Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC sestava na hry okolo 30.000 kč

Dobrý den. Po předchozích a dobrých zkušenostech bych vás chtěl opět poprosit o radu s PC sestavou pro dalšího kamaráda. Chtěl by něco do 30.000kč bez OS a bednu si vybral sám která se mu líbí (Hlavně aby se tam vešla GK kterou doporučíte). Nejlíp aby tam bylo M.2 SSDčko max 1TB kvůli úspoře peněz. Žádný velký upgrade bych do budoucna neviděl, max další disky a RAMky. A ještě zároveň dotaz jestli to bude schopný hrát ve 1440p nebo 1080p kvůli výběru monitoru na kterej se zajedeme podívat do prodejny. Mockrát vám děkuju za váš čas.
produkt Tady ještě ta bedna.

Sestav je tam dost. Od 10 do 60k, ale tohle co hledáme my jsem bohužel nenašel do 30k. Povětšinou doporučujete za ty peníze stavět to na Ryzenu a když tak jsem našel skoro půl roku staré sestavy. S tím jak jde všechno dopředu proto radši zakládám nový vlákno, aby to bylo všechno aktuální. Kdybych tomu rozuměl tak, abych si to tam naházel sám tak se tady neptám a neotravuju :-) děkuju za pochopení.

Jj, chápu. Neotravuješ, máš pravdu. Preferuje ten Tvůj kamarád nějakou značku, jestli to PC chce na Ryzenu nebo Intelu? Něco sesmolit můžeme, na CZC je sestavení z vybraných komponentů zdarma. K čemu to PC má sloužit? Kdybych si měl tipnout, tak tipuju, že má být i herní. Cenu počítáš včetně monitoru nebo bez něj?

Taky může být.

Tvé sestavě bych vytknul paměti jen 3200, ale 3600 jdou nataktovat snad na každé desce a dost to u herního PC pomůže, proto brát 3600.

U zvolené MSI desky pozor, že MSI ošidilo zvukovku, takže jen pokud bude uživatel používat sluchátka digitální přes USB nebo přes Bluetooth, pokud by jen na kvalitních reproduktorech přes Jack, tak ta zvukovka je fakt hodně zastaralá a do současného PC už nepatří.

K tým zvukovkám by to šlo vyjadriť ako som nedávno počul hlášku na niečo iné ale po úprave to sedí... Takže tá zvukovka je najšpinavšia košeľa v koši pre špinavé košele :-D

Z mojej nedávnej skúsenosti usudzujem že nemá význam to riešiť. Nemám ale otestovaných až tak veľa dosiek čiže možno niekedy je to fakt horšie. Ja by som tie zvukovky hodil kompletne všetky integrované do koša pre špinavé košele. Pre väčšinu ľudí to stačí a oni to ani nemajú šancu nejako spozorovať nakoľko väčšina ľudí nemá poriadne slúchadlá alebo repro. Je to vlastne ekvivalent inteláckej APU. Tam je to tiež čisto totálny základ. Ak ktokoľvek chce kvalitnejší zvuk tak ani nemá veľmi zmysel riešiť ako si písal tie šidítka.

To máš sice částešně pravdu, ale stejně je rok 2023 a drzost výrobců dávat tam 15-20 let staré čipy, bychom neměli tolerovat.

Máš tu dneska moderní ale levnou ALC1200, která je použitelná od šidítek až po nižší highend. Podobně nová digitální ALC4080 nadesignovaná přes USB sběrnici je levné řešení a přitom může být i kvalitní, ale u té to má v rukou hodně výrobce desky (u Asusu a MSI bych se toho nebál). No a ALC1220 je podle mého názoru použitelné řešení i pro hifisty. Takže teda já bych si desku mimo vyjmenované nekoupil a to jsem z většiny času na PC na BT sluchátkách, takže ten zvukový čip na desce nepoužívám.

