Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Wifi signál, přístup odepřen

Ahoj,
Nevím čím to je, ale najednou jako bych už nechytal WIFI tak daleko jako tomu bylo dřív.
Můžete prosím někdo nějak pomoci jak vyřešit? Případně dají se sehnat lepší anténky?

Transmit power mám na high.
Byl proveden factory reset a není nic na blacklistu.

Wifi funguje skvěle, když jsem ve stejné místnosti. Ale dál špatný, vyzkoušeno na dvou telefonech a jednom Chromecastu. Dřív to bylo naprosto bezproblémové. Máme například 3 čáry ze 4 sílu signálu, ale zkrátka přístup byl odepřen.
https://ctrlv.cz/1GFZ

Mám tento modem: https://www.tp-link.com/cz/home-networking/dsl-modem-router/td-w9960/

Děkuji

Je to prostě zarušené okolními WiFi nebo jinou spojovací službou. To je typické - signál silný, leč kvalita bídná tak se to připojí jen na blízko. Je to volné pásmo a podle toho to tak vypadá, je to prostě narvané. Je možné, že někdo si zřídil WiFi a zarušil ti to. Zkus jiné kanály - ideálně bys měl být v odstupu 2 kanálů od cizích - ale těžko se to udělá. Zkus najít kanál s nejméně cizími WiFi, ideálně s co nejslabšími.

Viz přílohy.
Tengeo je moje tepelné čerpadlo a Guardian můj internet. Ten nejlepší výsledek je 3m od modemu, ostatní jsou pak na různých místech po baráku.
Opět sem dnes naměřil sílu signálu 3 čáry ale přistup byl zamítnut.
Je možné že Žáček Ext je extender a ten to ruší?

Pokiaľ používaš wifi v pásme 2.4GHz, potom je vhodné využívať širku pásma 20Mhz, nie 40Mhz ako máš Ty, z toho plynú použiteľné a navzájom sa nerušiace kanály 1, 6, 11...
Skús si to tak nastaviť. Napr. internet kanál 1, tepelné čerpadlo kanál 6, extender (neviem čo to je...) kanál 11. Všetko ale 20Mhz šírka pásma !

signal vysilace "guardian" jsi posunul, coz je dost zasadni vec vuci ostatnimu rekneme parazitnimu ruseni.
a nic, zadny komentar jestli se neco zmenilo, nebo novy screen.
tak cemu to vlastne vadi - ktery kram ma problem s pristupem na wifi?

Najpravdepodobnejšie to máš zarušené. Ak neexistuje rušenie, tak wifi nemá problém sa pripojiť aj na jednu čiarku. U mňa dokonca aj bez čiarky. Môže byť, že susedia majú nastavené wifi na 40 MHz šírku kanálu a používajú opakovače. S tým nespravíš asi nič, alebo jedine, že im dohovoríš aby si to nastavili na 20 MHz šírku kanálu. Prípadne to vyskúšaj ešte bez šifrovania, že či to bude mať rovnaké problémy s pripojením.

Já jsem přesvědčený, že Sauron_Žáček_EXT je extender a to je kámen úrazu.
Soused má dvě sítě: Sauron_Žáček a Sauron_Žáček_EXT a obě na kanálu 6 se 40 MHz.

Viz příloha

Jaký mám nastavit kanál? Aby se to s ním neprotínalo potřeboval bych dát kanál 12, ale 12 není ideální ne? Jinak jsem udělal nastavení podle uživatele lední brtník, ale síť se znatelně nezlepšila.

Guardian 11 - Sila signálu -86dBm...toto je kámen úrazu.

Sused má tak slabý signál, že rušením sa v tomto prípade nemá zmysel vôbec zaoberať... Rieš si svoju wifi a pokrytie, evidentne tam kde si to meral je slabý signál...
ehm...predpokladám, že je jasné, že čím menšie číslo tým lepšie a nie naopak....

Ano, chápu, jsem totiž o patro níž a ve třetí místnosti, ale tam jsem 2 týdny zpět chytal signál zcela v pohodě ba naopak ještě o místnost dál, kde bylo 0 čárek signálu jsem se připojil a surfoval. Jenže teď ikonka wifi ukazuje vikřičníček a jsem nahraný. Schválně to měřím v této místnosti, kde je menší signál (ale dřív to šlapalo) protože když sem blízko jde to samozřejmě v klidu. Takže víc asi k tomu nemám co říct. Možná koupím powerline.

