Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lenovo X250 - seká se při využívání 4K monitoru

Ahoj,

Mám Lenovo X250 s prakticky v jedné z nejvyšších konfigurací (i7-5600U, 8GB DDR3, Full HD IPS, SSD…).

Počítač je to naprosto dostačující při využívání vestvaněné či vedtavěné + dedikované FullHD obrazovky. Při připojení 4K monitoru už je ale problém. Ntb má sám na sobě DP a dále mám pro Dock s si 3hdmi porty a DP.

Při práci s tabulkami to je ještě docela Ok, ale při běžícím videu na YT nebo hovoru Teams je to nepoužitelné.

Je to prostě již starý sráč, nebo by zde pomohlo zvýšení RAM na 16GB? Ještě jsem to neudělal pro to, že ntb má jen jeden slot na RAM a speciální modul 16GB stojí asi 3500tis.

Obecně - seká se to spis kvůli slabé grafice? Nebo kvůli malé vyrovnávací paměti. Ta je samozřejmě dle správce využitá poměrně dost.

Má cenu se o něco snažit v tomto případě? S W11 se teď plynulost značně zlepšila, ale tento problém přetrvává.

Díky.

Zvýšením RAM na 16 GB si trochu pomůžeš, ale že by to pomohlo k přehrávání 4k videa, to nečekej. Je to starší dvoujádro s grafikou o ničem. Prostě kancl PC.
Nedíval jsem se na specifikace, ale předpokládám že tam jsou klasické SO-DIMM. Mrkni se na stránky výrobce, jestli umí 16GB modul.
https://www.alza.cz/gaming/crucial-so-dimm-16gb-ddr4-3200mhz-cl22-d6222780.htm
https://www.mironet.cz/crucial-16gb-3200-mhz-sodimm-ddr4-pc425600-cl22-12v+dp446994/

Jinak ty moduly nestojí 3500,-

Je tam potřeba paměť viz příloha. Je velmi špatně sehnatelná - v ČR spíše nesehnatelná, ale tato i7 ji podporuje.

Já nepotřebuji přehrávání videa ve 4K. Jen fungování kancelářské práce na 4K monitoru. Tzn. Mít hovor v Teams. Otevřený Excel, PowerPoint a prohlížeč.

Mám problém s tím, že jak na pozadí běží videohovor v teams anebo video na YouTube (třeba i 720p) tak je PC na hranici použitelnosti a už se dějí záseky, načítání oken při přepínání a pod.

Asi jsem si odpověděl sám? Prostě slabá grafika? Protože paměti má evidentně dostatek. :-| A to je pouze 480p video. Jen udělat ten výstřižek mi trvalo tak 5 minut, jelikož PC absolutně zasekaný. Video se stále seká a načítá. P5edpokládám tedy, že zde asi již nic nepomůže. Jeden výstřižek na interním Full HD monitoru, druhý na 4K bez zrcadlení - pouze externí monitor.

kvuli slabemu cpu (jen 2 jadra starsi generace, celkovy nizky vykonovy limit) je to je pouzitelne pro office na fhd zobrazeni.
4k ma zhruba 4x vetsi plochu, to uz muze byt zahul pro nizkovykonovou grafiku, ktera ubira z napajeciho limitu procesoru. ty 4k to zvladne mozna tak na slideshow z malovani.
teams je zrout vykonu, na 2jadrovem procesoru se da provozovat mozna chvili po restartu s cistou ram.

jenze je oblibenym korporatnim sw a pokud mas instalaci zahnojenou klasicky dalsim firemnim bloatwarem, nemas sanci na tom cpu utahnout teams ani pri fhd zobrazeni (znam podobne novejsi ntb z prace a nedavaji to).
v takove instalaci na 4k uplne zapomen.
(firemni instalace jsou zlo, kde neni vykon, ani vetsi ram nepomuze)

tento tyden tu nekdo vybiral 6jadrovy ryzen (puvodne chtel 2.5 jadrovy alderlake), oba za 13t.
kdybys mu ho vyfouk, nemusis nic resit.
https://www.mironet.cz/lenovo-v15-g3-aba-cerna-156-fhd-amd-ryzen-5-5625u-23ghz-8gb-512gb-ssd-amd-radeon-graphics-w11h+dp562728/
ale hdmi vystup bez presnejsi specifikace. leda stahnout brozurku s parametry primo od lenova.
popis na zbozi.cz:
Alternativní režim portu USB typu C na DisplayPort

Tak naložil jsi tomu hodně, ono se to nezdá ale teams na dvě jádra tragedie aj bez videa a YT na 2jádra sem zkoušel ale bez toho 4K jen HD a použitelný ale ten počítač nedělá nic jiného.
Popravdě se divím že to vůbec nějak jede. Já už bych to nedal a vypínal team nebo YT.

Prostě slabá grafika?

Nejspíš žádná rozumná akcelerace videa a celkově příšerně slabý procesor.

A to je pouze 480p video.

Nejsem odborník na video ale tomu CPU je asi skoro jedno jestli má zvětšovat 480p video na 4k nebo 1024 video na 4k.
Možná bych zkusil nastavit to video ať jede v přirozené velikosti.

Jestli máš obyčejný FHD monitor zkusil bych ho připojit, mělo by se to zlepšit.