Máš pravdu, 15-20 rokov staré čipy tam nemajú čo hľadať. Ešte dajme tomu ak ide o low-end... Ja ak sa pozriem celkovo na všetky zariadenia s integrovaným riešením pre zvuk od mobilu, tabletu, ntb až k PC tak na PC som zvyčajne spokojný a problém vidím dosť často u zariadení kde je ten HW natlačený do malého rozmeru a tam je počuť tú nekvalitu aj na horších slúchadlách. Aj tam sa ale nájdu zariadenia ktoré ponúknu ako tak dobrý zvuk. Ja to hodnotím dosť kriticky a už dlhé roky spomínané čipy nevyužívam. Na PC mám externý DAC/AMP Fiio K5 PRO pre HD600 a repro napájam AVRkom. Ten rozdiel proti integrovaným riešeniam je počuť okamžite cez slúchadlá. Nemôžem teda s tebou súhlasiť aj v tom názore že si zvukár, hifista alebo akýkoľvek iný nadšenec do hudby vystačí so zvukom ktorý dostane z MB. Nehovorím že taký nie sú. Nájdu sa ľudia čo si kúpia Creative/Asus a iné značky dodávajúce integrované ZK ale sú to čistokrvný nováčikovia ktorý nemajú skúsenosť s ničím kvalitným. Osobne nepoznám absolútne ani jedného takého kto pracuje so zvukom na profi úrovni aby používal niečo také. Všetci fungujú na ext.riešeniach.

ASUS TUF Gaming GT301
1 999 Kč
Corsair RMx Series RM750x - 750W
3 396 Kč
ASUS TUF GAMING B550-PLUS - AMD B550
3 290 Kč
AMD Ryzen 7 5800X
5 790 Kč
Endorfy Fera 5
699 Kč
Kingston Fury Renegade Black 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL16
2 109 Kč
Kingston SSD KC3000, M.2 - 1TB
1 899 Kč
Sapphire NITRO+ RADEON RX 6750 XT, 12GB GDDR6
11 922 Kč

Celkem: 31 104 Kč

Na CZC nemají žádný rozumný zdroj, tohle je nejlevnější kvalitní, který jsem tam našel, poohlédl bych se někde jinde.

Edit: Grafiku, kterou tam objevil Ivan1, tu RX 6800, já jí přehlédl.

K tomu ryzenu ale není boxovaný chladič, takže to ber jak to je navrhnuté, určitě bude spokojenost :-) Fakt bych na tom nic neměnil. Ta RAM se sice omezit dá jen na jeden modul, ale přijdeš tím o dual channel, což nepatrně sníží výkon. Brát 2 moduly s nižší kapacitou zase dneska moc smysl nedává. Nechal bych to přesně jak to je. Je to kvalitní PC, který něco vydrží a můžeš si na něm zahrát nejnovější hry, aniž by Tě to nějak omezovalo.
Za mě bych bral zdroj Seasonic, ale není to nutné.

O moc lépe se to asi vymyslet nedá. Chtěl.jsem.poradit úsporu na zdroji, který má zároveň nový konektor UD850GM PG5 (rev. 2.0) ale CZC ho nemá.

5800x ale není moc perspektivní řešení. Dal by se vymyslet ještě 7600 /bez x/ který má chladič. Tím pádem 700kc ušetřených na chladiči se dá přihodit k rám a koupit 32gb DDR 5 expo.

Horší je to s deskou...tam buď vytáhnout další litr nebo jít s kvalitou dolů.

Nad AM5 jsem neuvažoval, protože dneska procesor není do herního PC omezující a rozumně AM5 do 30K neudělá, to by ten limit musel zvýšit aspoň o 5 tisíc, možná víc.

---

Jinak za mě tam není moc co ušetřit, jako dá se tam hodit Ryzen 5700, dá se tam hodit RX6700XT, dá se tam hodit 16GB RAM, ale jsou to kompromisy.

Já třeba nejsem vůbec fanoušek grafik od AMD, ale bohužel The Last of Us a Hogwards Legacy potřebují k rozumnému hraní na grafice 12GB VRAM a v počítači 32GB RAM. Ty hry jsou nepochopitelně rozežrané a bohužel se dá předpokládat, že takových her bude přibývat. V podstatě všechny grafiky i ty 40tisícové, které mají míň jak 12GB budou za chvíli na vyhození. :-/

Tak rozhodně minimálně 27". Pak už je to na uživateli, někdo na 27" snese 1080p, někdo potřebuje jemnější body a teda 1440p. Je třeba, aby to uživatel zkouknul a zjistí sám.

Jinak já si nemůžu vynachválit 32" s 1440p, ale je to vážně individuální.