A chromecast na stejném poschodí přes otevřené dveře napřímo 10m vzdálenost. Signál občas vypadne. Za rok používání předtím nevypadl ani jednou. Tak všude je kus pravdy a další AP by se hodil bez debat. Budu to tedy řešit tím powerlinem. Nemám s tím zkušenost, ale to nebudu mít nikdy, když si jí neudělám.

to je naprosto strasny graf, o kolik pater niz a zdi dal to chytas?
dost bodne, kdyz sem podobny pokryvac prilozi hruby planek (zdi, vysilac, neprijem).
ale jak jsi pozdeji psal: jestli mas v ceste patro (strop) na kvalitni prijem zapomen.
vymysli, jak na stejne patro dostat kabel pro dalsi ap.
na ne "vykony vysilacu" zapomen.

Zdá se mi, že spousta z Vás zde neumí číst. Jsem rád, že reagujete a cením si toho, ale od začátku tvrdím, že signál tam dříve (ještě dva týdny zpět byl v pořádku) dokonce i podstatně blíž umístěný chromecast má teď problém. Síla signálu tam je i teď, s tím rozdílem, že tam mám nyní tuto vyjímečnou výstrahu a připojení nefunguje. Viz přiložený screen. Vikřičníček vládne světem.

Přesně ten vykřičník jsem řešil. Musel volat poskytovateli , informovat ho o změně routeru aby mi povolil linku pro změnu mac adresy.
Nebylo to přímo u mě, ale u sousedky důchodkyně. To bylo vše co jsem udělal. Už během telefonátu to přehodil, a fungovalo to hned.
Neprováděl si změnu routeru???

Ahoj, neprováděl. Mám ho cca dva roky. Nemám ho od poskytovatele ale koupil jsem svůj. Jediné co jsem udělal je tovární nastavení, ale to až když se vyskytl teď problém.
Začalo to tím, že CETIN měl problémy na lince a měl packet loss. Naměřil jsem rychlost pokud se podařilo třeba i 0.5 Mbit/s. CETIN, ale svůj problém vyřešil a je to na kabelu v pořádku jak to má být, od té doby, ale WiFi viz tato diskuse.

ty se pořád držíš indikátoru '"síla signálu", ale ten je málo použitelný, neříká všechno.
je přece rozdíl, jestli chytáš slabý signál, nebo slabý a odrazy a útlumy přes strop poškozený signál, případně slabý signál zarušený ve stejném pásmu jiným. k čemu ti pak ten indikátor je?
lepší přehled v prostoru dají různé inssidery.
v případě hloupě napsaného ovladače wifikarty je dobré vyhnout se zdlouhavému vyjednávání o režimu (norma wifi, počet kanálů, způsob šifrování) pevným nastavením na routeru, to jsi už udělal.
ale jak píše kolega dole: příjem slabého signálu může rušit i newifi zařízení, taky vysílající na 2.4ghz (chůvičky, trvalý bt přenos do reprobedny ...).
nějaké rušení přidávají i ostatní klienti, kteří taky odpovídají = vysílají. proto je lepší mít pevné věci na kabel (tv, tiskárna, určitě naska) a wifi nechat jen přenosným krámům.

to znamená na to patro zapojit další ap a pro jistotu bych mu posunul vysílací kanál, ať v 'inssideru' nevidíš kolizi.
jestli k němu kabel dotáhneš schodištěm / stupačkou nebo powerlinem (musí být stejná fáze), to záleží na tvých podmínkách.

co zrovna windows v této aktualizaci myslí svým vykřičníkem ví jen bill. bude lepší síť ze seznamu připojovaných smazat a vytvořit spojení znovu.

Na rozdiel od ostatnych (a radili ti tu naozaj skuseni borci) si nemyslim, ze toto je rusenim.
Bohuzial bez dostatcnych info sa neda poradit a kedze mas wifi co ti viac neprezradi tak bez toho, aby tam bezal nejaky Mikrotik sa dalej ani nepohneme.
Babske rady, ktore obcas pomahaju ako je skusat ine kanaly, ci prejst na 20MHz sirku si uz skusil a tak musi nastupit diagnostika...cize wifi router co ti prezradi aj to preco sa klient nepripojil.
Za ten Tp-link vy som dal Mikrotik, a na Tp-linku vypol wifi.

