hub (což jeden z nich je zcela určitě)?

Prostě to zkus zapojit a pokud se NB za dost dlouhou dobu nijak nevybije, tak je to z toho hubu napájené.