Osobně výběr monitoru nepodceňuji a například neuznávám žádné 6bit+2FRC, já tu nedokonalost barev na tom pak vidim, ale znám i lidi, který říkají, že jim to nevadí a vůbec to nevnímají. Takže za mě monitor každopádně 8bit nebo 8bit+FRC. Ale ty jsou dražší.

https://www.czc.cz/philips-328p6aubreb-led-monitor-31-5/295789/produkt

MSI Creator PS321QR
iiyama G-Master GB3271QSU-B1
Philips 326P1H
BenQ PD3200Q
MSI Gaming Optix MAG321QR
Philips 328P6AUBREB

Z těch jsem vybíral a ten posledně jmenovaný koupil. Jinak teda byl náhradou za AOC Q3277PQU, který to po skončení 3 leté záruční doby zabalil, čímž jsem s firmou AOC navždy skončil.

Ještě existují Delly, ale měli nějaké slabší řady za covidu, asi někde selhala výrobní kontrola, takže ty jsem ignoroval, ale jinak se tam dají také najít nějaké zajímavé kousky.

Takových tazatelů víc, klobou dolů. Jsi slušný a mluvíš k věci. Co se týká monitoru, tak mrkni na značku Dell nebo Iiyama, jsou vážně výborné.
Když ten obraz uvidíš na vlastní oči v porovnání s jiným monitorem tak myslím, že budeš nadšený. Pak dej vědět, co jste vybrali.
Přímé srovnání na vlastní oči je daleko lepší než se řídit jen recenzema.

Ona to není práce, spíše bych to nazval předávání zkušeností ve volném čase, takže koníček. Taky se něčemu novému přiučíme, takže za mě je to přínosné pro obě strany :-) Horší je, když tazatel napíše něco jako "nefunguje mi PC, co s tím?". Žádné podrobnosti jestli je to PC třeba v zásuvce atd... Ano, i to se občas stane :-)

Trh s PC hardwarem jsem přestal sledovat tak před 10ti lety protože jsem změnil povolání, tak mi ledacos uteklo. Bednu vždycky stavím sám, než abych to nechal nějakým brigádníkům od Eshopu. Viděl jsem co dostal známý když si to nechal postavit (dráty všude, vzduch skrze ně pomalu neprošel) :-D Ale záleží asi na koho tam člověk narazí. Od vás se tady vždycky něčemu příučím a proto se vždycky rád vrátím právě sem.

Jj, mám úplně stejnou zkušenost. Kdysi po mně chtěla sestra sestavit PC, ale já neměl vůbec čas tak jsem jí jenom navrhnul komponenty, ať si to naháže do košíku, že PC jim tam sestaví a otestují zdarma. Tu firmu jmenovat pro jistotu nebudu, je ale hodně známá...
Asi po měsíci psala, že se jí PC samovolně vypíná, tak jsem ji poradil, ať změří teploty v zátěži a jak to má udělat. Když jsem to viděl, tak jsem ji řekl, ať to PC už nezapíná a okamžitě ho přiveze. Kable management žádný a chladič uvolněný. (To se mohlo stát při přepravě, ale moc tomu nevěřím). Už jen za ty kabely bych je nakopal někam. Viděl jsem ale i horší, kdy někdo nechal na chladiči dokonce krycí fólii a potom se divil vysokým teplotám :-)
Mně se zatím stalo nejhorší to, že jsem poskládal PC a nejelo. Po několikanásobném rozložení a opětovném složení jsem došel k závěru, že jsem nezapnul vypínač na prodlužce :-D Takový malý, ale podstatný detail.

Každá značka i Dell a iiyama má lepší a horší modely. Chce to zkouknout, jak pohledem, tak kouknout do parametrů. Navíc každý preferuje něco jiného, někdo chce vyšší rozlišení, někdo nižší, někdo vyšší obnovovací frekvenci a někdo zase HDR nebo FreeSync.

Já bych zase doporučil značku Philips, ale i u těch platí, že jsou modely lepší a horší.