Nehaň můj oblíbený TP-Link :-D Samozřejmě máš ale pravdu, je o mnoho kvalitnější a co se týká stability, tak asi bezkonkurenční.
Já jsem spokojený se svým UBNT Bullet5 jako klientem a na wi-fi AP mám roky TL-WR841N. Naprosto bez problémů.

Dřív vypadal Mikrotik jako levná plechová krabička, ale co jsem se teď tak díval, tak některé typy Mikrotiku vypadají naprosto super. Asi zapracovali hodně na vzhledu.
Líbí se mně třeba tento https://www.czc.cz/mikrotik-rb931-2nd-hap-mini/214613/produkt

Nutno si uvědomit, že AP je jen polovina problému. I na straně klienta je vysílač, obvykle více či méně mizerný, s integrovanou anténou, většinou někde namotanou kolem displeje. A když přes zarušení signál z klienta nedolehne (nebo je degenerovaný), tak to taky stojí za prd a sebelepší AP moc nepomůže.

Len by som dodal, že všetky tie issidery a skenovače pásma vidia len prístupové body a len wifi. Všetko ostatné ako napríklad vysielajúce počítače, televízory, kamery a iné veci (bluetooth) na 2.4 GHz pásme to nevidí. Sused môže mať počítač, alebo kameru hneď za stenou so signálom -50 dBm. To sa tiež počíta za rušenie.

Právě že uvidí IMHO. Spektrální analýza neřeší povahu signálu, ale pouze jeho přítomnost a intenzitu. Proto jsou tam vidět věci, které s běžným scannerem kanálů neuvidíš. A RB941 je takový "Ekahau pro chudé (za 500Kč)."
Když budeš běhat s Ekahau, tak uvidíš totéž, samozřejmě trochu přesněji (myšleno hledání použitelného pásma; na věci jako produkování heatmapy to samozřejmě není). Ale pro "domácí žvýkání" je RB941 naprosto postačující.

No, naozaj len ako "Ekahau pro chudé (za 500Kč)." Tiež som si chcel urobiť spektrák z wifi karty a zistil som, že to nie je docela dosť možné. Aj keď som dokázal preprogramovať frekfenčný syntézator pre krok po 5 MHz, tak šírku kanálového filtra som nedokázal zmeniť, pretože je hardwarovo nastavená fixne na 20 MHz s možnosťou prepínania na 40 MHz a 80 MHz. Najmenšia šírka filtra je vždy 20 MHz. Keď wifi čip nastavený ako spektrák zistí energiu, tak označí celý 20 MHz kanál, že má nejakú intenzitu signálu, takže v skutočnosti nevieš čo to vysiela. Štyri 5 MHz kroky budú mať takmer rovnakú energiu a to aj vtedy keď tam vysiela bluetooth so šírkou 2 MHz. Pre spektrák sa používajú jednoduché bluetooth prijímače, ktoré dokážu krokovať po 1 MHz a šírku filtra majú 2 MHz.

Dokonca je to tak, že čím zložitejší čip, tým menej špecifických vecí je možné nastavovať. Pre zabezpečenie čo najmenšieho ovlivňovania od iných zdrojov signálu používajú wifi čipy rôzne detektory energie. Čím novšia generácia čipov, tým sa viac sprísňujú požiadavky pre detektor. Je to nastavené tak, že detekujú len signál modulovaný na nosnej aj keď treshold je možné meniť. To znamená, že signály, ktoré niesú plne kvalifikované (nemajú správnu moduláciu) si nevšímajú. Zhoršuje to len pomery SNR, pretože iné signály chápu ako šum.

Jedná sa o mikroprogramovanú procedúru CCA (Clear Channel Assessment - Odhad voľného kanálu), ktorá blokuje vysielacu časť keď rozpozná energiu na kanále. Z pohľadu zabezpečenia vysokej spoľahlivosti je práve vhodné aby CCA nereagovalo na iné zdroje signálu než na tie, pre ktoré je čip konštruovaný. Inak povedané vysiela to aj vtedy keď je prítomný na kanále iný zdroj signálu ako je wifi.

No a skúšal si to na čistom pásme? Z laborovania viem, že ak sa nastaví karta a prípadne aj AP do režimu Greenfield, čo vypne staršie modulačné schémy 11b a 11g, tak s kartou, ktorá je len 11b/g nič nechytím. Tá karta vôbec nič nevidí, žiadny signál. Na túto drobnosť zrejme došli aj vo výrobe pri návrhu nových špecifikácií, pretože 11ac už nie je možné nastaviť na Greenfield režim.