Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oplatí sa mi teraz kupovať novú zostavu?

Asus rog maximus XI Code
i7 9700k 4,9Ghz
Kingston Hyper XMP CL9 DDR4 3200mhz
Seasonic Focus plus 750 gold
MSI Suprim RTX 4080
Noctua NH U14 S
Samsung 970 pro 1TB
Samsung 850 Evo 1TB
Windows 10 64bit

Nedávno som si zakupil k tejto zostave novú grafickú kartu ktorá je v popise, ale začínam mať tušenie že toho zvládne aj viac a že kvôli procesoru nedáva 100% výkon.
Hrám na UHD 3840x1600 rozlíšení. A napríklad v hre ako je God of War mi procesor pri hre už ide na 95 - 100% čo je už moc. Preto mám obavy, že v nových hrách, mi bude robiť to isté.
Myslíte že ak by som teraz si zakupil novú zostavu bude vidieť výrazny rozdiel v FPS alebo ani nie? Zostava bude viac na hry, a rozmýšlam či ist do AMD 7950X alebo do intelu i9 13900k

Máš to naprosto v pohodě, dobrá sestava. Neměnil bych nic. To, že jede procesor při zátěži spolu s grafikou na 100% je správně. Proč by to mělo být moc?
To chceš, aby procesor jel na 50% a grafika na 100% nebo naopak? Samozřejmě se to zatížení bude lišit hra od hry, ale máš to v pořádku.

Tak som si to vždy myslel že to má fungovať. 6e procesor by správne pri hrách nemal byť zaťažený na 100% ale len grafická karta. Preto ma teraz tvoja odpoved dosť prekvapila.
Pred pár mesiacmi som menil pastu na procesore lebo pri tom 100% zaťažení je ventilátor neznesiteľne hlučný. Ale mi to nepomohlo. Ak teda tvrdíš že je zostava v pohode, tak si tam asi iba pridám namiesto vzduchového vodné chladenie a hádam to pomôže

ak som si to vždy myslel že to má fungovať. Že procesor by správne pri hrách nemal byť zaťažený na 100% ale len grafická karta.

Naopak, máš to ideální. Samozřejmě to nebude u každé hry úplně stejné. Když třeba snížíš rozlišení, tak se grafika bude "flákat", protože nemusí vykreslovat takovou plochu. Ale jak píšu, je to hra od hry. Já mám v PC chladič Freezer 7 pro za pár korun a PC slyším jen v maximální zátěži. Otáčky mám při přehrávání filmů, brouzdání na netu atd. kolem 800 rpm a není skoro slyšet. Vodníka mám v jiném PC, ale ten mně přijde hlučnější. Hlavně je důležité očistit pořádně styčné plochy chladiče a procesoru a nanést kvalitní teplovodivou pastu. Ani moc ani málo.

... je ventilátor neznesiteľne hlučný

Slušný a správně namontovaný vzduchový chladič nemůže být nesnesitelně hlučný (na takovém CPU), máš tam něco špatně. Mám CPU s podobným TDP a chladič neslyším ani při 100% zátěži.

Netuším, na dálku to nepoznám. Co tam máš ??? Měl by se na to někdo znalý na místě podívat, osahat, zahýbat, posoudit proudění vzduchu. Takový či podobný CPU má kdekdo a snad vždy se vzduchovým chladičem. Nemáš to třeba nesmyslně přetočené (+ 10 % výkonu a 2 x větší spotřeba) ??? Výměna pasty je oblíbená blbost, mnohem důležitější je kvalitní montáž.

Za mě teda jsi s procesorem lehce v mínusu, myslím, že nějaké ty FPS by šly s výkonějším procesorem nahoru, ale viděl bych to v řádu jednotek procent. Jasně, že je to do hry a každá to má jinak, někde můžeš získat víc a někde nic.

Asi bych se na tvém místě neunáhloval a ještě bych počkal buď na nižší ceny nebo na jednu další generaci. A když, tak bych zvažoval spíš 7900X nebo 7900X3D.

Ještě poslední otázka. Je ten chladič v zátěži vážně horký? Pokud není, tak bude chyba v uchycení a špatně doléhá. Procesor prostě hřeje a ten chladič ho neuchladí, protože špatné dosedá. Už jsem viděl i monáž chladiče s krycí fólií, stát se to může, protože je většinou průhledná.

Můžeš tam dát procesor Core I9-9900KS (5.0GHz, 127W, L3:16M, 8C rev.R0), který podle stránek výrobce deska podporuje. Zaměřil bych se ale raději na pořádné chlazení, protože jakmile procesor dosáhne teplotního limitu, začne se "zpomalovat" (vkládat prázdné takty), aby předešel možnému poškození.
Důležité je samozřejmě i větrání celé bedny.