A něco podobného pro 12 letého kluka, ale abych se vešel do cca 30.000 Kč s DPH i s monitorem? Zatím zvažujeme https://www.smarty.cz/TIGO-Gamer-Pro-R5-5500-3060-Ti-p130597, ale nevím, jestli jej nevzít bez OS https://www.smarty.cz/TIGO-Gamer-Pro-R5-5500-3060-Ti-BEZ-OS-p130627 a OS koupit na Aukru, anebo jít do levnější varianty s RTX 3060, ovšem s 12GB VRAM: https://www.smarty.cz/TIGO-Gamer-R5-5500-3060-p130596 anebo https://www.smarty.cz/TIGO-Gamer-R5-5500-3060-BEZ-OS-p130628? PC bude na firmu, takže s odpočtem DPH, ale bude umístěn doma, takže asi těžko bude někdo vrtat do původu Windows. Z druhé strany, sám nevím, jestli mi cca 2.000 Kč bez DPH stojí za to drbání s kupováním Windows nejednoznačného původu na Aukru a následné instalace.

Případně pokud by šlo něco podobného sestavit levněji, případně s lepší a/nebo kvalitnějšími komponenty, a nemusí to být taková pecka.

Omlouvám se zakladateli, že jsem vlezl do jeho vlákna, ale finanční rámec je jenom trochu nižší, než je u něj, takže mi přišlo zbytečné zakládat nové vlákno.

PS: Ty TIGO Gamery možná bude šance pořídit s 20% slevou, takže pak by vycházely ještě výhodněji (nyní 17.405 až 21.455 Kč bez DPH, pak cca 14.000 až 17.164 Kč bez DPH).

1) může to zkusit někdo spočítat. jestli budu mít čas večer tak se juknu. ale asi to o moc levneji nevyjde.
2) vzhledem k novým hrám bych bral tu 3060/12GB
3) nevím jak je to teď ale strýcovi když kdysi dávno došla kontrola tak ten pc v majetku firmy chtěli vidět. Tak bych se na aukro os vykašlal.

S výběrem 3060 vs. 3060 Ti je to dost nejednoznačné, 3060 Ti je výrazně rychlejší, ovšem 8 GB je už nyní na hraně, viz https://www.hpmarket.cz/document.asp?dc=nvidia-3060-ti-vs-3060, https://technoglitz.com/czechrepublic/nvidia-geforce-rtx-3060-vs-rtx-3060-ti-jaky-gpu-byste-si-meli-koupit/ :-/

Chtělo by to 3060 Ti 12G, která se ale bohužel nedělá. Zase oproti dosavadnímu iPadu to bude i tak velký rozdíl ...

Je to tak 3060Ti je značně výkonější, ale nové hry mají problém i s 3070, která je ještě výkonější, dojde VRAM a je konec. 3060 je méně výkonná, ale paměť u nových her nedojde.

Jestli se hraje na 1080p = vem raději výkonější kartu (3060Ti).

Jestli je ale monitor 1440p nebo 2160p, tak bychto viděl spíš na RX 6700XT, 6750XT, 6800 nebo holt i tu RTX 3060/12.

Tak nakonec to vyhrál TIGO Gamer Pro R5-5500 3060 Ti a Samsung Odyssey G32A herní monitor 24" a to všechno s 20% slevou při příležitosti otevření Smarty prodejny v Palladiu Praha, takže všechno spolu i s prodlouženou zárukou 4 roky na monitor to vyšlo na cca 25.000 Kč s DPH, tj. necelých 21.000 Kč bez DPH. Myslím, že pro 12 letý dítě je to až až, stejně bude za 1/2 roku otravovat, že chce něco jiného.

Jinak, kdo by měl o něco podobného zájem, tak není to tak, že to musí být nutně skladem na prodejně, může si požadované zboží s avizovanou slevou na prodejně objednat, ale musí jej hned uhradit, aby šlo slevu uplatnit. Tudíž nemusí naklusat hned k otevření a obávat se, že se na něj nedostane, prostě si jenom zboží hned neodveze, ale slevu dostane.

A jaká je představa? Teď se to koupí a za 4 roky vymění nebo případně něco k Vánocům nebo jiný příležitosti dokoupite? Skládát budete sami ?
Bedna musí být průhledná ,a reprezentativní nebo to půjde pod.stul a stejně se to okope? S tím rozpočtem každý pětikilo dobrý.

Představa je taková, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci, ale je to 12 leté dítě, takže samozřejmě vizuál je pro něj důležitý, zase po chvilce to člověka omrzí a také je tam náběh na epilepsii, takže různá blikátka nejsou moc vhodná, teď bude nadšený, ale za pár měsíců bude chtít výkonnější stroj, z druhé strany lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše ... tak si z toho vyber. :-D

Sám nevím, mám rád kvalitní věci, z druhé strany je mi líto vyhodit starý 17 palcový monitor Samsung Syncmaster 171P - F.A. Porsche Design, který byl ve své době špička a stál 27.000 Kč, ovšem nyní jej strčí do kapsy i ten nejlevnější šmejd. A u dítěte mi také bude líto, když to za pár měsíců zhuntuje a zaneřádí, ale zase aby se s tím vztekal, že mu 1/2 věcí na tom nefunguje ...

A teď babo raď ... :-/

PS: Sami si na skládání netroufneme, takže buďto hotovku anebo se složením za rozumný poplatek ...

porsche design si nech jako kukátko k domovnímu zvonku.

jestli moc neprožíváš cable management, poskládání pc s dítětem zvládnete.
desku sestaviš na stole, k uchycení chladiče bývá obrázkový návod.
a když si nespleteš 12v cpu konektor s pcie, nic neodděláš a bude to fungovat na první zapojení.

os kupuju v různých druhotných_sw za pár set, máš k tomu i fakturu. ty windows za víc nestojí.

No já myslím že mu půjde hlavně o hraní her přes internet s kamarády.

Ten monitor 17" vyhoď zkazí si akorát oči a brýle stojí víc než monitor - fakt myslím vážně.

K tomu PC - buď se to dá postavit na "podvozku" AM4 kde by ses cenově vešel. Ale AM4 vzniklo v roce 2016 a v roce 2022 vyšlo AM5. Teď se to ještě prodává dohromady ale pokud bys chtěl za rok nebo dva až bude chtít vylepšit PC kupovat lepší procesor tak jedině bazar toho co se vyrábí teď.

Takže vidím rozumnější postavit to na AM5 s tím že lepší procesor by tam jít dál ještě nejmíň další tři roky - podle toho co slibuje AMD. Jenže je to tím pádem minimálně o 2000kč dražší než by bylo potřeba aby se vešel i slušný monitor.

Intel je z tohoto pohledu problematický, co rok to nová deska a nový procesor.

https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=7A6D6C6A6C6E65795

Jak vidíš na monitor moc nezbylo. A nevím kolik alza chce za složení.

Pokud bys trval na tom do 30 000 se vším je ještě možnost koupit repasovaný monitor s roční zárukou od 1500 nebo klasický bazar. Nebo jít do AM4.
Tady je AM4

https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=7A6D6C6A6D6B637F7

Ano, Gigabyte zdroje měly svou "světlou" chvilku a několik šarží (myslím, že se jednalo hlavně o 750W řadu) bylo pověstných jako hořáky, které pak Gigabyte bez upozornění dokonce zkoušel vnutit prodejcům, aby je povinně bundlovali s Gigabyte grafickými kartami, dokud se nezbaví všech vadných zdrojů s tím, že pokud to prodejci nebudou akceptovat, tak jim nebude dodávat grafiky.
Důvěřovat jejich zdrojům dnes bych si netroufl, co se toho týče, řadím je k odpadu typu Evolveo s tím, že riziko zahoření, pokud to náhodou je zdroj z dané postižené šarže, je, narozdíl od Evolvea, víceméně jistotou.

Já dávám odkazy na alzu protože se mi tam dobře hledá. Pokud chceš seznam na czc tak si ho najdi na czc (pak nejspíš pochopíš proč radši hledám na alze). Kde si to koupíš je opravdu jen tvoje věc.
Mě je třeba víc sympatická tsbohemia nebo mironet.
Vidíš Gigabyte kauza mi unikla tak vol radši jiný:-) Na druhou stranu mám tu corsára 2roky starého 750w na reklamaci.

Tak nakonec to vyhrál TIGO Gamer Pro R5-5500 3060 Ti a Samsung Odyssey G32A herní monitor 24" a to všechno s 20% slevou při příležitosti otevření Smarty prodejny v Palladiu Praha, takže všechno spolu i s prodlouženou zárukou 4 roky na monitor to vyšlo na cca 25.000 Kč s DPH, tj. necelých 21.000 Kč bez DPH. Myslím, že pro 12 letý dítě je to až až, stejně bude za 1/2 roku otravovat, že chce něco jiného.