Já mám zkušenosti jen s jedním vodníkem a ten je hlučnější než můj starý dobrý Arctic Cooling freezer 7 Pro, který jede 24 hodin denně. Značka Zalman. Koupil jsem ho z bazaru, ale je tam na 100% vzduchová bublina a v tichu je to slyšet a je to hodně otravné. Tím nechci říct, že jsou to špatné chladiče, ten můj bohužel nemá možnost odvzdušnění. Novější typy tu možnost určitě mají. Byla to ale bazarovka, takže soudit nemůžu a vrtat do heatpipe a naklánět, abych vypustil vzduch a následně doplnil kapalinu a pak to lepil tekutým kovem se mně nechce.

No píšeš zostavu ale asi myslíš desku, procesor a nejspíš DDR 5 ramky.

Kdybys vzal 13700kf tak je to 10, deska 6 a ramky 4. V případě 13900kf je to další 4tacy. A doporučil bych vodní chladič cca 4 000 na tu 13900k nezbytne pokud.ma.jet na.max.

Podle mě se to extrémně nevyplatí.

Pokud chceš intela.pockal bych další rok. Nejspíš bude další patice a deska. Prej už to bude něj. Ale jestli nebude mít zpoždění.

K vodnímu chlazení snad.pujde.dokoupit redukce na tu novou paticí.
Možná bych zkusil vyměnit a poladit ramky.
Nejvíc žravé hry 2023 už ocení víc jak 16giga.

https://pctuning.cz/article/intel-core-i7-9700k-a-asus-maximus-xi-formula-v-testu?chapter=10#article-header

Takt to je ideální skříň na 3x140mm chladič nahoru...a dvd napalovačku pryč ale třeba fakt používáš.

Vyzkoušený nemám žádný. Kupoval bych co největší s co nejlepší zárukou.
https://www.alza.cz/arctic-liquid-freezer-ii-360-d5711544.htm
https://www.alza.cz/nzxt-kraken-x73-d5770119.htm
nevím jak dosáhnou ty kabely dopředu, spíš si myslím, že ne

tady mají slušný výběr a zvažoval bych jestli nevzít tam. Mám dojem, že ty komerční chladiče mají celkovou výšku 2,7mm i s ventilátorama kdežto jen samotný chladič
třeba tady v tomto setu
https://www.jscomputers.cz/produkt/Alphacool_Core_Wind_ST30_360mm_Watercooling_Kit.html?arg1=001053013
je tak silný. Čili mnohem líp chladí. Šustr - majitel dřív psal pro PCtuning si myslím má přehled, umí poradit.

Pred pár mesiacmi som menil pastu na procesore lebo pri tom 100% zaťažení je ventilátor neznesiteľne hlučný.

Pořiď vodníka a pak sem písni, o kolik to bude méně hlučné?

Tipuju, že nebude. Vodník potřebuje na žebrech taky nějaký ventilátor, který vyfoukne teplý vzduch pryč. Jediný rozdíl je, že se tak děje na kostře skříně a ne uvnitř, teda to neohřívá ostatní komponenty.

Na desce bývají konektory na připojení RGB, pozor jsou dvojí a často deska obsahuje oba. Takže v manuálu desky najít, který RGB je kde a v manuálu RGB chladiče najít, co za typ RGB tam je.

---

Vzduchové chlazení je přímo na zdroji tepla (procesoru), u vodního to cestuje tou kapalinou někam dál, rozdíl v účinnosti velký není. Tím netvrdím, že vodní chlazení nebude tišší, ale budeme-li mít na vlas stejné ventilátory, abychom vyloučili jejich rozdílnou hlučnost při stejné zátěži, rozdíl v produkovaném hluku a tom, jakou rychlostí se točí, není při stejné teplotě procesoru zásadní.

Kdysi jsem si vodní chlazení vyzkoušel a vrátil jsem se ke vzduchovému. Snažím se o omezení hluku už na vstupu teda klidně předimenzovaný procesor nebo naopak omezení výkonu procesoru tak, aby měl nízkou spotřebu a ztrátové teplo tam raději vůbec nevznikalo.

Lorenzo má objednáno, nainstaluje a poreferuje, jak moc to pomohlo, třeba trefí ten rozdíl, kdy to bylo nesnesitelné a kdy už to půjde příliš nevnímat. ;-)

tak že konečne mi dnes prišiel chladič na procesor Liquid Freezer II 420 A-RGB .
Skúšal som ho len tak navoľno zapojiť, ale zarazila ma jedna vec. A tou je jeden konektor. Konektory sú totiž dva.
Jeden som zapojil do do CPU fan ventilátory funguju, a druhý by mal podľa správnosti ísť sem https://prnt.sc/w_NCgL1Ib1fe .
len že ja som na svojej doske v manuáli nič také nenašiel. je to tento konektor https://prnt.sc/F8jsn-yqQGvU.
A musí sa to dať nejako zapojiť, ked v popise maju uvedene že socket čo mam to podporuje.

Vedel by mi niekto poradiť