Jinak, kdo by měl o něco podobného zájem, tak není to tak, že to musí být nutně skladem na prodejně, může si požadované zboží s avizovanou slevou na prodejně objednat, ale musí jej hned uhradit, aby šlo slevu uplatnit. Tudíž nemusí naklusat hned k otevření a obávat se, že se na něj nedostane, prostě si jenom zboží hned neodveze, ale slevu dostane.

Jo v pohodě, samotné komponenty nevypadají špatně a ten počítač bude nějakou dobu sloužit, ale pozor na jednu věc, není to sestava, která by v budoucnu byla rozšiřitelná, takže časem bude ditě třeba do PC chtít proniknout samo víc a třeba si vyměnit procesor za výkonější, ale u desky A520 to nedává smysl, takže až začne dítě otravovat, že chce upgrade, tak řekni ne, tady máš peníze na úplně nový. :-)

Spíš se ozvi, až odejde ten monitor od Samsungu. Já kdysi Samsung měl a bylo to ok, ale to už je dávno. Dneska mi přijde, že ty jejich TV a monitory jsou na dva tři roky a vyměnit.

Tak po návratu domů a shlédnutí různých recenzí a testů, kde polovina recenzentů Samsung Odyssey G32A 24" chválí, ale druhá polovina haní, a to hlavně za ghosting, jelikož je to VA technologie, jsem se do Smarty vrátil a domluvil se na výměně daného monitoru za Samsung Odyssey G40B 25", který je IPS a který všichni recenzenti i uživatelé spíše chváli. Navíc jsem si vydupal 20% slevu, kterou Smarty avizoval na celou značku Samsung, ale myslel tím jenom mobilní divizi, takže jsem doplácel necelých 900 Kč! Záruku jsem si prodloužil na 4 roky, takže když ty 4 roky vydrží, tak to bude úplně stačit ...

No a když jsem tam u byl, tak jsem rovnou vzal i koloběžku LAMAX S11600, jelikož avizovali 30% slevu na veškerou značku LAMAX, byť se ukázalo, že na koloběžky se přitom nemyslelo, ale jelikož to veřejně deklarovali, tak mi jí dali a koloběžka mě tak vyšla na cca 7.500 Kč bez DPH. :-D

Doma jsem pak ještě litoval, že jsem nezměnil i TIGO Gamer Pro R5-5500 3060 Ti na TIGO TUF Gaming Pro R5-5600 3060 Ti, u kterého se mi nelíbil "herní" dizajn, ale nevšiml jsem si, že má lepší procesor Ryzen 5 5600, který podporuje PCIe 4.0, na rozdíl od Ryzen 5 5500, který podporuje jenom PCIe 3.0. U jsem ale nechtěl otravovat potřetí a navíc jsem zjistil, že oba počítače používají stejnou desku ASUS MB Sc AM4 TUF GAMING A520M-PLUS II, která podporuje jenom PCIe 3.0, takže ve výsledku je to skoro jedno.

VA technologie je za mě lepší než IPS, ale názory se na to různí, což je v pořádku, protože každý máme jiné oči a vidíme to trochu jinak. Problém monitoru, který jsi vrátil, nebyl v použité technologii, ale v tom, že to byl kancelářský displej se 6 bitovým zobrazovadlem a protože by se na to nedalo koukat, tak se u těchto displejů zbylé dva bity dopočítávají skrz FRC obvod. Jinými slovy je tam navíc nějaká elektronika, která to musí zpracovat. Je tak zjevně mnohem lepší si koupit 8 bitový displej, kde taková dodatečná elektronika není a přesně takový je v tom monitoru, který jsi od nich výměnou získal. Takže jsi si rozhodně polepšil.

Jinak ale FRC své využití má. Když mám 8 bitový displej a ještě to vylepším 2 bity FRC, dostanu na fotografie parádní barvy za mnohem nižší cenu, než kdybych si pořizoval 10 bitový displej. Podobně na Word a Excel ti v pohodě stačí displej 6 bitový doplněný FRC. Prostě je to o využití, ale bohužel nesolidní firmy typu Samsung udělají i z toho největšího křápu herní monitor a svým obětem to prodají ve futuristickém balení, proto Samsungy nikdy nedoporučuju a ignoruju je.

Ano, pokud tam máš A520 desku, nemá žádný smysl pořizovat lepší procesor nebo grafiku, prostě máš teď docela použitelný PC a časem ho vyměníš za nový, upgrade by tam smysl nedával.